Σόμπα με καύσιμο πέλετ - πολυκατοικία με κεντρική θέρμαν

Εναλλακτική θέρμανση (υπέρυθρη, ηλεκτρική, ενδοδαπέδια κ.α.)
Απάντηση
PAPU

Σόμπα με καύσιμο πέλετ - πολυκατοικία με κεντρική θέρμαν

Δημοσίευση από PAPU »

Παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε αν μου επιτρέπεται να βάλω στο διαμέρισμά μου σόμπα με καύσιμο πέλετ. Στην πολυκατοικία έχουμε κεντρική θέρμανση.

Το καταστατικό μας δεν αναφέρει τίποτα σχετικό γιατί είναι παλιό.

Αν υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία παρακαλώ να λάβω γνώση. (Θέλω να μάθω για τις σωλήνες, την εκπομπή καπνού, κτλ).

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Σόμπα με καύσιμο πέλετ - πολυκατοικία με κεντρική θέρμαν

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Επιτρέπεται να βάλετε.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

PAPU

Δημοσίευση από PAPU »

Αν όμως έχουν αντιρρήσεις οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες, τι μπορώ να τους απαντήσω για να δικαιολογήσω την επιλογή μου. Δεν μπορώ να τους απαντήσω ξερά ότι επιτρέπεται. Πρέπει να έχω επιχειρήματα να στηρίξω την απάντησή μου.

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Εάν εσείς θέλετε να αποδεσμευτείτε από τη θέρμανση, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ (υπάρχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα σε περίπτωση που το καταστατικό της πολυκατοικίας αναφέρει ότι απαγορεύεται να αποδεσμευτεί κάποιος από τους συνιδιοκτήτες από την κεντρική θέρμανση, αλλά αυτό το έχω δει σε απειροελάχιστα καταστατικά).

Επομένως, εάν θέλετε να αποδεσμευτείτε από τη θέρμανση και να βάλετε πέλλετ, μπορείτε να το κάνετε. ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ. Είναι το ίδιο με το να έχετε θέρμανση μέσω κλιματιστικών.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

daskalos

Δημοσίευση από daskalos »

Αν βαλω σομπα πελλερ -καλοριφερ(δηλαδη να ζεσταινει και τα σωματα καλοριφερ)αποδευσμευομαι απ οτο παγιο θερμανσης;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

daskalos έγραψε:Αν βαλω σομπα πελλερ -καλοριφερ(δηλαδη να ζεσταινει και τα σωματα καλοριφερ)αποδευσμευομαι απ οτο παγιο θερμανσης;
Εφόσον συνδέεται με τα σώματα, θεωρείται "μόνιμη" εγκατάσταση θέρμανσης, άρα αποδεσμεύεσαι

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Γεια σας.
Παρόμοια περίπτωση αντιμετωπίζω κι εγώ.
Ιδιοκτήτρια διαμερίσματος σε τετραώροφη πολυκατοικία 16 διαμερισμάτων μετέτρεψε το καύσιμο στο υπάρχον τζάκι της από ξύλο σε pellet. Το τζάκι κατασκευάσθηκε με την ανέγερση της οικοδομής, αλλά δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια.
Η οικοδομή είναι του 1983 με κεντρική μη αυτόνομη θέρμανση και χωρίς κανονισμό.
Η κυρία ξήλωσε τα σώματα (έτσι λέει και μάλλον το έκανε γιατί κατέβασε κάποια σώματα στην πυλωτή), δεν μόνωσε τους σωλήνες μέσα στο διαμέρισμά της, δεν αποσύνδεσε το boiler από την κεντρική θέρμανση και δεν επέτρεψε στο διαχειριστή να ελέγξει την αποξήλωση και το boiler.
Δεν πληρώνει (με το έτσι θέλω) τίποτε για την κεντρική θέρμανση (δαπάνη πετρελαίου, συντήρηση λέβητα, κ.λ.π.) από πέρυσι, ούτε καν πάγιο.
Σε Γ .Σ που έγινε πέρυσι λίγο μετά τη δημιουργία του θέματος, αποφασίσθηκε να περάσει κάποιο διάστημα, ώστε τα (πιθανά) κοινόχρηστα χρέη της αποκοπείσας να είναι αρκετά και να τα διεκδικήσουμε με εξώδικο ή και δικαστικά.
Επειδή σε λίγες μέρες θα βρεθούμε η διαχειριστική επιτροπή και ένα από τα θέματα που θα συζητηθεί είναι και αυτό, θα ήθελα «τα φώτα σας» στις εξής απορίες μου:
1/. Το τζάκι θεωρείται αυθαίρετο;
2/. Απ’ όσα διάβασα στο forum το τζάκι pellet δεν αποτελεί ανεξάρτητη εγκατάσταση θέρμανσης, αφού δεν συνδέεται με σώματα, για να απαλλαχθεί πλήρως από τις δαπάνες θέρμανσης. Συνεπώς θα πρέπει να πληρώνει ως πάγιο ένα ποσοστό από αυτό που της αναλογεί και το οποίο είναι 30% ή διαφορετικό; Μήπως καθορίζεται από τη Γ.Σ;
3/. Για τη συγκεκριμένη αποδέσμευση από την κεντρική θέρμανση δεν χρειαζόταν απόφαση της Γ.Σ; βέβαια με τη χρήση του τζακιού ως κύρια πηγή θέρμανσης η εν λόγω κυρία δεν χρησιμοποιεί κοινόχρηστους χώρους για τη λειτουργία του, πλην του ότι η καπνοδόχος καταλήγει στο δώμα, γεγονός το οποίο μπορούμε να ανεχθούμε. (το διαμέρισμα είναι τελευταίος όροφος).
4/. Αν πάμε δικαστικά, έχουμε ελπίδες δικαίωσης, ή θα μας μείνουν το τρέξιμο και τα έξοδα; Υπάρχει κάτι δεδικασμένο;
Ευχαριστώ . Δημήτρης.

taz

Δημοσίευση από taz »

1. Δεν νομίζω οτι το τζάκι είναι αυθαίρετο, είναι όμως η καμινάδα αφού σίγουρα βγαίνει σε κοινόκτητους χώρους.
2. Αφού έχει μόνο τζάκι και όχι μόνιμη εγκατάσταση, πληρώνει (κοίτα το 3) το 30% της δαπάνης στο πετρέλαιο.
3. Για να ξηλώσει τα καλοριφέρ της δεν χρειαζόταν απόφαση της ΓΣ. Ωστόσο για να της δωθεί η μειωμένη συμμετοχή του 30% χρειαζόταν απόφαση της ΓΣ αφού ο νόμος προβλέπει μόνο κλειστά διαμερίσματα να συμμετέχουν με το 30%. Αν δεν αναφέρει το καταστατικό με τι ποσοστό εγκρίνεται αυτό, τότε φοβάμαι οτι χρειάζεται παμψηφία. Δεν μπορεί ο καθένας να ξηλώνει καλοριφέρ και να απαιτεί το 30% διαμένοντας μέσα επειδή έχει μια σόμπα, ή αιρκοντισιον. Τώρα μου ήρθε κατά νου το εξής... σε κάποιες πολυκατοικίες όπως η δικιά μου, τα σώματα καλοριφέρ αν τρύπησουν μπαίνουν στα κοινόχρηστα (χαζό κατ'εμέ), το οποίο τα καθιστά κοινόκτητα... σε μια τέτοια περίπτωση δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να τα αφαιρέσαι χωρίς να πάρει άδεια από την ΓΣ...
4. Μπορείτε να καταγγείλετε στην πολεοδομία την κατασκευή της καμινάδας, θα της ορίσει ένα μικρό πρόστιμο σε ετήσια βάση. Για τα ανεξόφλητα δικαστικά (και εφόσον οι δαπάνες συνοδεύονται από νόμιμα παραστατικά) θα δικαιωθείτε. Ο δικηγόρος θα σας προτείνει είτε να κάνετε διαταγή πληρωμής είτε αγωγή, εκδικάζονται σχετικά γρήγορα. Στα ποσά θα μπουν τόκοι υπερημερίας, θα χρεωθεί η κυρία κάποια από τα δικαστικά έξοδα (και φυσικά θα βάλει και θα πληρώσει δικηγόρο). Θα χάσετε κάποιο ποσό (αφού θα χρειαστεί να στείλετε εξώδικο συν τα έξοδα του δικηγόρου σας), αλλά η κυρία από οτι χρωστάει αυτή την στιγμή, θα ζημιωθεί πολύ περισσότερο και πρέπει να καταλάβει οτι δεν την συμφέρει.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Τάσο γεια σου.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Ήσουν (για άλλη μια φορά) κατατοπιστικός. Εκεί που γράφεις «Για τα ανεξόφλητα δικαστικά (και εφόσον οι δαπάνες συνοδεύονται από νόμιμα παραστατικά)» φαντάζομαι ότι το δικαστικά γράφηκε εκ παραδρομής και εννοείς κοινόχρηστα.
Χαιρετώ. Δημήτρης.

taz

Δημοσίευση από taz »

Εγραφα γρήγορα, εννούσα τα "ανεξόφλητα κοινόχρηστα δικαστικώς", εννοώντας οτι θα ακολουθηθεί η δικαστική οδός... και εγώ έχω κάνα 2 ιδιοκτήτες εδώ μέσα που περιμένω να μαζευτούν λίγο ακόμα τα κοινόχρηστα τους και να τους τρέξω, και ας πρόσεχαν. Κανονικά ο δικηγόρος θα σου πει πρώτα να τους κάνεις εξώδικο, σκέφτομαι μήπως παρουσία όλων σε μια ΓΣ, μπορείς να προειδοποιήσεις την κυρία οτι θα κινηθείτε δικαστικώς, να γραφτεί στο πρακτικό οτι της έγινε προειδοποίηση κλπ κλπ, μήπως έτσι μπορείς να γλυτώσεις το έξοδο του εξώδικου (αλλά και πάλι πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο αν μπορείς να κινηθείς έτσι).

Και εγώ έχω έναν ιδιοκτήτη εδώ, που νομίζει μάλλον οτι δεν χρειάζεται να τηρούμε νόμους και κανόνες, και μου είπε "να μου κάνεις έκπτωση γιατί εγώ φέτος έχω κλείσει τα καλοριφέρ μου και δεν πληρώνω πετρέλαιο, εχώ air-condition". Και επειδή χρωστάει 10 μήνες, του είπα "κάτσε να σου μαζευτούν λίγο ακόμα και ένα καλό πρωί θα παραλάβεις ένα εξώδικο από μένα". :lol:

Εντάξει καταλαβαίνω οτι οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά αρκετοί έχουν ξεχάσει οτι σε μια πολυκατοικία η πλειοψηφία αποφασίζει και κανείς δεν κάνει οτι του καπνίσει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης”