Κοινόχρηστα

Απόψεις, γνώμες, εμπειρίες και πληροφορίες για τις εταιρείες διαχείρισης πoλυκατοικιών & Τεχνικής Υποστήριξης
Απάντηση
kle

Κοινόχρηστα

Δημοσίευση από kle »

Καλημέρα,
θα ήθελα την άποψή σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη διαχειριστική εταιρία που έχουμε στην πολυκατοικία μας.
Συγκεκριμένα, έχω απλήρωτα 5 κοινόχρηστα εξαιτίας κάποιων οικονομικών προβλημάτων που αντιμετώπισα τους τελευταίους μήνες. Ενοικιάζω το σπίτι 4 χρόνια και όλα τα άλλα κοινόχρηστα είναι πληρωμένα.
Σήμερα μου τηλεφώνησαν από την εταιρία ότι ενημέρωσαν τον ιδιοκτήτη μου για τα 5 απλήρωτα κοινόχρηστα που έχω.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούν το κάνουν, να ενημερώσουν δηλαδή τον ιδιοκτήτη μου για τα απλήρωτα κοινόχρηστα.
Γενικώς, η εταιρία έχει εκβιαστική συμπεριφορά, και προσπαθεί να μου φορτώσει τις δαπάνες ιδιοκτήτη στα δικά μου κοινόχρηστα.
Ποια είναι η γνώμη σας.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Κοινόχρηστα

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα.

Τα έξοδα κοινοχρήστων βαρύνουν τον ιδιοκτήτη και βάσει του συμφωνητικού ενοικίασης τα πληρώνει ο ενοικιαστής.
Αν ο ενοικιαστής φύγει και τα αφήσει απλήρωτα, θα τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
Για να μην παρεξηγηθώ, αυτό είναι ό,τι ισχύει χωρίς να υπονοώ ότι εσύ έχεις τέτοια πρόθεση.

Κατά συνέπεια σωστά έπραξε η εταιρεία και ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη.
Αυτό ισχύει και στην περίπτωση που ο διαχειριστής είναι ένοικος της πολυκατοικίας.

Αυτό, καθώς και την "επιθετική" συμπεριφορά θα τα είχες αποφύγει αν εσύ ο ίδιος ενημέρωνες τον ιδιοκτήτη και την εταιρεία για το οικονομικό πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και ότι θα τακτοποιήσεις τις οφειλές σου το συντομότερο δυνατό.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

οντως καλα εκανε η εταιρεια. τα χρεη του διαμερισματος βαρυνουν τον ιδιοκτητη.

kle

Δημοσίευση από kle »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Δεν έχω πρόθεση να μην πληρώσω τα κοινόχρηστα. Εξάλλου πολλές φορές πληρώνω 2-3 κοινόχρηστα μαζί γιατί απουσιάζω από το σπίτι όταν έρχονται για την είσπραξη.
Περισσότερο με ενόχλησε η αγενής συμπεριφορά τους και η αδιαφορία να βρεθεί μια λύση στο κοινό μας πρόβλημα: εγώ που δεν πλήρωσα για 5 μήνες γιατί δεν είχα χρήματα και σε αυτούς που δεν εισέπραξαν επι 5 μήνες.
Και παρόλο που δεν είμαι εκδικητικό ον, με ενόχλησε σε τέτοιο βαθμό η ανάγωγη υπάλληλος (δεν είναι η 1η φορά) που σκέφτομαι να μην πληρώσω κανένα κοινόχρηστο μέχρι να φύγω από το σπίτι. Δεν θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη αλλά να τα πληρώσω όλα μαζί φεύγοντας.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

kle έγραψε:...σκέφτομαι να μην πληρώσω κανένα κοινόχρηστο μέχρι να φύγω από το σπίτι. Δεν θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη αλλά να τα πληρώσω όλα μαζί φεύγοντας.
Με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα κάνεις είναι να δημιουργήσεις πρόβλημα στη λειτουργία της πολυκατοικίας.
Η εταιρεία απλά δεν θα πληρώσει λογαριασμούς ρεύματος, νερού κλπ. με αποτέλεσμα να επιβαρυνθείτε με τυχόν πρόστιμα ή δεν θα βάλει πετρέλαιο το χειμώνα και θα είναι απολύτως δικαιολογημένη.
Η εταιρεία, δικά σας (των ιδιοκτητών) κεφάλαια χρησιμοποιεί και όχι δικά της.

Κατά την άποψή μου, πρέπει να είσαι συνεπείς στις υποχρεώσεις σου, όσο είναι δυνατό τη σημερινή εποχή.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

ακριβως οπως τα ειπε ο γιωργος παραπανω ειναι.
αν εισαι συνεπης δεν θα σε ενοχλει καμμια συμπεριφορα. τωρα αν η υπαλληλος ηταν αγενης αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ειδοποιησεις την εταιρεια για την αγενεια της υπαλληλου και οχι να σταματησεις να πληρωνεις κοινοχρηστα.

kle

Δημοσίευση από kle »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

(σχετικά με την αγένεια, δεν έχει να κάνει με το αν πληρώνω ή οχι τα κοινόχρηστα. Η ίδια αγένεια με ενοχλούσε και πριν από τους 5 μήνες που έχω πληρώσει όλα τα κοινοχρηστα και δεν χρωστάω κανένα)

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

με το να μην πληρωνουμε κοινοχρηστα φορους και δεν ξερω και τι αλλο δημιουργουμε προβλημα ειτε στην μικρη κοινωνια που ζουμε (πολυκατοικια), ειτε στην κοινωνια. ας ειμαστε ολοι συνεπεις στις υποχρεωσεις μας και να μην διμιουργουμε προβληματα πρωτα απο ολα σε εμας τους ιδιους.

Winter+

Κοινόχρηστα

Δημοσίευση από Winter+ »

Καλησπέρα σας μένω κι εγώ σε πολυκατοικία και έχουμε πρόβλημα με μερικούς ιδιότητες που δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα, έχουν γίνει συστάσεις από τον διαχειριστή με κανένα αποτέλεσμα.Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο γίνεται αν αναλάβει η εταιρεία την διαχείριση της πολυκατοικίας μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εταιρείες Διαχείρισης Πολυκατοικιών & Τεχνικής Υποστήριξης”