ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Εναλλακτική θέρμανση (υπέρυθρη, ηλεκτρική, ενδοδαπέδια κ.α.)
Απάντηση
xlapatsas

ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Δημοσίευση από xlapatsas »

Υπερυθρη Θερμανση
Η υπερυθρη θερμανση λειτουργει ακριβως σαν τις ακτινες του ηλιου, θερμαινοντας σωματα και αντικειμενα απευθειας χωρις να ζεσταινει τον αερα γυρω τους και χαρακτηριζεται επισης και για τις ευεργετικες της ιδιοτητες στην υγεια και ευεξια του ανθρωπου.

Γιατι να επιλεξω υπερυθρη θερμανση
  • Μεγαλη οικονομια στη θερμανση σε σχεση με τους συμβατικους τροπους θερμανσης (πετρελαιο, φυσικο αεριο, A/C).
  • Υγιεινη θερμανση, ευεργετικες ιδιοτητες για τον ανθρωπο (κυκλοφορια αιματος, ρευματισμοι, αρθριτιδες, μυικοι πονοι, αδυνατισμα).
  • Χαμηλο κοστος κτησης και μηδενικο κοστος συντηρησης.
  • Καθαρο περιβαλλον, δεν ξηραινεται η ατμοσφαιρα και δημιουργει μια ευχαριστη και ανεκτη αισθηση θερμοτητας.
  • Αισθητικη χωρου, διακοσμουν και ομορφαινουν το χωρο σας καθως υπαρχει δυνατοτητα εκτυπωσης διαφορων σχεδιων και χρωματων στην επιφανεια τους.
Θρμαντικα Πανελ
Τα θερμαντικα πανελ RED IN ειναι διαθεσιμα σε 3 τυπους.
Διαστασεις: 60x60, 60x90, 60x120 cm με ισχυ 400, 600, 900W αντιστοιχα.

PAPU

ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από PAPU »

Θα παρακαλούσα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν γνωρίζει κάτι σχετικά με τα θερμαντικά σώματα. Είδα χτες ένα ντοκυμαντέρ και αναρωτιέμαι αν συμφέρει η κατανάλωση ρεύματος. Έλεγε ότι είναι πιο οικονομικά σε σχέση με το πετρέλαιο, και έδειχνε τις διάφορες μορφές που μπορούμε να τα βρούμε, (π.χ. ως επιτοίχια πάνελ, σαν ενδοδαπέδια πάνελ, πάνελ μαρμάρου, κτλ.).

Μου άρεσε γιατί είναι μια καθαρή μορφή θέρμανσης (απ' ότι είδα στην τηλεόραση, δεν ξέρω αν κρύβουν μυστικά), αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετή η θερμαντική τους ικανότητα και τι καταναλώνουν από ρεύμα.

Ευχαριστώ.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Πρόκειται για θέρμανση με υπέρυθρη ακτινοβολία, όπως μας ζεσταίνει ο ήλιος δηλαδή και ζεσταίνει απευθείας τα αντικείμενα και τους ανθρώπους και όχι τον αέρα.
Όμως...
Δεν είμαι σίγουρος αν εκπέμπει μόνο υπέρθυθρη ακτινοβολία και όχι κάποιες αρμονικές, ίσως επιβλαβείς για τον οργανισμό.

PAPU

Re: ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Δημοσίευση από PAPU »

Ποιος ξέρει αν είναι βλαβερή η ακτινοβολία που εκπέμπουν, καθώς τη σκέφτομαι σοβαρά αυτή τη μορφή θέρμανσης, αλλά επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω πάνελ και στο παιδικό δωμάτιο, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Επίσης, είναι αποτελεσματικά, ή θα "ξεπαραδιαστώ" άσκοπα; Σημειωτέον, μένω στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας, χωρίς μόνωση ταράτσας.

Τέλος, ποια πάνελ είναι τα καλύτερα και γιατί. Έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν Κινέζικα, Τσέχικα, Γερμανικά, Ελβετικά, με τα Γερμανικά να έρχονται πρώτα σε προτίμηση. Ποια η διαφορά τους;

Ευχαριστώ.

kambog

Re: ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Δημοσίευση από kambog »

στα πάνελ υπέρυθρης δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς στην ουσία είναι ένα σώμα με χαλύβδινες αντιστάσεις που έχουν πολύ καλή μόνωση πίσω και δεν μπορούν να κάνουν ανακύκλωση τον αέρα αρα την θέρμανση την δίνουν μέσο της ακτινοβολίας , ότι θερμαίνεται εκπέμπει υπέρυθρη ακτινοβολία ακόμη και ο άνθρωπος, αρα ποσό βλαβερό μπορεί να είναι αυτό ?
σίγουρα θέλει μεγάλη προσοχή στα πάνελ γιατί ο καθένας λέει ότι θέλει,
για να κάνει η υπέρυθρη οικονομία πρέπει πάνω απ όλα να μπει στον χώρο το σωστό πάνελ και να είναι ποιοτικά καλό (όχι κινέζικα που κυκλοφορούν βαφτισμένα στο εμπόριο)σε αυτήν την περίπτωση θέλει περισσότερα watt από αυτά που λένε π.χ. 950 watt για βόρια Ελλάδα είναι για 12 τ.μ. με καλούτσικη μόνωση ενώ ένα Γερμανικό θέλει για τον ίδιο χώρο 600watt περίπου,
αυτό οφείλετε στην ποιότητα κατασκευής του πάνελ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης”