Λογαριασμός Φ.Α.

Το φυσικό αέριο σταθερά φθηνότερο κατά 20% από το πετρέλαιο θέρμανσης και κατά 60% από το ηλεκτρικό ρεύμα
Απάντηση
dim_pan

Λογαριασμός Φ.Α.

Δημοσίευση από dim_pan »

Είμαι διαχειριστής στις νέες εργατικές κατοικίες Θεσ/νίκης (Ν.Ευκαρπία).Έχουμε κεντρική εγκατάσταση Φ.Α. με ωρομετρητές και θερμοστάτες σε κάθε διαμέρισμα (6 διαμερίσματα - 2 στον όροφο).
Θα ήθελα να μάθω πως γίνετε η κατανομή του λογαριασμού;
1).Ο λογαριασμός υπολογίζετε ΜΟΝΟ με τα χιλιοστά επιβάρυνσης;
2).ή πρέπει να βγεί πρώτα κάποιο ποσό σαν κοινόχρηστο (30%) και το υπόλοιπο με τα χιλιοστά επιβάρυνσης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

MasStav26

Ενημέρωση

Δημοσίευση από MasStav26 »

Καλησπέρα και απο εμένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MasStav26 την Δευ Ιαν 14, 2013 12:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Λογαριασμός Φ.Α.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

dim_pan έγραψε:Είμαι διαχειριστής στις νέες εργατικές κατοικίες Θεσ/νίκης (Ν.Ευκαρπία).Έχουμε κεντρική εγκατάσταση Φ.Α. με ωρομετρητές και θερμοστάτες σε κάθε διαμέρισμα (6 διαμερίσματα - 2 στον όροφο).
Θα ήθελα να μάθω πως γίνετε η κατανομή του λογαριασμού;
1).Ο λογαριασμός υπολογίζετε ΜΟΝΟ με τα χιλιοστά επιβάρυνσης;
2).ή πρέπει να βγεί πρώτα κάποιο ποσό σαν κοινόχρηστο (30%) και το υπόλοιπο με τα χιλιοστά επιβάρυνσης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οχι δεν είναι έτσι. Υπάρχουν κάποιοι συντελεστές fi και ei και οι απώλειες του κάθε διαμερίσματος (τα οποία είναι σταθερά για κάθε διαμέρισμα), τα οποία λογικά τα δίνει ο μηχανικός που έκανε την μελέτη θερμομόνωσης-θέρμανσης και με βάση αυτών και τις ώρες που έχει καταναλώσει κάθε διαμέρισμα, βγαίνουν τα χιλιοστά επιβάρυνσης κάθε φορά. Ενοείται οτι αν ενα διαμέρισμα δεν έχει καθόλου ώρες, τότε πληρώνει ένα ποσοστό (που ουσιαστικά είναι το γινόμενο του fi*ei του κάθε διαμερίσματος.
Αλλωστε οταν πας σε εταιρία που βγάζει κοινόχρηστα, σου ζητάει αυτά τα στοιχεία για μπορέσει να βγάλει αποτελέσματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικό Αέριο”