Περί Ε.Ε.Τ.Α. σε κοινόχρηστο λογαριασμό ΔΕΗ

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες

Περί Ε.Ε.Τ.Α. σε κοινόχρηστο λογαριασμό ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό nikos_a » Τρί Ιούλ 02, 2013 9:37 pm

Καλησπέρα

Ως διαχειριστής έλαβα σήμερα τον λογαριασμό της ΔΕΗ. Κι έπαθα σοκ βλέποντας ότι υπάρχει Ειδικό Ενιαίο Τέλος Ακινήτων στον κοινόχρηστο λογαριασμό. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει; Αν πρέπει να πληρωθεί προβλέπω σοβαρότατα προβλήματα.

Ευχαριστώ
nikos_a

Re: Περί Ε.Ε.Τ.Α. σε κοινόχρηστο λογαριασμό ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Ιούλ 02, 2013 10:39 pm

Δεν μπορεί, ξανακοίτα το.

ΦΕΚ 107Α/9.5.2013
ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Α.7.: ΕΚΤΑΚΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (Ε.Ε.Τ.Α.)

8. Από το Ε.Ε.Τ.Α. απαλλάσσονται:
αα) Οι κοινόχρηστοι χώροι πολυκατοικιών

Ολόκληρο το ΦΕΚ εδώ

Μήπως ο "κοινόχρηστος λογαριασμός" δεν είναι κοινόχρηστος;
Τι κωδικό τιμολογίου έχει;
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό nikos_a » Τρί Ιούλ 02, 2013 10:53 pm

Κι όμως μπορεί. Το τιμολόγιο είναι Γ21 ΓΕΝΙΚΗ ΧΡΗΣΗ και ΟΧΙ Γ1Ν- ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ που είναι του διαμερίσματος μου. Υπάρχει ΕΕΤΑ 257 μ² * 1,20 * 6 = 1850,40 που με έκπτωση 15% πάει σρα 1572,84.

Ευχαριστώ για το link του ΦΕΚ. Ελπίζω να έχει γίνει λάθος.
nikos_a

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Ιούλ 02, 2013 10:59 pm

Προφανώς θα απευθυνθείς στα γραφεία της ΔΕΗ.

Ενημέρωσέ μας γιατί το θέμα και το ποσό που αναφέρεις καίει.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό nikos_a » Τρί Ιούλ 02, 2013 11:19 pm

Θα πάρω αρχικά τηλέφωνο το πρωί και θα δω τι θα μου πουν. Εννοείται πως θα ενημερώσω στο forum για να γνωρίζετε όλοι. Επίσης, το καλό είναι πως το ΦΕΚ είναι από την ιστοδελίδα της ΔΕΗ!
nikos_a

Δημοσίευσηαπό nikos_a » Τετ Ιούλ 03, 2013 11:01 am

Λοιπόν, κατόπιν τηλ. επικοινωνίας με τη ΔΕΗ, μου ανέφεραν ότι πρέπει να πάω στο δήμο όπου ανήκω και να ζητήσω μια βεβαίωση απαλλαγής ΤΑΠ. Σε ερώτηση μου 'Γιατί αυτό δεν ίσχυσε τα προηγούμενα 2 χρόνια', απάντηση δεν πήρα. Μου ζήτησε επίσης να αναφέρω στον δήμο να στείλουν ηλεκτρονικά ενημέρωση στη ΔΕΗ για την απαλλαγή.

Στον δήμο (Αγ. Παρασκευής) ο άνθρωπος έμεινε έκπληκτος. Μου είπε επακριβώς ότι 'Για να γίνει οποιαδήποτε χρέωση τέτοιου είδους, πρέπει να στείλουμε εμείς τη πληροφορία και 100% δεν έχουμε στείλει τίποτε φέτος'. Εννοείται ότι όντως τέτοιες πληροφορίες αποστέλλονται από τον δήμο. Μου έδωσε τη βεβαίωση απαλλαγής και ζητώντας του να ενημερωθεί ηλεκτρονικά η ΔΕΗ μου έδειξε μια λίστα με τις ενημερώσεις που μπορούν να αποστείλουν ηλεκτρονικά και δεν υπήρχε για απαλλαγή ΤΑΠ. Ευγενικός όμως μου έβγαλε μια νέα βεβαίωση (διαφορετική από την άλλη) και μου είπε 'αυτή να την πας στη ΔΕΗ'.

Πάω στην ΔΟΥ Χολαργού. Εδώ αρχίζουν τα ωραία. Αναφέροντας τους για το Ε.Ε.Τ.Α. και απαλλαγή κοινόχρηστων χώρων, η υπάλληλος μου είπε 'μα αφού δεν έχει βγει ακόμη τίποτε'. Με το που της δείχνω τον λογαριασμό σάστισε. Ρωτάει τον προϊστάμενο και η απάντηση, αποκαρδιωτική. "Δεν μας έχει έρθει ακόμη εγκύκλιος για το Ε.Ε.Τ.Α. 2013'. Σε ερώτηση για το πότε θα την έχουν, έλαβα την απάντηση "Από Σεπτέμβριο αλλά περάστε και αρχές Αυγούστου μήπως και...".

Τηλεφωνώ εκ νέου στη ΔΕΗ και ο υπάλληλος μου είπε (αφού συμβουλεύτηκε κάποιον υπεύθυνο) ότι χθες έλαβαν χαρτί που αναφέρει ότι μου ζήτησαν να κάνω. Με μία διαφορά από το πρώτο τηλεφώνημα ότι ΔΕΝ χρειάζεται να σταλεί ηλεκτρονικά από τον δήμο στη ΔΕΗ βεβαίωση απαλλαγής ΤΑΠ γιατί το όνομα στο λογαριασμό είναι "Κοινόχρηστοι χώροι'. Εννοείται πως θα πάρω και τρίτη φορά μέσα στην ημέρα να το βεβαιώσω γιατί το τηλέφωνο μάλλον είναι 'σπασμένο' και τίποτε δεν είναι ξεκάθαρο. Αφού του ανέφερα τα της ΔΟΥ, του είπα ότι θα πληρώσω τον λογαριασμό μείον το ποσό του Ε.Ε.Τ.Α. μέχρι να οριστικοποιηθεί το τι θα γίνει. Θα στείλω και email για να κατοχυρώσω το τι θα κάνω και το γιατί.

Όπως καταλαβαίνεται κύριοι συνάδελφοι διαχειριστές, μας περιμένει άλλη μια ταλαιπωρία γιατί πραγματικά, τίποτε δεν δουλεύει σωστά σε τούτο εδώ τον τόπο. Να σημειώσω ότι και 2 άλλοι κύριοι στη ΔΟΥ είχαν το ίδιο θέμα και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν και άλλοι πολλοί.

Καλό κουράγιο. Αν κάποιος έχει κάποια άλλη ενημέρωση ή επιβεβαιώσει τα παραπάνω, ας το αναφέρει εδώ να έχουμε μια σφαιρική εικόνα.
nikos_a

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τετ Ιούλ 03, 2013 12:34 pm

Επειδή οι λογαριασμοί της ΔΕΗ βγαίνουν πανελλαδικά από μια υπηρεσία, όλοι οι λογαριασμοί που έχουν εκδοθεί θα περιέχουν το λάθος.
Και αλίμονο σε όποιον κάνει το λάθος να πληρώσει. Επειδή χρήματα δεν επιστρέφονται, θα γίνει συμψηφισμός στους x επόμενους λογαριασμούς.

Κι όλα αυτά που έκανες, από υπηρεσία σε υπηρεσία, εγώ δεν έχω την υπομονή να το κάνω.
Ένα χαρτάκι στη ΔΕΗ αναφέροντας τους λόγους που δεν θα πλήρωνα με επισύναψη του ΦΕΚ και ζητώντας επανέκδοση ορθού λογαριασμού.

Αν έχεις τη δυνατότητα, ανέβασε μια φωτό του λογαριασμού (χωρίς τα προσωπικά στοιχεία).

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό nikos_a » Τετ Ιούλ 03, 2013 8:16 pm

Γιώργο, την ανέβασα. Όποιος θέλει να τη δει και απευθείας, ας κάνει κλικ εδώ.

Εικόνα
nikos_a

Δημοσίευσηαπό ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ » Παρ Ιούλ 05, 2013 9:50 am

Μας έτυχε σε μια πολυκατοικία το ίδιο πρόβλημα. Ενημερωθήκαμε από την αρμόδια ΔΟΥ στην οποία ανήκει η πολυκατοικία ότι με μια επίσκεψη από εκεί και συμπλήρωσης μιας δήλωσης, το πρόβλημα θα λυθεί. Η ΔΕΗ μας είπε να μην πληρώσουμε το λογαριασμό και να περιμένουμε τον επόμενο ο οποίος θα έρθει συμψηφισμένος.
Όταν διευθετήσουμε το θέμα στην εφορία την επόμενη εβδομάδα θα σας ενημερώσουμε.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr
Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Παρ Ιούλ 05, 2013 11:48 am

Πόσο μέσα έπεσα ή πόσο προβλέψιμο είναι αυτό το κράτος;

gtsoukn έγραψε:Επειδή οι λογαριασμοί της ΔΕΗ βγαίνουν πανελλαδικά από μια υπηρεσία, όλοι οι λογαριασμοί που έχουν εκδοθεί θα περιέχουν το λάθος.
....
Επειδή χρήματα δεν επιστρέφονται, θα γίνει συμψηφισμός στους x επόμενους λογαριασμούς.
Στην περίπτωση του Νίκου ο συμψηφισμός θα γίνει σε 3 λογαριασμούς, δηλ. 6 μήνες.
Και ποιος θα τον καλύψει ως διαχειριστή αν κάποιος έξυπνος πάει και κόψει το ρεύμα για ανεξόφλητους λογαριασμούς;
Πρόσφατα άκουσα στις ειδήσεις ότι Δήμος έκοψε το νερό για ένα μήνα καθυστέρηση πληρωμής λογαριασμού και επρόσωπος του Δήμου δήλωσε ότι έγινε από λάθος.

ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ έγραψε:Ενημερωθήκαμε από την αρμόδια ΔΟΥ στην οποία ανήκει η πολυκατοικία ότι με μια επίσκεψη από εκεί και συμπλήρωσης μιας δήλωσης, το πρόβλημα θα λυθεί.
Πάλι το κλασικό ελληνικό δημόσιο.
Κάποιος κάνει κάποιο λάθος και μετά τρέχει ο πολίτης να το διορθώσει. :wall:
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ » Παρ Ιούλ 12, 2013 8:58 am

Έχουμε πλάκα τελικά. Στην αρμόδια ΔΟΥ που ανήκει η πολυκατοικία δεν ήξερε κανείς τίποτα, παρόλο που μας είχαν πει τηλεφωνικώς να πάμε από εκεί. Τελικά καταλήξαμε πάλι στη ΔΕΗ, η οποία μας εξέδωσε νέο λογαριασμό -χωρίς ΕΕΤΑ- και μας είπε ότι εάν ξανάρθει με ΕΕΤΑ να ξαναπάμε να μας εκδόσει νέο. Μάλλον θα καταναλώνουμε δίωρα και τρίωρα τζάμπα.
Αισίως, έχουμε τρεις πολυκατοικίες με το ίδιο πρόβλημα, επομένως καταλαβαίνετε.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr
Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό HaVai » Παρ Ιούλ 12, 2013 1:31 pm

Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Επιστροφή στο Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες