Δέντρο στον ακάλυπτο χώρο,διαφωνία με διαχειριστή

Διαμόρφωση και συντήρηση κήπου πολυκατοικίας
Post Reply
Mixalis andreadis

Δέντρο στον ακάλυπτο χώρο,διαφωνία με διαχειριστή

Post by Mixalis andreadis »

Καλημέρα σας ,μενω σε 4οροφη πολυκατοικία Με 25 διαμερίσματα..Διαμένω στον ημιοροφο και ακριβώς έξω από το μπαλκόνι μου υπάρχει ακάλυπτος χωρος ο οποίος ένα μικρό μέρος του Είναι κήπος (ο κήπος είναι έξω από το μπαλκόνι μου) και το υπολοιπο είναι πάρκινγκ για την πολυκατοικία..Στον κήπο υπάρχει μια λεμονιά όπου ο Διαχειριστης δεν ασχολειτε με το κλάδεμα της και τον καθαρισμό της,ασχολειτε μόνο με το να παίρνει μόνο τα λεμόνια..Από τέλεια αυτού είναι ότι η λεμόνια έχει γίνει τεράστια και μπαίνουν κλαδιά στο μπαλκόνι μου (άσχετα ότι δεν μπορώ να βγω στο μπαλκόνι γιατί κάθε 2 μέρες θέλει καθάρισμα από Ζωύφια κλπ)..Έκοψα αυτά τα κλαδιά,το αντιλήφθηκε ο διαχειριστής και άρχισε να με απειλεί ότι θα καλέσει την αστυνομία και είπε ότι η λεμόνια είναι νόμιμη αν έχει απόσταση εστω ένα μέτρο από το μπαλκόνι μου Ο κορμος της.Ο κορμός απέχει ένα μέτρο από το μπαλκόνι μου(είναι κάπου 1,20-1,30 λογικά) αλλά τα κλαδιά κυριολεκτικά μπαίνουν στο μπαλκόνι μου και δεν φτάνει μόνο αυτό γκρουβουν το σπίτι,δεν μπαίνει ήλιος κλπ...Τι ισχύει;Μπορώ να κόβω τα κλαδιά;Τι απόσταση πρέπει να έχουν τα κλαδιά από το μπαλκόνι μου;Μπορεί να μου φερει αστυνομία αν κοψω κλαδιά; Μπορώ να την κοψω εντελώς με κάποια άδεια από τον δήμο;

xsterg

Re: Δέντρο στον ακάλυπτο χώρο,διαφωνία με διαχειριστή

Post by xsterg »

με τα κλαδια που αποδεδειγμενα μπαινουν στο μπαλκονι σου ναι, μπορεις να τα κοψεις. ταυπολοιπα που δεν σε αφορουν οχι.

Post Reply

Return to “Κήπος & Περιβάλλοντας Χώρος”