δεη

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες
Απάντηση
emakri5

δεη

Δημοσίευση από emakri5 »

καλησπερα και σας ευχαριστω.Εχουμε ενα θεμα στην πολυκατοικια που μενει ο γιος μου.Μενουνε τεσσερις οικογενειες στην πολυκατοικια ειναι καινουργια προχτες εβαλε τα ρολογια η δεη αλλα πριν περνανε ρευμα απο το ρευμα του κατασκευαστη της πολυκατοικιας.Ηρθε ο λογαριασμος της δεη 1700.Να σας πω οτι ο γιος μου μενει μονος του στα αλλα διαμερισματα μενουνε στο ενα τεσσερα ατομα στο αλλο πεντε και στο αλλο τρια.Ηθελα να ρωτησω ο λογαριασμος της δεη πως θα πληρωθει με τα ατομα η με τα διαμερισματα στα τεσσερα δηλαδη.Σας ευχαριστω πολυ περιμενω απαντηση

taz

Re: δεη

Δημοσίευση από taz »

Τι γίνεται με την ΔΕΗ, τα κοινόχρηστα, τα απούλητα διαμερίσματα κλπ. συνήθως καλύπτονται από το καταστατικό, το οποίο έχει συντάξει ο κατασκευαστής (στις περισσότερες περιπτώσεις), ή αναγράφονται όροι μέσα στα συμβόλαια/συμφωνητικά πώλησης. Αν έχει παραβλέψει ο κατασκευαστής κάτι τέτοιο τότε δεν νομίζω (και ας με διορθώσει κάποιος) οτι υποχρεούστε να πληρώσετε την ΔΕΗ που είναι στο όνομα του.

Από την άλλη όπως είπα και σε μια άλλη ενότητα, επειδή όλοι μας περνάμε δύσκολους καιρούς οικονομικά, μάλλον έχουμε χάσει την έννοια του λογικού και του δίκαιου και καλύτερα αν μπορούμε να φορτώνουμε έξοδα σε άλλους... Ακόμα και στην περίπτωση που πληρώσετε την ΔΕΗ, εσείς υποθέτω θεωρείτε ότι πρέπει να γλυτώσει ο γιός σας που μένει μόνος και να πληρώσει τα λιγότερα... με ποιά λογική αυτό; Μπορεί ο γιός σας για παράδειγμα να έχει όλα τα φώτα στο σπίτι ανοιχτά, τον υπολογιστή όλη μέρα ανοιχτό, να βλέπει τηλεόραση, να ανάβει το αιρκοντίσιον, και οι άλλοι που είναι 4, να την βγάζουν 2 λάμπες και τίποτα άλλο... ένα παράδειγμα χοντρικά είναι αυτό, για να καταλάβετε οτι πρέπει να σκεφτόμαστε το λογικό και το δίκαιο ακόμα και αν είναι δυστυχώς εις βάρος μας... καταλαβαίνετε λοιπόν, και είμαι σίγουρος ότι ήδη το ξέρετε, οτι η κατανάλωση σε ένα σπίτι δεν είναι άμεσα ανάλογη με το πόσα άτομα μένουν μέσα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες”