προβλημα με προφιλ πολυκατοικιας - λεβητες

Οδηγίες για το πετρέλαιο θέρμανσης
Απάντηση
andalina82

προβλημα με προφιλ πολυκατοικιας - λεβητες

Δημοσίευση από andalina82 »

Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι διαχειριστης σε πολυκατοικια 3 οροφων οπου τα περασμενα ετη χρησιμοποιουσαμε κοινό λεβητα -το προφιλ της πολυκατοικιας και οι αιτησεις, ολα εγιναν σωστα.

Φετος, εγινε καινουργια εγκατασταση οπου καθε διαμερισμα εχει το δικο του λεβητα ξεχωριστα - αυτο σημαινει οτι ο καθε ενοικος μπορει να κανει αιτηση χωρις να χρησιμοποιησει το προφιλ πολυκατοικιας αρα και των χιλιοστων.

Το προβλημα ειναι οτι στο προφιλ της πολυκατοικιας ειναι δηλωμενο το δικο μου ΑΦΜ και ρολοι κατι το οποιο τωρα δε μπορει να αποδεσμευτει ωστε να μπορεσω να δηλωσω το διαμερισμα μου ξεχωριστα εφοσον εχω δικο μου λεβητα.

Οπως γνωριζετε, δε μπορει να γινει Διαγραφη ουτε επεξεργασια του προφιλ πολυκατοικιας πλεον εφοσον εχει ενεργοποιηθει η Πληρωμη απο τα προηγουμενα ετη.

Τι μπορω να κανω γιαυτο;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: προβλημα με προφιλ πολυκατοικιας - λεβητες

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και καλωσήρθες.

Είναι ένα θέμα που εγώ το χαρακτηρίζω ως σφάλμα της εφαρμογής.
Χρησιμοποίησε άλλο ΑΦΜ αν υπάρχει, π.χ. συζύγου.
Διαφορετικά επικοινώνησε με την ΑΑΔΕ.

:arrow: Επίδομα Πετρελαίου Θέρμανσης

andalina82

Re: προβλημα με προφιλ πολυκατοικιας - λεβητες

Δημοσίευση από andalina82 »

καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση.

εστειλα μηνυμα μεσω taxisnet στην ΑΑΔΕ σχετικα με αυτο το προβλημα χθες το βραδυ, εκπληκτος, σημερα το πρωι με πηρανε τηλεφωνο για να με εξυπηρετησουν (δεν εχει ξαναγινει).

μου ειπανε οτι υπαρχει η δυνατοτητα να διαγραψουν αυτοι το προφιλ της πολυκατοικιας για να αποδεσμευτει το ΑΦΜ μου... αν δεν ειχα κανει ηδη αγορα πετρελαιου.

απο τη στιγμη που εκανα ηδη αγορα πετρελαιου αυτο δε μπορει να γινει φετος, του χρονου το ξανβλεπουμε (δε μπορω να καταλαβω γιατι αφου αν οντως γινοταν διαγραφη απλα θα εκανα νεα αιτηση με τα σωστα στοιχεια χωρις τα χιλιοστα πολυκατοικιας, τελος παντων)

για ως λυση για το προβλημα μου, μου ειπαν να χρησιμοποιησω το προφιλ της πολυκατοικιας που υπαρχει ηδη στο ΑΦΜ μου, δε θα υπαρξει προβλημα καθως το επιδομα ειναι καθαρα προσωπικο (δλδ δε θα μοιραστει αναλογα με τα χιλιοστα), και εξαλλου οι υπολοιποι ενοικοι δε θα μπλεχτουν με αυτο το προφιλ εφοσον πλεον ο καθενας εχει το λεβητα του.

Αξιζει να σημειωθει οτι η απαντηση τους ηταν αμεση, με πρωινο τηλεφωνημα...ευγε ευγε στην ΑΑΔΕ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πετρέλαιο θέρμανσης”