ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΑΝΣΕΡ

Ενημερωθείτε για τον περίκλειστο θάλαμο που κινείται μέσα σε κατακόρυφο φρεάτιο, μεταφέροντας επιβάτες ή φορτία μεταξύ ορόφων ενός κτιρίου

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΑΝΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Δευτ Μαρ 31, 2008 3:43 pm

Θα ήθελα τη βοήθεια σας με ένα πρόβλημα που΄έχω.Έχω ένα διαμέρισμα 80τ.μ στον ημιόροφο και δεν υπάρχει πρόσβαση στο ασανσέρ γιατι η πόρτα του ανελκυστήρα έχει χτιστεί.Όταν έρχετε ο κοινόχρηστος λογαριασμός της ΔΕΗ πληρώνω περισσότερα απο άλλα διαμερίσματα μικρότερα που βρίσκονται στο πρώτο,δεύτερο και τρίτο όροφο και χρησιμοποιούν το ασανσέρ(η κεντρική θέρμανση θα καταργηθεί το καλοκαίρι και η μόνη χρήση που κάνουμε είναι οι λάμπες). Πως μπορώ να μάθω τι ποσοστό ρεύματος αναλογεί στον ανελκυστήρα??Τι άλλο μπορώ να κάνω για να μην πληρώνω περισσότερα??
kostas122

Δημοσίευσηαπό LIFT » Τρί Απρ 01, 2008 10:50 pm

ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις ξεχωριστό μετρητή ρεύματος για τον ανελκυστήρα και να αφαιρείτε από τον γενικό μετρητή ρεύματος των κοινοχρήστων
ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ Β.ΕΛΛΑΔΟΣ
http://www.ANELKISTIRAS.com
Άβαταρ μέλους
LIFT

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Τετ Απρ 02, 2008 10:02 am

Eυχαριστώ για την απάντηση.Επειδή όμως ένας μετρητής ρεύματος είναι παράνομος απο την ΔΕΗ,αν δεν συμφωνίσουν οι συνιδιοκτίτες για την εγκατάσταση του μετρητή,τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?
kostas122

Δημοσίευσηαπό HaVai » Τετ Απρ 02, 2008 8:23 pm

Κάθε μετρητής μετά το ρολόι της ΔΕΗ είναι νόμιμος και είναι στην ευθύνη του ιδιοκτήτη.

Τώρα για να αποδεχθεί η ΔΕΗ την ακρίβεια της μέτρησης είναι άλλο πράγμα kαι εκεί δεν νομίζω να μπορείς να βρείς άκρη καθώς θα σου πούνε (και dικαιολογημένα) ότι δεν "αναγνωρίζουμε" ακρίβεια μετρήσεων που δεν eβάλαν αυτοί, ειδικά από ΜΗ πιστοποιημένο "μετρητή" από την ίδια τη ΔΕΗ.

Αλλα ασφαλώς ΔΕΝ είναι παράνομος μετά το ρολοι και μπορεί να μπει για pροσωπική χρήση για να δεις τα φορτία και να βγάλεις συμπεράσματα pροσωπικά... δεν μπορείς να πεις όμως προς την ΔΕΗ ότι οι μετρήσεις είναι lάθος εάν διαφοροποιούνται από τον κλασσικό μετρητή...

[Thanks Bill]
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό LIFT » Τετ Απρ 02, 2008 9:22 pm

Συμφωνώ με τον HaVai
ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ Β.ΕΛΛΑΔΟΣ
http://www.ANELKISTIRAS.com
Άβαταρ μέλους
LIFT

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Πέμ Απρ 03, 2008 11:08 am

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά αλλά το πρόβλημα δεν είναι με την ΔΕΗ επειδή πιστεύουμε οτι μας "κλέβει" η ΔΕΗ.Το πρόβλημα το έχουμε με τον διαχειριστή γιατί όταν έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ παρόλλο που δεν έχουμε πρόσβαση στο ασανσέρ πληρώνουμε παραπάνω απο άτομα που χρησιμοποιούν το ασανσέρ.Τον Μάρτιο ο λαγαριασμός της ΔΕΗ ήταν 111,5 ευρώ και εμείς που έχουμε ποσοστό 8,2% επι του συνόλου πληρώνουμε 9 ευρώ (μόνο για ρεύμα).Με έναν πρόχειρο υπολογισμό το 8,2% του 111,5 είναι 9,143 ευρώ(δηλαδή πληρώνω 10 λεπτά λιγότερα μιας και δεν κάνω χρήση του ασανσέρ).Ένα άτομο που μένει στον 1ο όροφο και κάνει χρήση του ασανσέρ με ποσοστό 7,2% πληρώνει 10,184 δηλαδή 1 ευρώ περισσότερο ΜΟΝΟ.Σε μια πρόχειρη συζήτηση με έναν συνιδιοκτήτη όταν μιλήσαμε για μετρητή είπε οτι το κόστος είναι 200 ευρώ και δεν συναινεί για να μπεί μετρητής στο ασανσέρ και να ξέρουμε πόσο ακριβώς έκαψε το ασανσέρ και πόσο οι λάμπες.Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση?¶μα βρεθεί το "λάθος" του διαχειριστή μπορούμε να ζητήσουμε να ξαναμετρηθούν τα κοινόχρηστα προηγούμενων ετών(τότε πλήρωνα 15-17 ευρώ και απο τότε έχω υποψίες)και να επιστραφούν πίσω τα λεφτά (όχι μόνο απο την ΔΕΗ αλλά και απο την καθαρίστρια και το νερό που μας χρέωνε όλους ισόποσα και οχι με χιλιοστά όπως λέει ο νόμος)(δεν υπάρχει καταστατικό στην οικοδομή)
kostas122

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Πέμ Απρ 03, 2008 3:45 pm

Φίλε Κώστα, παρακολουθώ το θέμα σου και ομολογώ ότι με έχεις μπερδέψει. Το κοινόχρηστο ρεύμα επιμερίζεται στα γενικά κοινόχρηστα ενώ στα έξοδα του ανελκυστήρα υπολογίζονται η μηνιαία συντήρηση, τυχόν άλλα έξοδα επισκευής και το ρεύμα για την λειτουργία του, εφόσον υπάρχει ξεχωριστός μετρητής ή έχει καθοριστεί, με το καταστατικό ή πρακτικό συνέλευσης, κάποιο ποσοστό της συνολικής κατανάλωσης του κοινόχρηστου ρεύματος.
Αναφέρεις ότι σύμφωνα με υπολογισμούς σου έπρεπε να πληρώσεις 9,143 ευρώ ενώ πλήρωσες 9 ευρώ. Το ποσό αυτό το πλήρωσες ως έξοδα κοινοχρήστων ή έξοδα ανελκυστήρα; Έχει γίνει κάποια συμφωνία με τον διαχειριστή να σου αφαιρεί ένα μέρος του ποσού που σου αναλογεί επειδή δεν χρησιμοποιείς το ασανσέρ και να το χρεώνει στους υπόλοιπους; Με τον τρόπο που το υπολογίζεις εσύ ο ένοικος του 1ου ορόφου (7,2%) έπρεπε να πληρώσει 8,028 ευρώ και όχι 10,184. Επίσης, ποιος εκδίδει τα κοινόχρηστα; Ο διαχειριστής μόνος του ή κάποια εταιρία; Οι εταιρίες αθροίζουν τα έξοδα και τα επιμερίζουν ανά κατηγορία οπότε δεν βλέπεις τι πληρώνεις για κάθε έξοδο ξεχωριστά αλλά στο σύνολο της κατηγορίας.
Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις (καθαρίστρια, νερό) δεν έχω δει πουθενά να χρεώνονται ισόποσα εκτός αν έτσι έχει αποφασιστεί σε πρακτικό συνέλευσης ή από το καταστατικό. Αυτά χρεώνονται στα γενικά κοινόχρηστα και επιμερίζονται με την αναλογία κοινοχρήστων.

Υ.Γ. Να κάνετε συνέλευση (οι ιδιοκτήτες) και να απαιτήσετε την σύνταξη καταστατικού. Θα σας γλιτώσει από πολλά προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Παρ Απρ 04, 2008 11:31 am

Καταλαβαίνω οτι το θέμα είναι δύσκολο αλλα θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω λίγο.Εμείς έχουμε ένα διαμέρισμα κοντά στα 80 τ.μ στον ημιόροφο με ποσοστό 8,2% επι του συνόλου,αλλά δεν έχουμε πρόσβαση στο ασανσέρ γιατί η πόρτα του ασανσέρ έχει χτιστεί.Όταν έρχεται ο κοινόχρηστος λογαριασμός της ΔΕΗ (καλή ώρα 111,5 ευρώ) ο οποίος συμπεριλαμβάνει το ρεύμα που χρησιμοποιεί το ασανσέρ και τις λάμπες τις οικοδομής(4 λάμπες με χρονοδιακόπτη για 30 δευτερόλεπτα για το βράδυ και 2 λάμπες που καίνε όλο το βράδυ) καλούμε να πληρώσω και το ρεύμα του ασανσέρ.Ο διαχειριστής ισχυρίζεται οτι σε κάθε λογαριασμό της ΔΕΗ το 40% είναι για τις λάμπες και το 60% για το ρεύμα του ασανσέρ.Στο λογαριασμό αυτό αν δεχθούμε το 40 και το 60 % εγώ πρέπει να πληρώνω μόνο στο 40%(αφού δεν έχω ασανσερ).Το 40% του 111,5 είναι 44,6 ευρώ.Αλλά πρέπει να χρεώνομαι βάση του ποσοστού μου επι του συνόλου,δηλαδή το 8,2% απο τα 44,6 ευρώ είναι 3,6572 ευρώ(ενώ ο διαχειριστής με βάζει να πληρώσω 9 ευρώ).Απο όσο καταλαβαίνω καλούμαι να πληρώσω και το ρεύμα για το ασανσέρ.Τα κοινόχρηστα τα βγάζει ο διαχειρηστής και οχι κάποια εταιρεία.Μετρητής ρεύματος για το ασανσέρ δεν υπάρχει.Στη συντήρηση,την επισκευή κτλ του ασανσέρ δεν χρεώνομαι τίποτα αλλα απο όσο καταλαβαίνω επιβαρύνομαι το ρεύμα για τη χρήση του ενώ δεν έχω καν πρόσβαση.Και εγώ με το τρόπο που τα βγάζω είδα τη διαφορά για το άλλο διαμέρισμα και θα σου αναφέρω και άλλες περιπτώσεις(απο τον 1ο όροφο και μετά όλοι κάνουν χρήση ασανσέρ) Α)1ος όροφος με ποσοστό 7,2% πληρώνει 10,184 ένώ έπρεπε να πληρώνει 8,028 Β)1ος όροφος με ποσοστο 3,5% πληρώνει 8,181 ενώ έπρεπε να πληρώνει 3,9025 Γ)1ος όροφος με ποσοστό 11,3 πληρώνει 14,547 ενώ έπρεπε να πληρώνει 12,5995 Δ)2ος όροφος με ποσοστό 11,3 (το διαμέρισμα του διαχειριστή) πληρώνει 19,150 ενώ έπρεπε να πληρώνει 12,5995 !!!!ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ 1ου ΟΡΟΦΟΥ (11,3) ΚΑΙ ΟΜΩς ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ(ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΒΑΖΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΜΕ ΕΝΩ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΤΙΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ???).Τα νούμερα αυτά προκύπτουν βάση των ποσοστών επι του συνολικού λογαριασμού.Αν υπολογίσω και το 40 και 60 % η διαφορές μεγαλώνουν.Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να αναφέρω και άλλα παραδειγματα όλα τα άλλα είναι το ίδιο.Τι έχετε να μου προτείνεται???

Υ.Γ. LIFT,HaVai,gtsoukn Θέλω τη βοήθεια σας.(και όποιος άλλος θέλει)
kostas122

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Παρ Απρ 04, 2008 2:57 pm

Ο διαχειριστής ισχυρίζεται οτι σε κάθε λογαριασμό της ΔΕΗ το 40% είναι για τις λάμπες και το 60% για το ρεύμα του ασανσέρ.Στο λογαριασμό αυτό αν δεχθούμε το 40 και το 60 % εγώ πρέπει να πληρώνω μόνο στο 40%(αφού δεν έχω ασανσερ).
Στη συντήρηση,την επισκευή κτλ του ασανσέρ δεν χρεώνομαι τίποτα αλλα απο όσο καταλαβαίνω επιβαρύνομαι το ρεύμα για τη χρήση του ενώ δεν έχω καν πρόσβαση.

Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί τίποτα αν αυτό δεν είναι γραμμένο κάπου (καταστατικό ή πρακτικό συνέλευσης). Αν έχεις απαλλαγή στα έξοδα του ανελκυστήρα πρέπει κι αυτό να είναι γραμμένο καθώς και το ποσοστό απαλλαγής.

Ενδεικτικά, αν υποθέσουμε ότι έχεις πλήρη απαλλαγή στα έξοδα του ανελκυστήρα και ισχύει το ποσοστό 40-60 του ρεύματος στα έξοδα κοινοχρήστων και ανελκυστήρα αντίστοιχα και τα ποσοστά που αναφέρεις είναι αναλογία κοινοχρήστων ο επιμερισμός του ρεύματος θα ήταν ως εξής:

ΣΥΝΟΛΟ ΔΕΗ________111,50
40% (ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ)__44,60
60% (ΑΣΑΝΣΕΡ)_______66,90

ΔΙΑΜΕΡ. ΧΙΛ. ΚΟΙΝ. 40% ΧΙΛ. ΑΝΕΛΚ. 60%
ΗΜ_______8,20___3,66__________ΑΠΑΛΛΑΓΗ
Α1_______7,20___3,21__________=66,90*ΧΙΛ.ΑΝΕΛΚ. Α1/ΣΥΝΟΛΟ ΧΙΛ. ΑΝΟΙΚ. ΔΙΑΜ (100-ΧΙΛ. ΔΙΑΜ. ΗΜ)
Α2_______3,50___1,56__________=66,90*ΧΙΛ.ΑΝΕΛΚ. Α2/ΣΥΝΟΛΟ ΧΙΛ. ΑΝΟΙΚ. ΔΙΑΜ (100-ΧΙΛ. ΔΙΑΜ. ΗΜ)
Α3______11,30___5,04__________=66,90*ΧΙΛ.ΑΝΕΛΚ. Α3/ΣΥΝΟΛΟ ΧΙΛ. ΑΝΟΙΚ. ΔΙΑΜ (100-ΧΙΛ. ΔΙΑΜ. ΗΜ)
Β1______11,30___5,04__________=66,90*ΧΙΛ.ΑΝΕΛΚ. Β1/ΣΥΝΟΛΟ ΧΙΛ. ΑΝΟΙΚ. ΔΙΑΜ (100-ΧΙΛ. ΔΙΑΜ. ΗΜ)
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό kostas122 » Παρ Απρ 04, 2008 3:22 pm

Επειδή μπερδεύτικα λίγο με τισ συντομογραφίες θα μπορούσες να εξηγήσεισ τι σημαινουν και να δώσεις ένα παράδειγμα?
kostas122

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Παρ Απρ 04, 2008 4:47 pm

Φίλε Κώστα, ισχύει όντως η πλήρη απαλλαγή στα έξοδα του ανελκυστήρα; Αν όχι, ο παραπάνω υπολογισμός δεν έχει νόημα. Ρίξε μια ματιά, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, στο topic "Μη χρήση ανελκυστήρα".

Όσο για τις συντομογραφίες, επειδή αφορά έκδοση κοινοχρήστων και θα βγούμε εκτός του θέματος του topic, σου τα στέλνω με pm.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό DespoinaZ » Παρ Φεβ 27, 2009 7:59 am

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΗ ΔΕΗ ΣΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ (ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΤΙ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΙΜΗΝΟ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΗ ΔΕΗ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ....
ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ...ΚΥΡΙΩΣ
DespoinaZ

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Πέμ Σεπ 09, 2010 9:03 am

Σας χαιρετω καταρχην μια και ειναι το 1ο μου post
Εχω το εξης θεμα στην πολυκατοικια μας. Η παλια εταιρεια που εβγαζε το κοινοχρηστα ορισε οτι το ρευμα που ερχεται στην οικοδομη θα πηγαινει 60% στο ασανσερ και 40% στα κοινοχρηστα. Οταν τους ρωτησα γιατι ισχυει αυτο , μου ειπαν ...ετσι !!!
Εχουμε αλλαξει εταιρεια διαχειρησης . Η καινουρια βγαζει τα κοινοχρηστα με 60% του λογαριασμου της ΔΕΗ στο κοινοχρηστα και 40% στο ασανσερ. Στην ιδια ερωτηση μου απαντησαν ως εξης.
"απο τη στιγμη που δεν εχεται καταστατικο η κανονισμο που να διευκρινιζει πως και τι...υπαρχει δικαστικη αποφαση που οριζει το παραπανω". Συμπληρωσε βεβαια οτι νομος δεν υπαρχει απλα υπαρχει οπως ειπα δικαστικη αποφαση...οποτε υποθετω πως ισχυει το "δεδικασμενο".
Επειδη υπαρχει διχογνωμια και μαλιστα εντονη στην οικοδομη για το πως πρεπει να διαιρεθει ο λογαριασμος της ΔΕΗ εχετε κατι υποψη σας? Προφανως η καλυτερη λυση ειναι η τοποθετηση μετρητη. Αλλα αυτο αποβλεπει στο μελλον..ενω εμεις εχουμε ακομα προβληματα παρελθοντος...δηλαδη απληρωτους λογαριασμους !!
mosaicm

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Πέμ Σεπ 09, 2010 11:14 am

mosaicm έγραψε:Σας χαιρετω καταρχην μια και ειναι το 1ο μου post

"απο τη στιγμη που δεν εχεται καταστατικο η κανονισμο που να διευκρινιζει πως και τι...υπαρχει δικαστικη αποφαση που οριζει το παραπανω". Συμπληρωσε βεβαια οτι νομος δεν υπαρχει απλα υπαρχει οπως ειπα δικαστικη αποφαση...οποτε υποθετω πως ισχυει το "δεδικασμενο".

Καλωσήρθες στο forum του Διαχειριστή.

Αν υπάρχει τέτοια απόφαση θα μας ενδιέφερε όλους. Ζήτα τους αντίγραφο της απόφασης και αν δεν σου κάνει κόπο κοινοποίησέ το μας.

Πάντως, η γνώμη μου είναι ότι πέρα από κάθε απόφαση, η πολυκατοικία (Γ.Σ.) αποφασίζει πώς θα κατανείμει τα έξοδα, πάντα μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΑΝΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό nastazia » Παρ Φεβ 03, 2012 1:55 am

Μένω με ενοικιο σε ένα ισόγειο δυαρι και ασφαλως δε χρησιμοποιω ασανσερ. στα κοινοχρηστα δε πληρωνω την συντηρηση του αλλα επιβαρυνομαι με το κοστος της δεη. ανα διμηνο ποσο πανω απο εικοσι ευρω μου αντιστοιχει μονο για τη δεη της πολυκατοικιας. το θεωρω αρκετα μεγαλο. ομως μιλαμε για οικοδομη ιδιοκτητη οπου ολα τα διαμερισματα ανηκουν σε ενα ατομο το οποιο μενει στο τριτο οροφο και προφανως εχει συμφερον απο αυτό. αν δεν υπαρχει καταστατικο πως οριζονται οι υποχρεωσεις μου, τι μου αναλογει δηλαδη να πληρωσω?
ευχαριστω
nastazia

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανελκυστήρας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης