Ατομικοί λέβητες πετρελαίου στο υπόγειο

Απάντηση
edessa

Ατομικοί λέβητες πετρελαίου στο υπόγειο

Δημοσίευση από edessa »

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΑΤΟΜΙΚΟΥΣ ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΤΑΡΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑς ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕΙ ΣΩΛΗΝΕΣ 30 ΜΕΤΡΑ ΑΝΟΔΟ ΚΑΙ 30 ΜΕΤΡΑ ΚΑΘΟΔΟ
( ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΓΕΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΩ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ)

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΗΔΕΝΙΖΟΝΤΕ
(ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΓΕΜΙΣΜΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΣΜΕΥΩ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Προφανώς οι απώλειες θα είναι αρκετές (μπορεί και της τάξεως του 20% και πλεον), ανάλογα την μόνωσης των σωληνώσεων.
Ούτως η άλλως απαγορεύεται μόνιμη κατασκευή να εδράζεται στο μπαλκόνι. Επιτρέπεται μόνο επίτοιχη κατασκευή και αυτή να μην έχει βάθος μεγαλύτερη των 40 εκατοστών. Αν δεν υπάρχει αέριο στην περιοχή, ο ατομικός λέβητας πετρελαίου στο υπόγειο μάλλον είναι μονόδρομος.

edessa

Δημοσίευση από edessa »

Δηλαδη αυτη ειναι η απωλεια (20%) και στις καινουργιες οικοδομες οπου υπαρχουν ατομικη καυστηρες νομιμα στο υπογεια
και στελνουν ζεστο νερο στον 4ο ή στον 5ο οροφο

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

edessa έγραψε:Δηλαδη αυτη ειναι η απωλεια (20%) και στις καινουργιες οικοδομες οπου υπαρχουν ατομικη καυστηρες νομιμα στο υπογεια
και στελνουν ζεστο νερο στον 4ο ή στον 5ο οροφο
Φυσικά! Γιατί να διαφέρουν?

mimis50

Re: Ατομικοί λέβητες πετρελαίου στο υπόγειο

Δημοσίευση από mimis50 »

edessa έγραψε:ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΑΤΟΜΙΚΟΥΣ ΚΑΥΣΤΗΡΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΤΑΡΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑς ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕΙ ΣΩΛΗΝΕΣ 30 ΜΕΤΡΑ ΑΝΟΔΟ ΚΑΙ 30 ΜΕΤΡΑ ΚΑΘΟΔΟ
( ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΓΕΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΩ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ)

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΗΔΕΝΙΖΟΝΤΕ
(ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΓΕΜΙΣΜΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΣΜΕΥΩ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ)

Γιατί δεν βλέπεις και τη λύση της αντλίας θερμότητας αντί του ατομικού καυστήρα;
Είναι λίγο ακριβότερη, αλλά έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το πετρέλαιο. (Μικρότερη δαπάνη λειτουργίας, μηδενική συντήρηση, καθαριότητα, τοποθετείται στο μπακόνι, λειτουργεί με μονοφασικό ή τριφασικό, υπάρχουν για να επιλέξεις χαμηλών θερμοκρασιών έως 55 C και υψηλών θερμοκρασιών μέχρι 85 C ανάλογα με την περίπτωσή σου, κ.λ.π.).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτονόμηση θέρμανσης”