Υποψίες για κλοπή κοινόχρηστου ηλ. ρεύματος

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες

Re: Υποψίες για κλοπή κοινόχρηστου ηλ. ρεύματος

Δημοσίευσηαπό CitizenX » Τετ Μάιος 25, 2016 12:18 pm

Σε ευχαριστω για ολες τις απαντησεις, κατατοπιστικοτατος.
CitizenX

Δημοσίευσηαπό kostass » Τετ Μάιος 17, 2017 7:00 pm

Καλησπέρα και από εμένα, για να μην ανοίξω νέο θέμα θα γράψω και εγώ εδώ ένα πρόβλημα που διαπίστωσα χτες.
Στην πολυκατοικία που μένω ο πρώτος όροφος έχει τριφασικό ρεύμα και πριν από 10 ημέρες περίπου πέρασε η ΔΕΗ και του έκοψε το ρεύμα λόγω του ότι το είχε συνδέσει παράνομα.
Από εκείνη την ημέρα και μετά το κουτί των ρολογιών παρέμεινε κλειδωμένο.
Χτες το βράδυ είδα ότι τα γραφεία του πρώτου ορόφου είχαν φως και λόγω του ότι κάποιος μου είπε ότι είδε κάποιον μάστορα να ανεβαίνει από το υπόγειο που βρίσκεται ο πίνακας ρεύματος για το κοινόχρηστο πήγα και έκανα δοκιμή, κατέβασα τον γενικό και είδα ότι έπεφτε και το ρεύμα των γραφείων του πρώτου ορόφου.
Δεν ξέρω τι έκαναν εκεί κάτω αλλά μετά θυμήθηκα ότι ο προηγούμενος που έμενε εκεί ήταν ο κατασκευαστής της πολυκατοικίας.
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
1. Να πάρω τηλέφωνο την ΔΕΗ να κάνω καταγγελία;
2. Να φέρω κάποιον ηλεκτρολόγο να το ψάξει και να κόψει τυχόν καλώδια;
3. Να πάω στην αστυνομία;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
kostass

Δημοσίευσηαπό xsterg » Τετ Μάιος 17, 2017 7:23 pm

ολα αυτα μαζι.
xsterg

Δημοσίευσηαπό kostass » Τετ Μάιος 17, 2017 10:34 pm

Ευχαριστώ, καλό βράδυ
Άβαταρ μέλους
kostass

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Πέμ Μάιος 18, 2017 11:52 am

Γεια σου Κώστα.

kostass έγραψε:Από εκείνη την ημέρα και μετά το κουτί των ρολογιών παρέμεινε κλειδωμένο.
Εδώ τι εννοείς;
Δεν είχατε πρόσβαση στα ρολόγια; Ποιος το κλείδωσε;
Αυτό απαγορεύεται.

kostass έγραψε:2. Να φέρω κάποιον ηλεκτρολόγο να το ψάξει και να κόψει τυχόν καλώδια;
Για έλεγχο ναι αλλά όχι να κόψει τα καλώδια.
Αυτό είναι αντιμετώπιση τυχόν παρανομίας με παράνομο τρόπο εκτός του κινδύνου από εκτεθειμένα καλώδια.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό kostass » Πέμ Μάιος 18, 2017 2:59 pm

gtsoukn έγραψε:Γεια σου Κώστα.

kostass έγραψε:Από εκείνη την ημέρα και μετά το κουτί των ρολογιών παρέμεινε κλειδωμένο.
Εδώ τι εννοείς;
Δεν είχατε πρόσβαση στα ρολόγια; Ποιος το κλείδωσε;
Αυτό απαγορεύεται.

την ημέρα που ήρθε η ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα του 1ου ορόφου κατέβηκε η γυναίκα μου και ξεκλείδωσε το κουτί (μεταλλική κατασκευή) που φυλάσσονται τα ρολόγια.
Μετά τις εργασίες της ΔΕΗ το κουτί κλειδώθηκε και πάλι.
Τα παραπάνω κλειδιά τα έχω εγώ σαν διαχειριστής, όσο αφορά για τις μετρήσεις που κάνει η ΔΕΗ, υπάρχει τζάμι μπροστά για να μην χρειάζεται να ξεκλειδώνουμε κάθε φορά που έχει καταμέτρηση η ΔΕΗ.

Για την ιστορία να γράψω και μερικά άλλα που παρέλειψα στο 1ο μου post.
Μόλις οι ενοικιαστές του 1ου κατάλαβαν ότι κόπηκε το ρεύμα τους ήθελαν να τους δώσω τα κλειδιά για μερικές ημέρες και μόλις τους το αρνήθηκα μου είπαν ότι αν δεν τους τα δώσω θα παραβιάσουν την κλειδαριά, τότε εγώ σκέφτηκα ότι για να γλιτώσω την φασαρία θα ήταν καλύτερα να τους αφήσω ξεκλείδωτα και ας κάνουν ότι θέλουν.

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά της ΔΕΗ και ρώτησα ποια είναι η διαδικασία και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο τοπικό κατάστημα και να κάνω καταγγελία με την ταυτότητά μου. Νομίζω όμως ότι δεν θα βρω άκρη γιατί στο τέλος όταν θα έρθουν στην πολυκατοικία θα μου πουν ότι μετά τα ρολόγια δεν έχουν καμία δικαιοδοσία

** να σημειώσω και κάτι τελευταίο. Μέσα σε όλη την φασαρία ένας άλλος ιδιοκτήτης εδώ μετά την διακοπή που έκανε η ΔΕΗ μέτρησε το παραπάνω ρολόι και χτες μου είπε ότι σε 1 ημέρα είχε γράψει +8 κιλοβατόρες !!!
Πως γίνεται τώρα αυτό την στιγμή που η ΔΕΗ έχει κόψει το ρεύμα και αν αυτό ισχύει τότε γιατί έκαναν την άλλη πατέντα με τον κοινόχρηστο πίνακα;

Τέλος πάντων, μάλλον σας ζάλισα :)

Αν από Δευτέρα πάω στην ΔΕΗ και κάνω καταγγελία, ποια είναι η επόμενη κίνησή μου ;
Άβαταρ μέλους
kostass

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Πέμ Μάιος 18, 2017 9:03 pm

Καλησπέρα.

Οι μετρητές πρέπει να έχουν ελεύθερη πρόσβαση.
Μπορεί να απαιτηθεί να διακοπεί άμεσα το ρεύμα σε κάποιο διαμέρισμα.

Δε νομίζω ότι η αρμοδιότητα της ΔΕΗ σταματάει στον μετρητή.
Μπορεί να ελέγξει για τυχόν παράνομες ρευματοληψίες μετά τον μετρητή.

kostass έγραψε:Αν από Δευτέρα πάω στην ΔΕΗ και κάνω καταγγελία, ποια είναι η επόμενη κίνησή μου ;
Αναλόγως τι θα προκύψει από την αυτοψία της ΔΕΗ.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό kostass » Πέμ Μάιος 18, 2017 10:26 pm

αύριο πρωί θα πάει κάποιος από την πολυκατοικία να πάρει πληροφορίες από την αστυνομία και το μεσημέρι θα έρθει ηλεκτρολόγος για να τσεκάρει τον πίνακα του κοινοχρήστου ρεύματος.

Θα επανέλθω με νεότερα.

Όσο αφορά το κλείδωμα που έλεγα παραπάνω, δεν γίνεται να μην κλειδώνω γιατί την προηγούμενη κατασκευή από αλουμίνιο την είχαμε ξεκλείδωτη και μας την έκλεψαν, αναγκαστήκαμε να τοποθετήσουμε καινούργια με κόστος 200€
Άβαταρ μέλους
kostass

Δημοσίευσηαπό kostass » Παρ Μάιος 19, 2017 8:33 pm

ο ηλεκτρολόγος ήρθε σήμερα το μεσημέρι.
Δεν μας είπε κάτι καινούργιο, δεν μπόρεσε να βρει κάτι όπως διπλά καλώδια κ.λ.π στον κοινόχρηστο πίνακα :evil:
Κάναμε πάλι το test πριν από λίγο κατεβάζοντας τον γενικό του κοινοχρήστου και τα φώτα έκλεισαν (οι ένοικοι έλειπαν εκείνη την ώρα)
Μάλλον η παρανομία έχει γίνει από κατασκευής της πολυκατοικίας και υπάρχει κάποια διακλάδωση στην γραμμή του κοινοχρήστου μετά το ρολόι και αυτή δεν φαίνεται γιατί είναι πριν τον πίνακα κάπου στον τοίχο.
Τις επόμενες ημέρες θα κάνουμε μερικές δοκιμές μήπως βρούμε κάτι περισσότερο.
Στην αρχή θα δοκιμάσουμε κλείνοντας μόνο τον διακόπτη του ασανσερ. Αν είναι αυτό θα φωνάξουμε ηλεκτρολόγο να περάσει νέα γραμμή από τον ασφαλειοδιακότη προς το δωμάτιο ασανσερ
Αν κατεβάζοντας τον διακόπτη του ασανσερ το σπίτι εξακολουθεί και έχει ρεύμα τότε θα εστιάσουμε στις ασφάλειες του πίνακα (16αμπέρ κ.λ.π)
Άβαταρ μέλους
kostass

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Σάβ Μάιος 20, 2017 11:59 am

Κώστα,

Εφόσον οι διαπιστώσεις σας δείχνουν άμεση σχέση του κοινόχρηστου μετρητή με την παροχή στον 1ο όροφο, καλέστε τον ιδιοκτήτη να σας εξηγήσει τι συμβαίνει.
Το πιο πιθανό είναι να σας πει "δεν ξέρω".

Βρείτε πώς μπορείτε να κόψετε το ρεύμα του 1ο ορόφου (από κάποιον πίνακα) και σφραγίστε το σημείο παροχής. Αυτό θα γίνει εν γνώση του ιδιοκτήτη διαφορετικά μπορεί να σας καταγγείλει άσχετα με το αν υπάρχει παράνομη ρευματοληψία. (Αν υπάρχει παρανομία θα έχει κι αυτός τις συνέπειές του).

Επίσης, προειδοποιήστε τον ιδιοκτήτη ότι θα του χρεώσετε την κατανάλωση του κοινόχρηστου στο σύνολό της μέχρι την αποκατάσταση της παροχής. Βέβαια σ' αυτό μάλλον θα αδιαφορήσει εφόσον χρωστάει και στη ΔΕΗ.

Προσέξτε σε ό,τι κι αν κάνετε να αποφύγετε το ενδεχόμενο από κατήγοροι να βρεθείτε κατηγορούμενοι.
Να επαναλάβω ότι ακόμα κι αν υπάρχει παράνομη σύνδεση, αυτός θα πληρώσει ένα πρόστιμο αλλά εσείς θα πληρώσετε τυχόν ζημιές που θα προκληθούν από τη διακοπή του ρεύματος (αν το κάνετε αυθαίρετα).
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό kostass » Σάβ Μάιος 20, 2017 6:49 pm

ok, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Όταν έχω νεώτερα θα ενημερώσω
Άβαταρ μέλους
kostass

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης