Ανεξάρτητη θέρμανση σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση

Απάντηση
ΖΗΣΗ ΟΛΓΑ

Δημοσίευση από ΖΗΣΗ ΟΛΓΑ »

Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum σας . Είμαι διαχειρίστρια σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση ( η πολυκατοικία είναι 28 ετών) χωρίς να έχουμε συντάξει ακόμα κανονισμό ( είμαστε στη φάση σύνταξης του κανονισμού με δικαστική επικύρωση την οποία ζητάμε το 60% των συνιδιοκτητών) .Στον 4ο όροφο και τελευταίο της οικοδομής υπάρχει διαμέρισμα στο οποίο εγκατέστησε ο πρώτος ιδιοκτήτης τρία χρόνια μετά την αποπεράτωση της οικοδομής ανεξάρτητη θέρμανση χωρίς γραπτή συναίνεση των υπολοίπων ,καταλαμβάνονοντας κοινόχρηστο χώρο της ταράτσας και κοινόχρηστης αποθήκης κλπ .Τότε δεν αντέδρασε κανείς γιατί πλήρωνε το 30% κανονικά όπως και ο δεύτερος στη σειρά ιδιοκτήτης όλα αυτά τα χρόνια .Η σημερινή τρίτη στη σειρά ιδιοκτήτρια από τον πρώτο μήνα εγκατάστασης της -ακριβώς 4 χρόνια - αρνείται να καταβάλει το 30% της θέρμανσης που της αναλογεί με την δικαιολογία ότι επειδή είναι τελευταίος όροφος το διαμέρισμά της δεν υπάρχουν σωληνώσεις της κεντρικής θέρμανσης και επομένως δεν έχει υποχρέωση να πληρώνει . Κινήθηκαμε δικαστικά όμως η αγωγή μας απορρίφθηκε λόγω μη νόμιμης εκπροσώπησης του διαχειριστή εφόσον δεν έχει εκλεγεί παμφηφεί αλλά με απόλυτη πλειοψηφία λόγω μη ύπαρξης κανονισμού . Δεν ξέρουμε αν πρέπει να συνεχίσουμε μέχρι να δικαιωθούμε γιατί οι περισσότεροι διαμαρτύρονται για τα δικαστικά έξοδα και αμοιβή δικηγόρου που χρειάζεται να πληρώσουμε. Τι κάνουμε σε μια τέτοια περίπτωση::

kartasos

Re: Ανεξάρτητη θέρμανση σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση

Δημοσίευση από kartasos »

ΖΗΣΗ ΟΛΓΑ έγραψε:Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum σας . Είμαι διαχειρίστρια σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση ( η πολυκατοικία είναι 28 ετών) χωρίς να έχουμε συντάξει ακόμα κανονισμό ( είμαστε στη φάση σύνταξης του κανονισμού με δικαστική επικύρωση την οποία ζητάμε το 60% των συνιδιοκτητών) .Στον 4ο όροφο και τελευταίο της οικοδομής υπάρχει διαμέρισμα στο οποίο εγκατέστησε ο πρώτος ιδιοκτήτης τρία χρόνια μετά την αποπεράτωση της οικοδομής ανεξάρτητη θέρμανση χωρίς γραπτή συναίνεση των υπολοίπων ,καταλαμβάνονοντας κοινόχρηστο χώρο της ταράτσας και κοινόχρηστης αποθήκης κλπ .Τότε δεν αντέδρασε κανείς γιατί πλήρωνε το 30% κανονικά όπως και ο δεύτερος στη σειρά ιδιοκτήτης όλα αυτά τα χρόνια .Η σημερινή τρίτη στη σειρά ιδιοκτήτρια από τον πρώτο μήνα εγκατάστασης της -ακριβώς 4 χρόνια - αρνείται να καταβάλει το 30% της θέρμανσης που της αναλογεί με την δικαιολογία ότι επειδή είναι τελευταίος όροφος το διαμέρισμά της δεν υπάρχουν σωληνώσεις της κεντρικής θέρμανσης και επομένως δεν έχει υποχρέωση να πληρώνει . Κινήθηκαμε δικαστικά όμως η αγωγή μας απορρίφθηκε λόγω μη νόμιμης εκπροσώπησης του διαχειριστή εφόσον δεν έχει εκλεγεί παμφηφεί αλλά με απόλυτη πλειοψηφία λόγω μη ύπαρξης κανονισμού . Δεν ξέρουμε αν πρέπει να συνεχίσουμε μέχρι να δικαιωθούμε γιατί οι περισσότεροι διαμαρτύρονται για τα δικαστικά έξοδα και αμοιβή δικηγόρου που χρειάζεται να πληρώσουμε. Τι κάνουμε σε μια τέτοια περίπτωση::
Φίλη μου, μπερδεμένη κατάσταση αλλά νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσετε γιατί θα δικαιωθείτε και τα έξοδα που θα κάνετε θα τα πληρώσει αυτός που δεν σας πληρώνει την αναλογία του.
Απλά από ότι κατάλαβα το πρόβλημα στο δικαστήριο ήταν ότι δεν είχατε νόμιμο εκπρόσωπο (Διαχειριστή) της πολυκατοικίας σας και όχι ότι ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου είχε δίκιο.
Τώρα για την εκλογή του διαχειριστή νομίζω ότι δεν χρειάζεται παμψηφία αλλά πλειοψηφία των ιδιοκτητών, οπότε κάνετε γενική συνέλευση με ανακοίνωση που θα αναρτηθεί στον προθάλαμο της εισόδου σας που θα ενημερώνει τους ιδιοκτήτες για την συνέλευση όπου θα αναφέρονται και τα θέματα της συζήτησης που θα λέει και ότι θα γίνει μετά από μία εβδομάδα συγκεκριμένη μέρα και ώρα , εκείνη την στιγμή Συμπληρώνετε σε ένα χαρτί τους παρόντες και υπογράφουν εάν δεν συμπληρώνετε το 50% + 1 τότε το γράφετε σε αυτό το χαρτί ότι δεν είχατε απαρτία και ορίζετε νέα συνέλευση την επόμενη εβδομάδα συγκεκριμένη μέρα και ώρα πάλι οπότε εκείνη την μέρα ξανακάνετε νέο χαρτί (Πρακτικό Συνέλευσης) όπου πάλι γράφετε τους παρόντες και λαμβάνετε τις αποφάσεις σας.
Το ποσοστό ψήφων που έχει ο καθένας σας (εφόσον δεν υπάρχει καταστατικό) βγαίνει βάση των τετραγωνικών του κάθε διαμερίσματος, δηλαδή το άθροισμα ( Ψ ) των τετραγωνικών όλων των διαμερισμάτων της οικοδομής σας είναι το 100% και ο κάθε ( Χ ) ιδιοκτήτης έχει {Χ επι 100 δια Ψ}.
Στην πρώτη συνέλευση εάν συγκεντρώνετε άθροισμα θετικών ψήφων 51 μπορείτε να πάρετε αποφάσεις αν όχι τότε την δεύτερη φορά παίρνετε αποφάσεις με όσους θετικούς ψήφους συγκεντρώνετε.
Τα γράφετε όλα αυτά στο δεύτερο χαρτί με τις αποφάσεις σας και τον νόμιμο πλέον εκπρόσωπο σας όπως θα γράφει πλέον το πρακτικό της γενικής συνέλευσης σας και πάτε ξανά σε δικαστήριο.
Και ο θεός βοηθός.

gsak

Δημοσίευση από gsak »

Εγώ μια απορία έχω...κάνατε αγωγή και φτάσατε στα Δικαστήρια. ¶ρα έχετε δικηγόρο. Γιατί δεν τον βάζετε να διαβάσει τους νόμους και να σας απαντήσει υπεύθυνα;
Στο φόρουμ θα πάρετε απαντήσεις που μπορεί να εκφράζουν την καλή πρόθεση των μελών, αλλά υπεύθυνες (με την αυστηρή έννοια του όρου) δεν είναι.

eoskb

Δημοσίευση από eoskb »

kartasos έγραψε:
ΖΗΣΗ ΟΛΓΑ έγραψε:Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum σας . Είμαι διαχειρίστρια σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση ( η πολυκατοικία είναι 28 ετών) χωρίς να έχουμε συντάξει ακόμα κανονισμό ( είμαστε στη φάση σύνταξης του κανονισμού με δικαστική επικύρωση την οποία ζητάμε το 60% των συνιδιοκτητών) .Στον 4ο όροφο και τελευταίο της οικοδομής υπάρχει διαμέρισμα στο οποίο εγκατέστησε ο πρώτος ιδιοκτήτης τρία χρόνια μετά την αποπεράτωση της οικοδομής ανεξάρτητη θέρμανση χωρίς γραπτή συναίνεση των υπολοίπων ,καταλαμβάνονοντας κοινόχρηστο χώρο της ταράτσας και κοινόχρηστης αποθήκης κλπ .Τότε δεν αντέδρασε κανείς γιατί πλήρωνε το 30% κανονικά όπως και ο δεύτερος στη σειρά ιδιοκτήτης όλα αυτά τα χρόνια .Η σημερινή τρίτη στη σειρά ιδιοκτήτρια από τον πρώτο μήνα εγκατάστασης της -ακριβώς 4 χρόνια - αρνείται να καταβάλει το 30% της θέρμανσης που της αναλογεί με την δικαιολογία ότι επειδή είναι τελευταίος όροφος το διαμέρισμά της δεν υπάρχουν σωληνώσεις της κεντρικής θέρμανσης και επομένως δεν έχει υποχρέωση να πληρώνει . Κινήθηκαμε δικαστικά όμως η αγωγή μας απορρίφθηκε λόγω μη νόμιμης εκπροσώπησης του διαχειριστή εφόσον δεν έχει εκλεγεί παμφηφεί αλλά με απόλυτη πλειοψηφία λόγω μη ύπαρξης κανονισμού . Δεν ξέρουμε αν πρέπει να συνεχίσουμε μέχρι να δικαιωθούμε γιατί οι περισσότεροι διαμαρτύρονται για τα δικαστικά έξοδα και αμοιβή δικηγόρου που χρειάζεται να πληρώσουμε. Τι κάνουμε σε μια τέτοια περίπτωση::
Φίλη μου, μπερδεμένη κατάσταση αλλά νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσετε γιατί θα δικαιωθείτε και τα έξοδα που θα κάνετε θα τα πληρώσει αυτός που δεν σας πληρώνει την αναλογία του.
Απλά από ότι κατάλαβα το πρόβλημα στο δικαστήριο ήταν ότι δεν είχατε νόμιμο εκπρόσωπο (Διαχειριστή) της πολυκατοικίας σας και όχι ότι ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου είχε δίκιο.
Τώρα για την εκλογή του διαχειριστή νομίζω ότι δεν χρειάζεται παμψηφία αλλά πλειοψηφία των ιδιοκτητών, οπότε κάνετε γενική συνέλευση με ανακοίνωση που θα αναρτηθεί στον προθάλαμο της εισόδου σας που θα ενημερώνει τους ιδιοκτήτες για την συνέλευση όπου θα αναφέρονται και τα θέματα της συζήτησης που θα λέει και ότι θα γίνει μετά από μία εβδομάδα συγκεκριμένη μέρα και ώρα , εκείνη την στιγμή Συμπληρώνετε σε ένα χαρτί τους παρόντες και υπογράφουν εάν δεν συμπληρώνετε το 50% + 1 τότε το γράφετε σε αυτό το χαρτί ότι δεν είχατε απαρτία και ορίζετε νέα συνέλευση την επόμενη εβδομάδα συγκεκριμένη μέρα και ώρα πάλι οπότε εκείνη την μέρα ξανακάνετε νέο χαρτί (Πρακτικό Συνέλευσης) όπου πάλι γράφετε τους παρόντες και λαμβάνετε τις αποφάσεις σας.
Το ποσοστό ψήφων που έχει ο καθένας σας (εφόσον δεν υπάρχει καταστατικό) βγαίνει βάση των τετραγωνικών του κάθε διαμερίσματος, δηλαδή το άθροισμα ( Ψ ) των τετραγωνικών όλων των διαμερισμάτων της οικοδομής σας είναι το 100% και ο κάθε ( Χ ) ιδιοκτήτης έχει {Χ επι 100 δια Ψ}.
Στην πρώτη συνέλευση εάν συγκεντρώνετε άθροισμα θετικών ψήφων 51 μπορείτε να πάρετε αποφάσεις αν όχι τότε την δεύτερη φορά παίρνετε αποφάσεις με όσους θετικούς ψήφους συγκεντρώνετε.
Τα γράφετε όλα αυτά στο δεύτερο χαρτί με τις αποφάσεις σας και τον νόμιμο πλέον εκπρόσωπο σας όπως θα γράφει πλέον το πρακτικό της γενικής συνέλευσης σας και πάτε ξανά σε δικαστήριο.
Και ο θεός βοηθός.
καλημέρα σε όλους και συγχαρητηρια για την καλή δουλειά.

Θα ήθελα να θέσω και μία άλλη παράμετρο στο σύνθετο πρόβλημα των πολυκατοικιών με ωρομέτρηση.
Είμαι ιδιοκτήτης σε οικοδομή 5 διαμερισματων. Μπήκα τελευταιος και δεν βρήκα ούτε διαχηριστή (γίνεται απο κοινού), ούτε καταστατικό και η συγκατοίκηση μεχρι τώρα γινόταν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Τώρα με τη κρίση αρχίσανε τα δύσκολα: ο ένας έβαλε τζάκι, ο άλλος ψιλοβολεύεται με το κλιματιστικό, ο άλλος με τα παλτά, να μην τα πολυλογώ και σας κουράζω, φέτος μείναμε 3 φορές απο πετρέλαιο. Την τελευταία φορά μείναμε για 1 εβδομάδα χωρίς κεντρική θέρμανση και μόνο εγώ άρχισα να ενοχλώ.
Κατανοώ ότι ενδεχομένως κάποιοι να έχουν σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και δεν θέλω να πιέζω, αλλά τι θα γίνει τον επόμενο χειμώνα;
Προσαανολίζομαι λοιπόν στην τοποθέτηση ατομικού λέβητα με πέλλετ (20KW) στο μπαλκόνι και σύνδεσή του με τα σώματα μου στον συλλέκτη μου μετά την ηλεκτροβάνα ώστε να με ζεσταίνει όταν δεν λειτουργεί η κεντρική θέρμανση χωρίς να αποσυνδεθώ απο αυτήν.
Απο τι διάβασα είναι παράνομη η τοποθέτηση ατομικού λέβητα στο μπαλκόνι.
Σας παραθέτω άρθρο κτηριοδομικού κανονισμού που βρήκα και επιβάλει την τοποθέτηση του λέβητα σε λεβητοστάσιο, όταν είναι πάνω απο 45kW.

2.4.1.1. Εάν σε ένα κτίριο ή χώρο υπάρχει εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης με συνολική θερμική ισχύ 45 KW και άνω και το θερμαντικό μέσο θερμαίνεται απευθείας (άμεσα), τότε το συγκρότημα παραγωγής του θερμαντικού μέσου πρέπει να τοποθετείται σε ιδιαίτερο χώρο, καλούμενο λεβητοστάσιο.

Ισχύει κάτι τέτοιο; με καλύπτει στην περίπτωσή μου;
Επίσης δεν θα υπάρχει δεξαμενή καυσίμου στο μπαλκόνι (που ρητά απαγορεύεται)
Για την συσκευή που ενδιαφέρομαι , δέν απαιτείται καπνοδόχος μεχρι την ταράτσα.

Επέλεξα την αγορά σπιτιού σε πολυκατοικία με ότι αυτό συνεπάγεται, και είμαι συνεπής σε ότι υποχρεώσεις απορέουν απο αυτή μου την επιλογή. Όμως πρώτιστο μέλημα μου είναι (όπως και όλων μας υποθέτω) η προστασία της οικογένειάς μας, γιαυτό άλλωστε και μπαίνω σε όλη αυτή τη διαδικασία που και ψυχοφθόρα είναι αλλά έχει και υψηλό οικονομικό κόστος.
Ευχαριστώ για τον χώρο που μου διαθέσατε
Θα χαρώ να τύχω της όποιας ανταπόκρισής σας.

iasonas

Δημοσίευση από iasonas »

Καλησπέρα,

Έχω το 85% σε τριόροφη πολυκατοικία και έχουμε κεντρική θέρμανση.Επειδή δεν μένω μόνιμα στην πολυκατοικία(εξοχικό για καλοκαίρι) δεν θέλω να πληρώνω 100-150ευρώ σε θέρμανση χωρίς να μένω στο διαμέρισμα.Να επισημάνω ότι δεν υπάρχει καταστατικό καθώς είναι οικογενειακή πολυκατοικία και το διαμέρισμα είναι ρετιρέ.Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω ατομική θέρμανση πετρελαίου στο διαμέρισμά μου, τί θα γίνει όμως με τους σωλήνες που περνάνε από τα άλλα διαμερίσματα?Τα σώματα που βρίσκονται μέσα στο διαμέρισμά μου πρέπει να ενωθούν μεταξύ τους που σημαίνει σκάψιμο τοίχου και καινούριες σωληνώσεις? Επίσης γνωρίζετε πόσο περίπου μπορεί να κοστίσει για ένα διαμέρισμα 100τ.μ.?

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

iasonas έγραψε:έχουμε κεντρική θέρμανση
Κεντρική θέρμανση = Μια εγκατάσταση θέρμανσης που εξυπηρετεί περισσότερες από μια ιδιοκτησίες.
Με ή χωρίς αυτονομία = Αν οι ιδιοκτησίες έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν πότε θα χρησιμοποιήσουν τη θέρμανση.
Στην περίπτωσή σου υποθέτω ότι υπάρχει κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία.
Στην παρούσα κατάσταση, μπορείς να καταβάλεις μόνο ένα μέρος (π.χ. 30-40%) αν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες δεχτούν το διαμέρισμα ως "κλειστό".

Για τις εργασίες που αναφέρεις απαιτείται απόφαση της Γ.Σ.
Όταν δεν υπάρχει Κανονισμός εφαρμόζεται η σχετική νομοθεσία.
Για την αποκοπή από την κεντρική θέρμανση, αυτή προϋποθέτει χρήση αερίων καυσίμων και όχι πετρέλαιο.
Αποξήλωση κεντρικής θέρμανσης με απλή πλειοψηφία

Επίσης, δες κι αυτό: Mετατροπή κεντρικής θέρμανσης σε αυτόνομη

Δεν ξέρω αν θα πάρεις το ok και δεν ξέρω το κόστος της μετατροπής αλλά εφόσον πρόκειται για εξοχική κατοικία προτείνω άλλες λύσεις, π.χ. τζάκι (λόγω ρετιρέ) ή air contition.

Γιώργος.

iasonas

Δημοσίευση από iasonas »

Καλησπέρα και πάλι..

Η πολυκατοικία αποτελείται από 4 οροφοδιαμερίσματα,τα 3 είναι δικά μου, τα δύο τα νοικιάζω και στο ρετιρέ μένω κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.Η πολυκατοικία είναι χτισμένη πριν το 1980.Δεν υπάρχει κανονισμός και ο νόμος πέρι θέρμανσης μιλά για κατοικίες που χτίστηκαν μετά το 1985 αν δεν κάνω λάθος.Θέλω να βάλω ατομική θέρμανση.Επίσης, να τονίσω ότι δεν υπάρχει γραμμή για φυσικό αέριο στην συγκεκριμένη περιοχή(εκτός αττικής).Τί μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?Εάν τελικά μπορώ να βάλω ατομική θέρμανση πετρελαίου, θα πρέπει να τα αποκόψω τα σώματα στο διαμέρισμά μου από την κεντρική θέρμανση και να τα ενώσω μεταξύ τους?Δηλαδή, σκάψιμο τοίχων και πέρασμα καινούριων σωληνώσεων για να ενώσω τα σώματα στο διαμέρισμά μου μεταξύ τους?

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

Καλημερα,

θα σας προτεινα να διαβασετε και τις απαντησεις που εχουν δοθει σε παρομοια ερωτηματα και θα σας λυθουν οι αποριες, αλλα σιγουρα οτι και να κανετε χρειαζεστε καταρχην την εγκριση της πολυκατοικιας(->Γενικη συνελευση)

χαιρετω
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα κι από μένα.

Γιώργο ο Ιάσωνας την απόφαση στην ουσία την έχει όντας κάτοχος άνω του 50% των συνιδιοκτητών.
Το θέμα είναι κατά πόσο την απόφαση αυτή μπορεί κάποιος να προσβάλει αν αντίκειται στη νομοθεσία. :?:
Όπως επισημαίνει ο Ιάσωνας η νομοθεσία που έχουμε είναι για οικοδομές μετά το '85 ενώ η εν λόγω οικοδομή είναι του '80.

Ιάσωνα, για τα ερωτήματα που θέτεις, καλύτερα να απευθυνθείς σε υδραυλικό. Τεχνικά θέματα για τον τρόπο που θα γίνει η αποκοπή από το υπόλοιπο δύκτιο δύσκολα θα βρεις στο forum. Εννοείται ότι αν προχωρήσεις, ενημερώνεις το forum ώστε ο επόμενος που θα κάνει κάτι αντίστοιχο να έχει μια ιδέα. ;-)

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

ωχ ρε παιδια συγγνωμη, πανω στην βιασυνη μου ειδα μονο το τελευταιο ποστ και δεν κοιταξα αν ειναι συνεχεια μιας κουβεντας .
Δυστυχως και για τα 2 θεματα πρεπει να ρωτησει ειδικους (δικηγορο και μηχανικο) γιατι οντως μπορει να υπαρξει θεμα. Δεν το γνωριζω ,αρα δεν μπορω να απαντησω υπευθυνα .
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

ΧΡΙΣΤΙΝΑ GR

Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΙΝΑ GR »

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Όπως η μισή Ελλάδα έτσι και στην πολυκατοικία μας δεν πληρώνονται τα κοινόχρηστα. Καθώς μένω μόνη μου με το παιδί μου στον τελευταίο όροφο (5ο) μιας πολυκατοικίας που είχε κεντρική θέρμανση ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) Αν μπορώ να διακόψω την παροχή της κεντρικής θέρμανσης με πετρέλαιο που είχαμε. Καθώς είμαι ο τελευταίος όροφος και ούτως ή άλλως φέτος δεν θα λειτουργήσει.
2) Κάποιος μηχανικός απο εταιρία μελέτης θέρμανσης μου ανέφερε πως λόγω ορόφου μπορώ να το κάνω. Ισχύει βρε παιδιά αυτό ή έψαχνε να ξεγελάσει πελάτη?

Η αλήθεια είναι ότι έχω μικρό παιδάκι και φέτος στεναχωριέμαι πάρα πολύ για το τι θα κάνουμε με το θέμα της θέρμανσης. Σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος να απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ!
Χριστίνα :-(

Άβαταρ μέλους
neteng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από neteng »

Τι θα κερδίσετε αν διακόψετε την θέρμανση αφού δεν πρόκειται να δουλεψει εξ αρχής; Το πάγιο;Γιατί αν την διακόψετε δεν θα ζεσταίνει φυσικά.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ GR

Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΙΝΑ GR »

Σκεφτόμουν την εγκατάσταση αυτόνομης ανεξάρτητης θέρμανσης με επιτοίχιο λέβητα.
Ρωτώ σε κάθε περίπτωση που στο μέλλον ξαναλειτουργήσει η θέρμανση αν θα είμαι αναγκασμένη να πληρώνω και το πάγιο ή το ποσοστό 30%....

Ευχαριστώ για την απάντηση σας!
:)

Άβαταρ μέλους
neteng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από neteng »

Για να τοποθετήσετε επιτοίχιο λέβητα, αερίου φαντάζομαι, θα πρέπει να πάρετε άδεια από την ΕΠΑ που σημαίνει μελέτη μηχ/γου και μόλις τοποθετηθεί και γίνει η αυτοψία τότε μόνο μπορείτε να διακόψετε το πετρέλαιο. Το ποσοστό στην κατανομή της θέρμανσης που πληρώνετε όταν δεν το έχετε λειτουργήσει καθόλου δεν είναι λόγο παγίων αλλά λόγω του ότι οι υπόλοιποι πρέπει να κάψουν περισσότερο για να ζεσταθούν αφού το διαμέρισμά σας είναι κρύο. Διότι όταν γίνεται η μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης ο μηχ/γος θεωρεί πως τα διαμερίσματα είναι θερμά και όχι ψυχρα= εξωτερικός χώρος.Το αν απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών εξαρτάται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Προσωπικά πιστεύω πως από την στιγμή που δεν θα επέμβετε σε κοινόχρηστους χώρους δεν απαιτείται. Παρ'ολα αυτά όλα μιληστε με μηχανικό και δικηγόρο γιατί δεν αναλύεται σε 5 γραμμές αυτό το θέμα το οποίο πλέον είναι σύνηθες.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Πάγιο για το πετρέλαιο θα πάψετε να πληρώνετε. Σπάνια κανονισμός απαγορεύει τη χρήση ατομικής συσκευής φυσικού αερίου. Ωστόσο είναι κάτι που μπορεί να αλλάξετε. Τσεκάρετε το κατά πόσο υπάρχει η δυνατότητα χρήσης φυσικού αερίου στην περιοχή σας.

Αλλά πριν απ όλα θα επισκεφτείτε έναν μηχανολόγο μηχανικό.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτονόμηση θέρμανσης”