Ανεξάρτητη θέρμανση σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση

αλικη

Re: Ανεξάρτητη θέρμανση σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση

Δημοσίευση από αλικη »

καλησπερα χρεια ζομαι τη βοηθεια σας σε ενα θεμα που πλεον εχει γινει εφιαλτης για ολους μας!! ζω σε μια οικοδομη με 4 διαμερισματα ιδιων τετραγωνικων μετρων με κεντρικη θερμανση, κανονισμος πολυκατοικιας δεν υπαρχει. δυστυχως δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε ωστε να αυτονομηθει το καθε διαμερισμα, ειτε δηλ. να βαλουμε φ.α. ειτε ωρομετρηση, ειτε αντλια θερμοτητας.. η ερωτηση ειναι η εξης μπορω εγω να κανω κατι μονη μου και να καταφερω να αυτονομηθω? στην περιπτωση που αυτονομηθω θα πρεπει να συνεχισω να πληρωνω και ποσο για την κεντρικη θερμανση? σας ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Σε προηγούμενα posts υπάρχουν links που θα σε οδηγήσουν στην απάντηση.

Καλωσήρθες στην παρέα.

nassia

Αποσύνδεση διαμερίσματος από την κεντρική θέρμανση.

Δημοσίευση από nassia »

Καλησπέρα!!
Στην πολυκατοικία μας έγινε γενική συνέλευση με θέμα "αποσύνδεση διαμερισμάτων από την κεντρική θέρμανση και εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης φυσικού αερίου για ατομική θέρμανση ή οικιακή χρήση", πάρθηκε δε απόφαση με πλειοψηφία 51% και πλέον, επι του συγκεκριμένου.
Διαβάζοντας σχετικές δημοσιεύσεις σας καθώς και το ΦΕΚ, δεν υποχρεούμαι σε καμία επιβάρυνση επί του πετρελαίου η επισκευών και συντήρησης, όταν οταν γινει αποσύνδεση του διαμερίσματος μου από την κεντρική θέρμανση - διορθώστε με αν σφάλω.
Η ερώτηση μου έχει ώς εξής.
Όταν αποσυνδέσω το διαμέρισμα από την κεντρική θέρμανση, υποχρεούμαι να χρησιμοποιήσω μόνο το φυσικό αέριο ώς πηγή θέρμανσης, ή δύναμαι και κάποια άλλη μορφή, π.χ. κλιματισμό.

Επιπροσθέτως, μια ακόμη ερώτηση.
Αν προχωρήσω σε εγκατάσταση αυτόνομης θέρμανσης φυσικού αερίου, μπορώ να κάνω χρήση της κοινόχρηστης ταράτσας - όπως οι άλλοι οι ιδιοκτήτες έχουν τοποθετήσει τους ηλιακούς τους - να τοποθετήσω τον καυστήρα μου σ΄αυτήν, ώστε να συνδεθεί η παροχή με το κολεκτέρ μου το οποίο βρίσκεται εκεί?

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Αποσύνδεση διαμερίσματος από την κεντρική θέρμανση.

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Αγαπητή φίλη,

Όχι δεν θα συμμετέχετε στις δαπάνες του πετρελαίου.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οτιδήποτε θέλετε (πχ κλιματισμό) αρκεί να έχει γίνει η εγκατάσταση του φ.α., να έχει πάρει άδεια από την ΕΠΑ και να είναι το σύστημα σε λειτουργία.

Όχι δεν μπορείτε να βάλετε τον καυστήρα και τον λέβητα στην ταράτσα. Θα τον βάλετε στο μπαλκόνι σας. Εάν το ρωτάτε επειδή έχετε κολλεκτέρ στην ταράτσα για ζεστά νερά χρήσης, τότε η λύση είναι να βάλετε τον λέβητα στο μπαλκόνι και να τραβηχτεί έξτρα σωλήνωση για το κολλεκτέρ των ζεστών νερών χρήσης.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

nassia

Δημοσίευση από nassia »

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις,

Καλή Χρονιά σε όλους!!!

john1

Δημοσίευση από john1 »

Γεια σας!
Μενω σε τριοροφη πολυκατοικια(οροφοδιαμερισματα) στον πρωτο και εχουμε κεντρικη θερμανση(πετρελαιο).
Επειδη εγω δεν μπορω πια να πληρωνω για το πετρελαιο, θελω να κανω μονιμη διακοπη.
Το προβλημα μου ειναι στη συμμετοχη με 30%...
Ειμαι υποχρεωμενος να πληρωνω το παγιο, αφου δεν εχω υπογραψει τον κανονισμο της πολυκατοικιας?

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Μπορεί να μην έχεις υπογράψει τον ίδιο τον Κανονισμό, τον έχεις αποδεχθεί όμως. Μέσω του συμβολαίου αγοράς, αν είσαι ιδιοκτήτης ή μέσω του συμφωνητικού ενοικίασης, αν είσαι ενοικιαστής.
Εκτός αν έχεις υπογράψει κάποια δήλωση επιφύλαξης (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) έναντι του κανονισμού.

Καλωσήρθες στην παρέα.

arkas200

Δημοσίευση από arkas200 »

Καλημέρα παιδιά ,γνωρίζει κανείς αν μπορώ στο διαμέρισμα μου, που είναι στον πέμπτο όροφο παλαιάς πολυκατοικίας με θέρμανση φυσικού αερίου(και όχι πετρελαίου που αναφέρεται σχετικός νόμος),να τοποθετήσω ατομικό λέβητα φυσικού αερίου ή οποιοδήποτε άλλο είδος θέρμανσης.Αν γίνεται ,τι πλειοψηφία χρειάζεται; Το καταστατικό δεν προβλέπει την περίπτωση αποδέσμευσης από την κοινόχρηστη Θέρμανση και δεν ξέρω αν σε περίπτωση ,που συμφωνήσουν οι συνιδιοκτήτες, πρέπει να συμμετάσχω με κάποιο ποσοστό στις κοινόχρηστες δαπάνες Θέρμανσης ή όχι .Να σημειώσω ότι το είμαι τελευταίο όροφο και ότι το διαμέρισμα που είναι από κάτω είναι επίσης κενό με κλειστά σώματα. Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Γίνεται να αποδεσμευτείς. Θα χρειαστείς το 50+1 της πλειοψηφίας. Δεν θα πληρώνεις πάγια κεντρικής θέρμανσης βάσει νόμου.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

kwnmix

Δημοσίευση από kwnmix »

Καλησπέρα σας.
Είμαι συνιδιοκτήτης σε οικοδομή 8ετίας με κανονισμό όπου υπάρχει αυτονομία θέρμανσης με ωρομετρητές και κεντρικό καυστήρα πετρελαίου. Αποφασίσαμε την προηγούμενη χρονιά να εγκαταστήσουμε κατόπιν σύγκλισης της γενικής συνέλευσης της οικοδομής ατομικούς καυστήρες φυσικού αερίου σε ποσοστό πάνω από 51 %.
Κατά πάσα πιθανότητα η διαδικασία σύνδεσης θα ολοκληρωθεί φέτος το καλοκαίρι.
Από όσα έχω διαβάσει εκείνοι οι οποίοι θα εγκαταστήσουν ατομικούς λέβητες φυσικού αερίου αποκόπτονται από τις σωληνώσεις της κεντρικής θέρμανσης και απαλλάσσονται επίσης και από το ποσοστό που θα τους αναλογούσε στις κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης ασχέτως αν ο μετρητής τους έγραψε 0 μονάδες ή και παραπάνω όταν καίγαμε πετρέλαιο.
Σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να εκαταστήσει στο διαμέρισμά του αντλία θέρμανσης και εκείνος αποκόπτεται από τις σωληνώσεις της κεντρικής θέρμανσης όπως και εκείνοι με το φυσικό αέριο. Απαλλάσσεται και αυτός όπως και οι προηγούμενοι από την υποχρέωση πληρωμής ποσοστού στις κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης του καυστήρα;
Αυτό σας το ρωτάω γιατί στο ΦΕΚ που αναφέρονται όλα τα σχετικά για την εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης φυσικού αερίου αναφέρεται ρητά ότι οι χρήστες του φυσικού αερίου απαλλάσσονται από το ποσοστό οφειλής στις κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης. Σε ότι αφορά τις αντλίες θέρμανσης ισχύει κάτι ανάλογο; Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ΦΕΚ για αυτή την περίπτωση μιας και οι αντλίες θέρμανσης προτείνονται και από ενεργειακό επιθεωρητή στα πλαίσια του προγράμματος ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤ' ΟΙΚΟΝ;;;;

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Ότι ισχύει για τους ατομικούς λέβητες ισχύει και για τις αντλίες θερμότητας. Το ΦΕΚ αναφέρει μόνιμες εγκαταστάσεις θέρμανσης. Ως μόνιμες εγκαταστάσεις θέρμανσης εννοούνται και οι Α/Θ.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

kwnmix

Δημοσίευση από kwnmix »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.
Καλό καλοκαίρι.

kwnmix

Δημοσίευση από kwnmix »

Επανέρχομαι ξανά στο θέμα αποσύνδεσης από την κεντρική θέρμανση της οικοδομής (με ανεξάρτητους ωρομετρητές για κάθε διαμέρισμα). Στο Π.Δ. 420/1987 Άρθρο 2 Παρ. 5 και στο Ν. 3175/2003 Άρθρο 30 Παρ. 4 αναφέρεται ότι για να μπορέσει κάποιος να αποκοπεί από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης θα πρέπει να έχει προηγηθεί προηγούμενη συνέλευση των συνιδιοκτητών με ποσοστό πλειοψηφίας 51% που να δέχεται αυτή την τροποποίηση.
Όπως σας προανέφερα έγινε συνέλευση στην οικοδομή μας πριν ένα χρόνο και πάρθηκε η συγκεκριμένη απόφαση και μάλιστα με μεγαλύτερο ποσοστό. Όλοι οι συνιδιοκτήτες πήραν στα χέρια τους ένα αντίγραφο στο οποίο μνημονεύονταν το συγκεκριμένο ποσοστό το οποίο και κατατέθηκε στην ΔΕΠΑ για να εγκριθεί η μελέτη και να εγκατασταθεί το φυσικό αέριο στην οικοδομή. Κατατέθηκε λοιπόν αίτηση ενδιαφέροντος στη ΔΕΠΑ με το συνημμένο έγγραφο του ποσοστού που πλειοψήφισε. Ωστόσο πέρασε ένα ολόκληρο έτος από τότε και η ΔΕΠΑ δεν έκανε τίποτα μέχρι τώρα. Κάποιοι από τους συνιδιοκτήτες που πλειοψήφισαν με την πάροδο του χρόνου και τη μελλοντική αύξηση της τιμής του φυσικού αερίου προβληματίζονται αν τελικά θα εγκαταστήσουν φυσικό αέριο στα διαμερίσματά τους. Και αυτό γιατί κανείς μέχρι σήμερα δεν υπέγραψε με τη ΔΕΠΑ κανένα συμβόλαιο καθώς όλοι περιμέναμε την έγκριση της αίτησης ενδιαφέροντος που υποβλήθηκε. Τελικά η νέα διαχείριση της οικοδομής μας ανήρτησε ανακοίνωση με την οποία προτρέπει τους ενδιαφερόμενους συνιδιοκτήτες να υπογράψουν τα σχετικά συμβόλαια με τη ΔΕΠΑ καθώς τελικά εγκρίθηκε η αίτηση ενδιαφέροντος που είχαμε υποβάλλει πριν ένα χρόνο και να το κάνουμε άμεσα γιατί η σύνδεση με το φυσικό αέριο θα γίνει μέχρι τις 30-6-2012.
Είμαι ένας από τους συνιδιοκτήτες που τελικά δεν επιθυμεί την εγκατάσταση φυσικού αερίου ωστόσο θα εγκαταστήσει αντλία θερμότητας αντί για λέβητα αερίου.
Επειδή οι σχέσεις των συνιδιοκτητών στην οικοδομή είναι άθλιες για να μη τις χαρακτηρίσω διαφορετικά ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το έγγραφο της πλειοψηφίας που ήταν πάνω από 51% με καλύπτει ώστε να προχωρήσω μόνος μου στην εγκατάσταση της αντλίας πέραν φυσικά και των υπολοίπων συνιδιοκτητών που θα εγκαταστήσουν έτσι κι αλλιώς φυσικό αέριο. Το ρωτάω επειδή πλέον το ποσοστό όλων εμάς που θα εγκαταστήσουμε ανεξάρτητο σύστημα θέρμανσης δεν ξέρω αν υπερβαίνει πλέον το 51% αυτών που θέλουν να αποκοπούν από την κεντρική θέρμανση αν και υπάρχει προηγούμενη απόφαση για κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την υπομονή σας.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Αγαπητέ φίλε,

Να εξηγήσω πρώτα γιατί υπάρχει το περιβόητο 50+1. Οι λόγοι είναι δύο. Ο πρώτος είναι ότι σε ατομικές εγκαταστάσεις φυσικού αερίου θα πρέπει να περάσουν εμφανείς σωλήνες παροχής αερίου από κοινοχρήστους χώρους της πολυκατοικίας. Ο δεύτερος είναι ότι θα πρέπει να τηρηθούν όλοι οι κανόνες ασφαλείας.
Η αντλία θερμότητας ακολουθεί τον ίδιο κανόνα με μια διαφορά. Στην Α/Θ δεν έχουμε σωλήνες αλλά πιθανόν να χρειάζεται μετατροπή του ηλεκτρικού πίνακα του διαμερίσματος από μονοφασικό σε τριφασικό (ή τουλάχιστον σε ενισχυμένο μονοφασικό). Επομένως, θα έχουμε πάλι εργασίες σε κοινόχρηστους χώρους. Εάν στην Α/Θ ο χρήστης έχει ήδη ενισχυμένο μονοφασικό πίνακα ή τριφασικό τότε δεν θα χρειαστεί να κάνει εργασίες σε κοινόχρηστους χώρους. Σε αυτή την περίπτωση ο λόγος που χρειαζόμαστε το 50+1 είναι αποκλειστικά η τήρηση των κανόνων ασφαλείας. Αλλά ακόμα και εάν χρειαστεί μετατροπή του πίνακα, η εργασία είναι σαφώς πολύ μικρότερης έκτασης σε σύγκριση με τη σωληνουργική εργασία που απαιτεί το φ.α.
Στο δια ταύτα τώρα. Γενικά το να πάρει κανείς άδεια (50+1) για αντλία θερμότητας είναι πολύ ευκολότερο από το να πάρει άδεια για φ.α. Πιστέψτε με, είναι πολλές οι περιπτώσεις που χρήστες με αντλία θερμότητας δεν πήραν καθόλου άδεια (δεν σας προτρέπω να κάνετε κάτι τέτοιο, απλά σας λέω τι γίνεται). Πιστεύω ότι εάν η απόφαση αναφέρει αποκλειστικά τη χρήση αερίου, τότε δεν είστε απόλυτα καλυμμένος.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Καλημέρα σας και παρακαλώ τα φώτα σας.
Οταν στην περίπτωση αποκοπής από το σύστημα θέρμανσης το ΦΕΚ αναφέρει άλλη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης, εκτός από το λέβητα Φ.Α. και τις Αντλίες Θερμότητας, τι άλλη εγκατάσταση περιλαμβάνει?? Μπορεί να θεωρηθεί "μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης" το κλιματιστικό? Το Τζάκι (ενεργειακό ή μή), ο τζακολέβητας? σόμπα ξύλου η πέλλετ με σύνδεση με καλοριφέρ ή όχι???
Ρωτάω επειδή στην οικοδομή φίλου, ένας εκ των ιδιοκτητών θέλει να αποκοπεί από σύστημα θέρμανσης, χωρίς φυσικά να χρεώνεται με το πάγιο θέρμανσης, χωρίς όμως να διευκρινίζει τι εγκατάσταση θέρμανσης θα τοποθετήσει.

Παρακαλώ τις απαντήσεις σας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτονόμηση θέρμανσης”