Κοινόχρηστο ρολόι ΔΕΗ σε 2 διαμερίσματα - χρέωση KWH

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες
Απάντηση
deadfloppy

Κοινόχρηστο ρολόι ΔΕΗ σε 2 διαμερίσματα - χρέωση KWH

Δημοσίευση από deadfloppy »

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο οπότε συγχωρέστε με εάν έχει απαντηθεί ξανά:

Μένω εδώ και ένα χρόνο σε ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας όπου δεν έχει δικό του ρολόι ΔΕΗ αλλά το μοιράζεται με το πάνω διαμέρισμα. Παρατήρησα δυστυχώς λίγο αργά, ότι σε κάθε λογαριασμό ρεύματος (στην ανάλυση που δείχνει το δικό μου μερίδιο) ο διαχειριστής με χρεώνει με 0,10252 ανά KWH σταθερά, βάση του συνολικού ποσού που έχει γίνει κατανάλωση - και των 2 διαμερισμάτων δηλαδή.

Δεν θα έπρεπε να χρεώνομαι με βάση τις KWH που έχω κάψει εγώ; Για παράδειγμα δεν έχω καταναλώσει ποτέ πάνω 600 KWH.

Επίσης σε κάθε λογαριασμό μου προσθέτει και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Πως ορίζονται αυτές; Γνωρίζω ότι είναι κάτι που πληρώνουν όλοι οι καταναλωτές όμως υπάρχει κάποιος τρόπος που υπολογίζονται βάση π.χ. τα τετραγωνικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Κοινόχρηστο ρολόι ΔΕΗ σε 2 διαμερίσματα - χρέωση KWH

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

Η χρέωση που αναφέρεις είναι για καταναλώσεις πάνω από 2000 kWh.
Αν η συνολική κατανάλωση είναι πάνω από 2000 kWh, έτσι το χρεώνει και η ΔΕΗ.
Αναλυτικά τα τιμολόγια μπορείς να τα δεις στο https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia όπου θα βρεις και παράδειγμα που περιλαμβάνει όλες τις χρεώσεις.

Το δικό σου μερίδιο πώς υπολογίζεται; Υπάρχει ενδιάμεσος μετρητής;

deadfloppy

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και για το link,

Ναι υπάρχει μετρητής όπου γράφει την κατανάλωση ξεχωριστά. Στον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ που έχω στα χέρια μου σε φωτοτυπία, η συνολική κατανάλωση του ρολογιού είναι 1238 KWH και παρολαυτά χρεώνετε από την ΔΕΗ 0,10252.
Πως μπορεί να προκύπτει αυτό από τη στιγμή που είναι κάτω από 2000 KWH;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Σ' αυτό μάλλον μόνο η ΔΕΗ μπορεί να σου απαντήσει...
Στον τιμοκατάλογο φαίνεται ξεκάθαρο.
Το τιμολόγιο που έχεις, λογικά θα είναι Γ1 (οικιακό) ή Γ1Ν (οικιακό + νυχτερινό). Η χρέωση 0,10252 υπάρχει μόνο σ' αυτά τα τιμολόγια.
Υπάρχει χρέωση 0,10253 που αφορά το τιμολόγιο Γ21 (κοινόχρηστοι χώροι κλπ.)

Αν ...φτάσεις στη ΔΕΗ, αν θέλεις μας ενημερώνεις για το αποτέλεσμα.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

ειναι παρανομο. δεν μπορει δυο διαμερισματα να εχουν ενα μετρητη. αν γινει καταγγελια ο ιδιοκτητης την εχει ασχημα...

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Κι εγώ έτσι νόμιζα, ότι είναι παράνομο.
Αν στη ΔΕΗ είναι δηλωμένα όλα τα τετραγωνικά της οικοδομής δεν υπάρχει πρόβλημα.

deadfloppy

Επικοινώνησα με την ΔΕΗ τηλεφωνικά αλλά δεν υπάρχει ΑΦΜ ουτε Α/Τ καταχωρημένα και δεν μπορούσαν να δουν την καρτέλα, με παρέπεμψαν σε υποκατάστημα. Ρώτησα παρολαυτά γιατί στον λογαριασμό εφόσον είναι η κατανάλωση είναι κάτω από 1200 KWH χρεώνονται με 1.10252 και με ρώτησαν ως απάντηση εάν το σπίτι είναι δηλωμένο ή εάν είμασταν σε κάποια άλλη εταιρία στο παρελθόν.

Επειδή έχουν γίνει μαϊμουδιές εδώ και γνωρίζω ότι είναι παράνομα όλα (δυστυχώς το διαμέρισμα είναι πολύ κοντά στη δουλειά μου αλλά ο παθών μαθών πλέον) δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη. Θεωρώ ότι άσχετα με το τι έχει ο κάτοχος της γραμμής, εγώ θα έπρεπε να χρεώνομαι σύμφωνα με το τιμολόγιο της ΔΕΗ και τις KWH που έχω κάψει.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

για να εχει βαλει ενα ρολοι για δυο διαμερισματα σιγουρα κατι παιζει. δεν ειναι νομιμο. γιατι αν ηταν νομιμο θα εβαζε δυο χωριστα ρολογια και θα ξεμπερδευε.
βλεπω οτι εισαι πατρα. ποια η περιοχη σου φιλε?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

Όπως προείπα κι εγώ νόμιζα ότι σε κάθε περίπτωση είναι παράνομο.
Είμαι ιδιοκτήτης διπλοκατοικίας με κοινό μετρητή.
Το σπίτι αρχικά ήταν ενιαίο, κάτι σαν μεζονέτα.
Αργότερα το σπίτι χωρίστηκε σε δυο ανεξάρτητες κατοικίες με εξωτερική σκάλα για τον πάνω όροφο.
Όταν πήγα στη ΔΕΗ να τακτοποιήσω το θέμα (τοποθέτηση 2ου μετρητή) μου είπαν ότι εφόσον τα τετραγωνικά των δυο κατοικιών είναι δηλωμένα στον υπάρχοντα μετρητή δεν είναι απαραίτητη η τοποθέτηση δεύτερου.
Στην περίπτωσή μου δηλαδή, ο κοινός μετρητής δεν είναι παράνομος.
Και με την υποχρέωση δήλωσης του αριθμού παροχής ΔΕΗ στη εφορία, φαίνεται ο ίδιος αριθμός και στις δυο κατοικίες.
Αν ήταν παράνομο, σίγουρα θα είχα σχετική ενημέρωση-πρόστιμο.

Γιώργος @ Πάτρα (Ζαρουχλέικα)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες”