Κεντρικό κλείδωμα εισόδου πολυκατοικίας

Οι διαρρήξεις στις πολυκατοικίες έχουν ιδιαίτερα αυξητική τάση τα τελευταία χρόνια. Ενημερωθείτε τώρα

ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΕΞΩΠΟΡΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό rrena » Δευτ Οκτ 13, 2008 12:34 pm

Μπορεί ένας ιδιοκτήτης αυθαίρετα να απαιτεί να κλειδώνεται η εξώπορτα όλες τις ώρες επικαλούμενος λόγους ασφαλείας?
Κανονισμός πολυκατοικίας δεν υπάρχει.
Ιδιοκτήτες είναι μόνο 3.
Ο "δικτάκτορας" ιδιοκτήτης έχει πλειοψηφία.
Την απόφαση την πήρε μετά από 5 χρόνια παραμονής στο σπίτι του.
Υπάρχει τέλος πάντων κάποιος νόμος που να προβλέπει την σχιζοφρένεια?
rrena

ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ 24 ΩΡΕΣ!!!!

Δημοσίευσηαπό elia » Πέμ Μάιος 13, 2010 9:56 pm

:help: :help:
Θα ηθελα καποιος να μου πει, αν ισχυει , οτι απαγορευετε απο το νομο , να κλειδωνει η κεντρικη εισοδος της πολυκατοικιας, ολη την ημερα????
elia

Re: Κεντρικό κλείδωμα εισόδου πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό terrisgt » Πέμ Μάιος 05, 2011 9:49 pm

Τελικά Έχει τοποθετήσει κανείς στην είσοδο της πολυκατοικίας τη κλειδαριά που αναφέρεται στο πρώτο post; Είμαι διαχειριστησσε μια πολυκατοικία που ένας ενοίκια επιμένει να κλειδωνουμε την είσοδο 23:00-07:00.
Ειλικρινα δε μπορώ να καταλάβω ποιοι κλέφτες του υπέγραψαν συμβόλαιο πως θα μπουν βράδυ και όχι μέρα μεσημέρι!!!!!
Επίσης θεωρώ πως ο καθένας μας πρέπει να θωρακίσει το σπίτι του και να μην απαιτεί από άλλους να νιώθουν φυλακισμένοι...... Αν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία που ίσως να με βοηθάει παρακαλώ postαρετε. Ευχαριστώ desperate διαχειριστής....
terrisgt

Δημοσίευσηαπό stavi » Παρ Μάιος 06, 2011 11:46 pm

terrisgt έγραψε:Τελικά Έχει τοποθετήσει κανείς στην είσοδο της πολυκατοικίας τη κλειδαριά που αναφέρεται στο πρώτο post; Είμαι διαχειριστησσε μια πολυκατοικία που ένας ενοίκια επιμένει να κλειδωνουμε την είσοδο 23:00-07:00.
Ειλικρινα δε μπορώ να καταλάβω ποιοι κλέφτες του υπέγραψαν συμβόλαιο πως θα μπουν βράδυ και όχι μέρα μεσημέρι!!!!!
Επίσης θεωρώ πως ο καθένας μας πρέπει να θωρακίσει το σπίτι του και να μην απαιτεί από άλλους να νιώθουν φυλακισμένοι...... Αν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία που ίσως να με βοηθάει παρακαλώ postαρετε. Ευχαριστώ desperate διαχειριστής....

1. Υπάρχει το Π.Δ. 71/88 άρθρο 2 που αναφέρει ότι η κύρια είσοδος και η έξοδος της πολυκατοικίας είναι ΟΔΕΥΣΗ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΙΜΗ.
stavi

Δημοσίευσηαπό dr_sn1p3r » Τρί Μάιος 10, 2011 8:37 pm

Καλησπερα, στην πολυκατοικια μας εχουμε 2 εισοδους. Την κεντρικη η οποια δε ανοιγει απεξω(εχει το μηχανισμο), οποτε δε χρειαζεται κλειδωμα και η πισω πορτα η οποια για καποιο λογο δε πιανει αυτος ο "μηχανισμος" οποτε αποφασισαμε στη Συνελευση να την κλειδωνουμε το βραδυ... Κλειδια εχουν προμηθευτει κυριως οσοι εχουν αυτοκινητα στο πισω μερος της πυλωτης αλλα και σε "ενεργους" ιδιοκτητες.. Το καναμε κυριως για να περιορισουμε την προσβαση απο την πισω πορτα στο υπογειο (μιας και ειναι διπλα η εισοδος) για τυχον λαθρομεταναστες.. Μην ξυπνησουμε καμια μερα και βρουμε στο υπογειο τπτ 20-30 πακιστανους :!:

Πιστευω οτι αν κριθει σκοπιμο πρεπει να κλειδωνονται οι πορτες εκτος και αν δε ανοιγουν απεξω (δηλαδη μονο με κλειδι- χωρις απαραιτητα να ειναι κλειδωμενη) οποτε δε χρειαζεται να γινει..

Υ.Γ : Πιστευω να καταλαβαινετε για ποιον μηχανισμο μιλαω... δε μου ερχεται ο ορος τωρα .. (ενα κλικ στη πορτα και ανοιγοκλεινει, ενω αν το ξαναπατησεις τοτε δε ανοιγει απεξω...)

Φιλικα Αλεξανδρος!
dr_sn1p3r

Δημοσίευσηαπό panos_auk » Δευτ Νοέμ 14, 2011 9:32 am

καλημερα σε ολους.
εγω δεν ειμαι διαχειριστης. στην πολυκατοικια που μενω αντιμετωπιζω το εξης προβλημα, η πορτα εισοδου-εξοδου της πολυκατοικιας κλειδωνεται απο τον διαχειριστη (υποτιθεται μετα τις 22:30 αλλα συνηθως οτι ωρα βολευει τον ιδιο για να μην ξανακατεβαινει, κατι το οποιο ειναι εγωιστικο) για λογους ασφαλειας, προστασια απο διαρηκτες κλπ που με βρισκουν απολυτα συμφωνο ειδικα στην εποχη που ζουμε τωρα!
Το θεμα ειναι οτι καποιο προβλημα εχει η κλειδαρια και εγω και η συζυγος μου με τα κλειδια μας ανοιγουμε απο μεσα με μεγαλη δυσκολια, προσπαθεια και επιμονη. Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζαν και καποιοι αλλοι ενοικοι της πολυκατοικιας οι οποιοι προσφατα μετακομισαν. Το ανεφερα στον διαχειριστη πριν κανα 2 μερες αλλα σημερα το πρωι η πορτα ηταν παλι κλειδωμενη και παλευα να ανοιξω για να παω στη δουλεια μου.Εφοσον μιλαμε για μια χαλασμενη κλειδαρια μπορει καλιστα μια μερα να μην ανοιξει και καθολου και να εγκλωβιστουμε μεσα.Και αν πρεπει να βγουμε απ'το κτιριο λογω σεισμου ή φωτιας ή για να τρεξουμε σε κανενα νοσοκομειο αν συμβει οτιδηποτε χτυπα ξυλο (εχω και μικρο παιδι) τοτε ποιος θα μας σωσει?!
Δεν δικαιουμαι να απαιτησω να μην ξανακλειδωσει η πορτα μεχρι να αλλαχθει η κλειδαρια?
Γενικα εσεις τι πιστεύετε οτι πρεπει να κανω?
Ποιες ειναι οι ευθυνες του διαχειριστη?
Ο νομος τι προβλεπει?
Καταγγελια που θα μπορουσα να κανω αν τελικα δεν καταφερουμε να συννενοηθούμε (που εχω ολη την καλη διαθεση βεβαια...)?

Ευχαριστω και συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα...
panos_auk

Δημοσίευσηαπό paraskevasy » Τρί Δεκ 06, 2011 6:59 pm

κυριοι οι κλοπες γινονται μεταξυ 10:00 και 13:00. οπως εσεις ξυπντατε και πατε για δουλεια σε ενα γραφειο, ετσι και καποιοι αλλοι ξυπνουν και πανε στη δουλεια τους που ειναι το σπιτι σας.
Συμφωνα με τη νομοθεσια (πυροπροστασια) η κοινοχρηστη πορτα των πολυκατοικιων θεωρειται οδευση διαφυγης και κανονικα πρεπει να ανοιγει προς τα εξω. Το να κλειδωνεις μετα τις 23 ειναι ατοπο γιατι εξαρταται και απο την διαθεση του καθε ενος που μπαινει στην πολυκατοικια εαν θελει να κλειδωσει ή οχι η εαν ακομα το ξεχναει. απο την αλλη οι κοινοχρηστες πορτες ειναι ευαλωτες και ξεκλειδωνουν πολυ ευκολα (οχι απλο ανοιγμα αλλα ξεκλειδωμα).
paraskevasy

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Δεκ 06, 2011 9:01 pm

Παρακαλώ να διαγραφεί το link για το YouTube.
Περιγράφει τρόπους για εκδήλωση παράνομων ενεργειών.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό HaVai » Τετ Δεκ 07, 2011 8:43 pm

gtsoukn έγραψε:Παρακαλώ να διαγραφεί το link για το YouTube.
Περιγράφει τρόπους για εκδήλωση παράνομων ενεργειών.

Διαγράφηκε. Ευχαριστώ για την επισήμανση.
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό Argy » Πέμ Ιαν 19, 2012 9:55 am

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση μου στο συγκεκριμένο θέμα μιας και δεν γράφω με την ιδιότητα του διαχειριστή.
Η δουλειά μου ως αλουμινοκατασκευαστής, μου επιβάλει να ψάχνω να βρω τρόπους που θα παρέχω μεγαλύτερη ασφάλεια στους πελάτες μου, με έφερε αντιμέτωπο με τις ερωτήσεις που έχετε αναρτήσει στο συγκεκριμένο θέμα.
Η προσπάθεια μου λοιπόν, ας μη θεωρηθεί τρόπος διαφήμισης μιας και δεν παρουσιάζω πουθενά ούτε τα στοιχεία μου ούτε κάποιο συγκεκριμένο προϊόν, προσπαθώ μόνο να βοηθήσω όσο μπορώ στις απορίες σας.

Ξεκινώ λοιπόν από την πρώτη ερώτηση του κυρίου που άνοιξε το θέμα.

1. Υπάρχει κάποιοσ νόμος που να απαγορεύει το κλείδωμα της εξώπορτας?

Όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε παραπάνω αυτό που απαγορεύει στην ουσία το κλείδωμα της εξώπορτας είναι ο 'κανονισμός πυροπροστασίας των κτιρίων' ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 71/88. Εύκολα μπορούμε να αντιληφθούμε όλοι μας ότι πέρα από μια φωτιά, ο φόβος και ο πανικός ενός σεισμού θα ήταν μοιραίος μπροστά σε μια κλειδωμένη είσοδο.

2. Μπορεί με κάποιο τρόπο (πχ συνέλευση πολυκατοικίας) να υποχρεωθούν οι ένοικοι να κλειδώνουν την πόρτα?

ΟΧΙ δεν υπάρχει κανένας τρόπος. Απ τη στιγμή που αποφασίζεται τέτοιου είδους απόφαση είναι στην κρίση και στην συνείδηση του καθένα και μπορεί να πράξει ανάλογα.

Αυτό που μπορεί να σας βγάλει από το αδιέξοδο και από το να γίνεστε οι 'κακοί' της πολυκατοικίας είναι να μπεί μια κλειδαριά που να κλειδώνει αυτόματα με την είσοδό σας στο κτίριο και να ανοίγει πάλι αυτόματα όταν θελήσετε να βγείτε.

Κάνοντας μια έρευνα στο Internet θα βρείτε αρκετά προϊόντα που κάνουν όλα τα παραπάνω. Άλλα με κάρτες, άλλα με πληκτρολόγια και κάποια άλλα με μπρελόκ.
Προσωπικά δεν θα κρίνω κατά πόσο είναι καλά ή κακά ή ακριβά ή φτηνά, το μόνο που θα πω είναι ότι σίγουρα όλα σας προσφέρουν κάποια ασφάλεια παραπάνω (απ’ τη στιγμή που κλειδώνουν την πόρτα) και σας βγάζουν από τη δύσκολη θέση σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Η πείρα μου όμως μου έχει δείξει ότι στην ουσία δεν υπάρχει ‘αδιάρρηκτη’ πόρτα αλλά αυτό που μπορεί να γίνει είναι να μεγαλώσουμε το βαθμό δυσκολίας εκείνου που προσπαθεί να μπει στο χώρο μας. Ό χρόνος για εκείνους είναι πολύτιμος οπότε δεν θα ασχοληθούν παραπάνω διακινδυνεύοντας να περάσει κάποιος περαστικός.
Θα συμπληρώσω μόνο σε όσα αναφέρθηκαν από τους προηγούμενους ότι υπάρχει και κλειδαριά που κλειδώνει αυτόματα με την είσοδο σας χωρίς την χρήση καρτών, μπρελόκ κ.λ.π. Το μόνο που χρειάζεται στη συγκεκριμένη είναι μια επιπλέον παροχή ρεύματος από το κοινόχρηστο για τη συνδεσμολογία της. Κατά τα άλλα λειτουργεί χωρίς να επηρεάζει τον τρόπο χρήσης που κάνετε αλλά παρόλα αυτά κλειδώνει αυτόματα και ξεκλειδώνει γυρνώντας απλά το πόμολο για να βγείτε. Το κακό είναι ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει σε παλιές πόρτες εισόδου.
Έχετε υπόψιν σας και την παραπάνω επιλογή εφόσον αποφασίσετε κάποιοι να βάλετε μια νέα πόρτα εισόδου, όπως επίσης αν υπάρχουν γυαλιά στην κατασκευή να αντικατασταθούν με τρίπλεξ για να μπορέσουν να σας παρέχουν και αυτά τη δική τους ασφάλεια. Ένας αφαλός ασφαλείας επίσης, σίγουρα θα σας δώσει κάτι επιπλέον.

Συζητήστε το με τον αλουμινά σας όταν πάρετε απόφαση να το κάνετε και σίγουρα υπάρχουν επιλογές και τρόποι που θα σας βοηθήσουν.

Ελπίζω να βοήθησα το καλύτερο δυνατό.
Argy

Δημοσίευσηαπό lunaria » Τετ Φεβ 22, 2012 2:20 am

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα ασφάλειας που έχει προκύψει στη πολυκατοικία μου.

Εδώ και κάποιους μήνες ο πρώην διαχειριστής της πολυκατοικίας, μετά απο κάποιες διαρρήξεις που έγιναν (θύμα των οποίων υπήρξε και ο ίδιος) και μετά απο την μη συμμόρφωση των ενοίκων να κλειδώνουν την εξώπορτα όλη την μέρα ή να προσέχουν σε ποιούς ανοίγουν απο το θυροτηλέφωνο..έκοψε το καλώδιο του θυροτηλεφώνου που ανοίγει την εξώθυρα χωρίς να ενημερώσει κανέναν. Έτσι ήμασταν αναγκασμένοι να κατεβαίνουμε να ανοίγουμε την εξώπορτα σε κάθε επισκέπτη της πολυκατοικίας. Παρα τις διαμαρτυρίες κάποιων απο εμάς για την καταχρηστική αυτή πράξη (όχι όλων γιατί κάποιοι άλλοι ήταν σύμφωνοι με αυτό) δεν επαναφέρθηκε η λειτουργία της εξώπορτας. Επειδή υπήρξαν δικοί μου σοβαροί λόγοι υγείας που γίνονταν επικίνδυνοι με αυτό το καταναγκαστικό μέτρο, αποφάσισα και έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος επανέφερε την λειτουργία αυτή μόνο για το δικό μου διαμέρισμα. Όμως τις προηγούμενες ημέρες ο νυν διαχειριστής ανακάλυψε ότι η πόρτα άνοιγε ξανά και στη συνέχεια ότι εγώ επανέφερα το μέτρο για το διαμέρισμά μου, και ενημέρωσε τον πρώην διαχειριστή ο οποίος με ειδοποίησε ότι θα ξανακόψει την παροχή και ότι αν ξαναδοκιμάσω να την ξαναθέσω σε λειτουργία θα μου κάνει..και μήνυση :-o
Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω:

α) Αν υπάρχει νόμος που να επιτρέπει μονομερώς και χωρίς γενική συνέλευση σε διαχειριστή ισχυριζόμενου την ασφάλεια του κτηρίου, την κατάργηση μιάς κοινόχρηστης παροχής την οποία πλήρωσε ο κάθε ιδιοκτήτης κατα την αγορά του διαμερίσματός του,
β) αν το συγκεκριμένο μέτρο μπορεί να εφαρμοστεί μετά απο γενική συνέλευση κατα πλειοψηφία ή χρειάζεται την ομόφωνη συγκατάθεση των ιδιοκτητών, και
γ) με ποιό τρόπο με συμβουλεύετε να αντιδράσω δεδομένου ότι είμαι μια ώριμη γυναίκα με προβλήματα υγείας και θα ήθελα μια νόμιμη αντίδραση χωρίς εντάσεις (στο μέτρο του δυνατού)

σας ευχαριστώ
lunaria

Δημοσίευσηαπό PHT17 » Κυρ Απρ 15, 2012 11:26 pm

Χρονιά πολλά και υγεία σε όλους σας παιδιά. σχετικά με την είσοδο της πολυκατοικίας είναι πολύ απλά τα πράγματα τοποθετείτε ένα αυτόνομο σύστημα ασφάλειας με έναν ανιχνευτή κίνησης μέσα στο χώρο μια παγίδα στη πόρτα και μια εξωτερική σειρήνα με φλας στην είσοδο ψιλά για να μη την καταστρέψουν θα έχετε ένα κωδικό κοινό και θα οπλίζετε το σύστημα ότι ώρα θέλετε όταν θα έρχεστε στη πολυκατοικία θα φαίνεται από την τζαμαρία αν είναι οπλισμένο και έτσι θα το αφοπλίζουμε η θα το οπλίζουμε ότι ώρα θέλουμε είναι η καλύτερη λύση και το κόστος του δεν περνά τα 350€
PHT17

Κλεισιμο ειδοσου πολυκατοικιας

Δημοσίευσηαπό eded » Τρί Αύγ 21, 2012 8:21 pm

Καλησπέρα σας,

Στην πολυκατοικια μας εχουμε το εξης προβλημα.Η πορτα εισοδου (καινουρια πορτα ασφαλειας με θυροτηλεοραση) μενει μονιμως ανοιχτη (ειδικα τις πρωινες ωρες).
Στεγαζονται στην οικοδομη εκτος απο διαμερισματα και αρκετα γραφεια τα οποια με το ετσι θελω πηγαινουν και ανοιγουν μονιμως την πορτα (πειραζουν ενα σιδερακι στη κλειδαρια για να ανοιγει με το χερι) με τη δικαιολογια οτι δεν μπορουν συνεχεια να σηκωνονται να ανοιγουν!!!!!
Τους εχουμε εξηγησει με το καλο οτι ειναι θεμα ασφαλειας της οικοδομης αλλα δεν εννοουν να καταλαβουν...Εμεις την κλεινουμε και αυτοι την ανοιγουν συνεχως...
Εχουν τετοιο δικαιωμα??? Απο τη στιγμη που τιθετε θεμα ασφαλειας δεν ειναι υποχρεωμενοι να κλεινει η πορτα??
eded

Δημοσίευσηαπό ikorolis » Τετ Φεβ 12, 2014 3:24 pm

μεχρι τωρα και σε εμας επικρατουσε η ιδια κατασταση με την κεντρικη πορτα της εισοδου + οτι ανοιγαν σε οποιον χτυπαγε το κουδουνι παρα τις δυο ληστειες.

αυτο αλλαξε προσφατα οταν εγινε ληστεια (περιπου 21:00) και μεσα στο διαμερισμα υπηρχαν παιδια (που ευτυχως δεν πηραν χαμπαρι τους ληστες/διαρρηκτες/κλεφτες και ισως γλυτωσαν τα χειροτερα) και αφου ολοκληρωσαν το εργο τους κλειδωσαν τα παιδια στο δωματιο τους και εφυγαν.

μετα απο αυτο θορυβηθηκαν ολοι/ες και αποφασισαν να κλειδωνει η κεντρικη εισοδος , να μην ανοιγουν σε αγνωστους που χτυπανε το κουδουνι , να παραμενει κλειδωμενη η ταρατσα , λεβητοστασιο , κλιμακοστασιο.

βεβαια συζητηθηκε η αλλαγη της απλης πορτας για την κεντρικη εισοδο με ασφαλειας

προσθηκη θυροτηλεορασης

φωτα με ανιχνευση κινησης

καμερες ασφαλειας (εκει τους ειπα και την αποψη μου για την διαχειριση της καταγραφης)

και πορτες ασφαλειας σε ταρατσα - κλιμακοστασιο - λεβητοστασιο

θα σας αναφερω τα νεωτερα

παντως οι κλειδαραδες εχουν κανει χρυσες δουλειες μετα την ληστεια καθως σχεδον ολοι αλλαξαν με πορτες ασφαλειας κτλ.

εγω εχω μια υπεροχη σκυλιτσα σε συνδιασμο με κλειδαρια ασφαλειας

αν τολμαει ας μπει ο κλεφτης...δεν ξερω πως θα βγει ομως...
Άβαταρ μέλους
ikorolis

Δημοσίευσηαπό xsterg » Τετ Φεβ 12, 2014 4:17 pm

lunaria έγραψε:Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα ασφάλειας που έχει προκύψει στη πολυκατοικία μου.

Εδώ και κάποιους μήνες ο πρώην διαχειριστής της πολυκατοικίας, μετά απο κάποιες διαρρήξεις που έγιναν (θύμα των οποίων υπήρξε και ο ίδιος) και μετά απο την μη συμμόρφωση των ενοίκων να κλειδώνουν την εξώπορτα όλη την μέρα ή να προσέχουν σε ποιούς ανοίγουν απο το θυροτηλέφωνο..έκοψε το καλώδιο του θυροτηλεφώνου που ανοίγει την εξώθυρα χωρίς να ενημερώσει κανέναν. Έτσι ήμασταν αναγκασμένοι να κατεβαίνουμε να ανοίγουμε την εξώπορτα σε κάθε επισκέπτη της πολυκατοικίας. Παρα τις διαμαρτυρίες κάποιων απο εμάς για την καταχρηστική αυτή πράξη (όχι όλων γιατί κάποιοι άλλοι ήταν σύμφωνοι με αυτό) δεν επαναφέρθηκε η λειτουργία της εξώπορτας. Επειδή υπήρξαν δικοί μου σοβαροί λόγοι υγείας που γίνονταν επικίνδυνοι με αυτό το καταναγκαστικό μέτρο, αποφάσισα και έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος επανέφερε την λειτουργία αυτή μόνο για το δικό μου διαμέρισμα. Όμως τις προηγούμενες ημέρες ο νυν διαχειριστής ανακάλυψε ότι η πόρτα άνοιγε ξανά και στη συνέχεια ότι εγώ επανέφερα το μέτρο για το διαμέρισμά μου, και ενημέρωσε τον πρώην διαχειριστή ο οποίος με ειδοποίησε ότι θα ξανακόψει την παροχή και ότι αν ξαναδοκιμάσω να την ξαναθέσω σε λειτουργία θα μου κάνει..και μήνυση :-o
Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω:

α) Αν υπάρχει νόμος που να επιτρέπει μονομερώς και χωρίς γενική συνέλευση σε διαχειριστή ισχυριζόμενου την ασφάλεια του κτηρίου, την κατάργηση μιάς κοινόχρηστης παροχής την οποία πλήρωσε ο κάθε ιδιοκτήτης κατα την αγορά του διαμερίσματός του,
β) αν το συγκεκριμένο μέτρο μπορεί να εφαρμοστεί μετά απο γενική συνέλευση κατα πλειοψηφία ή χρειάζεται την ομόφωνη συγκατάθεση των ιδιοκτητών, και
γ) με ποιό τρόπο με συμβουλεύετε να αντιδράσω δεδομένου ότι είμαι μια ώριμη γυναίκα με προβλήματα υγείας και θα ήθελα μια νόμιμη αντίδραση χωρίς εντάσεις (στο μέτρο του δυνατού)

σας ευχαριστώ

φυσικα και ειναι παρανομος ο πρωην διαχειριστης. κανονικα εσεις πρεπει να του κανετε μηνυση.
xsterg

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Θέματα Ασφαλείας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης