Εγκατασταση δορυφορικου πιατου

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες
Απάντηση
Amilo

Εγκατασταση δορυφορικου πιατου

Δημοσίευση από Amilo »

Στην πολυκατοικια που μενω εχω το εξης προβλημα με των διαχειριστη, ενω παλια πριν βαλει κοινοχρηστη κεραια επετρεπε να βαλουμε δορυφορικα πιατα η κεραιες για τα επιγεια τωρα με την εγκατασταση της κοινοχρηστης επιγειας κεραιας μας το απαγορευει με αιτιολογια οτι υπαρχει νομος που δεν επιτρεπεται δορυφορικο πιατο οταν υπαρχει επιγεια κοινοχρηστη κεραια (αυτο δεν το πιστεψα).

Τελικα μπορω να το εγκαταστησω αφου κανενας απο την πολυκατοικια με εξαιρεση εναν αλλοδαπο δεν θελει να εχει δορυφορικη ληψη.

Ξεχασα να πω οτι τους δορυφορους που με ενδιαφερουν δεν μπορω απο το μπαλκονι να τους πιασω λογο οτι μενω στον 1οροφο και υπαρχουν τοιχοι τριγυρω που εμποδιζουν την ληψη τους.

Άβαταρ μέλους
Sotos
Επικοινωνία:

Re: Εγκατασταση δορυφορικου πιατου

Δημοσίευση από Sotos »

Σύνταγμα της Ελλάδας
Αρθρο 5A

1. Καθένας έχει δικαίωμα στην πληροφόρηση, όπως νόμος ορίζει. Περιορισμοί στο δικαίωμα αυτό είναι δυνατόν να επιβληθούν με νόμο μόνο εφόσον είναι απολύτως αναγκαίοι και δικαιολογούνται για λόγους εθνικής ασφάλειας, καταπολέμησης του εγκλήματος ή προστασίας δικαιωμάτων και συμφερόντων τρίτων.
2. Καθένας έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Κοινωνία της Πληροφορίας. Η διευκόλυνση της πρόσβασης στις πληροφορίες που διακινούνται ηλεκτρονικά, καθώς και της παραγωγής, ανταλλαγής και διάδοσής τους αποτελεί υποχρέωση του Κράτους, τηρουμένων πάντοτε των εγγυήσεων των άρθρων 9, 9Α και 19.

Αν δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει (που δεν υπάρχει), ο καθένας μπορεί να τοποθετήσει κεραία. Εκτός αν μιλάμε για περιοχή - οικισμό όπου υπάρχει περιορισμός δια νόμου (π.χ. παραδοσιακοί οικισμοί).

orck

Δημοσίευση από orck »

Τι γινεται με το καλωδιο; Ειναι νομιμο να περαστει καλωδιο στην προσοψη του κτηριου, εξωτερικα, πεταμενο χυμα.

Άβαταρ μέλους
Sotos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sotos »

Συνήθως, ο κανονισμός μιας πολυκατοικίας δεν επιτρέπει την οποιαδήποτε επέμβαση στην πρόσοψη. Αν όμως αποκλειστούν άλλες λύσεις (φωταγωγός, χρήση υπάρχουσας καλωδίωσης, κ.α.) τότε το καλώδιο θα περάσει εξωτερικά. Θα πρέπει, όμως, να ληφθεί μέριμνα ώστε να μην είναι "χύμα" ούτε "πεταμένο".

Irida181

Δημοσίευση από Irida181 »

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να εχω δορυφορική κεραία στο μπαλκόνι μου στον τρίτο όροφο, απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κεντρική κεραία στην πολυκατοικία. Οι περισσότεροι ένοικοι έχουν τις κεραίες στην ταράτσα κ όλα τα καλώδια ειναι περασμένα απο το φωταγωγο και επιμένουν να τοποθετήσω και τη δική μου στην ταράτσα.

taz

Δημοσίευση από taz »

Δεν ξέρω αν έψαξες το forum πρώτα, αλλά έχει ήδη συζητηθεί και απαντηθεί, viewtopic.php?f=15&t=3841#p11366

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες”