ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ

Ανακατασκεύες - Ανακαινίσεις - Επισκεύες

Πρόβλημα μόνωσης ταράτσας

Δημοσίευσηαπό gponiris » Σάβ Μαρ 01, 2008 5:34 pm

ΕΛΕΟΟΟΟΣΣΣ!!εδω και 2μηνες εχω βγαλει μουχλα στα ταβανια 3δωματιων μεσα στο σπιτι και οταν το ανεφερα στην διαχειριστρια για να φερει τεχνικο να κοιταξει την ταρατσα,μου ειπε οτι φταιει το γεγονος οτι δεν αεριζεται το σπιτι...
εγω λοιπον απο καλοσυνη δεν ειπα τιποτα,το δεχτηκα,καθαρισα με χλωρινη τα ταβανια και αφηνα ανοιχτα τζαμια για να αεριζεται σε σημειο να κρυωνω αρκετες φορες.να ομως που η μουχλα εξαπλωνεται και μεχρι τωρα εχω καθαρισει 3φορες!
χτες το βραδυ τους ειπα οτι εχω προβλημα κ πρεπει να φωναξουν καποιον να δει αν οφειλεται στην ταρατσα(χρειαζεται μονωση κατα την αποψη μου κ συμφωνα με αλλους που εχω πει το προβλημα μου) και η απαντηση που ελαβα...''εχουμε ηδη κανει πολλα για το διαμερισμα σας.δεν φταιμε εμεις αν δεν το αεριζετε καλα.και εξαλλου ο αερας δεν μας ανηκει στην ταρατσα,οποτε δεν μπορουμε να κανουμε κατι..'καπου εδω με πιανουν τα νευρα μου και φευγω λεγοντας οτι δεν θα ξαναπληρωσω κοινοχρηστα κ οτι θα το φτιαξω μονος μου.
μετα μου αναφερει(μαλλον καταλαβε τη βλακεια της) οτι σε 2βδομαδες θα καλεσει συνελευση.
δεν εχω προβλημα να περιμενω,αλλα φοβαμαι μην καλεσουν κανενα δικο τους τεχνικο και πει ψεματα.εγω πως πρεπει να το χειριστω το θεμα σε αυτη την περιπτωση?
...βιος ανθοσπαρτος...εν ελλαδι
gponiris

Δημοσίευσηαπό ΜΑΝΙΤΟΥ » Σάβ Μαρ 01, 2008 8:27 pm

ωραια και ηρεμα θα τους εξηγησεις το προβλημα σου και πιστευω οτι θα σε καταλαβουν. η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη.
ΜΑΝΙΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό gponiris » Κυρ Μαρ 02, 2008 3:06 pm

καποιος αλλος μου εδωσε την εξης απαντηση:
Τα προβλήματα σου φίλε μου είναι σοβαρά έτσι όπως τα περιγράφεις και το
μόνο πραφμα που σου προτείνω να κάνεις είναι να αρχίσεις με μια ονομαστική καταγγελία στην πολεοδομία(Τμήμα επικινδύνων κτιρίων) της περοχής που ανήκει η πολυκατοικία σου και να ζητήσεις αυτοψία. Απο εκεί και πέρα θα βρείς άκρη σύντομα ελπίζω πριν αρχίσεις να περιφέρεσαι στα
δικαστήρια με την κατηγορία ελαφρών η βαρέων σωματικών βλαβών απο αμέλεια εαν αποκολληθεί κάποιο κομμάτι σοβά ή μαρμάρου και κτυπήσει κανέναν περαστικό. Και ξέρεις ποια θα είναι η ειρωνία? Ο π!
εραστικός να είσαι εσύ.... Καλη τύχη.

νομιζω οτι η πολεοδομια ειναι πλεον η λυση,μιας και η πολυκατοικια κοιταει μονο την τσεπη της.ευχαριστω
...βιος ανθοσπαρτος...εν ελλαδι
gponiris

ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ

Δημοσίευσηαπό sennacostas » Δευτ Σεπ 22, 2008 1:18 pm

Καλησπερα και συγχαρητηρια για το site σας.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι, μενω στο 4 και τελευταιο οροφο πολυκατοικιας σε οροφοδιαμερισμα. Η ταρατσα της πολυκατοικιας εχει παρουσιασει ρωγμες και καθε χρονο κανω επισκευες τις οποιες η οικοδομη αρνειται να συμμετεχει.
Ειναι υποχρεωτικη η συμμετοχη στην δαπανη επισκευη της ταρατσας? Να σημειωθει οτι στην ταρατσα εχουν εγκατεστημενα οι ενοικοι ηλιακους θερμοσιφωνες και εχουν ολοι προσβαση στην ταρατσα.
μπορειτε να μου πειτε τι να κανω?
Ευχαριστω πολυ
Κωστας
sennacostas

Δημοσίευσηαπό sennacostas » Παρ Οκτ 17, 2008 12:20 pm

Μηπως μπορει καποιος να μου απαντησει?
Ευχαριστω
sennacostas

Δημοσίευσηαπό nomos » Παρ Οκτ 17, 2008 5:12 pm

Φυσικα και ειναι υποχρεωτικη η δαπανη για ολους τους ιδιοκτητες αφου ειναι κοινοχρηστος και κοινοκτητος χωρος η οποια ειναι αναλογη με τα χιλιοστα του καθε διαμερισματος.
Άβαταρ μέλους
nomos

ΜΟΝΩΣΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό big-blue » Παρ Αύγ 13, 2010 8:53 am

Καλημερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Υπαρχει ενα καινουργιο κτισμα το οποιο βεβαια εχει παρελθει 10. Γιατι το λεω.. στον 3ο και τελευταιο οροφο εχουν παρουσιαστει μεγαλα στιγματα υγρασιας και μαυρισματος. Μετα απο καποιες προσφορες που δοθηκαν αναφεραν οτι με 7000 μπορει να γινει μονωση ταρατσας γιατι εκει εστιαζεται το προβλημα και εκει εχει να κανει η παρελευση 10ετιας μιας και τα αρχικα σχεδια ηταν να ανεβει αλλον 1 οροφο αλλα τελικα δεν εγινε.
Ειναι συνολο 6 διαμερισματα δηλ 2 σε καθε οροφο. Και ολοι αρνουνται να πληρωσουν.Συμφωνα με το καταστατικο μπορει να γινουν ασφαλιστικα μετρα μιας και η ταρατσα θεωρειται και αναγραφεται σαν κοινοχρηστος χωρος και δεν απαιτειτε να υπαρχει συμφωνη γνωμη απο τους αλλους ενοικους. Ενα απο τα θεματα επισης που βγηκανε ειναι κατα ποσο πρεπει να υπαρχει εκθεση απο το τεχνικο επιμελητηριο μιας και αναφερθηκε αυτο και με κοστος 3000!!! σαν εκθεση. Αν ισχυει αυτο τα λεφτα αυτα χανονται ή μπορουν να μπουνε στα ασφαλιστικα μετρα
big-blue

Δημοσίευσηαπό nomos » Κυρ Αύγ 22, 2010 11:11 pm

Δεν χρειάζεται έκθεση ούτε άδεια για μόνωση ταράτσας.
Μπορείτε όμως να ρωτήσετε και στο τμήμα αδειών της Πολεοδομίας που ανήκει το ακίνητο για να είστε βέβαιος-η.
Άβαταρ μέλους
nomos

θερμομονωση στη ταρατσα και κατανομη δαπανων

Δημοσίευσηαπό tsadler » Πέμ Φεβ 17, 2011 7:33 am

καλημερα. ειμαι ιδιοκτητης διαμερισματος σε διοροφη πολυκατοικια 40ετιας. δεν διαθετουμε καταστατικο η καποιο εσωτερικο κανονισμο. ωστοσο μεχρι προσφατα καθε δαπανη μοιραζονταν αναλογα με τα χιλιοστα καθε διαμερισματος. την καθαριοτητα των κοινοχρηστων χωρων την πραγματοποιουσαμε οι ιδιοκτητες και οι ενοικοι και προσωπικα εχω εκτελεσει και πολλες επισκευες επειδη λογω επαγγελματος εχω καποια τεχνικη καταρτιση.

επι του θεματος, θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης του τελευταιου οροφου θελει να κανει θερμομονωση στην ταρατσα? ερωτω διοτι τα πλεονεκτηματα της θερμομονωσης τα επωφελειται μονο ο ιδιος οποτε και θεωρω οτι θα ειναι λαθος να κατανεμηθει η δαπανη σε ολους τους ιδιοκτητες εφοσον δεν προκειται για επισκευη σε κοινοχρηστο χωρο αλλα ουσιαστικα αναβαθμιση την οποια η πλειοψηφια των ιδιοκτητων δεν επιθυμει λογω κοστους. να προσθεσω οτι ο εν λογω ιδιοκτητης αυθαιρετα και με δικαιολογια τα παραπανω, δεν καταβαλει τα εξοδα για πετρελαιο που του αναλογουν, δεν συμετεχει στην καθαριοτητα των κοινοχρηστων χωρων και γενικοτερα δεν διαγει στα πλαισια της καλης γειτονιας,
tsadler

Re: θερμομονωση στη ταρατσα και κατανομη δαπανων

Δημοσίευσηαπό stavi » Πέμ Φεβ 17, 2011 9:45 am

Καλημέρα.
Κάντε μια Γενική Συνέλευση για να συζητήσεται το θέμα, δεν χρειάζεται να υπάρχει κανονισμός που να το αναφέρει την ΓΣ, η πλειοψηφία αποφασίζει. Βέβαια θα γραφούν τα λεγόμενα σε πρακτικά. Την απόφαση της πλειοψηφίας κανείς δεν την αμφισβητεί. Όσο για το θέμα του δεν πληρώνω δεν πληρώνω πηγαίνετε σε ένα δηκηγόρο με τις αποδείξεις και βγάλτε μια διαταγή πληρωμής, πληρώνει ή δεν πληρώνει τότε.
stavi

Re: θερμομονωση στη ταρατσα και κατανομη δαπανων

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Πέμ Φεβ 17, 2011 11:45 am

καλημερα,

σε αυτα που λεει ο stavi να προσθεσω εγω οτι η ταρατσα (υποθετω οτι ειναι κοινοχρηστος χωρος) και αρα αυτος μονος του δεν μπορει να παρει ετσι και αλλιως καμια αποφαση και να πραγματοποιησει καμια εργασια. Αν το κανει θα ειναι παρανομος. Οποτε μονο μεσω γενικης συνελευσης θα περασει το θεμα και οτι αποφασισετε εκει αυτο και θα γινει !

χαιρετω
γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Προβλημα με επισκευη ταρατσας

Δημοσίευσηαπό hiendakias » Σάβ Μάιος 07, 2011 4:36 pm

Γεια χαρα σε ολους.Μενω σε μια δυόροφη πολυκατοικια η οποια ειναι 30 ετων και υπαρχει σοβαροτατο προβλημα υγρασιας στην ταρατσα. Συμφωνουν οι περισσοτεροι ιδιοκτητες να την μονωσουμε εκτος απο δυο διοτι δεν θελουν να δωσουν χρηματα.Πως μπορουμε να τους αναγκασουμε να πληρωσουν ?.Μηπως πρεπει να απευθηνθω στην πολεοδομια για καταγγελια ή να κανω εξωδικο ?.

Ευχαριστω
hiendakias

Re: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Δευτ Μάιος 09, 2011 7:59 am

Καλημερα,

εξηγηστε λιγο παραπανω την κατασταση. Εγινε συνελευση ? Δεν εγινε ? Εγινε και αυτοι εχουν την πλειοψηφια ?
Οπως και να εχει πρεπει να φωναξετε εναν πραγματογνωμονα να εκτιμησει την κατασταση και να σας συνταξει μια εκθεση με το προβλημα που εχετε. Αν ειναι τοσο σοβαρο οσο λετε ,θα εκτελεσετε την εργασια κανονικα, θα τους χρεωσετε και αν δεν πληρωνουν θα προχωρησετε δικαστικως.

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Επιστροφή στο Οικοδομικές Εργασίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης