Έξοδα Ανελκυστήρα

Ενημερωθείτε για τον περίκλειστο θάλαμο που κινείται μέσα σε κατακόρυφο φρεάτιο, μεταφέροντας επιβάτες ή φορτία μεταξύ ορόφων ενός κτιρίου
taz

Re: Έξοδα Ανελκυστήρα

Δημοσίευση από taz »

Τσάμπα τα λέμε και τσα ξαναλέμε... τον κανόνα τον τόνισε και ο admin! Κακώς έχεις χρεώσει το ανταλλακτικό στους ενοικιαστές, κάνε διόρθωση σε επόμενο λογαριασμό (επιστροφή ποσού) και χρέωσέ το στους ιδιοκτήτες, και φυσικά με χιλιοστά ιδιοκτησίας και όχι χιλιοστά ανελκυστήρα.

pennygian

Aντικατασταση ανελκυστηρα και επισκευη

Δημοσίευση από pennygian »

Είμαι διαχειριστρια σε 4οροφη πολυκατοικια και πρεπει να γινει αμεσα η αντικατασταση και επισκευη του ανελκυστηρα. Το συνολικο κοστος ειναι στις 3,000 ευρω περιπου. Συμφωνουν ολοι οι ιδιοκτητες πλην ενος οπου του ανηκουν τα 2 διαμερισματα. Η πολυκατοικια εχει 8 διαμερισματα. Σε αυτη τη περιπτωση τι κανουμε? Μπορω να σφραγισω τον 4ο οροφο οπου ανηκουν στον ιδιοκτητη που αρνειται την επισκευη ή το αφηνω ως εχει και διακινδυνευουμε ολοι οι υπολοιπο τη ζωη μας? Σημειωτεον οτι καποια στιγμη μια συνιδιοκτητρια παραλιγο να πεσει στο κενο, ενω ανοιξε τη πορτα του ασανσερ και ο θαλαμος δεν ειχε ανεβει. Σας παρακαλω απαντηστε μου.

mimis50

Re: Aντικατασταση ανελκυστηρα και επισκευη

Δημοσίευση από mimis50 »

pennygian έγραψε:
Είμαι διαχειριστρια σε 4οροφη πολυκατοικια και πρεπει να γινει αμεσα η αντικατασταση και επισκευη του ανελκυστηρα.
Για την ανάγκη άμεσης αντικατάστασης του ανελκυστήρα, λαμβάνεις σχετική έγγραφη βεβαίωση από το συντηρητή του ανελκυστήρα ή από άλλο Μηχανολόγο Μηχανικό. Η επικινδυνότητα και μόνο της κατάστασης, απαιτεί άμεση αποκατάσταση της βλάβης.
Το συνολικο κοστος ειναι στις 3,000 ευρω περιπου. Συμφωνουν ολοι οι ιδιοκτητες πλην ενος οπου του ανηκουν τα 2 διαμερισματα. Η πολυκατοικια εχει 8 διαμερισματα. Σε αυτη τη περιπτωση τι κανουμε?
Εσύ σαν Διαχειρίστρια συγκαλείς έκτακτη Γενική Συνέλευση. Αν η οικοδομή έχει κανονισμό, ελέγχετε τι ποσοστό απαιτείται για λήψη τέτοιων αποφάσεων. Αν δεν έχει, τότε η απόλυτη πλειοψηφία (50% των ψήφων της οικοδομής συν μία) νομίζω είναι αρκετή.
Αποφασίζετε για την εκτέλεση της συγκεκριμένης εργασίας και τον τρόπο είσπραξης των χρημάτων από τους ιδιοκτήτες. Συντάσσετε και υπογράφετε το πρακτικό της συνέλευσης Στη συνέχεια προχωράτε στη λήψη τριών τουλάχιστον προσφορών, για να μη μπορεί να σας κατηγορήσει κανένας για υπερβολική δαπάνη εργασίας, κ.λ.π.
Τότε η απόφαση της Γ.Σ. θα είναι άμεσα εκτελεστέα, καθ’ όσον αφορά την αποκατάσταση μιας βλάβης επικίνδυνης για σωματική ακεραιότητα των ενοίκων και των επισκεπτών.
Στη συνέχεια υπογράφετε συμφωνητικό και αναθέτετε την εργασία στον μειοδότη.
Επισημαίνω ότι εσύ σαν Διαχειρίστρια είσαι η αρμόδια που πρέπει να εκτελέσει τις πιο πάνω ενέργειες (εκτός αν έχετε και διαχειριστική Επιτροπή) και ότι σε περίπτωση ατυχήματος είσαι ο αποκλειστικά υπεύθυνη και υπόλογη γι’ αυτό.
Τώρα πως θα εισπράξεις το ποσό της δαπάνης που αναλογεί στον διαφωνούντα.
Αν δεν πεισθεί με την όλη διαδικασία, την ενημέρωση και την επικινδυνότητα του προβλήματος μόνο δικαστικά. Και σ’ αυτή την ενέργεια θα πρέπει να προβείς εσύ σαν Διαχειρίστρια, αφού το έχετε αποφασίσει ήδη στη Γ.Σ.

Μπορω να σφραγισω τον 4ο οροφο οπου ανηκουν στον ιδιοκτητη που αρνειται την επισκευη ή το αφηνω ως εχει και διακινδυνευουμε ολοι οι υπολοιπο τη ζωη μας? Σημειωτεον οτι καποια στιγμη μια συνιδιοκτητρια παραλιγο να πεσει στο κενο, ενω ανοιξε τη πορτα του ασανσερ και ο θαλαμος δεν ειχε ανεβει. Σας παρακαλω απαντηστε μου.
Όχι, δεν έχεις αυτό το δικαίωμα να σφραγίσεις τον ανελκυστήρα στον 4ο όροφο. Αν πάθει κάποιος κάτι στον 4ο και χρειάζεται να μεταφερθεί με τον ανελκυστήρα, φαντάζεσαι τις ευθύνες σου και τις κυρώσεις που θα δεχθείς;

dim_pan

Δημοσίευση από dim_pan »

Να πω και εγώ με την σειρά μου την ιστορία μου.
Είμαι δικαιούχος κατοικίας ΟΕΚ από το 2005. Στην οικοδομή έχουμε ανελκυστήρα με στάσεις στο υπόγειο, ισόγειο, 1ος & 2ος με 2 διαμερίσματα στον κάθε όροφο σύνολο 6. Οταν πήραμε τα σπίτια μας έδωσαν και ένα εγγραφο του ΟΕΚ με τα χιλιοστά κοινόχρηστων δαπανών και τα χιλιοστά λειτουργίας ανελκυστήρα για τον ισόγειο είναι 0.
Με βάση αυτό το έγγραφο πληρώνουμε οι 4 ιδιοκτήτες (2 στον 1ο & 2 στον 2ο) την μηνιαία συντήρηση του ανελκυστήρα καθώς επίσης και το 40% της κοινόχρηστης ΔΕΗ (όπως μας υπέδειξε γραφείο κοινοχρήστων?).
Είναι σωστός ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού?
Το έγγραφο αυτό του ΟΕΚ (το οποίο δεν συνοδεύετε με καμία μελέτη ή σφραγίδα & υπογραφή) δεν έρχετε σε αντίθεση με το ΦΕΚ του 1977 που αναφέρει ότι συμμετέχουν και τα ισόγεια (σε περίπτωση βατού δώματος)?

Είναι σωστό από την στιγμή που ο ανελκυστήρας δεν έχει ρολόι ρεύματος ΔΕΗ, το κοινόχρηστο ρεύμα να χωρίζετε σε 60% φώς και 40% ανελκυστήρας (και αυτό στα 4 διαμερίσματα)?

Σκέφτομαι να ζητήσω από τον ΟΕΚ να αποφανθεί ποιό απο τα 2 ισχύει , το ΦΕΚ ή το έγγραφο.

Επίσης τα 2 διαμερίσματα του ισογείου αντιδρούν και ζητούν να μπει κλειδαριά ώστε και καλά να μην το χρησιμοποιούν και να μην πληρώνουν τίποτα. Μπορούν να το κάνουν αυτό?
Θα ήθελα και τις δικές γνώμες γιατί δεν βγάζω άκρη.
Ευχαριστώ.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

δεν ξερω αν ο τροπος υπολογισμου ειναι σωστος η οχι. τελεια δικαιος δεν μπορει να γινει ποτε. προσεγγιστικα μπορει να ειναι σωστος.
οσο το να μπει κλειδαρια στο υπογειο και να μην πληρωνουν ανελκυστηρα δεν ειναι σωστο. με την αγορα του διαμερισματος αποδεχθηκαν και την λειτουργια του ανελκυστηρα.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

[quote="dim_pan"
]Να πω και εγώ με την σειρά μου την ιστορία μου.
Είμαι δικαιούχος κατοικίας ΟΕΚ από το 2005. Στην οικοδομή έχουμε ανελκυστήρα με στάσεις στο υπόγειο, ισόγειο, 1ος & 2ος με 2 διαμερίσματα στον κάθε όροφο σύνολο 6. Οταν πήραμε τα σπίτια μας έδωσαν και ένα εγγραφο του ΟΕΚ με τα χιλιοστά κοινόχρηστων δαπανών και τα χιλιοστά λειτουργίας ανελκυστήρα για τον ισόγειο είναι 0.
Με βάση αυτό το έγγραφο πληρώνουμε οι 4 ιδιοκτήτες (2 στον 1ο & 2 στον 2ο) την μηνιαία συντήρηση του ανελκυστήρα καθώς επίσης και το 40% της κοινόχρηστης ΔΕΗ (όπως μας υπέδειξε γραφείο κοινοχρήστων?).
Είναι σωστός ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού?
Το έγγραφο αυτό του ΟΕΚ (το οποίο δεν συνοδεύετε με καμία μελέτη ή σφραγίδα & υπογραφή) δεν έρχετε σε αντίθεση με το ΦΕΚ του 1977 που αναφέρει ότι συμμετέχουν και τα ισόγεια (σε περίπτωση βατού δώματος)?
Καλημέρα dim_pan
Το ερώτημά σου έχει ενδιαφέρον. Ας τα δούμε με τη σειρά.
Αρχικά το Δ.Σ. του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας ενέκρινε τον κανονισμό σχέσεων συνιδιοκτητών πολυωρόφων κ.λ.π. κτηρίων βάσει των διατάξεων του Ν. 3741/1929.
Ο κανονισμός αυτός δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 441/Β/5-4-1976 και περιλάμβανε Γενικό Κανονισμό των σχέσεων συνιδιοκτητών σε σχέση με τους κοινόχρηστους & κοινόκτητους χώρους και τον ειδικό κανονισμό συνιδιοκτητών κάθε μιας πολυκατοικίας ή στοίχου.
Ο κανονισμός αυτός είχε ελλείψεις και αναγκάστηκε να συμπληρωθεί για τα κτίρια που διαθέτουν κεντρική θέρμανση και ανελκυστήρα με την προσθήκη δύο παραγράφων Γ & Δ στο άρθρο 4 αυτού.
Η προσθήκη αυτή έγινε με την αρ.29089 απόφαση που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 1296.Β-1977 που μνημονεύεις.
Άποψή μου είναι ότι οι ανωτέρω διατάξεις έχουν συνταχθεί και αφορούν όλες τις κτηριακές εγκαταστάσεις του ΟΕΚ, κατά συνέπεια και τις δικές σας, αφού αυτές κατασκευάσθηκαν μετά τη συγγραφή του κανονισμού.
Τώρα, στο άρθρο 8 παρ. ΣΤ του κανονισμού ( ΦΕΚ 441/Β/5-4-1976) αναφέρει: «Πάσα πράξις αντίθετος τω παρόντι είναι άκυρος».
Κατά συνέπεια ένα ανυπόγραφο και ασφράγιστο έγγραφο του ΟΕΚ (όπως το αποκαλείς εσύ) δεν μπορεί να καταργήσει ή να τροποποιήσει διατάξεις του κανονισμού, μέρος του οποίου είναι και αυτές που προστέθηκαν με το ΦΕΚ 1296.Β-1977.
Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι υπάρχει η δυνατότητα προσβολής του και η δικαίωσή σου.
Ειδικά αν το έγγραφο αυτό δεν μνημονεύεται στο συμβόλαιο αγοράς.
Επιπρόσθετο στοιχείο αποτελεί και η παρ. ΣΤ του άρθρου 8, όπου αναφέρει: «Η Γεν, Συνέλευσις επ’ ουδενί λόγω δύναται να τροποποιήσει τις διατάξεις που αφορούν ……… τα ποσοστά συμμετοχής εις τας δαπάνας των κοινοχρήστων χώρων, πραγμάτων, έργων και εγκαταστάσεων της πολυκατοικίας …………..».
Αν δεν μπορεί η Γ.Σ., γιατί να μπορεί ο ΟΕΚ, καταργώντας τον κανονισμό, ό οποίος σύμφωνα με το άρθρο 8 παρ. ΣΤ δεν επιδέχεται αλλαγών;
Το μόνο αγκάθι στην όλη υπόθεση, όπως λέει και ο φίλος xsterg, πιστεύω ότι είναι το γεγονός ότι αγόρασες το διαμέρισμα με το υφιστάμενο καθεστώς χωρίς καμία ένσταση.

Σκέφτομαι να ζητήσω από τον ΟΕΚ να αποφανθεί ποιό απο τα 2 ισχύει , το ΦΕΚ ή το έγγραφο.
Και καλά θα κάνεις. Επικαλούμενος τα πιο πάνω, μπορείς να το ζητήσεις, ζητώντας να τεκμηριώσουν την άποψή τους.
Η απάντηση θα βοηθήσει και όλους μας, για παραπέρα αντιμετώπιση του προβλήματος. Αν την πάρεις, κοινοποίησέ την στο forum.
Είναι σωστό από την στιγμή που ο ανελκυστήρας δεν έχει ρολόι ρεύματος ΔΕΗ, το κοινόχρηστο ρεύμα να χωρίζετε σε 60% φώς και 40% ανελκυστήρας (και αυτό στα 4 διαμερίσματα)?
Όχι. Στην καλύτερη περίπτωση είναι αντίθετα. 60% ανελκυστήρας και 40% κοινόχρηστο. Επίσης το χειμώνα η αναλογία αλλάζει, λόγω της λειτουργίας του καυστήρα, το κοινόχρηστο αυξάνεται
Το σωστότερο είναι να βάλετε ένα μετρητή στον ανελκυστήρα για να μετράτε ακριβώς τι καταναλώνετε για ανελκυστήρα και τι για κοινόχρηστο ρεύμα. Εμείς σε παρόμοια με τη δική σας οικοδομή έξι διαμερισμάτων βάλαμε μετρητή και σταμάτησαν οι γκρίνιες. Τα ποσοστά μας κατά μέσο όρο είναι στο 65% ανελκυστήρας και 35 κοινόχρηστο..

Επίσης τα 2 διαμερίσματα του ισογείου αντιδρούν και ζητούν να μπει κλειδαριά ώστε και καλά να μην το χρησιμοποιούν και να μην πληρώνουν τίποτα. Μπορούν να το κάνουν αυτό?
Θα ήθελα και τις δικές γνώμες γιατί δεν βγάζω άκρη.
Ευχαριστώ.
[/quote]

Όχι δεν γίνεται σε καμία περίπτωση. Ειδικά όταν το δώμα είναι βατό.
Χαιρετώ Δημήτρης.

dim_pan

Δημοσίευση από dim_pan »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, φυσικά θα πάω στον ΟΕΚ και μόλις έχω παντήσεις θα σας τις μεταφέρω.
Συμβόλαιο δεν έχουμε και είμαστε ακόμη με το προσωρινό παραχωρητήριο του ΟΕΚ.
Επίσης έχουμε κάνει διακοπή και την κεντρική θέρμανση οπότε η κατανάλωση ρεύματος είναι μόνο φως & ανελκυστήρας.

Acceldrag

Δημοσίευση από Acceldrag »

Χαιρετώ και ερωτώ,
χρέωση σε έναντι λογαριασμό, για ανελκυστήρα (μιας και οι λάμπες είναι 8 και έχουν αυστηρό χρονοδιακόπτη-ελάχιστες ώρες λειτουργίας) 30 ευρώ δεν είναι πολλά; Σε 4ώροφη πολυκατοικία με οροφοδιαμερίσματα...σε εναν φίλο έρχεται 80 με πανομοιότυπα χαρακτηριστικά.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

dim_pan έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, φυσικά θα πάω στον ΟΕΚ και μόλις έχω παντήσεις θα σας τις μεταφέρω.
Συμβόλαιο δεν έχουμε και είμαστε ακόμη με το προσωρινό παραχωρητήριο του ΟΕΚ.
Επίσης έχουμε κάνει διακοπή και την κεντρική θέρμανση οπότε η κατανάλωση ρεύματος είναι μόνο φως & ανελκυστήρας.
dim_pan, μήπως πήγες στον ΟΕΚ;

TSANAKOS

Δημοσίευση από TSANAKOS »

Καλησπέρα,πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ,διάβασα την συζητηση για τους ανελκυστηρες και μιας και ειμαι κι εγω διαχειριστης εχω ενα θεμα το οποιο εχει ειπωθει πολλες φορες(για την αντικατασταση του ανελκυστηρα και την κατανομη του ποσου στους ενοικους της πολυκατοικιας),διαβασα το ΦΕΚ1296/1977 αλλα το ποιο αναφερεται στον ΟΕΚ και δεν ξερω αν μπορω να το χρησιμοποιησω και στην δικια μας πολυκατοικια.Σε αλλες παλι ερωτησεις που βλεπω οι απαντησεις ειναι τελειως διαφορετικες,(την μια λενε συμφωνα με τα χιλιοστα κοινοχρηστων,την αλλη με τα χιλιοστα ασανσερ και την αλλη με τα χιλιοστα ιδιοκτητων)για να μπορεσω να βγαλω ακρη,υπαρχει καποια αποφαση δικαστηριου η μεταγενεστερος νομος για αυτο,για να στηριχτω καπου και να αποδεικνυω την χρεωση.Συγνωμη προκαταβολικα αν σας εχει κουρασει το θεμα.Ευχαριστω!

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Φίλε TSANAKOS καλώς ήλθες στο forum.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω (κι εγώ) στο θέμα που έθεσες, αν και είναι λίγο «ρευστό».
Κατ’ αρχάς πλην του ΦΕΚ που ανέφερες, δεν πρέπει να υπάρχει άλλη νομοθεσία. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχετική νομολογία, αλλά σ’ αυτές έχουν πρόσβαση μόνο οι Δικηγόροι.
Η δαπάνη της τακτικής περιοδικής συντήρησης (συνήθως μηνιαίας) καθώς και η δαπάνη κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος για τη λειτουργία του ανελκυστήρα, βαρύνει τους ενοίκους είτε είναι συνιδιοκτήτες είτε ενοικιαστές.
Όλες οι υπόλοιπες δαπάνες για τον ανελκυστήρα (έκτακτη συντήρηση της εγκατάστασης και των μηχανημάτων με ή χωρίς αντικατάσταση υλικών, αντικατάσταση όλου του θαλάμου ή του μηχανισμού κίνησης, υποχρέωση αλλαγών ή προσθηκών για συμμόρφωση στην ισχύουσα νομοθεσία, κ.λ.π.) βαρύνουν αποκλειστικά και μόνο τους συνιδιοκτήτες.
Το ερώτημα είναι με ποια ποσοστά.
α/. Της συνιδιοκτησίας (βάσει μόνο των εμβαδών των διαμερισμάτων), ή
β/. του ανελκυστήρα (βάσει των εμβαδών των διαμερισμάτων και των συντελεστών προσαύξησης ανάλογα με τον όροφο).
Η (α) περίπτωση βασίζεται στη λογική ότι η όλη εγκατάσταση του ανελκυστήρα είναι μία κοινόχρηστη εγκατάσταση, όπως είναι ο διάδρομος, η εγκατάσταση θέρμανσης, το κλιμακοστάσιο, κ.λ.π. και ως εκ τούτου οποιαδήποτε αποκατάσταση σε κοινόχρηστους χώρους μιας πολυκατοικίας πρέπει να αντιμετωπίζεται ενιαία χωρίς εξαιρέσεις. Πιστεύω ότι αυτή είναι που στέκει και πιο πολύ νομικά, γι’ αυτό την συμπεριέλαβε και η Εργατική Εστία στην αρ. 29089 Απόφ. (ΦΕΚ 12968/1977).
Η περίπτωση (β) λαμβάνει υπόψη εκτός από το εμβαδόν και το μήκος της διαδρομής του ανελκυστήρα μέχρι την ιδιοκτησία και συνεπώς τη μεγαλύτερη φθορά που προξενεί η ιδιοκτησία στην εγκατάσταση.
Ιδιοκτησία στον 1ο όροφο κινεί (κατά κανόνα) τον ανελκυστήρα 3*1*2=6 μέτρα σε κάθε μετακίνηση, ενώ ιδιοκτησία στον 5ο, τον κινεί 3*5*2=30 μ. Κατά συνέπεια η φθορά που προξενείται είναι πολλαπλώς άνιση και γι’ αυτό μπορεί να ληφθεί υπόψη στην κατανομή των έκτακτων δαπανών ανελκυστήρα.
Άποψή μου είναι ότι όποια περίπτωση και να εφαρμόσετε, θα είστε σωστή.
Οπωσδήποτε όμως αυτό πρέπει να γίνει μετά από απόφαση Γενικής Συνέλευσης και σύνταξης του σχετικού πρακτικού.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

Άβαταρ μέλους
navigation

Δημοσίευση από navigation »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για τον ανελκυστήρα επειδή έχω αρχίσει να μην εμπιστεύομαι και πολύ τον συντηρητή μας. Πριν δύο χρόνια περίπου κάναμε αντικατάσταση των συρματοσχοίνων. 3 τον αριθμό. Μου είπε λοιπόν τώρα ότι χρειάζονται κόψιμο 10 με 20 πόντους. Ρωτώντας τους προηγούμενους διαχειριστές και πιο παλιούς στην πολυκατοικία μου είπαν ότι ουδέποτε στο παρελθόν μετά από αντικατάσταση δεν κάναμε μια τέτοια εργασία. Εγώ πάλι ξέρω ότι μετά από κάποια χρόνια τα συρματόσχοινα πρέπει να " τουμπάρονται", να τα γυρνάμε δηλαδή. Μου ζήτησε 150 ευρώ για το κόψιμο τους. Σας έχει τύχη πότε εσάς?

ELENH MARIA

ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ

Δημοσίευση από ELENH MARIA »

εχω ένα ισόγειο διαμέρισμα το οποίο δεν συμμετέχει στις δαπάνες ανελκυστήρα. Ο διαχειριστής δεν χρεώνει αναλογία στην συντήρηση του ανελκυστήρα που είναι 50 ευρώ το μήνα, αλλά χρεώνει στα χιλιοστά των κοινοχρήστων δαπανών όλο το ποσό του λογαριασμού της ΔΕΗ που το μεγαλύτερο μέρος του αφορά την κίνηση του ανελκυστήρα και ανέρχεται το δίμηνο στο ποσό των 300 ευρώ περίπου. Η πολυκατοικία είναι επταόροφη. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ??? μπορώ να ζητήσω απο το διαχειριστή της πολυκατοικίας να φέρει ηλεκτρολόγο να τοποθετήσει ενδιάμεσο μετρητή για την κατανάλωση του ρεύματος του ασανσέρ το οποίο θα πρέπει να χρεώνει στις δαπάνες ανελκυστήρα ??? τι άλλο μπορώ να κάνω ??? ξέρετε αν υπάρχει κάποια νομολογία για αυτό το θέμα ???

xsterg

Re: ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ

Δημοσίευση από xsterg »

σιγα αγαπητη φιλη μην τοποθετησει μετρητη σε καθε λαμπτηρα. ειπαμε μερικα πραγματα ειναι αλλα ... ειναι κοινοχρηστη δαπανη και συμμετεχουν ολοι. με την ιδια λογικη αυτος που μενει στον 7 ο οροφο πρεπει να πληρωσει περισσοτερο ρευμα για το κλιμακοστασιο γιατι μπορει μεχρι να ανεβει εκει πανω να εχει πατησει το κουμπι 5-6 φορες. μην ειμαστε υπερβολικοι σε μερικα πραγματα. το ρευμα αυτο καταναλωνεται αλλου. κοιταξτε τις λαμπες σας και μην σας κλεβει κανεις ρευμα απο το κοινοχρηστο.

ELENH MARIA

Re: ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ

Δημοσίευση από ELENH MARIA »

Είπα να τοποθετηθεί ενδιάμεσος μετρητής στο μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα μόνο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανελκυστήρας”