ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Απάντηση
tolis_

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από tolis_ »

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει ένα διαμέρισμα από τα σχέδια ακόμα σε 3όροφη οικοδομή (συνολικά έξι διαμερίσματα). Η οικοδομή είναι στα τούβλα, το διαμέρισμά μου είναι στον τελευταίο όροφο, και δεν έχει πουλήσει άλλο διαμέρισμα. Η αρχική συμφωνία με τον εργολάβο πριν "κλείσω" το διαμέρισμα ήταν να τοποθετηθεί ανεξάρτητος λέβητας και δεξαμενή για το διαμέρισμά μου, με δικά μου έξοδα, για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου από τους καυγάδες που δημιουργεί το κοινόχρηστο πετρέλαιο. Ο υπεύθυνος υδραυλικός θα αφαιρέσει το χρηματικό ποσό που μου αντιστοιχεί από τον κοινόχρηστο λέβητα και θα τοποθετήσει μικρότερο λέβητα για να καλύψει τις ανάγκες των υπόλοιπων διαμερισμάτων σε θέρμανση. Μετά από αυτή την διαδικασία υπάρχει το ενδεχόμενο να μου ζητήσουν οι άλλοι ιδιοκτήτες-ενοικιαστές να έχω συμμετοχή με κάποιο πάγιο στην κοινόχρηστη θέρμανση?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Οχι, διότι ο νόμος λέει οτι εφόσον δεν περνάνε από το διαμέρισμά σου οι κοινόχρηστοι σωλήνες της θέρμανσης και εφόσον το διαμέρισμά σου κατοικείται και επομένως θερμαίνεται, τότε δεν μπορούν να σου πουν τίποτε.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καταρχήν να ευχηθώ Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη στον Διαχειριστή και τα μέλη του forum.

Στο θέμα μας τώρα, φίλε Τόλη θεωρώ ότι είναι καλύτερα να συμβουλευτείς και να ενημερώσεις τον μηχανολόγο που θα συντάξει τον πίνακα κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης, αν δεν έχει ενημερωθεί, καθώς με την αλλαγή αυτή επειρρεάζονται συντελεστές όπως π.χ. ο συντελεστής απωλειών. Αυτός θα σου πει αν και κατά πόσο θα συμμετέχεις στα έξοδα θέρμανσης καθώς θα "ζεστένεσαι" από το διαμέρισμα του 2ου ορόφου (από την κοινόχρηστη θέρμανση). Βέβαια κι εσύ θα "ζεστένεις" το διαμέρισμα του 2ου ορόφου (από την δική σου θέρμανση). Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο http://www.diaxeiristis.com/viewtopic.php?t=477.
Να έχεις υπόψη σου πως ό,τι αποφασιστεί πρέπει να είναι γραμμένο στον πίνακα θέρμανσης ο οποίος επισυνάπτεται στο καταστατικό της πολυκατοικίας και θα λάβουν γνώση και οι υπόλοιποι μελλοντικοί γείτονές σου.

nemo

Δημοσίευση από nemo »

O νόμος ορίζει ότι για εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης φυσικού αερίου με πλειοψηφία ιδιοκτητών 50+1 αποκόπτεσαι ΜΟΝΙΜΑ από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης και δεν πληρώνεις για τα έξοδα κεντρικής θέρμανσης. Σχετικά θα ενημερωθείς από την εταιρία φυσικού αερίου καθώς και από μηχανολόγους που ασχολούνται με φυσικό αέριο. Από τη στιγμή που θα έχεις την πλειοψηφία (50+1) είσαι νόμιμος και δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.
gtsoukn έγραψε:Καταρχήν να ευχηθώ Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη στον Διαχειριστή και τα μέλη του forum.

Στο θέμα μας τώρα, φίλε Τόλη θεωρώ ότι είναι καλύτερα να συμβουλευτείς και να ενημερώσεις τον μηχανολόγο που θα συντάξει τον πίνακα κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης, αν δεν έχει ενημερωθεί, καθώς με την αλλαγή αυτή επειρρεάζονται συντελεστές όπως π.χ. ο συντελεστής απωλειών. Αυτός θα σου πει αν και κατά πόσο θα συμμετέχεις στα έξοδα θέρμανσης καθώς θα "ζεστένεσαι" από το διαμέρισμα του 2ου ορόφου (από την κοινόχρηστη θέρμανση). Βέβαια κι εσύ θα "ζεστένεις" το διαμέρισμα του 2ου ορόφου (από την δική σου θέρμανση). Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο http://www.diaxeiristis.com/viewtopic.php?t=477.
Να έχεις υπόψη σου πως ό,τι αποφασιστεί πρέπει να είναι γραμμένο στον πίνακα θέρμανσης ο οποίος επισυνάπτεται στο καταστατικό της πολυκατοικίας και θα λάβουν γνώση και οι υπόλοιποι μελλοντικοί γείτονές σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτονόμηση θέρμανσης”