Πίνακας Κοινοχρήστων που δεν τηρεί τις προδιαγραφές ασφαλεία

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες
Απάντηση
mvoudick

Πίνακας Κοινοχρήστων που δεν τηρεί τις προδιαγραφές ασφαλεία

Δημοσίευση από mvoudick »

Καλησπέρα,
Με το τέλος του Χειμώνα και έχοντας αναλάβει την διαχείριση προ διμήνου άνοιξα το ποτιστικό του κήπου των Κοινοχρήστων.
Αμέσως σχεδόν έγινε βραχυκύκλωμα στους διακόπτες που ελέγχουν τα φώτα στον κήπο με αποτέλεσμα να μην σβήνουν αυτόματα αλλά να μένουν μόνιμα ανοικτά.
Πήγα στον πίνακα των κοινοχρήστων όπου ανακάλυψα ότι όλη η συνδεσμολογία ήταν λάθος.
Οι ασφάλειες και όχι οι χρονοδιακόπτες "έδιναν" ρεύμα στους μετασχηματιστές είτε τα φώτα δούλευαν, είτε όχι, ενώ οι μετασχηματιστές δεν ήταν γειωμένοι όπως και πολλά από τα φώτα του κήπου.
Τρία από τα φώτα είχαν βραχυκυκλώσει σε τέτοιο βαθμό που τα ντουί είχαν λειώσει.
Ήρθε ηλεκτρολόγος και μου είπε ότι από το 2007 που μας παραδόθηκε το κτίριο οι μετασχηματιστές καίνε ρεύμα ανεξέλεγκτα, ότι όλες οι συνδέσεις του πίνακα είναι λάθος και ότι οι γειώσεις στα φώτα ή δεν έχουν τοποθετηθεί ή είναι ενωμένες με τα υπόλοιπα καλώδια με άμεσο κίνδυνο ηλεκτροπληξίας για τους διαμένοντες.
Αυτό το πρόβλημα είναι αμέλεια του κατασκευαστή που μας κόστισε μέχρι τώρα αρκετά χρήματα.
Υπάρχει πιθανότητα να βρούμε το δίκιο μας μέσω καταγγελίας όσον αφορά τα έξοδα αποκατάστασης των βλαβών και αν ναι που πρέπει να αποταθούμε;
Σημειώνω εδώ ότι ο κατασκευαστής ήταν και ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός που έκανε τα ηλεκτρολογικά σχέδια του κτιρίου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.

xsterg

Re: Πίνακας Κοινοχρήστων που δεν τηρεί τις προδιαγραφές ασφα

Δημοσίευση από xsterg »

φιλε μου. ηλεκτρολογος μηχανικος και εκανε αυτο το χαλι? φαντασου τι εχει κανει στα διαμερισματα. εκει να δειτε χαος. γνωμη μου οτι δεν προκειται να βγαλετε ακρη. κοιταξτε απο εδω και περα τι θα κανετε. καλεστε εναν ηλεκτρολογο της εμπιστοσυνης σας και συμμορφωστε την κατασταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες”