Σχετικα με ΔΕΗ και λοιπα κοινοχρηστα

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες
Απάντηση
Atene

Σχετικα με ΔΕΗ και λοιπα κοινοχρηστα

Δημοσίευση από Atene »

Καλημέρα! Καταρχήν θα ήθελα να αναφέρω πως αν σας έβρισκα χρόνια πριν ίσως να είχα γλυτώσει πολλά δεινά..

Θα ήθελα πρώτα από όλα να σας ρωτήσω εάν υπάρχει συγκεκριμένη φόρμα κατανομής της κοινόχρηστης ΔΕΗ. Δηλαδή από το συνολικό ποσό του λογαριασμού ποιό ποσοστό είναι αυτό του ασανσέρ, των κοινοχρήστων και του καυστήρα. Και όταν είναι καλοκαίρι το ποσοστό του καυστήρα πως κατανέμεται στις άλλες κατηγορίες? Ο εργολάβος μας έχει δώσει μια λίστα όπου αναγράφονται τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος όσον αφορά τα κοινόχρηστα, το ασανσέρ και τη θέρμανση. Αυτό σημαίνει πως όντως πρέπει η ΔΕΗ να διαχωρίζεται και να μην χρεώνετε όλο το ποσό με βάση τα χιλιοστά ιδιοκτησίας???

Ακόμα θέλω να αναφέρω πως στην πολυκατοικία που μένω υπάρχουν 11 διαμερίσματα. Το δικό μου είναι μια γκαρσονιερα. Το πρόβλημα μου είναι πως όλα αυτά τα χρόνια η διαχειριση κατανέμει δαπάνες αποθεματικού, κηπουρού, βλάβες και διαφορες συντηρήσεις και αγορές ισόποσα σε όλους. Μόλις διαβασα πως υπάρχει τελικά νόμος που αποδεικνύει πως αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια είναι παράνομο μιας και πληρώνω για 40 τετραγωνικά τα ίδια λεφτά με τα διαμερίσματα των 80 και 150 τετραγωνικών..
Χθες ζήτησα συνέλευση διοτι έχει ήδη χρεωθεί εδώ και 3 μήνες ενα ποσό 880ευρώ για αύξηση αποθεματικού πετρελαίου πάλι ισόποσα!
Θα ήθελα να θέσω επί του θέματος και το εξής ομως πρώτα να σας ρωτήσω εάν καλύπτομαι νομικά. Ενας γείτονας έχει ουσιαστικά οικιοποιηθεί τους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής. Δηλαδή καταλαμβάνει στον διάδρομο έξω από τις πόρτες μας χώρο με τα ποδήλατα των παιδιών του, στον χώρο των αποθηκών έχει επίσης καταλάβει χωρο έξω από την αποθήκη του και χρησιμοποιεί τον κήπο για τα πάρτυ των παιδιών του και την καθημερινή διασκέδαση τους. Το πάρκινγκ του αυτοκινητου μου ειναι μπροστα στον κήπο με αποτέλεσμα κάθε μέρα που θέλω να παρκάρω να περιμένω να μαζεψουν παιχνίδια, ποδήλατα και παιδάκια από τις γύρω πολυκατοικίες. Εχω επανειλλημένα κάνει παράπονα αλλά δεν βρίσκω ανταπόκριση ούτε από τον ίδιο ουτε απο τους άλλους ενοίκους γιατί κάνουν όλοι τους παρέα και τον δικαιολογούν. Θέλω να μάθω εάν μπορεί να γίνει κάτι σχετικά με αυτό όπως και αν μπορώ να απαλλαγώ από την συντήρηση του κήπου στα κοινόχρηστα διότι το μπαλκόνι μου δεν βλέπει στον κήπο και επίσης δεν κάθομαι ούτε απολαμβάνω κήπο με καμία έννοια. Εχω κάνει παράπονα γιατί πληρώνουμε κάθε μήνα 80 ευρώ κηπουρό για ένα βραχόκηπο 6χ4 χωρίς λουλούδια αλλά μου λενε πως είμαι υποχρεωμένη να πληρώνω το ποσό που μου αναλογεί ( ισοποσο για ολα τα διαμερισματα)

ευχαριστω!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Atene την Παρ Αύγ 24, 2012 12:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες”