ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Το φυσικό αέριο σταθερά φθηνότερο κατά 20% από το πετρέλαιο θέρμανσης και κατά 60% από το ηλεκτρικό ρεύμα
wendor

Re: ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Δημοσίευση από wendor »

Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα λίγο αυτά στα οποία αναφέρεστε και θέλω να ξανακάνω ίσως κάποιες ερωτήσεις.

Μένω σε πολυκατοικία στην οποία υπάρχει κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο και δεν λειτουργούν οι μετρητές. Από τα 8 διαμερίσματα μπήκαμε οι 5 στο πετρέλαιο και σταδιακά έφυγαν άλλοι 2. Η χρήση που έκαναν δε με εξυπηρετούσε καθώς έλειπα τις ώρες που λειτουργούσε. Σκέφτηκα να βάλω αέριο, καθώς το συζήτησα με τους γονείς, οι οποίοι θα με βοηθήσουν οικονομικά.
1) Στο χαρτί πήρα τις υπογραφές χωρίς να γίνει γενική συνέλευση, καθώς πιέζω εδώ και καιρό και δε βλέπω να συγκινούνται. Κατόρθωσα να τις μαζέψω, απλά επειδή 1-2 από τους ενοίκους είναι αντίθετοι, θέλω να πιστεύω πως δε θα έχω κάποιο πρόβλημα μελλοντικά? όπως να επικαλεστούν τη συνέλευση άκυρη?
2) Σχετικά με το 30% της χρέωσης των παγίων εξόδων μελλοντικής χρήσης του πετρελαίου, εξαιρούμε? μπορώ να επικαλεστώ το 50,1% του ανωτέρου χαρτιού βάση νόμου? Και πρέπει να κάνω διακοπή και μόνωση των σωλήνων του διαμερίσματός μου?
3) Πόσοι είναι οι πάροχοι φυσικού αερίου στη Θεσσαλονίκη? Μόνο η EPAThess είναι?
4) Έχουμε κάνει αίτηση (λογικά στην ΕΠΑΘ) και περιμένουν το χαρτί της συνέλευσης για να προχωρήσουν. Το επόμενο στάδιο είναι να γίνει μια μικρή σύνδεση από τον κεντρικό αγωγό μέχρι την πολυκατοικία και από εκεί κ πέρα αναλαμβάνω εγώ να κάνω τη σύνδεση με όποιο τρόπο θέλω? Ρωτάω γιατί υπάρχει ένα μικρό ενδιαφέρον και από τους υπόλοιπους ενοίκους, απλώς θέλω να ξεμπερδεύω νωρίτερα και να μην μπλέξω καθώς θέλουν να βάλουν μάλλον μη αυτόνομες μονάδες φυσικού αερίου και προτιμώ να είμαι ανεξάρτητος.
5) Στο παραπάνω θέμα, συμφέρει τη σύνδεση να την κάνω μαζί με άλλους (2-3 συνδέσεις κάποια έκπτωση) ή ο καθένας πληρώνει το ίδιο ποσό. Αναφέρομαι στην αίτηση στην ΕΠΑΘ. Στη σύνδεση από κάποιο υδραυλικό μόνο θα πετύχω έκπτωση μαζί με άλλους?
6)Επίσης στη μελέτη που έγινε σχετικά με τις σωληνώσεις. Ενδέχεται να υπάρξει κάποιο μελλοντικό πρόβλημα αν θελήσει να βάλει κάποιος μελλοντικά αέριο? Μένω στο πρώτο όροφο. Ρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει αν θα μπουν σωλήνες μόνο για μένα, ή οι σωληνώσεις θα φτάνουν ως τον 5ο όροφο.
7) Πάλι σχετικά με τις σωληνώσεις. Οι 3 πρώτοι όροφοι χωρίζονται σε 2 διαμερίσματα, με τον 4ο και 5ο να είναι οροφοδιαμερίσματα. Στη μελέτη ο μηχανικός είπε οτι θα μπουν για μένα δεξιά και για τους άλλους αριστερά. Ρωτάω λοιπόν αν θελήσει κάποιος άλλος ένοικος να βάλει ή καλύτερα η πλειοψηφία των ενοίκων, να μπει η σωλήνηση από το πίσω μέρος της πολυκατοικίας και όχι από μπροστά, καθώς υπάρχει αυτή η δυνατότητα από ότι κατάλαβα, θα έχω κάποιο πρόβλημα εγώ που θα την έχω μπροστά και ενδεχομένως να έχουν περαστεί και οι σωλήνες από μπροστά για όλους του ορόφους? Κάτι τέτοιο ενδέχεται να γίνει, κυρίως για λόγους "Ομορφιάς". Πολλοί περίεργοι ένοικοι.

Ρωτάω όλα αυτά γιατί αναγκάστηκα να μαλώσω με κάποιον ένοικο. Θέλω να είμαι νομικά εντάξει και να μην υπάρξει κάποιο μελλοντικό πρόβλημα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω τις απαντήσεις και συμβουλές σας.

chris 1965+

Δημοσίευση από chris 1965+ »

Μένω σε πολυκατοικία με κεντρικό σύστημα παροχής φυσικού αερίου.Χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, κάποιοι ιδιοκτήτες για τους δικούς τους λόγους σκέφτονται να αποσυνδεθούν από την κεντρική θέρμανση και να εγκαταστήσουν ατομικές συνδέσεις αερίου, και χτίζουν την πλειοψηφία του 50+1. Αναρωτιέμαι αν -πέρα από την δυνατότητα χρήσης του ατομικού αερίου για ζεστό νερό ή κουζίνα μαγειρική -το κόστος της ατομικής εγκατάστασης αξίζει.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

chris 1965+ έγραψε:Μένω σε πολυκατοικία με κεντρικό σύστημα παροχής φυσικού αερίου.Χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, κάποιοι ιδιοκτήτες για τους δικούς τους λόγους σκέφτονται να αποσυνδεθούν από την κεντρική θέρμανση και να εγκαταστήσουν ατομικές συνδέσεις αερίου, και χτίζουν την πλειοψηφία του 50+1. Αναρωτιέμαι αν -πέρα από την δυνατότητα χρήσης του ατομικού αερίου για ζεστό νερό ή κουζίνα μαγειρική -το κόστος της ατομικής εγκατάστασης αξίζει.
Αξίζει διότι η απόδοση μιας ατομικής μονάδας θέρμανσης σαφώς είναι μεγαλύτερη από την κεντρική.

alex26

Δημοσίευση από alex26 »

καλησπέρα σας μενω σε πολυκατοικια που εχει φυσικο αεριο (κεντρικη θερμανση) στον εκτο οροφο.σκεφτομαι να αυτονομηθώ με φυσικο αεριο παντα ,γιατι εχω μεγαλο ποσοστο το οποιο αυξάνεται επειδή πολλα διαμερίσματα είναι ξενοικιαστα.με ενδιαφερει βεβαια να μην εχω καμια συμμετοχη εστω και με παγιο κλειστοu διαμερίσματος.διαβασα το forum αλλα εχω μπερδευτεί λιγο τι κανω;προχωρω μονος μου χωρις να ειδοποιησω κανενα επειδή είμαι στον εκτο οροφο και δεν θα εχω κοινοχρηστους σωληνες;ζητω γενικη συνελευση και πρεπει να συναινεσει το 51%;δεν κανω τιποτα γιατι σε περιπτωση αποχώρησης μου πρεπει παντα να δινω ένα ελαχιστο παγιο;
ευχαριστω

dioz

Δημοσίευση από dioz »

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει το παρακάτω Σχέδιο Νόμου

«ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΤΟΥ Ν. 4001/2011 (Α’ 179) ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ»

http://www.opengov.gr/minenv/?p=6420

και κυρίως το Αρθρο 9: Μέτρα διευκόλυνσης της επέκτασης της χρήσης φυσικού αερίου για θέρμανση κτιρίων.

Τελικά αν βάλεις ατομικό λέβητα φυσικού αερίου....
έχεις υποχρέωση
α) να πληρώνεις ποσοστά επί της θέρμανσης σε κεντρική θέρμανση πετρελαίου? (δλδ το ποσοστό που αναφέρει ο κανονισμός για τα κλειστά διαμερίσματα?)
β) το 25% που αναφέρει το παραπάνω άρθρο ?
γ) καθόλου ?

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας!

Ευχαριστώ!

dioz

Δημοσίευση από dioz »

Θα ήθελα παρακαλώ, αν μπορείτε, τη βοήθεια σας στο παρακάτω ερώτημα.

Μιλάμε για πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση πετρελαίου, κατασκευής δεκαετίας 1970.

Στο δρόμο που είναι η πολυκατοικία μας δεν περνάει φυσικό αέριο.
Αν έχω καταλάβει σωστά μπορεί οποιοσδήποτε ένοικος να κάνει αίτημα ενδιαφέροντος προς την εταιρεία φυσικού αερίου και θα δείξει στο μέλλον αν θα περάσει αγωγός ή όχι.

Σε περίπτωση που έρθει αγωγός φυσικού αερίου και θέλει κάποιος να αυτονομηθεί με λέβητα φυσικού αερίου στο μπαλκόνι του τότε χρειάζεται 501 ψήφους από τη γενική συνέλευση προκειμένου να του επιτραπεί. Σωστά?

Αυτός που αυτονομείται θα πρέπει να πληρώνει και το πάγιο της κεντρικής θέρμανσης που αναφέρεται στον κανονισμό? (δλδ των κλειστών διαμερισμάτων)

Ο κανονισμός αναφέρει "Η λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωτική δι άπαντας τους συνιδιοκτήτας.....κτλ κτλ"
"Η συμμετοχή εκάστου ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού εις τη δαπάνη λειτουργείας της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωτική και αν ακόμη ούτος εξ οιουδήποτε λόγου δεν κάνει χρήση της παρεχόμενης θερμάνσεως...κτλ...κτλ"

Θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας.

Ευχαριστώ.

socrates82

Δημοσίευση από socrates82 »

Γεια σας και από εμένα. Πρώτο μου post σε αυτό το forum που ήδη έχω διαβάσει αρκετά χρήσιμες συμβουλές.

Έχετε υποψιν την νέα τροπολογία, που από μέρα σε μέρα θα πάρει ΦΕΚ, η οποία έχει κατατεθεί από το ΥΠΕΝ (άρθρο 127)?
Διευκρινίζει λίγο τα θολά νερά μετά το νομοσχέδιο του Δεκ. 2016 για την αυτονομία διαμερίσματος με εγκατάσταση ατομικού λέβητα φυσικού αερίου ή άλλου αποδοτικότερο από το πετρέλαιο μέσου.

Μιλάμε για πολυκατοικία 12 διαμερισμάτων, αρχών του 1990 με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου που λειτουργεί όλα τα χρόνια (ακόμα και αυτά της κρίσης) κανονικότατα από όλους. Ειδικά αυτοί που την χρησιμοποιούσαν περισσότερο θέλουν να αποκοπούν, εγκαθιστώντας ατομικό λέβητα Φ.Α, με βάση το τελευταίο νομοσχέδιο χωρίς καμία υποχρέωση για την υπόλοιπη πολυκατοικία (κατά τα λεγόμενά τους).

Ποιά η γνώμη σας?

Γνωρίζεται αν χρειάζεται κάποια πολεοδομική άδεια ή κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξουμε οι υπόλοιποι?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικό Αέριο”