ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΜΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ

Οι διαρρήξεις στις πολυκατοικίες έχουν ιδιαίτερα αυξητική τάση τα τελευταία χρόνια. Ενημερωθείτε τώρα
Απάντηση
ΚΩΣΤΑΣ ΠΛΙΤΣΗΣ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΜΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΠΛΙΤΣΗΣ »

Δεν γνωρίζω αν είναι νόμιμο και επιτρεπτό η χρήση καμερών στην είσοδο της πολυκατοικίας και η 24ωρη καταγραφή όλων εισερχομένων και εξερχομένων ατόμων.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας το καταθέσει εδώ μπάς και μάθουμε κάτι μην πληρώσω ως διαχειριστής κάποιο πρόστιμο ή κάποια ποινή φυλάκισης γιατί απο ότι ξέρω ό νόμος 2472/97 περί προστασίας του ατόμου απο την επεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα είναι πολύ σκληρός και τα πρόστιμα φτάνουν μέχρι ένα εκατομύριο ευρώ.
Είναι το τελευταίο μέτρο που μπορώ να πάρω γιατί τελευταία η ασφάλεια της πολυκατοικίας 'εγινε ξέφραγο αμπέλι.

Tzimopoulos

ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

Δημοσίευση από Tzimopoulos »

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΕ ΕΜΦΑΝΕΣ ΣΗΜΕΙΟ ΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΚΑΤΕΓΡΑΨΑ ΔΥΟ ΔΙΑΡΗΚΤΕΣ. ΗΡΘΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΤΑ VIDEO.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Γενικά, αυτό που πρέπει να γνωρίζεις και να τηρείς, όχι μόνο σ΄αυτήν περίπτωση, αλλά πάντα όταν διαπράττεις ποινικό αδίκημα, για να έχεις την εύνοια του νόμου, είναι ότι: "Αυτό που κάνεις, να είναι ελαφρύτερο, από αυτό που απειλείται". Πάραυτα, η άποψη μου ,είναι να βάλεις κάμερα ασφαλείας στο εσωτερικό της οικίας σου, αφού διαμένεις σε πολυκατοικία, ή κατόπιν συμφωνίας με τους υπολοίπους και εφόσον συμφωνούν, να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση (με το γνήσιο της υπογραφής) ότι δέχονται να τοποθετηθεί η σχετική κάμερα, καθώς και να ορίζεται ποιός θα έχει δικαίωμα να την χειρίζεται. Πιστεύω πραγματικά ότι δεν χρειάζεται η τοποθέτηση της κάμερας στην είσοδο της πολυκατοικίας, αλλά στο διαμέρισμά σου! Γιατί;

πχ. Ας υποθέσουμε οτι μόνο εσύ είσαι ο χεριστής της κάμερας και αυτός που βλέπει το υλικό. Η κάμερα σταματάει για οποιοδήποτε λόγο να δουλεύει το βράδυ (φυσικά αίτια) και ταυτόχρονα γίνεται διάρρηξη. Ποιόν κατηγορούν; Μήπως σε υποπτεύονται κιόλας;

[Thanks Stelios]
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

manxa

Δημοσίευση από manxa »

μεγαλη κουβεντα ανοιξες φιλε

η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η τοποθετηση καμερας ασφαλειας απαιτει τη συμφωνη γνωμη ολων, αλλα τοτε εγειρονται παρα πολλα ερωτηματα (μερικα απο τα οποια αναφερει ο ιδιοκτητης του φορουμ havai)
εαν ημουν ιδιοκτητης θα ζητουσα να μπουν καμερες και σε αλλα μερη της πολυκατοικιας (π.χ. πυλωτη, κοινοχρηστος κηπος) καποιος αλλος που μενει στο 1ο θα μπορουσε να ζητησει να μπει και μια να επιτηρει το χωρο μπροστα του κ.ο.κ, αλλος να ζηταει στο ασανσερ, κτλ, χωρις τελειωμο

ακομα και να εχουν συμφωνησει ΟΛΟΙ ομως, μπορει καποιος αργοτερα (π.χ. ενοικιαστης) να ζητησει την αφαιρεση τους απο χωρους κοινοχρηστους στους οποιους κινειται και ο ιδιος. ΔΕΝ ειναι σιγουρο, οτι νομικα δεν θα δικαιωθει (για τους λογους που αναφερες εσυ και σχετικα με την ΑΠΔΠΧ)

οταν επιβλεπεται κοινοχρηστος χωρος με καμερες, εγειρονται ερωτηματικα για τη διατηρηση αρχειου φιλμ, τον χειριστη, τις ωρες χρησης της

πολυ δυσκολα ερωτηματα...που μπορει να φερουν μεγαλο δικονομικο μπλεξιμο...

ΥΓ: για να εισαι σιγουρος κανε ενα ερωτημα στην ΑΠΔΠΧ, απαντουν μεσα σε 1-2 εβδομαδες, ενω εχουν και αρχειο με τις αποφασεις τους
ΥΓ2: κοιτα και εδω θα σε βοηθησει
http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL

Άβαταρ μέλους
ikorolis

Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΜΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 24Ω

Δημοσίευση από ikorolis »

σε ερωτηση μου προς την αρμοδια αρχη λογω σκεψης τοποθετησης καμερων ασφαλειας σε ολους τους κοινοχρηστους χωρους

μετα απο σοβαρο κρουσμα ληστειας στην πολυκατοικια μου (5ο οροφο) με την παρουσια ανηλικων παιδιων κατα την ληστεια

μου ειπαν οτι να εχω προσβαση η να διαχειριζομαι εγω το "καταγραφικο" συμβουλη τους ειναι οτι θα πρεπει να το εχω σε προστατευμενο - ελεγχομενο χωρο και οταν διαπιστωθει καποια εγκληματικη ενεργεια τοτε να επιτρεπω την προσβαση στις αρμοδιες δικαστικες/αστυνομικες αρχες.

προυποθεση θετουν βεβαια να υπαρχει η απαραιτητη σημανση οτι η προσβαση καταγραφεται βαση της νομοθεσιας για προστασια της ανθρωπινης ζωης και περιουσιας.

Άβαταρ μέλους
ikorolis

Re: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΜΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 24Ω

Δημοσίευση από ikorolis »

όπως είπα ρώτησα την αρμόδια αρχή σχετικά με την τοποθέτηση κάμερων ασφαλείας στην πολυκατοικία.

η απάντηση τους ήταν

με σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών (ίσως και υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράψουν) σε Γ.Σ της πολυκατοικίας

μπορεί να γίνει αρκεί

τοποθέτηση κατάλληλης σήμανσης στην είσοδο της πολυκατοικίας που να προειδοποιεί ότι ο χώρος καταγράφεται από κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης (κάμερες ασφαλείας)

τοποθέτηση τους σε κοινόχρηστους χώρους (είσοδο - ασανσέρ - κλιμακοστάσιο - λεβητοστάσιο - ταράτσα)

τοποθέτηση του καταγραφικού σε προστατευόμενο χώρο στον οποίο θα απαγορεύεται η φυσική πρόσβαση εκτός αρμοδίων δικαστικών/αστυνομικών αρχών.

οπουδήποτε αλλού τοποθέτηση κάμερας ασφαλείας απαγορεύεται

φυσικά μπορεί ο κάθε ιδιοκτήτης εντός της οικίας του να βάλει κάμερα ασφαλείας για την οποία θα είναι υπεύθυνος εκείνος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέματα Ασφαλείας”