Απορία ή προβλημα(?) με λογαριασμό ΦΑ

Το φυσικό αέριο σταθερά φθηνότερο κατά 20% από το πετρέλαιο θέρμανσης και κατά 60% από το ηλεκτρικό ρεύμα
Απάντηση
bourboulithras

Απορία ή προβλημα(?) με λογαριασμό ΦΑ

Δημοσίευση από bourboulithras »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος διαχειριστής σε καινουργια πολυκατοικία. Μένουμε προς το παρόν 3 διαμερίσματα. Εγω και άλλος ένας ειμαστε διαμερίσματα 75 τετραγωνικών και ο τριτος γυρω στα 55 τετραγωνικά. Το πρόβλημα είναι οτι σήμερα που μου ήρθε ο πρωτος λογαριασμός αερίου (που είχε καταναλωση), ηταν ενας λογαριασμος των 550 ευρω. Ο ένας απο τους 75 τετραγωνικα εχει καψει γυρω στις 190 ωρες (ξερω πολλες) και αλλοι δυο εχουμε καψει περιπου 70-80 ωρες. Ειναι λογικο ενα τετοιο ποσο των 550 ευρω και με βαση περιπου τα τετραγωνικα των διαμερισματων; Ρωταω γιατι μου φαινονται παρα πολλα και επισης ειμαι ασχετος με κοινοχρηστα. Πρωτη φορα το κανω και δεν ειχα και επιλογη να μην το αναλαβω. Pls οποιος εχει καποια ιδεα θα θελα πολυ να την ακουσω!

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Φίλε γεια σου
εφόσων είσαι σε αυτονομία, Με τις 'ωρες που έχεις καταγεγραμένες θα πας
σε ένα γραφείο που εκτυπώνουν κοινόχρηστα,μαζί με το πινακίδιο κατανομής ποσοστών συνιδιοκτησίας και την μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης,αν δεν τα έχεις τα έχει ο μηχανικός που έφτιαξε τηνπολυκατοικία. Για τις ώρες τώρα εγώ πιστεύω οτι τις έχει κάψει.

Υ.Γ. Καλή αρχή και γερά συκότια

bourboulithras

Tnx για την απαντηση. Με γραφειο κοινοχρηστων ξεκινησα να συνεργαζομαι. Απλα ρωτησα εδω γιατι μου φαινονται πολλα τα 550 ευρω. Συνολικα ειναι γυρω στις 360 ωρες και τα τρια διαμερισματα. Απο οσο μπορω να καταλαβω ειναι και καλα θερμομονωμενα. Και βεβαια δε ζηταω υπολογισμο απο εδω. απλα αν στο περιπου δικαιολογειται αυτος ο λογαριασμος ΦΑ. Βεβαια να πω οτι απο οσο ξερω αυτος που εχει καψει τις περισσοτερες ωρες εχει συνηθως το θερμοστατη στους 25 βαθμους μονιμα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Αν είναι ο πρώτος λογαριασμός από τη αρχή του χειμώνα, μια χαρά τον βρίσκω.

bourboulithras

Ειναι για το διμηνο 07.11.08 - 08.01.09 και η καταναλωση ειναι 928 m3 αεριου απο οσο βλεπω στον λογαριασμο.

Maimos

Δημοσίευση από Maimos »

Καλημέρα! Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το λογαριασμό του φυσικού αερίου που μου ήρθε τώρα και αναφέρεται στο Δεκέμβριο του 2008.
Δεν υπάρχει ακόμη διαχειριστής στην πολυκατοικία γιατί είναι καινούρια και τώρα αναμένεται να υπογραφεί το καταστατικό.
Τα κοινόχρηστα εκδίδονται από εταιρεία.
Επειδή μου φάνηκε φουσκωμένος ο λογαριασμός, καθώς ουσιαστικά ανάβω τη θέρμανση 1 ώρα το βράδυ (λείπω πολλές ώρες από το σπίτι), πήγα και ρώτησα στην εταιρεία κοινοχρήστων.
Αυτό που μου είπε με παραξένεψε λίγο...
Επειδή έχουμε κεντρική θέρμανση αερίου με θερμιδομετρητή - ογκομετρητή σε κάθε διαμέρισμα μου είπαν ότι η χρέωση εξαρτάται από το πόσοι έχουν αναμένη θέρμανση. Π.χ. μπορεί να χρεωθώ περίπου το ίδιο αν 1 από τους 7 που είμαστε, ανάψει τη θέρμανση το πρωί και το ίδιο αν και οι 7 ταυτόχρονα ανάψουμε τη θέρμανση.
Έμεις δηλαδή που τυγχαίνει και έχουμε στην πολυκατοικία 2 οικογένειες με μωρά παιδιά και έχουν όλη τη μέρα ανοιχτή τη θέρμανση γιατί να επιβαρυνόμαστε;
Ποιος ο λόγος της αυτόνομης θέρμανσης;
Γνωρίζετε κάτι επ' αυτού; Υπάρχει νομοθεσία;

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Καλησπέρα
Αυτά που σου είπαν είναι αρλούμπες........Η εταιρία που είσαι κάνει τη διαχείριση οπότε έχεται διαχειριστή.
Με τους ωρομετρητές με λίγα λόγια ότι γράφουν αυτό πληρώνεις.
Ο μηχανολόγος έχει κάνει μια μελέτη που αφορά το διαμέρισμά σου και με ένα τύπο που έχει μέσα τα εi και τα fi βγαίνουν οι δαπάνες του κάθε διαμερίσματος. Αν έχεις ώρες πληρώνεις αυτά που σου αναλογούν,σε αντίθετη περίπτωση, χωρίς ώρες βγαίνει ένα ποσοστό που είναι το πάγιο του κάθε μήνα πάλι βάσει των εi και fi.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικό Αέριο”