Μπορώ να εμποδίσω τις σωληνώσεις του αερίου;

Το φυσικό αέριο σταθερά φθηνότερο κατά 20% από το πετρέλαιο θέρμανσης και κατά 60% από το ηλεκτρικό ρεύμα
Απάντηση
violet

Μπορώ να εμποδίσω τις σωληνώσεις του αερίου;

Δημοσίευση από violet »

Καλησπέρα,

Είμαι φιλόλογος και δεν εχω ιδέα από τεχνικά και μηχανολογικά ζητήματα. Συμφώνησα να έρθει αέριο στην οικοδομή (είμαι ιδιοκτήτρια), ώστε να μην παρεμποδίσω κάποιον που θέλει, να μεταβεί σε εναλλακτική πηγή θερμότητας. ΑΛΛΑ: Βλέπω ότι δεν έχει γίνει συνεννόηση και η οικοδομή έχει γίνει - επιτέψτε μου- σαν ατμόπλοιο...

Οι ερώτησεις μου είναι:
1) Μπορεί να περάσει κάποιος σωλήνωση για αέριό του από τη μετώπη του ιδιωτικού μου πάρκιγκ στο ισόγειο της οικοδομής; (Προσοχή: μιλάμε για τον εξωτερικό τοίχο που κατά τη γνώμη των αντιδίκων μου, ανήκει στο κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής! Ξέρω ότι πρεπει να πάω στην πολεοδομία και να ψάξω το συμβόλαιο, απλώς έλεγα μήπως υπάρχει κάποια κατεύθυση από εδώ, στο forum

2)Επιτρέπεται να την περάσει από τα δεξιά του τοίχου, όπου οπτικά βρίσκεται το μπαλκόνι; Δεν "εισέρχεται" μέσα στο μπαλκόνι μου, δεν το διασχίζει, αλλά βρίσκεται στα 10 εκατοστά από το κάγκελό μου. Με αυτό τον τρόπο η σωλήνα υψώνεται για να συναντήσει το δικό του σπίτι- μπαλκόνι, όπου έχει εγκαταστήσει (λανθασμένα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...) τη μονάδα αερίου.

Θα με υποχρεώνατε αν μου δίνατε μια απάντηση.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Μπορώ να εμποδίσω τις σωληνώσεις του αερίου;

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Κάθε εξωτερικός τοίχος της οικοδομής θεωρείται κοινόχρηστος. Οι σωληνώσεις του φυσικού αερίου πρέπει να οδεύουν εξωτερικά των τοίχων. Επίσης απαγορεύεται (βάση του επιθευωρητή μηχανικού της εταιρίας φυσικού αερίου) οι σωληνώσεις να στηρίζονται στο κάτω μέρος των μπαλκονιών. Θεωρείται οτι δεν είναι σταθερές κατασκευές επειδή έχουν κάποια μορφή ταλάντωσης.

violet

Re: Μπορώ να εμποδίσω τις σωληνώσεις του αερίου;

Δημοσίευση από violet »

Κατάλαβα...

Προφανώς ασχολείσαι με εγκαταστάσεις ΠΕΤΡΟ. Αν όμως εγώ βάλω εξωτερικά, εκεί στον τοίχο που περνάει η σωλήνωση ρολό για να κλείσω το πάρκιγκ με πόρτα; Είναι κάτι που σκέφτηκα χθες... Τότε θα αναγκαστεί να πάει από τον ακάλυπτο χώρο της οικοδομής, ως όφειλε.

Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, αλλά κάποιος άλλος τεχνικός μού είπε ότι από δεν επιτρέπεται να διέλθει η σωλήνα από τη μετώπη του πάρκιγκ μου αλλά δεν με πολυπείθει. (για το πάρκιγκ έψαξα στο συμβόλαιο και χαρακτηρίζεται ως "πυλωτή", η οποία βεβαίως μου ανήκει γιατί την αγόρασα. ). Τώρα είμαι κι εγώ αβέβαιη...Αγόρασα και τους εξωτερικούς τοίχους;

Θα ανέβαζα μια φωτογραφία αλλά δεν ξέρω τον τρόπο.
Τέλος πάντων, σ' ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικό Αέριο”