εξωτερικός φωτισμός εισόδου

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες

εξωτερικός φωτισμός εισόδου

Δημοσίευσηαπό alexandros4 » Δευτ Οκτ 05, 2015 9:30 pm

καλησπέρα.
ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κανονισμός η νομοθεσία που να υποχρεώνει τον εξωτερικό φωτισμό της πολυκατοικίας;
έχουμε στην πολυκατοικία δυο εξωτερικά φωτιστικά τα οποία άλλαξα λάμπες μιας και ο ένας ένοικος έβγαλε της λάμπες για να μην ανάβουν, αφού άλλαξα λάμπες και άναβαν κανονικά έσπασε τα φωτιστικά για να μην ανάβουν.
αν γνωρίζει κανείς για κανονισμό η νόμο παρακαλώ να μου πει για να ενεργήσω ανάλογα
ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
alexandros4

Re: εξωτερικός φωτισμός εισόδου

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Δευτ Οκτ 05, 2015 9:46 pm

Καλησπέρα Αλέξανδρε και καλωσήρθες.

Για το αν υπάρχει τέτοια υποχρέωση δεν το ξέρω, μάλλον όχι.
Εφόσον βέβαια υπάρχει (οικονομική) δυνατότητα καλό είναι να υπάρχει εξωτερικός φωτισμός για λόγους ασφαλείας.

Σε κάθε περίπτωση, ο ένοικος υποχρεούνται να αποζημειώσει την πολυκατοικία για τις ζημιές που προξένησε.
Όποιος κι αν είναι ο λόγος που δεν θέλει το φωτισμό, δεν έχει κανένα δικαίωμα να κάνει ζημιές σε υλικά της πολυκατοικίας.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό alexandros4 » Δευτ Οκτ 05, 2015 11:58 pm

gtsoukn έγραψε:Καλησπέρα Αλέξανδρε και καλωσήρθες.

Για το αν υπάρχει τέτοια υποχρέωση δεν το ξέρω, μάλλον όχι.
Εφόσον βέβαια υπάρχει (οικονομική) δυνατότητα καλό είναι να υπάρχει εξωτερικός φωτισμός για λόγους ασφαλείας.

Σε κάθε περίπτωση, ο ένοικος υποχρεούνται να αποζημειώσει την πολυκατοικία για τις ζημιές που προξένησε.
Όποιος κι αν είναι ο λόγος που δεν θέλει το φωτισμό, δεν έχει κανένα δικαίωμα να κάνει ζημιές σε υλικά της πολυκατοικίας.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει φωτισμός και υπάρχει θέμα ασφαλείας η γυναίκα μου έρχεται από την δουλειά αργά το βράδυ δεν υπάρχει φωτισμός καθόλου δεν βλέπεις καν που πατάς η είσοδος είναι μέσα σε πρασια και δεν βλέπεις ούτε την πόρτα καλά καλά. Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος η κανονισμός που να υποχρεωνει να υπάρχει επαρκεις φωτισμός
alexandros4

Δημοσίευσηαπό xsterg » Παρ Οκτ 09, 2015 9:22 pm

πες του οτι θα του κανεις μηνυση γιατι με την ενεργεια του αυτη καποιος πηγε να βιασει την γυναικα σου. να τον δεις πως θα συνετιστει.
xsterg

Επιστροφή στο Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης