Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΣΕ ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ???

Δημοσίευσηαπό kpap » Τετ Ιαν 24, 2007 12:07 pm

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος το οποίο εδώ και μερικούς μήνες παραμένει ανοίκιαστο. Καταστατικό πολυκατοικίας δε νομίζω πως υπάρχει και το σίγουρο είναι πως στο συμβόλαιο αγοράς δεν αναφέρεται κάτι σχετικό. Θα ήθελα νά μάθω αν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω το 100% των κοινοχρήστων ή ένα ποσοστό τους και τη σχετική νομοθεσία από την οποία προκύπτει.
kpap

Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Δημοσίευσηαπό elias » Κυρ Μαρ 07, 2010 11:06 am

Καλημέρα,

επιστρέφω πάλι με κάποιο ερώτημα με θέμα τα κοινόχρηστα που πρέπει να πληρώνει ένα κλειστό διαμέρισμα.

Σε πολυκατοικία 9 διαμερισμάτων, ένα από αυτά είναι κλειστό από την αρχή. Δεν έχει κατοικηθεί ποτέ.
Βρήκα αρκετά posts για κλειστά διαμερίσματα αλλά αφορούσαν την θέρμανση.
Στην εταιρία που μας κάνει υπολογισμό & έκδοση των κοινοχρήστων, σε αναφορά μου ότι το διαμέρισμα είναι κλειστό, μου είπαν ότι δεν έχει καμία διαφορά εφόσον η κεντρική θέρμανση που έχουμε είναι αυτόνομη (ωρο - μετρητές).

Και το ερώτημά μου είναι το εξής:

Η συμμετοχή του κλειστού διαμερίσματος είναι σε όλα τα υπόλοιπα έξοδα? Πληρώνει αναλογία του ανελκυστήρα, πετρελαίου (το % που διαμοιράζετε σε όλα τα διαμερίσματα), του ρεύματος, του νερού? Καταλαβαίνω ότι πρέπει σαν ιδιοκτήτης να συμμετέχει στα έξοδα συντηρήσεων (καυστήρας, ανελκυστήρας) , πιστοποιητικών, πυρασφάλειας. Ίσως και στα πάγια του ρεύματος και του νερού (εφόσον αφορούν την παροχή και όχι την κατανάλωση). Στο καταστατικό δεν υπάρχει κάτι που να απαλλάσσει τα κλειστά διαμερίσματα από κάτι αντίστοιχο.

Είναι λοιπόν σωστός ο τρόπος έκδοσης (εάν υποθέσουμε ότι η μεγάλη εταιρία κοινοχρήστων στα δυτικά προάστια ξέρει κάτι παραπάνω) ή όλα είναι λάθος (εάν υποθέσουμε και πάλι ότι η μεγάλη εταιρία κοινοχρήστων απλά λειτουργεί ένα πρόγραμμα έκδοσης και μέχρι εκεί)?

Ευχαριστώ

(ΥΓ. Θα παρακαλούσα μια επικοινωνία με τους διαχειριστές - ιδιοκτήτες του diaxeiristis.com στο e-mail μου)
elias

Re: Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Κυρ Μαρ 07, 2010 11:57 am

elias έγραψε:η κεντρική θέρμανση που έχουμε είναι αυτόνομη (ωρο - μετρητές).
Στο καταστατικό δεν υπάρχει κάτι που να απαλλάσσει τα κλειστά διαμερίσματα από κάτι αντίστοιχο.
Το κλειστό διαμέρισμα συμμετέχει κανονικά σε όλες τις δαπάνες σύμφωνα με τα χιλιοστά-αναλογία κάθε κατηγορίας δαπάνης.

Όσο αφορά τις εταιρείες έκδοσης: Μια αξιοπρεπείς εταιρεία -μικρή ή μεγάλη- φροντίζει να ενημερώνεται και εν συνεχεία να ενημερώνει τους πελάτες για την ισχύουσα νομοθεσία. Αυτό όμως δεν είναι το στάνταρ. Εφόσον έχουμε την έγκριση της Γ.Σ. μπορούμε να πούμε εμείς τον τρόπο που θα εκδίδει τα κοινόχρηστα.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό nomos » Κυρ Μαρ 07, 2010 2:48 pm

Το κλειστό διαμέρισμα συμμετέχει κανονικά σε όλες τις δαπάνες σύμφωνα με τα χιλιοστά-αναλογία κάθε κατηγορίας δαπάνης.

Ισχύει αυτό που αναφέρει ο Γιώργος.

Τις δαπάνες τις επωμίζεται το διαμέρισμα και όχι ο ιδιοκτήτης. 'Ασχετα αν κατοικείται ή όχι τα έξοδα συντήρησης και λειτουργίας είναι τρέχοντα.

Και ένα απλό παράδειγμα:
Αν υποθέταμε ότι στην πολυκατοικία σας από τα 9 διαμερίσματα ήταν τα 8 ακατοίκητα, τι θα γινόταν;
Θα πλήρωνε όλα τα έξοδα το ένα διαμέρισμα;
Όχι βέβαια....
Άβαταρ μέλους
nomos

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ

Δημοσίευσηαπό dr.sakis » Τρί Ιούλ 20, 2010 11:30 am

Καλημερα κ καλως σας βρηκα.Εχω αγορασει ενα σπιτι στο οποιο πηγαινω 2 με 3 φορες την βδομαδα εχω πραγματα μεσα,κ μεχρι τωρα πληρωνα το 30% που μου αντιστοιχει εαν δεν ειχα πραγματα θα πληρωνα το 10% κ η ρουφιανα η διπλανη μου παει κ λεει στην εταιρια διαχειρισης οτι μενω κανονικα απο το φεβρουαριο κ μου ερχονται τωρα τα κοινοχρηστα στα 100¤ με χρεωσεις απο τον φεβρουαριο.τι μου προτεινεται να κανω κ εαν εχω δικιο σε ευτο που λεω για το 30% που πιστευω οτι ειναι υπερ αρκετα για τις μερες που πηγαινω εκει.ευχαριστω
dr.sakis

Δημοσίευσηαπό nomos » Τρί Ιούλ 20, 2010 7:27 pm

Θα ανατρέξετε στον κανονισμό της πολυκατοικίας σας.

Κατά την δική μου άποψη, πρέπει να πληρώνετε 100% γιατί το διαμέρισμα δεν είναι κλειστό.
Άβαταρ μέλους
nomos

ΑΔΕΙΟ ΟΡΟΦΟΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

Δημοσίευσηαπό agnostos85 » Τρί Νοέμ 23, 2010 10:14 pm

Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΟΡΟΦΟΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΔΕΙΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ?
agnostos85

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Τρί Νοέμ 23, 2010 10:41 pm

καλησπερα,

ο,τι προβλεπει ο κανονισμος του κτηριου για τα κλειστα διαμερισματα πρεπει να πληρωσει .

χαιρετω
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό agnostos85 » Τρί Νοέμ 23, 2010 11:16 pm

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΚΤΗΡΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΙΠΟΤΑ?
agnostos85

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Νοέμ 23, 2010 11:38 pm

Εφόσον δεν καθορίζεται διαφορετικά συμμετέχει σε όλα τα έξοδα κανονικά.
Αν δεν υπάρχει κανονισμός υπάρχει ο ν.3741/1929.

Για τη θέρμανση εξαρτάται από το αν υπάρχει αυτονομία ή όχι.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό agnostos85 » Τρί Νοέμ 23, 2010 11:59 pm

ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΝΟ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΩΡΟΜΕΤΡΗΤΕΣ..
agnostos85

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τετ Νοέμ 24, 2010 12:05 am

¶ρα και στη θέρμανση συμμετέχει κανονικά (με μηδέν ώρες)

Υ.Γ. Σε παρακαλώ να γράφεις με πεζά.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό agnostos85 » Τρί Φεβ 15, 2011 6:40 pm

ΑΔΕΙΟ ΟΡΟΦΟΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

Καλησπέρα και πάλι ,κάναμε συνέλευση για το άδειο διαμέρισμα αν συμφωνούμε οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες να μειωθούν στο κενό οροφοδιαμέρισμα τα κοινόχρηστα και ο ιδιοκτήτης πρίν καν βγεί απόφαση το απαίτησε λέγοντας οτι εχει παει σε δικηγόρο και του είπε ότι στα κενά σπίτια μετά το 84 ισχύει νόμος για μείωση κοινοχρήστον 70%,δεν έχουμε καταστατικό-κανονισμό οικοδομής ,και γνώριζω όπως μου προαναφέρατε για το νόμο ν.3741/1929.Γνωρίζεται κάτι για το νόμο που μας ανέφερε ιδιοκτήτης του κενού διαμερίσματος για να πληρώνει το 30%?
agnostos85

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Τρί Φεβ 15, 2011 6:47 pm

καλησπερα,
εγω δεν γνωριζω την υπαρξη τετοιου νομου. Αυτο που ισχυει στην αγορα ειναι οτι ΑΝ το καταστατικο του καθε κτηριου το αναφερει τοτε υπαρχει καποια ελαφρυνση .
Αν δεν το προβλεπει ο κανονισμος δεν υπαρχει καμια.

χαιρετω
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Φεβ 15, 2011 7:31 pm

agnostos85 έγραψε:... εχει παει σε δικηγόρο και του είπε ότι στα κενά σπίτια μετά το 84 ισχύει νόμος για μείωση κοινοχρήστον 70%

Δηλαδή συμμετοχή 30%.
Δεν διαφωνούμε.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Επόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες