Υπερτιμολογήσεις κοινοχρηστων και λοιπές λοβιτούρες

Θέματα αταξινόμητα που αφορούν στην πολυκατοικία

Υπερτιμολογήσεις κοινοχρηστων και λοιπές λοβιτούρες

Δημοσίευσηαπό papajo » Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:57 am

Γεια σε όλους, γράφτηκα στο συγκεκριμένο forum επειδή είμαι πρωτάρης στην υπόθεση των διαμερισμάτων/κοινοχρηστων...

πρώτη φορα νοικιάζω και οι γονείς μου είναι ιδιοκτητες ακινητων (καλά αυτό ακούστηκε κάπως.. εννοώ πως έχει ο καθένας το πατρικό του :P ) και δεν μπορούν να με βοηθήσουν πολύ στο θέμα.

Έχω πρόβλημα με την πολυκατοικία όσο αφορά τα κοινόχρηστα...

Νοικιάζω ένα μικρό σχετικά διαμέρισμα (55 τμ) με παλια και μικρα σωματα (η πολυκατοικια ειναι καπου του 65 -70 )

οι κοινόχρηστοι χώροι(διάδρομοι υποδοχή κτλ) είναι μικροί... ο φωτισμός σπανια χρησιμοποιείται το ανσανσέρ είναι μικρό -ζήτημα αν χωράνε 4 άτομα και αυτό αν κολλήσουν ο ένας με τον άλλων στην κυριολεξία-

και γενικά είναι 5 όροφοι και ζήτημα αν κάθε όροφος έχει 400τμ (κοινόχρηστος και ιδιωτικός χώρος μαζί)

αλλα αυτή η πολυκατοικία ξοδεύει 8000+ ευρώ σε φυσικό αέριο τον χρονο για θέρμανση!! και αυτό έχοντας κεντρική θέρμανση (τουλάχιστον εγώ γιατί δεν ξέρω αν κάνανε καμια μαγκια και δρομολογούνε αλλιώς το νερό οι ιδιοκτητες των άλλων διαμερισμάτων) που ανάβει 2 με 3 φορες την ημερα για λιγα λεπτα.. και πέρσι πραγματικά παγώνα....

και να φανταστείτε πως καίμε φυσικό αέριο!

μετά 45 ευρώ το ηλεκτρικό μονο για τον ανελκυστήρα αλλα το καλύτερο? έχει έρθει 4 φορες το ρεύμα 450 ευρώ!!! λάμπες έχουμε ή πυρηνικά εργοστάσια στους διαδρόμους?

Σηκώνω μια φωτογραφία κοινοχρηστων όπου φαίνεται μάλλον ότι ο διαχειριστής κλέβει! (εκτώς και αν κάνω λάθος υπολογισμούς οποτε πείτε μου)

Οποτε ας κάνω ένα ρεζουμέ.

Με δεδομένο ότι κλέβει μερικά δεκάρικα στα κοινόχρηστα (κάθε μηνα)

έχω να ρωτήσω τα εξής:

1)είναι ποινικά δικάσιμο αυτό? πχ ως πλημμέλημα η πταίσμα? έχετε υπόψιν σας κάποιον σχετικό νομο?

2)Κάθε φορα που κάποιος ένοικος πολυκατοικίας αναβαθμίζει τα σώματα σε καινούργια ή με μεγαλύτερη θερμαντική επιφάνεια δεν πρέπει να γίνετε μελέτη μηχανικού για ανακατανομή των χιλιοστών? μπορώ να απαιτήσω σχετικές αποδείξεις από τον διαχειριστή?

3) μπορώ με αφορμή την υπερτιμολόγηση στα κοινόχρηστα να ζητήσω αποδείξεις και τιμολόγια από όλες τις λοιπές χρεώσεις -ανελκυστήρα, κηπουρού κτλ- ?

4) Έχω ακούσει ότι για να επιβαρύνονται οι ένοικοι στα κοινόχρηστα τα έξοδα των ΚΕΝΩΝ διαμερισμάτων θα πρέπει στην γενική συνέλευση να συμφωνήσουν άπαντες σε αυτόσωστά?

οποτε στην συνέλευση ποιος δικαιούται να μετέχει? μονο οι ιδιοκτητες? ή και οι ένοικοι? γιατί εμενα κανένας δεν με ρώτησε.. ούτε συμμετείχα χρονια τώρα που είμαι σε καμια συνέλευση... μπορείτε να με παραπέμψετε στην σχετική νομοθεσία?

5) ένας ιδιοκτητης στο ισόγειο γκρέμισε τον τοίχο μιας αποθήκης και το ένωσε με το διαμέρισμα του δεν θα πρέπει να γίνει μελέτη να αλλάξουν τα χιλιοστά (και μάλιστα έβαλε και τεραστια σώματα) ?? έχω την υποψία ότι το κοινόχρηστο ρεύμα έφτασε τα 400άρια από αυτήν την ανακαίνιση.. μπορούν να χρησιμοποιήσουν κοινόχρηστο ρεύμα? θέλω να πω υπάρχει περίπτωση η αποθήκη να είχε μπρίζες που παίρνουν ρεύμα από το ρολοι των κοινοχρηστων? γιατί την περίοδο αυτής της συγχώνευσης παρουσιάστηκαν αυτά τα ποσα...

6) πως θα μπορούσα να eleng3o την περίπτωση που χρησιμοποιούν άλλοι ιδιοκτητες την ενέργεια από το φυσικό αέριο για τον θερμοσίφωνα τους η την κουζίνα τους κτλ?
(γιατί πραγματικά τόσο μεγάλη κατανάλωση σε μια τέτοια πολυκατοικία μονο έτσι μπορώ να την ερμηνεύσω.. εσείς τι λέτε είναι λογικό? είμαστε μέσα στην αθηνα άρα δεν κάνει τόσο κρύο.. και τα σώματα λειτουργούν σπανια -στο διαμέρισμα τουλάχιστον- οποτε πως κάηκαν τόσα κυβικά? )

τέλος υπάρχει περίπτωση να έχουν πέρα από την κεντρική θέρμανση και αυτόνομη η οποια να παίρνει από τον ίδιο καυστήρα ενέργεια? Πως θα μπορούσα να το ερευνήσω αυτό?

7) είναι λογικό ο ανελκυστήρας (καινούργιος πρόσφατα τον ανακαινίσανε) τόσο μικρός να καίει 45 euro κάθε μηνα?

σας ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοήθεια σας.. απαντήστε έστω σε μια από όλες τις ερωτήσεις δεν πειράζει αν βαριέστε η δεν ξέρετε την απάντηση στις άλλες.

Κοινόχρηστα (τυχαία επιλογή----- Οι υπερτιμολογήσεις και τα 400άρια και 500άρια της ΔΕΗ μηνα παραμήν" τα ίδια είναι... και ο ανελκυστήρας σχεδόν κάθε μηνα 45... )

http://img256.imageshack.us/img256/1842/1000989j.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/7934/21279037.jpg
http://img844.imageshack.us/img844/227/36961671.jpg
Τελευταία επεξεργασία από papajo και Σάβ Νοέμ 26, 2011 7:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
papajo

Re: Υπερτιμολογήσεις κοινοχρηστων και λοιπές λοβιτούρες

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Σάβ Νοέμ 26, 2011 1:43 pm

Καλωσήρθες στην παρέα μας.

Πολλά από τα θέματα που αναφέρεις έχουν συζητηθεί στο forum.
Ως "νέος" σε πολυκατοικία κάνε ένα κόπο και διάβασε τα θέματα που ίσως σε αφορούν.

Ξεκινώντας από το τίτλο του θέματος, και μη με παρεξηγήσεις, θα πω να μην κατηγορείς χωρίς αποδείξεις.

papajo έγραψε:η πολυκατοικία ξοδεύει 8000+ ευρώ σε φυσικό αέριο τον χρονο για θέρμανση
Σ' αυτό ίσως πρέπει να απαντήσει κάποιος σε αντίστοιχη πολυκατοικία. Περισσότερα στην ενότητα Φυσικό Αέριο.

papajo έγραψε:45 ευρώ το ηλεκτρικό μονο για τον ανελκυστήρα
Από τις αποδείξεις που επισυνάπτεις το ποσό αυτό αφορά συντήρηση, το οποίο, μπορώ να πω, ότι είναι λίγο για 5όροφη πολυκατοικία, και όχι ηλεκτρικό ρεύμα.

Στις ερωτήσεις σου:
1. Αν αποδειχθεί κλοπή, σίγουρα είναι αδίκημα, το βαθμό δεν τον ξέρω.
2. Απαγορεύεται η αντικατάσταση με σώματα άλλου τύπου. Έχει συζητηθεί στο Aντικατάσταση των σωμάτων του καλοριφέρ
3. Ό,τι αναφέρεται στον Κανονισμό της πολυκατοικίας. Σε γενικές γραμμές μπορείς να ζητήσεις αντίγραφα με δική σου χρέωση.
4. Όχι. Αυτό προβλέπεται από το νόμο.
5. Είναι παράνομο χωρίς πολεοδομική άδεια. Για τα σώματα δες το (2). Για τυχόν πρίζες που παίρνουν από το κοινόχρηστο πρέπει να ελεχθεί.
6. Χωρίς να είμαι ειδικός το βλέπω δύσκολο να υπάρχουν τέτοιες συνδέσεις.
7. Απαντήθηκε παραπάνω.

Σχετικά με τις αποδείξεις που επισυνάπτεις και τις επισημάνσεις στη θέρμανση, η διαφορά προφανώς αφορά επιβάρυνση των "κλειστών". Μπορείς να το ελέγξεις με το Υπολογισμός πετρελαίου με κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία.

Αν κάτι δεν διευκρινήθηκε ή για περαιτέρω λεπτομέρειες μπορείς να επανέλθεις στις αντίστοιχες ενότητες.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό papajo » Σάβ Νοέμ 26, 2011 7:16 pm

Κατανοώ τις προτροπές σου σχετικά με την διερεύνηση του forum.. απλά βλέπεις το θέμα επείγει προσωπικά και επειδή με την μέχρι τώρα αναζήτηση μου βρήκα μεν πολλά και διαφορα στο forum αλλα τίποτα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) δεν μου ξεκαθάρισε οριστικά τους προβληματισμούς μου μιας και οι περιπτώσεις που αναφέρονται είτε είναι λίγο είτε πολύ διαφορετικές από τις περιπτώσεις που αφορούν τα ερωτήματα μου συνεχίζω όμως το ψάξιμο...

Τώρα καταρχήν να σε ευχαριστήσω που απάντησες :) επειδή είδα ότι το forum παρότι είναι θησαυρός για το είδος του δεν έχει καθημερινή κίνηση τουλάχιστον όχι σε replys :P αποφάσισα να στείλω σε μερικά μέλη pm γιατί όπως είπα επείγει και σε ευχαριστώ που αντέδρασες τόσο σύντομα.

Από εκεί και πέρα:

Για την απάντηση σου στο ερώτημα "4" (περί συνέλευσης και καινών διαμερισμάτων) Είσαι σίγουρος? γιατί εγώ είμαι σχεδόν βέβαιος ότι προ τριμηνου διάβασα σχετικό post σε άλλη σελίδα (η μπορεί και σε αυτή) όπου αναφερόταν μάλιστα και ο κανονισμός.. απλά δεν μπορώ να θυμηθώ την σελίδα και και ετσι να βρω το link.. και μου φαίνεται λίγο παράλογο.. γιατί δηλαδή με το ζόρι να επιβαρύνομαι τα διαμερίσματα των άλλων ας τα πληρώσουν οι ιδιοκτητες τους φταίω εγώ δηλαδή που δεν βρέθηκαν ενοικιαστές ? και τελικά δικαιούμαι ως ενοικιαστής να έχω λόγο στην συνέλευση η όχι ?

Όσο για τις αποδείξεις δεν βγαίνουν πάλι... γιατί προσθέτοντας ακόμη και την επιβάρυνση των κενών διαμερισμάτων * των χιλιοστών μου πάλι βγαίνει μικρότερος αριθμός από την χρέωση.. (το συνολικό ποσο για τα κενά φαίνεται κάτω στην εικονα)

και οι υπέρτιμολόγησούλες δεν γίνονται μονο στην θέρμανση....

Όσο τώρα για την συντήρηση ναι έχεις δίκαιο στην απόδειξη γραφει συντήρηση... αλλα πολλές φορες γραφει μονο ρεύμα... δεν ξέρω αν το ξεχνάνε η αν είναι τυπογραφικό.. έστω ότι είναι συντήρηση (που μάλλον ρεύμα είναι μιας και στην πλειοψηφία των αποδείξεων έχει μονο την στήλη "ρεύμα ανελκυστήρα" στο ίδιο κουτάκι.. εκτος αν τα έχουν μπερδέψει στην εκτύπωση τι να πω.. ) πρέπει εγώ να πληρώνω την συντήρηση μένω στον 1 (ουσιαστικά υπερυψωμένο ισόγειο είναι) και δεν χρησιμοποιώ καθόλου ανελκυστήρα...

Τέλος τι συντήρηση είναι αυτή κάθε μηνα? βαλβολίνες του αλλάζουν μηνιαίως? :P γιατι ειναι σχεδον ΚΑΘΕ μηνα...
papajo

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Σάβ Νοέμ 26, 2011 8:54 pm

Μόνο για το (4) να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στη θέρμανση και την επιβάρυνση λόγω "κλειστών".
Όλες οι άλλες δαπάνες καταβάλλονται κανονικά από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων χωρίς έκπτωση.

Για τα υπόλοιπα, παρακαλώ θέσε τα ερωτήματα στις αντίστοιχες ενότητες.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό HaVai » Σάβ Νοέμ 26, 2011 10:31 pm

papajo έγραψε: επειδή είδα ότι το forum παρότι είναι θησαυρός για το είδος του δεν έχει καθημερινή κίνηση τουλάχιστον όχι σε replys :P αποφάσισα να στείλω σε μερικά μέλη pm γιατί όπως είπα επείγει

Το forum είναι θησαυρός λόγω της καθημερινής συμμετοχής και των απαντήσεων όλων των μελών του. Η λειτουργία του ΔΕΝ βασίζεται στην αποστολή προσωπικών μηνυμάτων (pm) σε "μερικά" μέλη. Φαντάσου να ακολουθούσαν την ίδια τακτική όλοι οι ενδιαφερόμενοι...
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Επιστροφή στο Περί ανέμων και υδάτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης