ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Το φυσικό αέριο σταθερά φθηνότερο κατά 20% από το πετρέλαιο θέρμανσης και κατά 60% από το ηλεκτρικό ρεύμα

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Κυρ Απρ 06, 2008 9:40 pm

Επειδή μπήκα στη διαδικασία να κάνω εγκατάσταση φυσικού αερίου στο διαμέρισμα μου μονο,θα ήθελα να μάθω ποιοι καυστήρες είναι οι καλύτεροι στην αγορά αυτή τη στιγμή?Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω κατα την εγκατάσταση?Τι να ζητήσω απο τους εγκαταστάτες?
kostas122

Re: ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Δευτ Απρ 07, 2008 3:17 pm

kostas122 έγραψε:Επειδή μπήκα στη διαδικασία να κάνω εγκατάσταση φυσικού αερίου στο διαμέρισμα μου μονο,θα ήθελα να μάθω ποιοι καυστήρες είναι οι καλύτεροι στην αγορά αυτή τη στιγμή?Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω κατα την εγκατάσταση?Τι να ζητήσω απο τους εγκαταστάτες?
3.3. Κατανομή δαπανών σε ειδικές περιπτώσεις.

3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.
"Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων."

***Το εντός ""εδάφιο προστέθηκε με την παρ.11 του άρθρου 30 του
Ν.3175/2003 (ΦΕΚ Α 207)

Οι συντελεστές εi των υπόλοιπων ιδιοκτησιών θα αναμορφώνονται σε:

εi = εi x Ι / Ι-Σεα

i διάφορο του α

όπου α οι ιδιοκτησίες που θα αποσυνδεθούν μόνιμα και θερμαίνονται με ανεξάρτητη εγκατάσταση θέρμανσης. Τα ποσοστά κατανομής π των έκτακτων δαπανών και των δαπανών λειτουργίας στις ιδιοκτησίες i που θα παραμείνουν σε σύνδεση με το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης υπολογίζονται πάντοτε με τις σχέσεις των παρ. 3.1.1., 3.1.2. και 3.2. αλλά με τους αναμορφωμένους συντελεστές εi στη θέση των εi. Οι ιδιοκτήτες των ιδιοκτησιών που θα αποσυνδεθούν με τον παραπάνω τρόπο από το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωμένοι να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους. Οι δαπάνες μόνωσης των παραπάνω σωλήνων, καθώς και οι έκτακτες δαπάνες της ιδιοκτησίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της.

Οι υπόλοιπες έκτακτες δαπάνες που ενδέχεται να προκύψουν επειδή αποσυνδέθηκε μόνιμα μία ή περισσότερες ιδιοκτησίες κατανέμονται σε όλες τις ιδιοκτησίες, ανάλογα με τα ποσοστά πi που ίσχυαν πριν από την αποσύνδεση.

* Το παραπάνω είναι απόσπασμα του Π.Δ. της 27 Σεπτ. /7 Νοεμ. 1985 (ΦΕΚ Δ'631) «Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίες.»
Ολόκληρο το Π.Δ. στο http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=fileinfo&id=145 της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή
Τελευταία επεξεργασία από gtsoukn και Παρ Δεκ 18, 2009 6:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Πέμ Απρ 10, 2008 9:12 am

Το θέμα στο οποίο θα ήθελα βοήθεια είναι όταν θα κάνω την ατομική εγκατάσταση του αερίου γιατί καταργείτε η κεντρική θέρμανση πετρελαίου.
kostas122

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Πέμ Απρ 17, 2008 10:17 am

Κάποιος ρε παιδιά να βοηθήσει??
kostas122

Δημοσίευσηαπό supertp » Πέμ Απρ 17, 2008 10:59 am

kostas122 έγραψε:Κάποιος ρε παιδιά να βοηθήσει??

Nai re paidia. As mas boh8hsei kapoios kai tous duo mpas kai swsoume kai meis th fush ligo :)

Kosta an kai den eimai sigouros oti epiasa thn erwthsh sou, den nomizw pws mporeis na exeis kai autonomh 8ermansh me fusiko aerio alla na einai kai sthn kentrikh ths polukatoikias sou.

Otan sundeesai autonoma sto fusiko aerio (dhladh mono to diamerisma sou), bazeis ton kausthra se kapoio mpalkoni, kai apo ton kausthra feugei to zesto nero gia th 8ermansh kai sundeetai ston kukloforhth pou eixes kai o opoios prin epairne zesto nero apo ton koino lebhta pou exei h polukatoikia.

Elpizw na se boh8hsa.

Emena uparxei kaneis na me boh8hsei me ta tsourekia pou exw mple3ei sthn polukatoikia?
Τελευταία επεξεργασία από supertp και Πέμ Απρ 17, 2008 11:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
supertp

Δημοσίευσηαπό supertp » Πέμ Απρ 17, 2008 11:05 am

Kai twra molis eida oti to mhnuma pou eixa balei exei diagrafei.
Na upo8esw oti egine logw twn xarakthrismwn pou xrhsimopoihsa?

Sugnwmh.

Na epanalabw to problhma mou?

1. Me bash ta parapanw, efoson apokoptomai apo thn kentrikh 8ermansh sthn polukatoikia afou bazw autonoma fusiko aerio, apalassomai apo to na plhrwnw to pagio tou petrelaiou? Einai sigouro auto? Giati enas idiokthths mou leei oti 8a prepei na to plhrwnw. Mou fainetai asxeto to na plhrwnw to pagio afou kai autos de xanei tipota pou apoxwrw, pleon twn e3odwn sunthrhshw tou kausthra...???...

2. Mporei na me kunhghsei kaneis epeidh ton kausthra 8a ton balw se mpalkoni sthn prosopsh ths polukatoikias? Basika diamarturetai o parapanw idiokthths ths polukatoikias kai 8a h8ela na rwthsw an mporei na mou kanei kati. O idios bebaia sto idio mpalkoni exei aircondition. Den apagoreuetai kai auto?

Euxaristw.
supertp

Δημοσίευσηαπό HaVai » Πέμ Απρ 17, 2008 11:18 am

supertp έγραψε:Kai twra molis eida oti to mhnuma pou eixa balei exei diagrafei.
Na upo8esw oti egine logw twn xarakthrismwn pou xrhsimopoihsa?

Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum αυτό.
Διάβασε τους όρους χρήσης
http://www.diaxeiristis.com/viewtopic.php?t=53

http://www.diaxeiristis.com/viewtopic.php?t=478
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό supertp » Πέμ Απρ 17, 2008 11:22 am

Αααα.
Οκ. Σορυ και πάλι.

Δεν θα επαναληφθεί.

Αν μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει (---για να μην ξεχνιώμαστε...---)
supertp

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Πέμ Απρ 17, 2008 3:39 pm

Προς φίλους-μέλη "kostas122" και "supertp"
Προφανώς η παραπάνω απάντησή μου δεν βοήθησε. Σχετική νομοθεσία μπορείτε να δείτε στο http://www.diaxeiristis.com/viewtopic.php?t=277 (Φυσικό Αέριο) αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει. Μια επίσκεψή σας σε κάποιον ειδικό θα σας (μας) λύσει το πρόβλημα καθώς και σύμφωνα με την Υ.Α. Δ3/Α/11346 (ΦΕΚ 963/15-7-2003) παραγρ. 3.1.1. "Σε περίπτωση νέας εγκατάστασης ή μεταβολών (τροποποιήσεων-επεκτάσεων) σε υπάρχουσα εγκατάσταση ο καταναλωτής υποχρεούται να υποβάλει στην Εταιρία Αερίου σχετική μελέτη… Η μελέτη θα εκπονηθεί από μελετητή που έχει την απαιτούμενη από το νόμο άδεια".
Εκτός αν κάποιος άλλος φίλος-μέλος έχει μπει στη διαδικασία και γνωρίζει το θέμα.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό HaVai » Παρ Απρ 18, 2008 2:17 am

supertp έγραψε:O idios bebaia sto idio mpalkoni exei aircondition. Den apagoreuetai kai auto?

Αδεια για τα κλιματιστικά
http://www.diaxeiristis.com/viewtopic.php?t=27
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Σάβ Απρ 19, 2008 10:18 am

Βασικά εγώ δεν έχω πρόβλημα με την κεντρική θέρμανση αφού όλοι αποχωρούμε απο την κεντρική.Εγώ απλός θα ήθελα κάποιες συμβουλές όσον αφορά την όλη εγκατάσταση(γραμμή του αερίου και εσωτερική εγκτάσταση).Τι να προσέξω,τι να ζητήσω κ.λ.π. :help:Φίλε supertp όσον αφορά το θέμα με τον καυστήρα στο μπαλκόνι της πρόσοψης δεν μπορεί να σου πει τίποτα δικό σου είναι το μπαλκόνι και ότι θες βάζεις.Αν σου πεί τίποτα μπορείς και εσύ να ζητήσεις να βγάλει το κλιματιστικό με την ίδια λογική που δεν σου επιτρέπει να βάλεις τον λέβητα.
kostas122

Δημοσίευσηαπό γιωργος » Δευτ Απρ 21, 2008 7:16 am

καποιες πληροφοριες για να σου δοσο απαντηση.
την παλαια εγκατασταση την κατεργηται τελειος?
η παλαια εγκατασταση ειναι το κλασικο δυκτιο με τους σηδιροσωληνες η αυτονομιες?

θεμα λεβιτα...
υπαρχουν επιτοιχα λεβιτακια φυσικου αεριου που μπενουν στο μπαλκονι και εχουν την δυνατοτιτα να σου παρεχουν και ζεστο νερο χρισης. ..
οι διαφορες ειναι μικρες. τα ιταλικα αλλα και τα γαλικα ειναι καλα απλα να ξερεις οτι ειναι σαν τα στερεοφονικα.
δινεισ πχ, 600 ευρω για να παρεις ενα πολυ καλο ποιοτικα στερεοφονικο με συντελεστη ποιοτητας 8 στα 10 και για να παρεις να εχει 8,1 στα 10 δηνεις 1200 ευρω και αναροτιεσε γιαυτο το ελαχιστο αξειζη να δοσεις τα διπλασια η αγοραζεις ονομα περισοτερο παρα ποιοτητα αναλογη των χρηματων που δηνεις? η μηπως αυτο των 8,1 αντι για 8 το προτινουν γιατι εχει μεγαλιτερο κερδος σε αυτον που σου το πουλαει?

εκτος απο το καταστημα με τους πυροσβεστηρες που εχει η γυναικα μου και στο οποιο ειμαι ποιστοποιημενο αρμοδιο ατομο ειμαι απο το 1973 θερμουδραυλικος με αδεια εγκαταστατη και φυσικου αεριου απο το υπουργειο βιομηχανιας. αλλα εχω βαρεθει αυτα που παιζωνται στην πιαστα εις βαρος του καταναλοτη που δεν γνωριζη το αντικιμενο και ολλοι το παιζουν ειδιμωνες μονο και μονο να βαλουν βαθια στην τσεπη του αλλου το χερι και αν του τα παρουν.
προσοπικα οχι μονο γιατι ειμαι μελοσ του συνετρισμου υδραυλικων αθηνων λεβιτακια αγωραζω απο τον συνετερισμο που ξερο οτι οι μηχανολογοι μας το εχουν ψαξει το θεμα και δεν θα μας εδηναν να τοποθετησουμε αναξιοπιστο προιων. ακομα αν εχεισ τον χρονο θα σου προτηνα να πας απο την ΣΕΥΔΑΠ στα πετραλωνα και να βρης τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΙΑΠΕΡΑ ειναι ενας απο τους μηχανολογους μας ρωτησε τον εκ μερους μου (λεγομε γιωργος ρουσσος απο τα φιλαδελφεια για να ξεχοριση πιος ειμαι ) οτι θελεις και ευχαριστος θα σε ενιμεροσει και θα σου δοσει την καλυτερη λυση και την πιο οικονομικα συμφερουσα σε σχεση αποδοσης, ποιοτητοσ και τιμης.
αν μπορω και εγω να σε βοηθησω απο εδω ευχαριστος να το κανω....
Άβαταρ μέλους
γιωργος

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Τετ Απρ 23, 2008 10:40 pm

Φίλε Γιώργο,καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με το θέμα μου.Μέχρι τώρα είχαμε την κλασσική κεντρική θέρμανση με τους σηδιροσωληνες.Τώρα καταργήτε η κεντρική θέρμανση(θα κοπούν και θα ταπωθούν οι κεντρικοί σωλήνες).Έχω φωνάξει κοντά στα 7 άτομα να μου δώσουν προσφορά,και οι 7 μου έχουν πει διαφορετικά πράγματα(ο ένας αναιρεί τα λεγόμενα του άλλου).Μετά απο πολλά έχω κλίση σε 2 άτομα.(Έστω ο Α και ο Β)Ο Β μου λεέι οτι η γραμμή του αερίου πρέπει να πάει περιμετρικά στην ταράτσα.Ο Α λέει οτι μπορεί να πάει διαγώνια αρκεί να συμφωνούν όλοι οι συνιδιοκτίτες.Για τις σωλήνες απο τον καυστήρα μέσα στο σπίτι ο Α λέει να συνδεθέι κατευθείαν στα κεντρικά(εκεί δηλαδή που είναι οι κεντρικές απο το παλιό σύστημα) και να κοπούν όλες οι σωλήνες,ο Β λέει να συνδεθούμε στα κεντρικά αλλά να κρατήσουμε ένα μέρος (τον εξαερισμό η κάπως έτσι ) γιατί είναι απαραίτητο.Ο Α μου προτείνει να βάλω κάπια φίλτρα για τα άλατα του νερού,ο Β μαγνήτες για να τραβούν τα ρινίσματα του σιδήρου απο τα καλοριφέρ.Ο Α λέει οτι θα κάνει την εγκατάσταση και αν δεν περάσει απο τον έλεγχο αναλαμβάνει ο ίδιος να την διορθώσει (ΛΕΩ εγώ τώρα σαν κοινο μυαλό μήπως μου το λέει αυτό για να κλείσω την δουλειά με αυτόν και έτσι και δεν περάσει μου ζητήσει τότε τα λεφτά για την αλλαγή?διότι δεν νομίζω να βάλει τα λεφτά απο την τσέπη του για να διορθώσει το δικό μου πρόβλημα).ο Β μου το ξεκαθάρισε απο την αρχή ότι αν δεν περάσει απο τον έλεγχο επιβαρύνομαι εγώ τισ δαπάνες για την αλλαγή(μήπως όμως κάνει απο την αρχή λάθος τη δουλεία για να μην περάσει τον έλεγχο και μετά ζητήζει παραπάνω λεφτά για την αλλαγή??).Έχω τραλαθεί με την όλη υπόθεση κάθε ένας το μακρύ του και το κοντό του.Τα υπόλοιπα 5 άτομα τις οικοδομής θα πάνε στον Α γιατί είμαι γνωστός του διαχειριστή και έχουν τυφλή εμπιστοσύνη στο διαχειριστή.Ο Α μου βγάζει να πληρώσω κοντα στα 2500 ευρώ( με 22 ευρώ το μέτρο η σωλήνα).Ο Β βγάζει κοντά στα 2200 ευρώ(15 ευρώ το μέτρο η σωλήνα, και για τους 2 με το ίδιο μηχάνημα.ΔΕΝ ξέρω τη να κάνω ποιόν να επιλέξω :help: .Αύριο(24-4) μπένουν τα κουτιά απο την ΕΠΑ και ακόμα δεν έχω βρεί συνεργίο.Καμιά ακόμα συμβουλή(πάσης φύσεως) αν γίνεται?!?!?!?!
kostas122

49% στη κεντρικη θερμανση

Δημοσίευσηαπό Foteini » Πέμ Φεβ 10, 2011 9:51 pm

Γειά σας,μένω σε οικοδομή με ωρομέτρηση και κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο και το 51%επιθυμεί να βάλει ατομικό λέβητα φυσικού αερίου.Τι γίνεται με τούς υπόλοιπους? Μπορούν να βάλουν φυσικό αέριο ως κεντρική θέρμανση?
Foteini

Re: ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό stavi » Σάβ Φεβ 12, 2011 10:03 am

Φωτεινή καλημέρα.
Ναι οι υπόλυποι μένουν στο υπάρχον σύστημα κεντρικής θέρμανσης, και αποφασίζουν αν θα μείνουν στο πετρέλαιο ή όχι. Συμφέρει όμως;
stavi

Επόμενο

Επιστροφή στο Φυσικό Αέριο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης