ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΟΠΛΙΣΜΟΥ ΚΟΛΟΝΑΣ/ ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Ανακατασκεύες - Ανακαινίσεις - Επισκεύες
Απάντηση
code_purple

ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΟΠΛΙΣΜΟΥ ΚΟΛΟΝΑΣ/ ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Δημοσίευση από code_purple »

Καλησπέρα σας. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες που υπάρχουν εδώ.

Παρακαλώ θερμά να μου δώσετε τη γνώμη σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Είμαι ιδιοκτήτρια δύο διαμερισμάτων ισογείου και Α' ορόφου μιας μικρής πολυκατοικίας της δεκαετίας του '60 και το ποσοστό της ιδιοκτησίας μου φτάνει το 40,5% στο σύνολο δαπανών. Απέκτησα την πλήρη κυριότητα εδώ και περίπου δέκα μήνες. Δεν κατοικώ εκεί και το ένα διαμέρισμα νοικιάστηκε πρόσφατα, ενώ το δεύτερο χρησιμεύει περισσότερο ως αποθήκη-αυτό του ισογείου. Εκτός από τα δικά μου διαμερίσματα υπάρχει μια ιδιοκτησία στον Β' όροφο με ποσοστό 21,5% και μια ιδιοκτησία σε Γ' και Δ' όροφο ενιαία με ποσοστό 38% στις δαπάνες κοινοχρήστων. Δεν έχουμε κανονισμό. Διαχειριστής έχει οριστεί με ΓΣ το 2012, τώρα όμως δεν κατοικεί ο ίδιος εκεί, αλλά μόνο ο νεαρός γιος ο οποίος και βγάζει την κατάσταση πληρωμής κοινοχρήστων (μόνο ΔΕΗ και καθαριότητα-"μαύρα", αφού δεν υπάρχει ανελκυστήρας).

Την τελευταία δεκαετία η πολυκατοικία έχει εκδηλώσει πολλές φθορές: η είσοδος σε απελπιστική κατάσταση από υγρασία στους τοίχους, το θυροτηλέφωνο επισκευασμένο με "χανζαπλαστ" !!!! και μη λειτουργικό για το ισόγειο, η εξώπορτα δεν κλειδώνει από έξω παρά μόνο από μέσα, ο ηλ/κός πίνακας κλιμακοστασίου-κεραίας τηλεόρασης πρόσφατα επισκευάστηκε, αντί να αντικατασταθεί (δεκαετίας '60- μουσειακός).
Θέμα 1ο:
Το καλοκαίρι ο ηλεκτρολόγος που έλεγξε το διαμέρισμα μου (Α') που ήθελα να νοικιάσω μου είπε ότι δεν υπάρχει κεντρική γείωση πολυκατοικίας. Ενημέρωσα προφορικά τους συνιδιοκτήτες, συμφώνησαν ότι πρέπει να γίνει, τους είπα ότι καλό θα ήταν να φέρουν και εκείνοι δικό τους ηλεκτρολόγο-προσφορά, δεν έκαναν τίποτα και μου είπαν (προφορικά-τηλεφωνικά) να προχωρήσω με τον δικό μου -σχεδόν ένα μήνα μετά. Έγινε κεντρική γείωση (έσπασα και το πάτωμα της κουζίνας μου γι'αυτό), πλήρωσα ξεχωριστά να συνδεθούν τα δικά μου διαμερίσματα και στο τέλος .... και τα άκουσα και δεν μου έδωσαν μία.... Βέβαια, στους καιρούς που ζούμε δεν φρόντισα να πάρω απόδειξη από τον ηλεκτρολόγο (σημαντικό το 24%) και τώρα φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα "πατήσουν" στη γείωση που έκανα χωρίς να πληρώσουν την αναλογία τους.... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα γι'αυτό;

Θέμα 2ο
Το καλοκαίρι πίσω από κούτες ανακάλυψα μια ρωγμή σε μια κολόνα του ισογείου. Την έδειξα στον κ του Β' ο οποίος απόλυτα καθησυχαστικός με "έμπειρο ύφος" μου ανακοίνωσε ότι είναι ...σοβάς. Μέσα στο φόρτο όλων ξεχάστηκα. Αρχές Φεβρ'17 που συναντήθηκα τυχαία με τον διαχειριστή (κατοικεί μόνιμα σε νησί) του το έδειξα, συμφώνησε και καλέσαμε δικό του μηχανικό, το σκάλισε και βρέθηκε σκουριά. Πρότεινε ρητίνη και δικό του έμπειρο μάστορα. Συνολικό κόστος 100 ευρώ... Για να μην τα πολυλογώ ο κος του Β' επιμένει ο ίδιος να κάνει την επιδιόρθωση... Δεν έχει σχέση με τέτοιου είδους εργασίες, αλλά είναι ...φύλακας σε μάντρα οικοδομικών υλικών γνωστής τεχνικής εταιρείας, απ'όπου υποστηρίζει ότι θα βρει τα υλικά δωρεάν (!!!). Ο διαχειριστής όταν μιλάμε μαζί συμφωνεί μαζί μου, όταν με ξαναπαίρνει υποστηρίζει τον άλλον....

Δεν ξέρω τι να κάνω... Δεν θέλω με τίποτα τον άσχετο να τρίβει οπλισμό και δεν θέλω για μια φορά ακόμα να πληρώνω μόνη μου κοινόχρηστη δαπάνη... θα γίνει συνήθεια.... Μπορώ να αμυνθώ??? και αν καθυστερούν επίτηδες και γίνει μεγαλύτερη η φθορά ποιος θα φταίει;; Πρέπει να καταφύγω σε δικηγόρο- τα οικονομικά πολύ δύσκολα... Παρακαλώ θερμά τη γνώμη σας....

Ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να το διαβάσετε..

mimis50

Re: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΟΠΛΙΣΜΟΥ ΚΟΛΟΝΑΣ/ ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Δημοσίευση από mimis50 »

code_purple, καλώς ήλθες στο forum.
Για το πρώτο θέμα.
Απ’ ότι κατάλαβα πλήρωσες για τη γείωση των δικών σου ιδιοκτησιών και οι άλλοι συνιδιοκτήτες δεν έκαναν γείωση. Αν θέλεις να διεκδικήσεις ποσοστό από το κοινόχρηστο τμήμα της γείωσης, πρέπει να αποκτήσεις απόδειξη. Και μάλιστα καλύτερα δύο, μία για το κοινόχρηστο τμήμα και μία για το δικό σου. Διαφορετικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Για το δεύτερο θέμα.
Είτε ο Διαχειριστής μόνος του, είτε και συ με τη συνεργασία του συνιδιοκτήτη του τρίτου (δεν αναφέρεις αν είναι ο διαχειριστής), που έχετε μαζί την πλειοψηφία που απαιτείται, καλείτε έκτακτη Γενική Συνέλευση, αναγράφοντας στην ανακοίνωση για συζήτηση ΟΛΑ τα θέματα που αναφέρεις (συντήρηση, επισκευή ή αντικατάσταση εξαρτημάτων και εγκαταστάσεων, συνέχιση της γείωσης, αποκατάσταση φθοράς υποστυλώματος, κ.λ.π.). Εκεί θα πάρετε τις σύννομες αποφάσεις, τις οποίες ο ιδιοκτήτης του δεύτερου είναι υποχρεωμένος να σεβαστεί είτε θα είναι είτε όχι παρών στη Συνέλευση.
Η ρωγμή, αφού είναι σε φέρον στοιχείο της οικοδομής, πρέπει να επισκευασθεί το ταχύτερο δυνατόν από εξειδικευμένο συνεργείο και να εντοπισθεί η αιτία της δημιουργίας της.
Εάν δεν υπάρξει λύση σε σχέση με τη ρωγμή, τότε ίσως θα πρέπει με τη βοήθεια Μηχανικού, να απευθυνθείς σε πρώτη φάση στην Πολεοδομία.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

code_purple

Re: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΟΠΛΙΣΜΟΥ ΚΟΛΟΝΑΣ/ ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Δημοσίευση από code_purple »

mimi50
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Για το πρώτο θέμα -γείωση κοινόχρηστη και διαμερισμάτων ιδιοκτησίας μου- ακολούθησα πιστά τη συμβουλή σου.... Ζήτησα από τον ηλεκτρολόγο και πήρα αποδείξεις ξεχωριστές για το κοινόχρηστο τμήμα και για τα διαμερίσματά μου και του κατέβαλα το ΦΠΑ... Ας είναι... τουλάχιστον τώρα νιώθω πολύ πιο ήσυχη και προς τους συνιδιοκτήτες, αλλά και ως προς την ευθύνη του ηλεκτρολόγου για την εργασία που παρείχε...

Στο δεύτερο δυστυχώς απέτυχα.... Η συνιδιοκτήτρια (Γ+Δ=38%) και διαχειρίστρια κατοικεί σε νησί πλέον.. Σε αλλεπάλληλες τηλεφ. επικοινωνίες κατάλαβα ότι δεν είναι πρόθυμη να συγκρουστεί με τον Β (21%)... Ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε ότι αν γινόταν Γ.Σ. θα συντασσόταν με την δική του άποψη να επισκευάσει ο ίδιος την κολόνα... Υπήρχε ο κίνδυνος να μου χρεώσουν την καθυστέρηση μια και κάποια εκατοστά του σκουριασμένου οπλισμού είχαν αποκαλυφθεί από το μηχανικό που διαπίστωσε τη ζημιά... Έτσι την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε ο συγκεκριμένος κύριος και... έτριψε το σκουριασμένο με συρμάτινη βούρτσα (μόνο στο μήκος που είχε ανοίξει ο μηχανικός, -ούτε πιο πάνω, ούτε πιο κάτω λες και το υπόλοιπο θα ήταν μη σκουριασμένο) και το ψέκασε με σπρέι κόκκινου χρώματος (μίνιο?????- ρητίνη κόκκινη???)... την επόμενη ημέρα το κάλυψε.... Το μόνο που κατάφερα είναι να πάρω μια υπογραφή του σε ένα σύντομο κείμενο ("...αναλαμβάνει την ευθύνη της επισκευής... κατά πλειοψηφία με την τρίτη ιδιοκτήτρια... η δική μου πρόταση ήταν σε μειοψηφία...") και βέβαια έβγαλα φωτογραφίες σε όλες της φάσεις... πριν-ενδιάμεση -τελική κάλυψη του μέρος της ρωγμής.... Τίποτα δηλαδή... μια τρύπα στο νερό....
και η σκουριά δουλεύει........ Αν είχα τα χρήματα θα το ανέθετα η ίδια σε ένα μηχανικό.

Αν υπάρχει κάποια γνώμη για το πώς να πορευτώ από εδώ και μετά θα την έβρισκα ιδιαίτερα χρήσιμη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικοδομικές Εργασίες”