Συμφερει γεμισμα δεξαμενης πετρελαιου για επομενο χρονο?

Οδηγίες για το πετρέλαιο θέρμανσης
Post Reply
sosimple

Συμφερει γεμισμα δεξαμενης πετρελαιου για επομενο χρονο?

Post by sosimple »

Ισως δεν ειναι καταληλη εποχη για να κανω το παραπανω ερωτημα, αλλα θελω τη γνωμη σας μιας και δεν εχω εμπειρια. Εχω αρχισει να βγαζω κοινοχρηστα εδω και 3 μηνες σε συγκροτημα 11 διαμερισματων που διατηρω για εκμεταλευση (νοικιασμα) , και εχω την εξης απορια. Αν γεμισω την δεξαμενη ωστε να ειναι γεματη τον επομενο χρονο, και να κερδισω απο τη διαφορα τιμης που στην αρχη παντα ειναι ποιο ακριβο το πετρελαιο, θα κερδισω, ή θα χασω ισως λογο εξατμισης καποιας ποσοτητας πετρελαιου λογω καλοκαιριου? Γενικα τι συμβαινει συνηθως , οταν σταματαει το κρυο τη δεξαμενη την αφηνουμε αδεια ,ή τη γεμιζουμε ωστε να εχει πετρελαιο οταν ξαναπιασουν τα κρυα? (και αφου περασει καλοκαιρι..)

nikgrc

Post by nikgrc »

Φρόντισε πάντα να γεμίζεις τη δεξαμενή πριν τη λήξη της διάθεσης του πετρελαίου θέρμανσης ώστε, ότι αλλαγές ενοικιαστών και να γίνουν μέσα στο καλοκαίρι, οι παλιοί να έχουν πληρώσει το πετρέλαιο που έκαψαν και οι καινούριοι να ξεκινήσουν το νέο χειμώνα με γεμάτη δεξαμενή.
Αν μέσα στο χειμώνα κενωθεί ένα διαμέρισμα, γεμίζεις τη δεξαμενή και πληρώνει αυτός που αποχωρεί.
Όταν έρθει ο νέος ένοικος γεμίζεις πάλι τη δεξαμενή, πληρώνει ο ιδιοκτήτης το λογαριασμό (ότι αντιστοιχεί στο κενό διαμέρισμα), και ο νέος ξεκινάει με γεμάτη δεξαμενή.

Οπότε: Πάντα ο νέος ενοικιαστής ξεκινάει τη διαμονή του με γεμάτη δεξαμενή, και ο ενοικιαστής που αποχωρεί εξοφλεί τον τελευταίο λογαριασμό κοινοχρήστων αφού γεμίσει η δεξαμενή.

Αυτά που αναφέρεις για την τιμή είναι λογικά, αλλά μόνο αν ακολουθήσεις τα ανωτέρω δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα σε περίπτωση αλλαγής ενοικιαστών.

franky

Re: Συμφερει γεμισμα δεξαμενης πετρελαιου για επομενο χρονο?

Post by franky »

Καλησπέρα σε όλες κι όλους !
Με την τιμή του πετρελαίου τόσο χαμηλά, δεν είναι κακή ιδέα να γεμίσουμε πετρέλαιο...
Εγώ έβαλα πριν ένα μήνα με 0,79 ε/λιτρο...
Η πιο χαμηλ'ή τιμή που είχα βρει την τελευταία τριετία ήταν 0,933ε/λτ...

Post Reply

Return to “Πετρέλαιο θέρμανσης”