ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΡΕΥΜΑ

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες
karystos09

Re: ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

Δημοσίευση από karystos09 »

...Καλησπέρα σε όλους. Είναι περιττό να πω, πόση καλή δουλεία έχετε κάνει με την δημιουργία αυτού του φόρουμ. Είμαι καινούρια στην μεγάλη παρέα σας και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τα κοινόχρηστα (νερό και ρεύμα). Θα ήθελα λοιπόν να πω πρώτα ότι μένω σε καινούρια οικοδομή του 2007. Η οικοδομή αποτελείται από ένα υπόγειο 40τ.μ (το οποίο ,ο ιδιοκτήτης της οικοδομής, στον πίνακα κατανομής δαπανών που βγάζει για το πετρέλαιο το αναφέρει ως ισόγειο, ενώ δεν είναι!...το οικόπεδο έχει κλήση) ,από ένα διαμέρισμα 89,02τ.μ. στον 1ο όροφο (που μένω εγώ και το οποίο ,πιστεύω, ότι είναι υπερυψωμένο ισόγειο, γιατί τα σκαλιά που ανεβαίνεις είναι 7 ) , από ένα ίδιο διαμέρισμα στον 2ο όροφο 89,02 τμ. και τέλος από ένα διαμέρισμα στον 3ο όροφο 45,62τ.μ. Εγώ μένω από το 2007 έως τώρα (2012). Για τα δύο από τα πέντε συνολικά χρόνια που μένω ο δεύτερος όροφος ήταν ξενοίκιαστος και ο ιδιοκτήτης μου λέει να μοιράσουμε την αξία του ρεύματος στην μέση για αυτά τα δύο χρόνια. Θεωρώ ότι δεν είναι σωστό. Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας. Όταν είναι νοικιασμένα και τα δύο διαμερίσματα (1ος , 2ος) τα κοινόχρηστα βγαίνουν δια τρία, θεωρώ πως δεν είναι σωστός αυτός ο τρόπος υπολογισμού δεδομένου ότι υπάρχουν κοινόχρηστη χώροι που δεν χρησιμοποιούνται από εμένα και έχουν ρεύμα (είσοδο του γκαράζ που έχει φώτα, κλειστό γκαράζ ,αποθήκη , διάδρομο που πας στο υπόγειο διαμέρισμα) και χρησιμοποιούνται μόνο από τον ιδιοκτήτη..Παρακαλώ..... τα φώτα σας!!!!!!!.

Άβαταρ μέλους
navigation

Re: ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΡΕΥΜΑ

Δημοσίευση από navigation »

Συνάδερφοι καλησπέρα... ερώτηση προς τους πιο έμπειρους! Σε υπόγειο πολυκατοικίας υπάρχει ιδιωτική αποθήκη στην οποία ανακαλύφθηκε μετά από 10 χρονιά (τώρα δηλαδή) ότι ρευματοδοτείτε από το κοινόχρηστο ρολόι και μάλιστα αυτό έγινε από τον μηχανικό που έκτισε την πολυκατοικία. Ουσιαστικά δεν φταίει ο ιδιοκτήτης (αν δεν έχει βάλει το χεράκι του γιαυτό) Τι γίνεται όμως τώρα...πως ξεμπλέκουμε?

katerina_mats

Δημοσίευση από katerina_mats »

Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι κι εγώ καινούρια και στο φόρουμ και στη διαχείριση και θα ήθελα πάρα πολύ τη βοήθειά σας.

Στην πολυκατοικία που μένω έχει διακοπεί το κοινόχρηστο ρεύμα εδώ και χρόνια λόγω χρέους. Ανέλαβα την διαχείριση ώστε να μπορέσει να επανασυνδεθεί και γενικά να μπει ξανα μια τάξη. Προσπαθώ λοιπόν τώρα να συγκεντρώσω το ποσό που ζητάει μπροστά η ΔΕΗ για να επανασυνδεθεί το ρεύμα και να διακανονιστεί το υπόλοιπο χρέος.
Τα διαμερίσματα είναι 40, είναι παλιά πολυκατοικία. Αρκετά από αυτά είναι κλειστά, δεν κατοικούνται.
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας αναφέρει ότι τα κλειστα διαμερίσματα επιβαρρύνονται με το 1/2 της δαπάνης των κοινοχρήστων, εκτός της συντήρησης της θέρμανσης.
Από το γραφείο με το οποίο συνεργάζομαι για την έκδοση των ποσών που αντιστοιχούν σε κάθε διαμέρισμα μου είπαν ότι αυτό το άρθρο για τα αχρησιμοποίητα διαμερίσματα θα ισχύσει με την κανονική έκδοση των κοινοχρήστων και ότι τώρα θα επιβαρρυνθούν όλοι κανονικά, χωρίς εκπτώσεις καθώς πρόκειται για ένα χρέος χρόνων που βαραίνει όλους τους συνιδιοκτήτες.Ρώτησα αν αυτό το βασίζει σε κάποιο νόμο ανώτερο του Κανονισμού και απάντησαν ναι. Μου φαίνεται περίεργο.
Είναι έτσι τα πράγματα; Γιατί έχω αμφιβολίες και φυσικά δεν μπορώ να βασιστώ μόνο σε μια πηγή. Μπορείτε να με βοηθήσετε άμεσα;

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

to 50% ισχυει μονο για την θερμανση και μαλιστα για μη αυτονομια. κλειστα και μη κλειστα συμμετεχουν σε ολες τις δαπανες αναλογα με τα χιλιοστα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες”