KOINOΣ ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΔΕΗ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΡΑΦΕΙΩΝ

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες

KOINOΣ ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΔΕΗ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΡΑΦΕΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό nikodangel » Πέμ Σεπ 08, 2011 1:24 pm

Παιδια, θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακάτω θέμα :
Σε πολυκατοικια αποκλειστικα γραφείων κάπου στο κέντρο της πολύπαθης πρωτευουσας του νεοελληνικου κρατους υπαρχει η εξης ιδιομορφία: Σε κάθε όροφο υπάρχει, απο οτι μου είπαν, ΕΝΑΣ ΕΠΙΣΗΜΟΣ μετρητης της ΔΕΗ απο τον οποιο παιρνουν ρευμα 10 γραφεία. Μεσα σε καθε ενα απο αυτα τα γραφεια υπαρχει στον τοιχο ενας μετρητης ρευματος, τις μετρησεις του οποίου καταγραφει καθε μηνα ο διαχειριστης προκειμενου να βγαλει την αξια του ρευματος σε συνδυασμο με τα λοιπα κοινοχρηστα.
Τα 5 απο τα γραφεια, ιδιοκτησιας ενος ιδιοκτητη, παραμενουν ανοικιαστα κατοπιν επιλογης του ιδιοκτητη, ο οποιος για καποιους λογους που αγνοω, αρνειται να καταβαλλει τα κοινοχρηστα εδω και ενα χρονο. Ο Διαχειριστης μου ανακοινωσε οτι η ΔΕΗ θα διακοψει την παροχη ρευματος σε ευτα τα γραφεια εξ αυτου του λογου και οτι αν γινει αυτο, θα κοπει ταυτοχρόνως το ρεύμα και στα γραφεια ιδιοκτησίας μου επειδη εχουν κοινη παροχη ρευματος !!!
Επειδη εκ πρωτης οψεως μου φαίνεται τουλαχιστον εξωφρενικό, θα ηθελα αν καποιος εχει εμπειρια επι του θεματος να καταθεσει την αποψη του... Ειναι δυνατον να κοψει η ΔΕΗ το ρευμα και σε καποιον που πληρωνει κανονικα? Και αν αυτο εχει νομικη βαση, εναντιον ποιου θα πρεπει να στραφω νομικα (επειδη αν κοψουν το ρευμα ΚΑΙ στα δικα μου γραφεια, φυσικα θα φυγουν οι ενοικιαστες μου), για διαφυγόντα κέρδη κλπ? ...
nikodangel

Re: KOINOΣ ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΔΕΗ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΡΑΦΕΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Πέμ Σεπ 08, 2011 1:45 pm

Καλησπερα,

δυστυχως ναι ειναι δυνατον να συμβει αυτο. Το εξωφρενικο ειναι οτι εχετε κοινο μετρητη! Απο αυτην την κακοτεχνια δημιουργειται αρχικα το προβλημα.
Αν υπαρχει ακομα ο κατασκευαστης μπορειτε να κινηθειτε νομικα εναντιον του, αλλα επειδη μαλλον αυτος δεν υπαρχει πλεον (αν ειναι παλια η πολυκατοικια,οπως υποπτευομαι) αναγκαστικα πρεπει να κινηθειτε νομικα εναντιον των ιδιοκτητων που δεν πληρωνουν. Και θα σας προτεινα να προλαβετε τις καταστασεις και να στειλετε καποιο εξωδικο προειδοποιοντας τον οτι αν τελικα συμβει αυτο και εσεις εχετε προβλημα θα πληρωσει αυτος οτι προβληματα θα δημιουργηθουν σε εσας κτλ κτλ . Το τι θα λετε στο εξωδικο ειναι δικια σας υποθεση.

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό nikodangel » Πέμ Σεπ 08, 2011 2:01 pm

Η πολυκατοικια ειναι της δεκαετίας του 60.
Κακοτεχνία του κατασκευαστή? Εννοειτε του εργολαβου , ή του μηχανικου-αρχιτέκτονα (επιβλεπων)?
Μου φαινεται πολυ περιεργο....
Κι αν ο ιδιοκτητης των γραφειων που δεν πληρωνει τα κοινοχρηστα εχει εξαφανιστει κλπ, τότε τι γίνεται?
Δηλαδη, εν ολίγοις καταστρεφομαι, και δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα για να βρω το δίκιο μου, αφου ο κατασκευαστης τωρα τα λεει με τον Αγιο Πέτρο, και ο αλλος που δεν πληρωνει εχει εξαφανιστει...

Και δηλαδή δεν εχω το δικαίωμα να φωναξω εναν ηλεκτρολόγο να βαλει ανεξαρτητη παροχη/μετρητη στα γραφεία μου?

Κι η ΔΕΗ πως "παρέκαμψε" αυτη την "κακοτεχνία" ως μη υφιστάμενη? Δεν εχει μερίδιο ευθύνης? Πως εδωσε άδεια ηλεκτροδότησης του κτιρίου αφου είδαν οτι ειχε "κακοτεχνίες"?
Και μην μου πει κανεις οτι δεν ηξεραν... Κατι αλλο τρεχει εδω φοβαμαι....

Σας παρακαλω, αν εχει καποιος καποια ιδεα / ρεαλιστικη λυση ?!
nikodangel

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Πέμ Σεπ 08, 2011 2:07 pm

καταρχην πρεπει να μιλησετε εσεις με την ΔΕΗ . Αυτοι θα σας δωσουν την καλυτερη γνωμη και ισως να μπορεσετε να προλαβετε και το "κοψιμο".
Φυσικα και εχετε το δικαιωμα να να αποκοπειτε και να αποκτησετε δικια σας παροχη και πρεπει να το ειχατε κανει ...χτες.
Τωρα τι να σας πω αναφορικα με τις ευθυνες...οπως ειπατε το 60...τρεχα γυρευε τωρα...
Παντως μιληστε αμεσα με την ΔΕΗ και θα βρειτε λυση.
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Επιστροφή στο Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης