Πυροσβεστήρες ανά όροφο

Οι κανονισμοί πυρασφάλειας που εφαρμόζονται έχουν σκοπό να διαφυλάξουν την ανθρώπινη ζωή.
Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

το ξαναβαζω για οσους δεν το εχουνε διαβασει....
επ

Αναγόμωση – συντήρηση πυροσβεστήρων.
Τι σημαίνει το κάθε ένα.
Συντήρηση.
Συντήρηση σημαίνει ότι ανοίγουμε τον πυροσβεστήρα λύνουμε το κλείστρο και αντικαταστούμε τα ελαστικά μέρη του που είναι για την στεγανοποίηση του και ελέγχουμε γενικά το κλείστρο λιπαίνοντας τα κινούμενα μέρη με ειδικό λιπαντικό για να δουλέψει άψογα. Ελέγχουμε την σκόνη ως προς την κατάσταση της και το βάρος της περνώντας την από το μηχάνημα που κάνουμε αναγόμωση για να είναι αφράτη και όχι πετρωμένη ώστε να μπορεί να περάσει από τον σωλήνα εκτόξευσης χωρείς να δημιουργήσει φραξίματα. Και την επανατοποθετούμε συμπληρώνοντας αν απαιτηθεί σκόνη και τελικά βάζουμε και το προωθητικό αέριο, μετά ο πυροσβεστήρας πρέπει να περάσει από έλεγχο στεγανότητας, πριν τον δώσουμε στον πελάτη.
Αναγόμωση.
Ανοίγουμε τον πυροσβεστήρα και πετάμε το περιεχόμενο του και το αντικαταστούμε με νέο, κάνουμε της εργασίες συντήρησης του κλείστρου απαραίτητα, και μετά τον κλίνουμε έχοντας κάνει της απαραίτητες ενέργειες για να βεβαιωθούμε για την καταλληλότητα του πυροσβεστήρα, πριν τον δώσουμε στον πελάτη.
Κατ αρχήν πρέπει να γνωρίζετε ότι η κάθε αναγνωρισμένη εταιρία είναι υπεύθυνη για το τελικό προϊών που θα φτάσει στον πελάτη της.
Όποτε .
Αν έρθει ένας πυροσβεστήρας ο όποιος είναι μεν σύμφωνος με την νέα ΚΥΑ αλλά δεν είναι από το εργαστήριο μας, αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αδειάσουμε το περιεχόμενο του, και αν δεν μπορέσουμε να είμαστε σίγουροι για την ποιότητα του περιεχομένου τότε το πετάμε, και να κάνουμε αναγόμωση. Ο λόγος είναι ότι δεν γνωρίζουμε το τι ποιότητος υλικό είναι μέσα στον πυροσβεστήρα, και πόσο χρονικό διάστημα το έχει μέσα.
Αν δηλαδή έχει γίνει την προηγούμενη φορά σωστή εργασία από αυτόν που έκανε την αναγόμωση.
Αν δώσουμε τον πυροσβεστήρα στον πελάτη κάνοντας μόνο συντήρηση, και βρεθεί από κάποιον έλεγχο εκτός προδιαγραφών το υλικό, έχουμε εμείς την ευθύνη και θα υποστούμε της κυρώσεις.
Όποτε για να ήμαστε σίγουροι ότι το προϊών που δώσαμε στον πελάτη μας είναι 100% σωστό θα κάνουμε αναγόμωση.
Στην συνέχεια.
Αν υποθέσουμε ότι ένας πελάτης μας έφερε έναν πυροσβεστήρα και τον κάναμε αναγόμωση το 2010. τα επόμενα βήματα είναι.
2011 συντήρηση
2012 συντήρηση
2013 συντήρηση
2014 συντήρηση
2015 αναγόμωση
Δηλαδή για 4 χρόνια στην συνέχεια θα κάνουμε συντήρηση και τον πέμπτο αναγόμωση.
Έτσι είμαστε εντος των απαιτήσεων του νόμου.
Βεβαία καταλαβαίνετε ότι το κόστος συντήρησης από την αναγόμωση είναι μικρότερο.
Θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε ότι στις αναγομώσεις που αναλαμβάνουμε, τοποθετούμε ένα δαχτυλίδι όπως φαίνεται στην εικόνα, το οποίο για να τοποθετηθεί πρέπει να ανοιχτεί ο πυροσβεστήρας.
ΑΥΤΟ ΖΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 1-9 - 2008 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ
Με αυτή την κίνηση αποδεικνύεται ότι όντως γίνεται εργασία στον πυροσβεστήρα και δεν αλλάζεται απλά την Ετικέτα Αναγόμωσης.

Επίσης να σας πω ότι όταν έχουμε αγοράσει νέο πυροσβεστήρα τα βήματα είναι τα εξής
2010 αγορά
2011 συντήρηση
2012 συντήρηση
2013 συντήρηση
2014 συντήρηση
2015 αναγόμωση
2016 συντήρηση
2017 συντήρηση
2018 συντήρηση
2019 συντήρηση
2020 υδραυλική δοκιμή και αναγόμωση…
Το τελευταίο συμφέρει να τον πετάξετε και να πάρετε νέο πυροσβεστήρα στα 10 χρόνια από την άποψη ότι συνήθως οι πυροσβεστήρες δεν αντέχουν οι περισσότεροι την υδραυλική δοκιμή όποτε και θα πληρώσετε το εργαστήριο για την εργασία που θα κάνει ακόμα και αν σκάσει ο πυροσβεστήρας και θα πάρετε νέο αφού έσκασε.

gxiotis79

Δημοσίευση από gxiotis79 »

file ine ipoxreotiko na iparxi pirosvestiras se ka8e orofo tis polikatikias.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Πυροσβεστικό Σώμα Ελλάδος
Νομοθεσία

nikos_a

Re: Πυροσβεστήρες ανά όροφο

Δημοσίευση από nikos_a »

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω όταν λέμε 'ανα όροφο' τι εννοούμε. Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω πυροσβεστήρες για την πολυκατοικία μας. Είναι 3όροφη και πέρα των 3 ορόφων, υπάρχει υπόγειο με αποθήκες και τα δωμάτια του καυστήρα και του ανελκυστήρα (Πάνω από τον καυστήρα υπάρχει ένας πυροσβεστήρας οροφής). Εννοείται υπάρχει και το ισόγειο. Πόσους πυροσβεστήρες θα χρειαστώ για να είμαι και νομικά σωστός;

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλησπερα,
να σας πω τι ξερω εγω γενικα ?

Η επισημη θεση της πυροσβεστικης ειναι οτι για κτηρια πριν του 88 δεν υπαρχει κανενας κανονισμος εκτος απο τον πυροσβεστηρα στον λεβητα.
Για τα κτηρια μετα το 88 υποτιθεται οτι καθε κτηριο μπορει να παει μεμονωμένα και να παρει μια γνωμη απο καποιον ειδικο του πυροσβεστικου σωματος συμβουλευτικα για το τι χρειαζεται το κτηριο για να ειναι προστατευμενο κτλ κτλ .

Εγω ξερω οτι γενικα ολοι οι πυροσβεστηρες ειναι προεραιτικοι εκτος του λεβητα.

χαιρετω
γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Η απάντηση βρήσκεται εδώ
Για νέα κτήρια ΠΔ 71/1988 ΑΡΘΡΟ 5και για τα λεβητοστάσια το ΠΔ 922/1979 βέβαια το συγκεκριμένο αναφέρεται σε λεβητοστάσια που έχουν ως καύσιμο μαζούτ, σε ερώτηση που έκανα στο πυροσβεστικό κλιμάκιο της περιοχής μου, μου ανεφεραν ότι το ίδιο ισχύει είτε το καύσιμο είναι αέριο είτε πετρέλαιο.
Οι ασφαλιστικές εταιρίες δεν αποζυμιώνουν αν δεν υπάρχει πυροσβεστήρας ανα όροφο, στο μηχανοστάσιο (δωμάτιο ανελκυστήρα), λεβητοστάσιο ( 12kg οροφής, 5kg CO2), καθώς και σύστημα πυρανύχνευσης.
Όλα αυτά αναφέρονται στα παραπάνω ΠΔ ρίξτε μια ματιά.

_ASTERAS_

@stavi

και για τα παλαια κτηρια ? πριν το 88 ?

καλημερα
γιωργος
www.asteras.eu

nikos_a

Δημοσίευση από nikos_a »

stavi έγραψε:Η απάντηση βρήσκεται εδώ
Για νέα κτήρια ΠΔ 71/1988 ΑΡΘΡΟ 5και για τα λεβητοστάσια το ΠΔ 922/1979 βέβαια το συγκεκριμένο αναφέρεται σε λεβητοστάσια που έχουν ως καύσιμο μαζούτ, σε ερώτηση που έκανα στο πυροσβεστικό κλιμάκιο της περιοχής μου, μου ανεφεραν ότι το ίδιο ισχύει είτε το καύσιμο είναι αέριο είτε πετρέλαιο.
Οι ασφαλιστικές εταιρίες δεν αποζυμιώνουν αν δεν υπάρχει πυροσβεστήρας ανα όροφο, στο μηχανοστάσιο (δωμάτιο ανελκυστήρα), λεβητοστάσιο ( 12kg οροφής, 5kg CO2), καθώς και σύστημα πυρανύχνευσης.
Διάβασα τα παραπάνω και κατάλαβα ότι το ισόγειο = όροφος (παρ 3.2 στο άρθρο 5 του 71/1988) άρα πάω για 4 πυροσβεστήρες. Το θέμα είναι τι κάνω με το υπόγειο. Το υπόγειο μας δεν έχει εμβαδό μεγαλύτερο από 80-90τμ. Στο υπόγειο έχουμε 12άρη οροφής πάνω από τον καυστήρα (όχι όμως και στο μηχανοστάσιο). Δεν ξέρω αν χρειάζομαι έναν στο υπόγειο (στο διάδρομο κατά μήκος των αποθηκών) και αν στο μηχανοστάσιο χρειάζεται οροφής ή αρκεί ένας απλός.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

stavi

Δημοσίευση από stavi »

_ASTERAS_ έγραψε:@stavi

και για τα παλαια κτηρια ? πριν το 88 ?

καλημερα
γιωργος
Τι εννοείς;

stavi

Δημοσίευση από stavi »

nikos_a έγραψε:
stavi έγραψε:Η απάντηση βρήσκεται εδώ
Διάβασα τα παραπάνω και κατάλαβα ότι το ισόγειο = όροφος (παρ 3.2 στο άρθρο 5 του 71/1988) άρα πάω για 4 πυροσβεστήρες. Το θέμα είναι τι κάνω με το υπόγειο. Το υπόγειο μας δεν έχει εμβαδό μεγαλύτερο από 80-90τμ. Στο υπόγειο έχουμε 12άρη οροφής πάνω από τον καυστήρα (όχι όμως και στο μηχανοστάσιο). Δεν ξέρω αν χρειάζομαι έναν στο υπόγειο (στο διάδρομο κατά μήκος των αποθηκών) και αν στο μηχανοστάσιο χρειάζεται οροφής ή αρκεί ένας απλός.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.
Αρκεί ένα απλός 6kg

_ASTERAS_

καλημερα,

οκ αρα συμφωνουμε οτι δεν υπαρχει καποιος νομος και οτι ειναι προαιρετικα και απλα μιλαμε για το το τι κανουνε οι ασφαλιστικες...
το λεω γιατι ο φιλος ρωτησε τι πρεπει να κανει για να ειναι νομιμος.
Για να ειναι λοιπον νομιμος αρκει ενας πυροσβεστηρας οροφης στον λεβητα .
Αυριο μεθαυριο οι ασφαλιστικες μπορει να ζητανε να εχουμε κανει και ολοι σεμιναρια πυροσβεσης για να πληρωσουν,οποτε αλλο η ασυδοσια των ασφαλιστικων και αλλο ο νομος . Συμφωνουμε ολοι ?

χαιρετω
Γιωργος
www.asteras.eu

dr_sn1p3r

Δημοσίευση από dr_sn1p3r »

Καλημερα, εγω συμφωνα και με το ποστ μου "viewtopic.php?f=9&t=10" εχω πει οτι στα σχεδια παθητικης και ενεργητικης πυροπροστασιας και πυρασφαλειας φαινεται οτι πρεπει να υπαρχουν πυροσβεστηρες και στο λεβητα με οροφης κλπ, αλλα και στους διαδρομους μιας και υπαρχουν αποθηκες , υποσταθμος της ΔΕΗ, πιεστικο κλπ. Το θεμα που θα πρεπει να μας απασχολει ειναι γιατι αφου εχουν υπογραφει αυτα τα σχεδια απο την Πυροσβεστικη , γιατι δε υπαρχουν..Πως μπορουμε να βρουμε ποιος ευθυνεται που δε εχουν κατασκευαστει ακομα αυτα τα μετρα πυρασφαλειας... Μονο πυρανιχνευση εχουμε..... 0 στο πηλικο δηλαδη.,...Ακομα το ψαχνω μεσω της πολεοδομιας το θεμα...

nikos_a

Δημοσίευση από nikos_a »

stavi έγραψε: Αρκεί ένα απλός 6kg
1 χ 6Kg για το υπόγειο συμπεριλαμβανομένου και του μηχανοστασίου;

stavi

Δημοσίευση από stavi »

_ASTERAS_ έγραψε:καλημερα,

οκ αρα συμφωνουμε οτι δεν υπαρχει καποιος νομος και οτι ειναι προαιρετικα και απλα μιλαμε για το το τι κανουνε οι ασφαλιστικες...
το λεω γιατι ο φιλος ρωτησε τι πρεπει να κανει για να ειναι νομιμος.
Για να ειναι λοιπον νομιμος αρκει ενας πυροσβεστηρας οροφης στον λεβητα .
Αυριο μεθαυριο οι ασφαλιστικες μπορει να ζητανε να εχουμε κανει και ολοι σεμιναρια πυροσβεσης για να πληρωσουν,οποτε αλλο η ασυδοσια των ασφαλιστικων και αλλο ο νομος . Συμφωνουμε ολοι ?

χαιρετω
Γιωργος
Όταν πάρει φωτία μια πολυκατοικία πρόσφατο παράδειγμα στην Θεσσαλινίκη έρχεται το πυροβεστικό κλιμάκιο και κάνει έρευνα. Διενεργείται προανάκριση και αποδίδονται ευθύνες. Από τι ξέρω τα ΠΔ είναι και νόμοι, και βάση αυτών οδεύει το ΠΣ.
nikos_a έγραψε:
stavi έγραψε: Αρκεί ένα απλός 6kg
.

1 χ 6Kg για το υπόγειο συμπεριλαμβανομένου και του μηχανοστασίου;
Έτσι έχω κάνει, αλλά έχω τοποθετήση και έναν 6kg CO2 έξω από την πόρτα του λεβητοστασίου στον διάδρομο των αποθηκών.

_ASTERAS_

καλημερα,

@stavi
ειμαι ειλικρινης .στην αγορα κανεις σχεδον δεν εφαρμοζει αυτον τον νομο που λετε. ισχυει μονο ο νομος για τον λεβητα και τον πυροσβεστηρα οροφης. Ομολογω οτι δεν τον ηξερα τον νομο εγω προσωπικα γιατι ακριβως δεν εφαρμοζεται -μετα το ποστ που κανεις quote ρωτησα και εμαθα και εγω για την υπαρξη του,δικο μου το λαθος - και οι λογοι ειναι πολλοι : ενας απο αυτους,μαλλον ο κυριοτερος ειναι φυσικα οτι ο νομος δεν ειναι ευρεως γνωστος και ακομα και αν το θετει σαν θεμα καποιος στα κτηρια , ο κοσμος αντιδραει αρνητικα γιατι δεν θελει να εχει extra εξοδα.

χαιρετω
Γιωργος
www.asteras.eu

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πυρασφάλεια”