Πρόγραμμα Ογκομέτρησης Δεξαμενής

Οδηγίες για το πετρέλαιο θέρμανσης

Πρόγραμμα Ογκομέτρησης Δεξαμενής

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Παρ Οκτ 16, 2009 8:22 pm

Η διάθεση πετρελαίου θέρμανσης ξεκίνησε και ένα από τα πράγματα που έχουμε να κάνουμε για να αποφύγουμε τυχόν δυσάρεστα γεγονότα είναι να ογκομετρήσουμε τη δεξαμενής μας.
Έχω φτιάξει ένα προγραμματάκι το οποίο δημιουργεί ένα πίνακα με την ποσότητα καυσίμου της δεξαμενής ανά εκατοστό ύψους, τον οποίο μπορούμε να εκτυπώσουμε και να τον κολλήσουμε στο χώρο της δεξαμενής. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσουμε τις διαστάσεις της. Το πρόγραμμα έχει την δυνατότητα να ογκομετρά τους παρακάτω τύπους δεξαμενών:
1. Ορθογώνια
2. Κυλινδρική Κάθετη
3. Κυλινδρική Οριζόντια

Για Excel 97-2003
http://www.diaxeiristis.com/forum/gtsoukn/Tanker_Calc_2003.rar
Για Excel 2007
http://www.diaxeiristis.com/forum/gtsoukn/Tanker_Calc_2007.rar

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό stavi » Σάβ Οκτ 17, 2009 3:30 pm

Για τις πλαστικές που δεν έχουν απόλυτο σχήμα τι γίνεται;
Στις αποδείξεις αναγράφουν "πλαστική δεξαμενή" εφόσων δεν μπορεί να γίνει ογκομέτρηση.
Θα πρέπει να κυβίσουμε.......
και με την διαστολή;
Η πλαστική δεν έχει νεύρα και διαστέλεται με τον όγκο.
Πιστοποίηση για αυτές τις δεξαμενές δεν υπάρχει και δεν μιλάω για ISO αλλά για την πιστοποίηση των λίτρων που γράφουν στα πλάγια, Υπάρχει;;;;
stavi

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Σάβ Οκτ 17, 2009 6:15 pm

stavi έγραψε:Για τις πλαστικές που δεν έχουν απόλυτο σχήμα τι γίνεται;
Για την περίπτωση αυτή πρέπει να φωνάξουμε τον Αϊνστάιν!!!
Οι πλαστικές δεξαμενές, πέραν της παραμόρφωσης του σχήματος (διαστολή), έχουν και πόδια-βάσεις στήριξης που γεμίζουν με καύσιμο. Επίσης οι δυο επιφάνειες του "κυλίνδρου" δεν είναι επίπεδες αλλά κοίλες. Οι γνώσεις μου δυστυχώς δεν φτάνουν σ' αυτό το επίπεδο.
Το καλό είναι ότι οι δεξαμενές αυτές έχουν μια διαβάθμηση ανά 100 λίτρα. Μια απλή, αλλά πρακτική λύση είναι να παραγγέλνουμε πετρέλαιο όταν η στάθμη του καυσίμου είναι κοντά σε κάποια από τις διαβαθμήσεις.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Κυρ Δεκ 13, 2009 1:04 pm

http://www.red-bag.com/engintools/hortankvol.php
Βρήκα το παραπάνω site για ογκομέτρηση οριζόντιας κυλινδρικής δεξαμενής με κοίλες άκρες. Όπως είπα, δυστυχώς με τις γνώσεις μου δεν μπορώ να κατανοήσω τον μαθηματικό τύπο και να τον αναπτύξω στο excel. Όποιος φίλος μπορεί και έχει τη διάθεση ας το κάνει ώστε να συμπεριλάβουμε στο πρόγραμμα και αυτό τον τύπο δεξαμενής.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δεξαμενή πετρελαίου

Δημοσίευσηαπό Areti_p » Κυρ Αύγ 14, 2011 2:54 pm

Καλησπέρα, ως νέο μέλος της κοινότητας σας, ευχαριστώ για την αποδοχή αφενός, ζητώ κατανόηση αφετέρου εάν το θέμα που υποβάλλω έχει τυχόν αναφερθεί ξανά (δυστυχώς αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι παρεμφερές στα θέματα σας).
Έχω αναλάβει την διαχείριση μιας νέας πολυκατοικίας (2006) η οποία αποτελείται από 14 διαμερίσματα με αυτόνομη θέρμανση. Οταν πρώτο ανέλαβα την διαχείριση μήνα Σεπτέμβριο του 2009, η προηγούμενη διαχείριση μου παρέδωσε όπως θα έπρεπε, ξέχασε (?) όμως να αναφέρει ένα σημαντικό θέμα το οποίο γνώριζε και το οποίο αφορούσε την δεξαμενή πετρελαίου. Τι εννοώ: Μετά από δύο μήνες που ήθελα να συμπληρώσω πετρέλαιο στην δεξαμενή (1000 λιτρα), εφόσον έγινε η παράδοση του πετρελαίου από την εταιρεία, διαπίστωσα ότι αντί για 1000 λίτρα επιπλέον που θα έπρεπε να φαίνονται στον μετρητή της δεξαμενής φαινόταν 970. Αμεσα διαμαρτυρήθηκα στην εταιρεία ή οποία με διαβεβαίωσε οτί η παράδοση τους ήταν σωστή και στην ποσότητα και στα τιμολόγια, με ενημέρωσε δε ότι το πρόβλημα προυπήρχε και ότι είναι πρόβλημα της δεξαμενής (είναι λάθος η μέτρηση των κυβικών της?).
Μίλησα με την προηγούμενη διαχειρίστρια, όπου μου επιβεβαίωσε ότι έτσι είναι. Το θέμα που προκύπτει είναι το εξής: Πως εγώ μπορώ να ελέγξω τον κυβισμό, είναι όντως έτσι ? (Ψάχνοντας στα έγγραφα της πολυκατοικίας, δεν βρήκα κάποιο επίσημο πιστοποιητικό, ο κατασκευαστής δε της πολυκατοικίας είναι παντελώς εξαφανισμένος).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Areti_p

Re: Δεξαμενή πετρελαίου

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Κυρ Αύγ 14, 2011 11:43 pm

Δες αυτό: Πρόγραμμα Ογκομέτρησης Δεξαμενής
Είναι αυτονόητο ότι αυτό δεν είναι επίσημο και αν χρειαστεί να καταφύγεις δικαστικά απαιτείται επίσημη ογκομέτρηση.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Δεξαμενή πετρελαίου

Δημοσίευσηαπό Areti_p » Τρί Αύγ 16, 2011 10:49 am

Καλημέρα,
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Κάτι τελευταίο, για την επίσημη ογκομέτρηση της δεξαμενής, που να απευθυνθώ?

gtsoukn έγραψε:Δες αυτό: Πρόγραμμα Ογκομέτρησης Δεξαμενής
Είναι αυτονόητο ότι αυτό δεν είναι επίσημο και αν χρειαστεί να καταφύγεις δικαστικά απαιτείται επίσημη ογκομέτρηση.
Areti_p

Επιστροφή στο Πετρέλαιο θέρμανσης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες