αναγομωσεις και τιμες...

Οι κανονισμοί πυρασφάλειας που εφαρμόζονται έχουν σκοπό να διαφυλάξουν την ανθρώπινη ζωή.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

αναγομωσεις και τιμες...

Δημοσίευση από γιωργος »

Ακούμε ταχτικά από πελάτες μας, όταν τους παίρνουμε τηλέφωνο, και τους λέμε ότι οι πυροσβεστήρες σας έχουν κλήση 5 ετια και βάση νομοθεσίας χρειάζονται αναγόμωση, ότι

<< είσαστε ακριβοί οι άλλη εταιρία μας παίρνει τα μισά λευτα από εσάς Εσείς ζητάτε για την αναγόμωση 12 ερω + φπα και οι άλλοι μας ζητάνε 4 ευρώ + φπα >>

και σας ρωτάω όταν εμείς αγοράζουμε την σκόνη σε ποσότητα τουλάχιστον 1000 κιλά με 1.25 το κιλό + φπα χριαζομασται
6 κιλά χ 1.25 = 7,50 + φπα και ακόμα...
άζωτο (το προωθητικό αέριο ), ετικέτες έλεγχου, δαχτυλίδι έλεγχου, μεταφορά από το σπίτι σας στο μαγαζί μας με όχημα με 2 άτομα, (δεν έχει σημασία το ότι είναι τα παιδιά μου έχουν οικογένειες και πρέπει να πληρώνονται να της ζήσουν) και επιστροφή από το μαγαζί μας στο σπίτι σας με όχημα με 2 άτομα, καύσιμα σηντηριση αυτοκίνητου, ασφάλεια αυτοκίνητου, εργασια στου αρμοδίου ατόμου στο εργαστήριο, ηλεκτρισμό για τα μηχανήματα, τηλέφωνα, ασφάλεια ικα και τεβε 4 ατόμων, ενοίκιο καταστήματος, ΕΦΟΡΙΑ 26%, πιστοποιήσεις στους φορείς για το εργαστήριο, το αρμόδιο άτομο, το ISO 9001-2008, ασφάλεια αστικής ευθύνης, και άλλα διάφορα
Μεροκάματα? Για 4 άτομα?
Εμείς έχουμε υπολογίσει ότι η αναγόμωση μας κοστίζει με όλα τα έξοδα που αναφέρω πιο επάνω 11.00 και αφήνουμε και ένα ευρώ κέρδος για το μαγαζί ανά πυροσβεστήρα 6 kg για ζημιές σε εργαλεία και ότι άλλο προκυψη.
Και λέμε 12 ευρώ + φπα, εάν μπορεί κάποιος ας το κάνει πιο φτηνά,... άλλα να το κάνει πραγματικά όχι με το που κρατάς μπανάνα να κρεμετε από τα κλαδιά.. ε... ας τον πάρει αυτόν τον πελάτη ... εγώ ούτε γκόμενα τον έχω, ούτε ψυχικό για την ψυχή της μάνας μου θα κάνω για να το κάνω δώρο Κάνω αυτό που πρέπει για να κοιμαμε ήσυχος και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι οι πυροσβεστήρες θα δουλεύουν και δεν θα μου κλείσουν το μαγαζί Και δόξα τον θεό έχουμε πολύ δουλειά που βγαίνουμε και με δεύτερο φορτηγάκι με τον τρίτο μου γιο για διανομή......
το αναφέρω γιατί τσατιζομε που κάποιοι νομίζουν ότι τους κοροϊδεύουμε και τους κλέβουμε με της τιμές που λέμε.... άλλα τελικά πεφτουν στα νύχια των αετονύχηδων και πληρώνουν τα ανάλογα με την δουλια που τους κάνουν ... λίγα λευτα για το τίποτα....
υγ. κατω απο 12 ευρω + φπα οποιος σας πει σας κοροιδευει...... σας το δηλωνο υπευθηνα

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: αναγομωσεις και τιμες...

Δημοσίευση από gtsoukn »

Γιώργο βλέπω επέστρεψες ...φορτωμένος :lol:
Και δεν σε αδικώ.

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί δεν ξέρουμε, όπως κι εγώ δεν ήξερα πριν διαβάσω.
Και πολλοί ίσως θεωρούν κερδοσκόπους εσένα και άλλους που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Αυτός που δεν ξέρει, σαφώς και θα πάει σ' αυτόν που του δίνει τιμή 4 ευρώ.
Εγώ πάντως έχω βρει έναν πιστοποιημένο εδώ στην Πάτρα με τον οποίο συνεργάζεται η πολυκατοικία για τους πυροσβεστήρες.

Από την άλλη πάλι, τι θέλουμε;
Έναν πυροσβεστήρα που έχει μια σφραγίδα ή έναν που θα δουλέψει όταν τον χρειαστούμε μια άσχημη στιγμή;
Κι επειδή λες "δεν θα μου κλείσουν το μαγαζί", μου έρχεται το ερώτημα:
Τι γίνεται αν ένας "ελεγμένος" πυροσβεστήρας δεν δουλέψει;
Γιατί δεν έχω ακούσει να τιμωρείται κάποιος ή να του κλείνουν το μαγαζί κάποιου που υποτίθεται ότι ελέγχει πυροσβεστήρες, εκτός αν το κρύβουν.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε για τα ισχύοντα και σε ευχαριστούμε που έχεις αναλάβει να μας ενημερώνεις σ' αυτή την κοινότητα.
Κι αν υπάρχει κάποιος καχύποπτος που δεν πιστεύει σ' αυτά που κατά καιρούς έχεις γράψει, ας φροντίσει να ενημερωθεί και από κάπου αλλού.

Εγώ ένα ευχαριστώ έχω να πω.
Α! και να χαίρεσαι τους γιούς σου ;-)

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

με την μεγαλη βροχη στην αθηνα πριν 2 μηνες περιπου μπενουν 4 ατομα πρωι πρωι στο μαγαζι. απο την γενικη γραματια του υπουργιου βηομηχανιας ειμαστε θελουμε να μαθουμε που πουλισατε τον πυροσβεστηρα με σηριακο νουμερο χχχχχχ 6 lit wet chemical . τον ειχατε αγορασει το 2012 23 ιουλιου απο τον προμιθευτη σας χχχχ .
καλημερα κατ αρχην του λεει η κατερινα, και κατα δευτερον τετοια ωρα κοβω τιμολογια για να φυγουν δρομολογιο τα παιδια θα περιμενεται.
οσο θελεται μας απαντουν δεν φευγουμε ακομα και εαν ξημεροσει η επομενη μερα μας απαντουν.
μολις εκοψε τα τιμολογια κατεβασαμε τα τιμολογια του 2012 για να βρουμε σε ποιους πουλισαμε το 2012 τον ιουνιο 6 lit wet chemical. αφου βρικαμε σε πιους επρεπε να βρουμε απο τα μητρωα (ευτιχως που μας υποχρεωνει το iso να κραταμε) το συυγκεκριμενο σιριακο νουμερο σε πιον πουλιθηκε.
το ειχαμε πουλισει σε σηνεργαατι στην σαμο.
τον περνουμε τηλεφονο και αυτος τον εχει τοποθετισει σε μια καφετερια. τηλεφωνο στον πελατη του συνεργατη μας οτι πρεπει να στηλει τον πυροσβεστηρα στο υπουργειο για ελεγχο και εμεις θα του στηλουμε αλλον καινουριο χωρεις χρεωση.
οση ωρα ηταν στο τηλεφωνο η κατερινα να μηλιση με σαμο για τον πυροσβεστηρα οι 3 απο τους 4 με ειχαν.
δοσε μου το ποιστοποιητικο οτι εχεις διακριβοσει το τεδε εργαλειο , δοσε το ποιστοποιητικο οτι εχειελεγθει το ταδε εργαλειο δοσε το ποιστοποιητικο της σκονης που εχεις σε αυτο το σακι δοσε το πιστοποιιτικο του ταδε οσε αυτο δοσε το αλλο .
μετα....
ανοιξε αυτον τον πυροσβεστηρα να δουμε εαν τον εχεις φτιαξει σωστα και φερε το μητρωο του . αφου τον ελεγχαν διαλεγαν αλλον απο την εκθεση να τους ανοιξω. τελικα ανοιξα 6 πυροσβεστηρες πελατων που τους ειχα ετοιμους.
να δουν το πως κανω της εργασιες εαν εχω γνωσεις και εαν λαμβανω τα μετρα ασφαλειας.
καποια στιγμη ο προησταμενος τους πιανει το δαχτηλιδη ελεγχου στον πυροσβεστηρα και δοκιμαζει εαν ειναι σκληρο η μαλακο , α βαζεις σκληρο , γιατι το μαλακο δεν ειναι αποδεκτο μου λεει......
και περναω στην αντεπιθεση.
κανεις πλακα του λεω? απο τον 3 του 2012 σας εχω στηλει εγραφο το οποιο σας καταγκελνω οτι οι περισοτεροι πυροσβεστηραδες βαζουν μαλακο λαστιχενιο δακτιλιδη η χαρτινο στον πυροσβεστηρα και το κοινοποιησα στην εβεταμ και στην πυροβεριτας και μονο η εβεταμ μου απαντησε οτι σας το εχουν θεσει και αυτοι σαν ερωτημα και ερχεσε να με ελενξεις τι δαχτιλιδη βαζω?εδω δεν μου απαντισατε στο επισημο ερωτημα μου. οπως σας εχουν γινει ερωτηματα απο τους φωρεις και δεν εχετε απαντησει. σας εχουμε καταγκηλη επανιλιμενα και καποιοι συναδελφοι οτι γινονται μαιμουδιες και δεν εχεται κανει τιποτε.
δεν προλαβενουμε ηταν η απαντηση.......
κατα της 5 το απογευμα εφυγαν δινοντας μας ενα εγραφο οτι δεν βρικαν καμια παραλιψη η ατασθαλια. και μας ζητησαν να πουμε στον πελατη στην σαμο να στηλει τον πυροσβεστηρα στο υπουργιο για ελεγχο γιατι οι wet chemicak εκηνης της χρονιας ειχαν παρουσιασει αστοχιες επικηνδυνες και επρεπε να τους ελενξουν δειγματολιπτηκα. δεν υπηρχε καποιο θεμα με εμας. απλα εμεις θα επρεπει αν στηλουμε στον πελατη του συνεργατη μας εναν νεο πυροσβεστηρα χωρεις χρεωση.
φευγοντας μας ευχαριστησαν για την συνεργασια και εγω ευχιθηκα να μπορεσουν να βγενουν για περισοτερους ελεγχους μηπως και φυγη λιγη βρωμια απο το επαγκελμα.
και σαν απαντηση σου γιωργο ... εαν κατα τον ελεγχο που κανει ο φορεας (εγω εχω την εβεταμ που ειναι 51% κρατικος φορεας) βρη ατασταλεια και πες οτι μου ανακαλει το ποιστοποιιτικο τι γινετε? τιποτε ... θα συνεχισω να δουλευω και να εκδιδω δηλωσεις . εσυ ο πελατης θα το ξερεις? οχι ... οποτε καποια στιγμη θα παω σε αλλον φορεα και θα μου δοσει ποιστοποιιτικα μεχρι να με πιασει και αυτος και να παω σε αλλον φορεα κλπ.... και η μαιμουδια στο μεγαλιο της...
και εαν χτικηση η σκοτοθει καποιος (οπως εχει γηνει) γινεται αγωγη εγω συνεχιζω να δουλευω και οοοοοταν ερθει η μερα του δικατιριου περνω αναβολη ...κλπ κλπ... ετσι δουλευει το μεγαλιτερο ποσοστο. γιαυτο ειναι φτυνο στην υγεια του κοροιδου που πληρωνει, και οσοι προσπαθουμε να κανουμε σωστα την δουλια μας ειμαστε κλευτες και απατεωνες.....γιατι ειμαστε ακριβοι βλεπεις φροντιζουμε να μην σκοτοθει κανενας απο τους πελατε μας ουτε και εμεις ασφαλως....

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

γιωργος έγραψε:... εαν κατα τον ελεγχο που κανει ο φορεας (εγω εχω την εβεταμ που ειναι 51% κρατικος φορεας) βρη ατασταλεια και πες οτι μου ανακαλει το ποιστοποιιτικο τι γινετε? τιποτε ... θα συνεχισω να δουλευω και να εκδιδω δηλωσεις . εσυ ο πελατης θα το ξερεις? οχι ... οποτε καποια στιγμη θα παω σε αλλον φορεα και θα μου δοσει ποιστοποιιτικα μεχρι να με πιασει και αυτος και να παω σε αλλον φορεα κλπ.... και η μαιμουδια στο μεγαλιο της...
και εαν χτικηση η σκοτοθει καποιος (οπως εχει γηνει) γινεται αγωγη εγω συνεχιζω να δουλευω και οοοοοταν ερθει η μερα του δικατιριου περνω αναβολη ...κλπ κλπ... ετσι δουλευει το μεγαλιτερο ποσοστο.
Στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ, ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ & ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ υπάρχει λίστα με τα επιβληθέντα πρόστιμα σε πρατήρια καυσίμων.
Ενημερώνεται κάπως καθυστερημένα αλλά τουλάχιστον υπάρχει.
Μπορεί να γίνει-ζητήσετε κάτι αντίστοιχο;

Και αν κατάλαβα σωστά, μόνο ο φορέας σου σε ελέγχει;
Το κράτος (κάποια κρατική υπηρεσία) δεν τους ελέγχει όλους;

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

οχι μονο ο φορεα μου (εβεταμ).

Στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ, ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ & ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ υπάρχει λίστα με τα επιβληθέντα πρόστιμα σε πρατήρια καυσίμων.
Ενημερώνεται κάπως καθυστερημένα αλλά τουλάχιστον υπάρχει.
Μπορεί να γίνει-ζητήσετε κάτι αντίστοιχο;

να το ζητισει ποιος? το σοματιο? ...... ξερω και ενα με τον τοτο βγαζει περισοτερο γελιο......

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

https://www.youtube.com/watch?v=a6rct9Sv2CM

οταν οι πυροσβεστηραδες δεν κανουν σωστα την δουλια τους να ελενξουν εαν ειναι σαποιος ο πυροσβεστηρας. αυτον τον ειδε που τον εφερε το φορτηγακη τους και δεν ειχε αεριο ΔΕΝ τον αδιασε οπως οριζει ο νομος αλλα του περασε δαχτιλιδη στο κληστρο και τον εβαλε να γεμιση.ευτιχως οπως λεει εφυγε ο πατος , θα προσθεσω οτι ευτιχως που εγηνε στο εργαστιριο και εγω που εχω δει ολο το βιντεο σας λεω.
ο πυροσβεστηρας ηταν δεμενος στην μεγκενη, εκοψε το κοντρα πλακε θαλασης παχους 22 χιλιοστον σαν να το εκοψε λειζερ εφυγε απο την μεγκενη κοβοντας τον σωληνα υψηλης που εβαζε αεριο και εκτοξεφτηκε στο ταβανι στα 6 μετρα και σφινοθηκε στα ψαλιδια της μεταλικης οροφης. εαν δεν εβρισκε στα ψαλιδια θα τρυπουσε την οροφη και θα εφευγε εκτος κτηριου.
εαν αυτο γοινοταν την ωρα που ο πελατης τον επερνε να τον χρησιμοποιηση σε μια φωτια? θα κλεγανε μανουλες.........

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πυρασφάλεια”