ΔΑΠΑΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΩΝ

Οι κανονισμοί πυρασφάλειας που εφαρμόζονται έχουν σκοπό να διαφυλάξουν την ανθρώπινη ζωή.
vavamaria

ΔΑΠΑΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΩΝ

Δημοσίευση από vavamaria »

Καλησπέρα :)

είμαι ενοικιάστρια και θα ήθελα να μάθω αν η δαπάνη τοποθέτησης πυροσβεστήρων βαρύνει τους ενοκιαστές ή τους ιδιοκτήτες. έπειτα από αλλαγή της εταιρείας έκδοσης κοινοχρήστων μας φέρανε και τοποθετήσανε νέους πυροσβεστήρες , διαδικασία η οποία μας χρεώθηκε στα κοινόχρηστα με το ποσό των 260 ευρω!

stavi

Re: ΔΑΠΑΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΩΝ

Δημοσίευση από stavi »

Εάν δεν υπήρχαν πυροσβεστήρες είναι έξοδο των ιδιοκτητών.
Εάν έγινε αναγόμωση ή συντήρηση είναι έξοδο που πληρώνουν οι διαμένοντες, είτε είναι ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές.
Εάν έγινε αντικατάσταση πυροσβεστήρα λόγω ακαταληλότητας (σάπιος) είναι έξοδο των ιδιοκτητών.

vavamaria

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν υπήρχαν πυροσβεστήρες. Άρα τα έξοδα βαρύνουν τους ιδιοκτήτες, σωστά? Μας τα έχουν χρεώσει όμως μέσα στα κοινόχρηστα..Μπορώ να αρνηθώ να πληρώσω αυτή την δαπάνη??

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Αγοράστηκαν οι πυροσβεστήρες ή απλά γίνεται χρήση με τη μορφή ενοικίασης;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

vavamaria

HaVai έγραψε:Αγοράστηκαν οι πυροσβεστήρες ή απλά γίνεται χρήση με τη μορφή ενοικίασης;
δεν το γνωρίζω αυτό.. έχει σημασία?

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

vavamaria έγραψε:
HaVai έγραψε:Αγοράστηκαν οι πυροσβεστήρες ή απλά γίνεται χρήση με τη μορφή ενοικίασης;
Αν αγοράστηκαν το αρχικό κόστος επιβαρύνει τους ιδιοκτήτες.
Αν γίνεται χρήση με τη μορφή ενοικίασης από κάποια εταιρεία διαχείρισης κτιρίων τότε είναι κοινόχρηστο έξοδο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

vavamaria

HaVai έγραψε:
vavamaria έγραψε:
Αν αγοράστηκαν το αρχικό κόστος επιβαρύνει τους ιδιοκτήτες.
Αν γίνεται χρήση με τη μορφή ενοικίασης από κάποια εταιρεία διαχείρισης κτιρίων τότε είναι κοινόχρηστο έξοδο.
μπορείτε να μου το εξηγήσετε αυτό? είχα την εντύπωση οτι ειναι υποχρεωτικο να υπαρχουν πυροσβεστηρες στην πολυκατοικια λογω πυρασφαλειας (κατι που ειναι ευθυνη των ιδιοκτητων) και δικη μου υποχρεωση ειναι να πληρωνω για την αναγομωση όχι για την τοποθέτησή τους. επιπλέον με μια μικρή έρευνα που έκανα διαπίστωσα οτι οι περισσότερες εταιρείες παρέχουν τους πυροσβεστήρες δωρεάν :!:

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

ας παμε απο τη αρχη...
η πολικατοικια πρεπει να εχει πυροσβεστηρες.
1 οροφης 12 kg στον λεβητα και εναν 6 kg εξω απο το λεβιτοστασιο.
σε καθε οροφο πρεπει να υπαρχει τουλαχιστον 1 πυροσβεστηρες 6 kg .

τους πυροσβεστηρες που εγωραζουν (εφοσον δεν τους εχει βαλει ο κατασκευαστης ) οι ιδιοκτητες και ειναι κοστος που βαρινει τους ιδιοκτητες και οχι τους ενοικιαστες.
η ετισια συντηριση βαρινει τους ενικιαστες .
οταν στην 10ετια οι πυροσβεστηρες κριθουν απο την αναγνωρισμενη εταιρια συντηρισης αναγωμοσης πυροσβεστηρων οτι θα πρεπει να τεθουν εκτος λειτουργιας εδω δεν υπαρχει διευκρινηση πιος θα πρεπει να το πληροσει το κοστος. το σοστο ειναι να επομισοτουν το κοστος αυτο κατα 50-50 ιδιοκτητες και ενικιαστες κατα την γνωμη μου. με το σκεπτικο οτι οι ενικιαστες θα κανουν μεν χρηση αλλα εαν φυγουν παραμανουν στην ιδιοκτισια της πολικατοικιας = οποτε καιτου ιδιοκτητη του διαμερισμος.
οι εταιριες κοινωχριστων ΔΕΝ χαριζουν τους πυροσβεστηρες. δηνουν πυροσβεστηρες για δωρεαν χρηση οσο εισαστε πελατες τους και πρεπει να χρεωνουν ΜΟΝΟ για συντηριση και οχι για αναγωμοση των πυροσβεστηρων, ουτε την αντικατασταση λογο ηλκιας των πυροσβεστηρων, γιατι αυτο ειναι μεσα στο κοματι της δωρεαν χρησης. και σε περιπτοση που διακοψετε την συνεργασια μαζι τους τοτε περνουν οπως ειναι λογικο τους πυροσβεστηρες τους απο τον χωρο σας.
αυτο που πρεπει να δειτε ειναι το κοστος σε μηκος 10ετιας εαν σας συμφερει το να αγωρασετε δικους σας πυροσβεστηρες και να τους δινεται σε μια αναγνωρισμενη εταιρια πυροσβεστηρων να σας τους συντηρει, η να περνετε δωρεαν χρηση απο της εταιριες κοινωχρηστων.
διαβαστε το ερθρο 5
http://www.fireservice.gr/pyr_cms_files ... _el_GR.pdf

και την νεα κυα

διαβαστε το αρθρο 3
και τον πινακα III 1
http://www.fireservice.gr/pyr_cms_files ... _el_GR.pdf

και εδω http://www.fireservice.gr/pyr/site/home ... panies.csp

taz

Δημοσίευση από taz »

Πρόσφατα αλλάξαμε εταιρία κοινοχρήστων, και η προηγούμενη εταιρία όταν ήρθε να μαζέψει τους πυροσβεστήρες της (τον Σεπτέμβριο) μας χρέωσε αναγόμωση όλων των πυροσβεστήρων, παρότι είχε γίνει αναγόμωση τον Ιανουάριο. Το λογικό τους ήταν οτι πρέπει να πληρώσουμε αναγόμωση εφόσον κάποιος άλλος πελάτης που θα τους πάρει πρέπει να τους πάρει φρεσκοαναγομωμένους. Τελικά ορθά μας χρέωσαν ή οχι; Η συντήρηση τι ακριβώς είναι και πόσο χρεώνεται αν ξέρει κάποιος;

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

οχι κακος πληροσατε.
η συντηριση στον 6 kg εμεις περνουμε 8,00 + φπα και στην αναγωμοση 12,00 + φπα
η συντηριση στον 12 kg οροφης εμεις περνουμε 14,00 + φπα και στην αναγωμοση 28,00 + φπα

http://www.fire-expert.gr/index.php?act ... ductId=131

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

διαβαστε απο την σελιδα 552 και μετα, και πειτε μου με ποσα ευρω κοστολογηται οτι πρεπει να πληρωθη....
το οτι περνουμε τις τιμες που αναφερω πιο πανω ειναι γιατι εχουμε επενδυση σε μηχανιματα και ετσι μπορουμε και κατεβασαμε το κοστος. πιο λιγα χρηματα θα σας παρουν μονο αν σας κολισουν απλα ετικετα και δεν κανουν τιποτα.
http://www.elinyae.gr/el/lib_file_uploa ... 310987.pdf

και ο θεος βοηθος σας...........

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Γεια σας και καλό χειμώνα.
Ανέλαβα διαχειριστής πριν μερικούς μήνες σε τετεαώροφη οικοδομή συν πυλωτή συν υπόγειο, στην οποία ο γιός μου έχει μία γκαρσονιέρα στο ισόγειο.
Αν και η οικοδομή κτίστικε το 2007 δυστυχώς δεν έχει καμία πυροπροστασία.
Απ' όσα ενδιαφέροντα και χρήσιμα μας δίνετε, διαπίστωσα ότι θα πρέπει να υπάρχουν ένας πυροσβεστήρας χειρός σκόνης 6 χγρ. ανά όροφο, ένας οροφής σκόνης 12 χγρ στο λεβητοστάσιο και ένας χειρός CO2 6 χγρ έξω από το λεβητοστάσιο. Αν κάνω λάθος συμπηρώστε με.
Οι τιμές που μου δώσανε είναι (με τον ΦΠΑ).
α/. Οροφής σκόνης 12 χγρ. 80 €.
β/. Χειρός σκόνης 6 χγρ. 30 €
γ/. CO 2 2 χγρ. 50 €
Αναγόμωση 30 €
Δεν έχω σκοπό να κάνω παζάρια σε βάρος της ποιότητας, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν οι πιό πάνω τιμές είναι ικανοποιητικές. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

mimis50 έγραψε:β/. Χειρός σκόνης 6 χγρ. 30 €
Στην τιμή αυτή αγόρασα κι εγώ πρόσφατα.
mimis50 έγραψε:Αναγόμωση 30 €
Δες εδώ: Αναγόμωση Πυροσβεστήρων

Κι ό,τι κάνεις, προτείνω να το κάνεις σε πιστοποιημένα καταστήματα.

Γιώργος.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το κατάστημα που πήρα την προσφορά πράγματι έχει τη απαιτούμενη άδεια και οι πυροσβεστήρες έχουν ανάγλυφα τα στοιχεία που προβλέπει η σχετική νομοθεσία.

taz

Δημοσίευση από taz »

mimis50 έγραψε:Γεια σας και καλό χειμώνα.
Ανέλαβα διαχειριστής πριν μερικούς μήνες σε τετεαώροφη οικοδομή συν πυλωτή συν υπόγειο, στην οποία ο γιός μου έχει μία γκαρσονιέρα στο ισόγειο.
Αν και η οικοδομή κτίστικε το 2007 δυστυχώς δεν έχει καμία πυροπροστασία.
Απ' όσα ενδιαφέροντα και χρήσιμα μας δίνετε, διαπίστωσα ότι θα πρέπει να υπάρχουν ένας πυροσβεστήρας χειρός σκόνης 6 χγρ. ανά όροφο, ένας οροφής σκόνης 12 χγρ στο λεβητοστάσιο και ένας χειρός CO2 6 χγρ έξω από το λεβητοστάσιο. Αν κάνω λάθος συμπηρώστε με.
Οι τιμές που μου δώσανε είναι (με τον ΦΠΑ).
α/. Οροφής σκόνης 12 χγρ. 80 €.
β/. Χειρός σκόνης 6 χγρ. 30 €
γ/. CO 2 2 χγρ. 50 €
Αναγόμωση 30 €
Δεν έχω σκοπό να κάνω παζάρια σε βάρος της ποιότητας, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν οι πιό πάνω τιμές είναι ικανοποιητικές. Ευχαριστώ.
Νομίζω οτι χρειάζεται και ένας πυροσβεστήρας στην μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα...

Επίσης βάσει νόμου κάθε χρόνο χρειάζονται συντήρηση και κάθε 4 (αν θυμάμαι καλά) χρόνια αναγόμωση...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πυρασφάλεια”