ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Το φυσικό αέριο σταθερά φθηνότερο κατά 20% από το πετρέλαιο θέρμανσης και κατά 60% από το ηλεκτρικό ρεύμα
jim629

ΑΕΡΙΟ - ΚΕΝΤΡΙΚΗ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ;

Δημοσίευση από jim629 »

Καλησπέρα
Στη πολυκατοικία που μένω υπάρχουν 7 διαμερίσματα και κεντρική εγκατάσταση αερίου εδώ και 4 χρόνια.
Κάθε διαμέρισμα έχει μετρητή και η χρέωση γίνεται κατά 30% με τα χιλιοστά και το υπόλοιπο αναλογικά με την κατανάλωση.
Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν προβλήματα αλλά τελευταία ορισμένοι ζητούν να καταργήσουμε την κεντρική εγκατάσταση και να βάλει ο καθένας ατομική με το επιχείρημα ότι θα την ανοίγουν όποτε θέλουν, κάνοντας έτσι οικονομία.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε άλλες τέτοιες περιπτώσεις.
Μπορεί να συμφέρει οικονομικά αυτή η αντικατάσταση αν πάρουμε υπόψη και το κόστος των νέων εγκαταστάσεων?

Δεν βρήκα άλλο σχετικό θέμα και γιαυτό θα εκτιμούσα την άποψη σας.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

evmourelatos

Re: ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Δημοσίευση από evmourelatos »

O νόμος ορίζει ότι :
Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.
"Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων."
Ερώτηση κρίσεως:
Ως ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων μπορεί να θεωρηθεί και ένα τζάκι με αέριο καύσιμο ανεξάρτητα αν το αέριο καύσιμο είναι φυσικό αέριο ή υγραέριο σε "μπουκάλα'?

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

οχι , αναφερεται μονο σε μονιμη εγκατασταση φυσικου αεριου με τις προδιαγραφες τις ΕΠΑ

Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Σε ελεύθερη απόδοση του νόμου ο evmourelatos έχει δίκιο (εν μέρει).

Δυστυχώς όμως, όπως όλοι οι νόμοι έχουν κενά, ή κατά το κοινώς λεγόμενο "παραθυράκια".
Κατά την άποψή μου και χωρίς να είμαι ειδικός, ο νομοθέτης θα έπρεπε να προβλέπει για παράδειγμα ότι η ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης θα καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις θέρμανσης σε όλους τους χώρους της οικίας σύμφωνα με τη μελέτη θέρμανσης του κτιρίου, που ένα απλό τζάκι δεν το κάνει.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν γνωρίζω για τα ενεργειακά τζάκια με δυνατότητα παροχής θερμού αέρα και ποια είναι η απόδοσή τους (σε θερμίδες).

Γιώργος.

Edit
Π.Δ. 420/87, Άρθρο 2, Παρ. 5
Για την προώθηση της χρήσης του φυσικού αερίου σε κτίρια των περιοχών που αναφέρονται στο άρθρο 1 του παρόντος, υφιστάμενα πριν από την έναρξη εφαρμογής του, καθώς και για όσα κτίρια ανεγέρθηκαν μετά την έναρξη εφαρμογής αυτού, τα οποία περιλαμβάνουν περισσότερες της μίας οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών, σχετικά με την αλλαγή καυσίμου σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης με υγρά καύσιμα και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, λαμβάνονται με πλειοψηφία του μισού αριθμού και μίας πλέον των ψήφων των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με την ίδια πλειοψηφία λαμβάνεται κάθε άλλη σχετική απόφαση για την υλοποίηση και ρύθμιση των παραπάνω αποφάσεων, όπως ενδεικτικά για την τροποποίηση ή αντικατάσταση των υφιστάμενων εγκαταστάσεων θέρμανσης, για την αλλαγή εξοπλισμού, για επεμβάσεις στις όψεις του κτιρίου, την όδευση σωληνώσεων και αγωγών, την τοποθέτηση καπναγωγών και καπνοδόχων και εν γένει για κάθε απαραίτητη μεταρρύθμιση, μεταβολή ή επέμβαση στους κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, λαμβανομένων υπόψη και των οριζομένων στην παρ. 2 του άρθρου 7 του ν. 2364/1995 (ΦΕΚ 252 Α').
Με την ίδια ως άνω πλειοψηφία δύναται να λαμβάνεται απόφαση για τη μόνιμη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου με χρήση υγρών καυσίμων και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων μεμονωμένων ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής.

avlahop

Πρόβλημα με εγκατάσταση ατομικού αερίου

Δημοσίευση από avlahop »

Στην πολυκατοικία μας είχε λέβητα και κεντρική θέρμανση με φυσικό αέριο. Κάποιοι αποφάσισαν να βάλουν ατομική θέρμανση και περάσαν απο την ΓΣ με 50%+1 την δυνατότητα να περάσουν όσοι θέλουν ατομική θέρμανση. Βέβαια χωρίς να αναλογιστούν τι θα γίνει με αυτούς που θα έχουν κεντρική με τους σωλήνες που "αποκοπούν" για αυτούς που βάλανε ατομική κτλ. Η ερώτηση μου βέβαια είναι η εξής. Μπορώ εγώ να μην επιτρέψω να περάσουν σωλήνες τις ατομικής θέρμανσής τους μέσω του μπαλκονιού μου...και συγκεκριμένα από το "ταβάνι" του μπαλκονιού μου? Ο διαχειριστής λέει ότι είναι κοινόχρηστο αυτό, ισχύει; Όταν λέω ταβάνι του μπαλκονιού μου εννοώ το κάτω μέρος του μπαλκονιού του από πάνω διαμερίσματος

ΧΡΙΣΤΙΝΑ GR

Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΙΝΑ GR »

To λινκ που δώσατε παραπάνω δεν ισχύει. Προσπάθησα δύο φορές αλλά δεν εμφανίζεται.
http://www.diaxeiristis.com/viewtopic.php?t=277 αναφέρει συγκεκριμένα πως δεν βρέθηκε....
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Όπως η μισή Ελλάδα έτσι και στην πολυκατοικία μας δεν πληρώνονται τα κοινόχρηστα. Καθώς μένω μόνη μου με το παιδί μου στον τελευταίο όροφο (5ο) μιας πολυκατοικίας που είχε κεντρική θέρμανση ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) Αν μπορώ να διακόψω την παροχή της κεντρικής θέρμανσης με πετρέλαιο που είχαμε. Καθώς είμαι ο τελευταίος όροφος και ούτως ή άλλως φέτος δεν θα λειτουργήσει.
2) Κάποιος μηχανικός απο εταιρία μελέτης θέρμανσης μου ανέφερε πως λόγω ορόφου μπορώ να το κάνω. Ισχύει βρε παιδιά αυτό ή έψαχνε να ξεγελάσει πελάτη?

Η αλήθεια είναι ότι έχω μικρό παιδάκι και φέτος στεναχωριέμαι πάρα πολύ για το τι θα κάνουμε με το θέμα της θέρμανσης. Σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος να απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ!
Χριστίνα

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

τιποτε δεν μπορειτε να κανετε χωρις αδεια απο την πολυκατοικια ,δηλαδη χωρις αποφαση γενικης συνελευσης.

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ

ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΕΡΙΟ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ »

ΕΡΩΤΗΣΗ
Κατοικώ σε πολυκατοικία του κέντρου της θεσσαλονίκης με κεντρική θέρμανση πετρελαίου. Μετά από ΓΣ αποφασίστηκε η τοποθέτηση ατομικών μονάδων φυσικού αερίου στα 8 ή 9 από τα 15 διαμερίσματα, παρά τις παρακλήσεις των υπολοίπων για κεντρική εγκατάσταση φυσικού αερίου.
Οι ιδιοκτησίες που δε θα συνδεθούν προς το παρόν στο αέριο, θα μπορέσουν να λειτοργήσουν την υφιστάμενη κεντρική θέρμανση πετρελαίου ; Πως διασφαλίζεται ότι δε θα γίνουν ζημίες και καταστροφή σωληνώσεων κατά την εγκατάσταση των ατομικών μονάδων και την αποκοπή των κυκλωμάτων ;
Αυτοί που θα αποκοπούν από την κεντρική θέρμανση πετρελαίου, θα επιβαρύνονται πλέον με το 30% στα κοινόχρηστα, λόγω μη χρήσης της κεντρικής θέρμανσης αφού δεν υπήρξε απόλυτη πλειοψηφία (100%) για την εγκατάσταση ατομικών μονάδων ;
Ειναι υποχρέωση του Διαχειριστή να παρακολουθήσει τις διαδικασίες αλλαγής και διασφάλισης ;
Σας ευχαριστώ

gianast

Αυτονομία θέρμανσης

Δημοσίευση από gianast »

Γιά σας φίλοι.
Άν και έχουν δημοσιευθεί κάποια άρθρα για το θέμα,θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.
Στη πολυκατοικία υπάρχει κεντρική θέρμανση φ.αερίου και η κατανομή θέρμανσης γίνεται με χιλιοστά (όχι ωρομέτρηση).
Δέν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας. Ηπολυκαοικία είναι του 1999.
Ένας ιδιοκτήτης θέλει να βάλει ατομική θέρμανση φ.αερίου και να αποκοπεί απο τη κεντρική θέρμανση.
1.Μπορεί να αποκοπεί εντελώς απο τις κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης; (χωρίς ποσοστό).
2.Χρειάζεται άδεια απο τη γ.συνέλευση για να βάλει ατομική θέρμανση και με πόσο ποσοστό;
3.Η εταιρεία φ.αερίου Θεσσαλονίκης θέλει φωτοτυπία του συγκεκριμένου πρακτικού γ.συνέλευσης για τη σύνδεση του
διαμερίσματος που θέλει να αποκοπεί;
Ενοείται ότι θα γίνουν όλες οι υδραυλικές εργασίες αποκοπής που θα πληρωθούν απο τον ιδιοκτήτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά gianast

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Αυτονομία θέρμανσης

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Ο εν λόγω συγκάτοικός σας θέλει να κερδίσει από την ατομική μονάδα φ.αερίου τρία πράγματα:
1) Πλήρη αυτονόμηση θέρμανσης
2) Ζεστά νερά χρήσης μέσω φ.αερίου
3) Χρήση κουζίνας με φ.αέριο

Λόγω του πρώτου, καλό θα ήταν με απόφαση γ.συν. να τον αποδεσμεύσετε από τα πάγια. Χρειάζεται άδεια από τη γ.συν. Και όχι, η εταιρεία αερίου Θεσ/νίκης δεν χρειάζεται αντίγραφο του πρακτικού της γ.συν.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

mariannakap

ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΕΡΙΟΥ

Δημοσίευση από mariannakap »

Καλημέρα σας.Θα ήθελα παρακαλώ πολύ τα "φώτα" σας....
Θέλω να μετακομίσω στο πατρικό μου,η οικοδομή είναι του 1978,με κεντρική θέρμανση πετρελαίου και χωρίς καταστατικό.
Για να μείνω ξανά εκεί απαραίτητη προϋπόθεση είναι να αλλάξω τη θέρμανση σε ατομική αερίου γιατί υπάρχει πρόβλημα συννενόησης με τους υπόλοιπους ένοικους,πολλά χρήματα σε πετρέλαιο και πολύ κρύο!!!!Κι έχω και 2 μωράκια.Μίλησα με την ΕΠΑ Θεσσαλονίκης και μου είπαν πως χρειάζεται πλεόν απαραιτήτως υπογραφή του 51% και πως μάλιστα σου παρέχει η εταιρεία καποιο έγγραφο σε μορφή πρακτικού.Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως αν συμφωνήσουν και προχωρήσω θα πρέπει να πληρώνω κάποια συμμετοχή στο πετρέλαιο??Κάπου διάβασα κάτι για το 30%.Ισχύει κάτι τέτοιο?Να αναφέρω πως το διαμέρισμα είναι στο τελευταίο όροφο (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας.

Το ερώτημά σου καλύπτεται από εδώ όπου θα βρεις και το σχετικό νόμο (ΦΕΚ).

Γιώργος.

Ιωαννης Χ.

Αυτονομο Αεριο Χωρις την Συγκαταθεση οικοδομης?

Δημοσίευση από Ιωαννης Χ. »

Γεια σας παιδια....
νεος στην παρεα.... εχω ενα ερωτημα ...

στην οικοδομη μου εχουμε οροφοδιαμερισμα(3 ενωμενα) αλλα επειδη λειπουμε ολη μερα δεν χρειαζομαστε την θερμανση η οποια αναβει χωρις εμας μεσα.....
σαν αποτελεσμα εχει να ερχεται 300 400 500 ευρο λογαριασμος κοινοχρηστα το μηνα!!!
ζητησαμε στην συνελευση να σπασουμε το Κεντρικο Φ.Α. σε ατομια Φ.Α. αλλα.....ολοι κανουν την παλαβη και σφυριζουν αδιαφορα.... τι υπογραφες τους παρακαλαμε , τιποτα..... και επικαλουντε το καταστατικο.....
θελουμε να το μετρατρεψουμε σε ατομικο αλλα....
δεν ξερω τις επιπτωσεις...μεχρι και μυνηση στο διαχειρηστη ειμαστε ετοιμοι να κανουμε.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΝΝΗΣ....

PAPU

ΑΛΛΑΓΗ ΤΡΟΠΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από PAPU »

Είμαι διαχειρίστρια σε μια πολύ παλιά πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση. Φέτος έχει παραγίνει το θέμα πληρωμής κοινοχρήστων, ιδιαίτερα όσον αφορά τη θέρμανση. Οι κάτω όροφοι δε θέλουν να ανάβουμε καθόλου καλοριφέρ, ενώ εμείς στους τελευταίους ξεπαγιάζουμε!

Λόγω ότι το καταστατικό είναι και αυτό πολύ παλιό, δεν αναφέρει τίποτα για αλλαγή κεντρικής θέρμανσης. (Η πολ/κία τελείωσε το ' 62).

Εμείς οι 10 περίπου ιδιοκτήτες, εκ των 29 διαμερισμάτων, που πληρώνουμε τακτικά και θέλουμε να έχουμε θέρμανση, τί μπορούμε να κάνουμε;

Πλειοψηφία δεν πρόκειται να συγκεντρώσουμε ποτέ (ούτε στις συνελεύσεις δεν έρχονται) για να πούμε ότι κάνουμε κάποια νόμιμη αλλαγή του κανονισμού μας. Αναρωτιόμαστε μήπως εμείς οι λίγοι μπορούμε να κάνουμε αυτόνομη θέρμανση με αέριο, είτε τοποθετώντας έναν μικρότερο καυστήρα, είτε δεν ξέρω τι άλλο γίνεται, με την προϋπόθεση να αποδεσμευτούμε από την κεντρική θέρμανση και να πάψουν να ζεσταίνονται οι άλλοι με τα δικά μας χρήματα.

Γίνεται κάτι τέτοιο; Θα πρέπει σ' αυτή την περίπτωση να πληρώνουμε το 30%;

Πέραν του νόμιμου, υπάρχει "κάποιο παραθυράκι", σχετικό με το θέμα μας;

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΡΟΠΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Εάν και εφόσον περνάει φυσικό αέριο στην περιοχή σας, τότε μπορείτε εσείς οι 10 να κάνετε ατομική θέρμανση με φυσικό αέριο. Αυτό περιλαμβάνει ατομικό λέβητα αερίου ο οποίος τοποθετείται στο μπαλκόνι του κάθε διαμένοντα. Βέβαια, επειδή το σύστημα είναι παλιό θα χρειαστεί μιας κάποιας έκτασης μερεμέτι σε κάθε σπίτι. Με εγκατάσταση φυσικού αερίου ατομική, παύετε να πληρώνετε 30% βάσει νόμου (ασχέτως του τι λέει το καταστατικό).

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικό Αέριο”