ΕΞΟΔΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ ΝΕΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ

Ενημερωθείτε για τον περίκλειστο θάλαμο που κινείται μέσα σε κατακόρυφο φρεάτιο, μεταφέροντας επιβάτες ή φορτία μεταξύ ορόφων ενός κτιρίου
Απάντηση
TNT

ΕΞΟΔΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ ΝΕΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ

Δημοσίευση από TNT »

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση μην τυχόν και βρώ λύση μιάς και το νομοθετικό πλαίσιο δεν λύνει τίποτα παρά είναι δομημένο έτσι ώστε να καταφεύγεις στα δικαστήρια για αύξηση της δικηγορικής ύλης. Σε διαμέρισμα ισογείου που αγόρασα εδώ και δύο χρόνια με χρεώνουν έξοδα ανελκυστήρα. Επειδή είμαστε τετραμελή οικογένεια και μέχρι τώρα δουλέυαμε και οι δύο , πρόσφατα η σύζηγος μου έμεινε άνεργη. Διαβάζοντας τον κανονισμό πιό προσεκτικά αναφέρει η δαπάνη που αναλογεί για το διάμερισμα του ισογείου ειναι ακριβώς η ίδια βάσει χιλιοστών κανονισμού με τους ορόφους. Ο ίδιος κανονισμός αναφέρει ευκρινώς σε άλλη διάταξη ότι υποχρεωτική κρίνεται η δαπάνη για τους πάνω του ισογείου ορόφους. Με άλλα λόγια αναφέρει ρητά ότι για το διαμέρισμα ισογείου δεν κρίνεται υποχρεωτική η δαπάνη, εφόσον κιόλας δεν γίνεται χρήση του στην πράξη (μη βατό δώμα). Ο μηχανικός μου εξήγησε ότι κακώς σου αναλογούν χιλιοστά εφόσον αναφέρεται η απαλλαγή σου και στον κανονισμό. Ο συγγραφέας αφενός υπόλόγισε μεν χιλιοστά ανελκυστήρα , αφετέρου δεν τα εκρινε υποχρεωτικά για το διαμέρισμα του ισογείου. Εν κατακλείδι επειδή οι όροφοι σαν πονηρούληδες θέλουν να τους πληρώνεις την δαπάνη με πρόσχημα τον καταλογισμό δαπανών απο τον κανονισμό (οικογενειακή πολυκατοικία)και ενω ποτε δεν τον χρησιμοποιείς μιάς και τα χρηστά ήθη σε αυτήν την χώρα ποτέ δεν υφίσταντο, θέλω να ρωτήσω τα εξής: Ο κανονισμός πρέπει να γίνεται σεβαστός εν συνόλω και όχι μόνο στα εδάφια που συμφέρουν τους ενοίκους?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανελκυστήρας”