"To νου σας με τον κοινόχρηστο λογαριασμό της ΔΕΗ"

Κάθε πληροφορία και συμβουλή γύρω από τα ηλεκτρολογικά θέματα και τις τηλεπικοινωνίες
Απάντηση
nomos
Επικοινωνία:

"To νου σας με τον κοινόχρηστο λογαριασμό της ΔΕΗ"

Δημοσίευση από nomos »

Εικόνα
Πηγη: http://troktiko.blogspot.com/

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

"Όσοι διαμένετε σε πολυκατοικία ελέγξτε το κοινόχρηστο λογαριασμό ρεύματος και δείτε αν χρεώνουν κάποιο ποσό για ΕΡΤ.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις αν ο λογαριασμός των κοινοχρήστων έρχεται σε κάποιο όνομα σας χρεώνουν ΕΡΤ ...

"Η εισφορά υπέρ ΕΡΤ, με το Νόμο 3419/2005 (ΦΕΚ 297/6.12.2005), καθορίστηκε στην τιμή των 4,24 euro/μήνα. Με τον ίδιο Νόμο, μετά την 6.12.2005, δεν επιβάλλεται ανταποδοτικό τέλος (εισφορά) για τους μετρητές από τους οποίους ηλεκτροδοτούνται κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών, ανεξαρτήτως της χρήσης τους."

Κάντε άμεσα την αλλαγή στο πρακτορείο που ανήκετε και μην πληρώνετε άδικα χρήματα. Πάντως προσωπικά έχω εντοπίσει πρακτορεία της ΔΕΗ τα οποία δεν δέχονται να το αφαιρέσουν το όνομα (το οποίο μπορεί να είναι και του κατασκευαστή από τότε που έγινε η πολυκατοικία) και να το αλλάξουν με την λέξη ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ. Εκεί ίσως να σας ζητάνε να αλλάζεται κάθε φορά το όνομα του διαχειριστή.

Κάθε πρακτορείο έχει τους νόμους του. Αχ Ελλάδα!"

Jon-Jon
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nomos την Σάβ Φεβ 20, 2010 2:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Κοινόχρηστοι χώροι πολυκατοικιών - Καταβολή τέλους υπέρ ΕΡΤ

Δημοσίευση από HaVai »

Έλαβα το ακόλουθο κείμενο με email και το παραθέτω προς ενημέρωση όλων και έλεγχο του λογαρισμού των κοινόχρηστων χώρων της πολυκατοικίας.

Βάση του νόμου 3419/05 οι κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών απαλλάσονται της καταβολής του τέλους υπέρ της ΕΡΤ, κάτι το οποίο αναγράφεται και στο στο πίσω μέρος του λογαριασμού της ΔΕΗ.

Παρόλα αυτά, στο λογαριασμό της ΔΕΗ στην πολυκατοικία μου η ΔΕΗ συνέχιζε έως και σήμερα να μας χρεώνει το τέλος της ΕΡΤ κανονικότατα. Αυτό σημαίνει ότι αν και υπάρχει νόμος από το 2005, η ΔΕΗ παρανομεί.

Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο στο αρμόδιο τμήμα της ΔΕΗ (3673417) για να διαμαρτηρυθώ. Μου είπαν ότι από εδώ και πέρα δεν θα ξαναπληρώσουμε τέλος ΕΡΤ στον κοινόχρηστο λογαριαμό της ΔΕΗ, και θα εκδοθεί πιστωτικό για όσα χρήματα (υπέρ ΕΡΤ) έχουμε δώσει (στον κοινόχρηστο λογαριαμό) έως τώρα.

Αν πληρώνετε και εσείς κοινόχρηστη ΔΕΗ, προσέξτε αν πληρώνετε σε αυτήν και ΕΡΤ. Αν ναι, πάρτε στο παραπάνω τηλέφωνο και ζητήστε να σταματήσει η χρέωση και να σας αποδωθούν τα χρήματα που έχετε ήδη πληρώσει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Το θέμα της καταβολής ΕΡΤ στους κοινόχρηστους λογαριασμούς το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές στο forum. Το κοινόχρηστο ρεύμα είναι το Τιμολόγιο Γενικής Χρήσης (Γ21 ή Γ22) και δεν καταβάλεται εισφορά υπέρ ΕΡΤ.

Αν θεωρήσουμε ότι οι λογαριασμοί εκδίδονται ηλεκτρονικά και όχι χειρόγραφα και αν δηλώσουμε σωστά τη χρήση της παροχής δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει λάθος από τη ΔΕΗ. Οπότε πρέπει να ελέγξουμε στο λογαριασμό τον κωδικό τιμολογίου που αναφέρει και να πράξουμε αναλόγως αν πιστεύουμε ότι αυτό είναι λάθος.

Επίσης, δεν καταβάλουμε ΕΡΤ σε ιδιοκτησίες που είναι κλειστές (μηδενική ή ελάχιστη κατανάλωση). Αυτό δεν το βρήκα κάπου γραμμένο αλλά το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.

Ψάχνοντας όμως γι' αυτό που δεν βρήκα, βρήκα κάτι άλλο και το παραθέτω για ενημέρωση και γιατί όχι, για συζήτηση.

Όπως ξέρουμε το πάγιο είναι κλιμακωτό ανάλογα με την κατανάλωση:
Α. ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
1. Τιμολόγιο Γ1

1.1. Αν η κατανάλωση είναι 0 έως 800 kWh ανά τετράμηνο:
Πάγιο:
Μονοφασικών παροχών 3,08 ¤ ανά τετράμηνο
Τριφασικών παροχών 8,76 ¤ ανά τετράμηνο

1.2. Αν η κατανάλωση είναι 801 έως 1600 kWh ανά τετράμηνο:
Πάγιο:
Μονοφασικών παροχών 11,44 ¤ ανά τετράμηνο
Τριφασικών παροχών 23,08 ¤ ανά τετράμηνο

1.3. Αν η κατανάλωση είναι 1601 έως 2000 kWh ανά τετράμηνο:
Πάγιο:
Μονοφασικών παροχών 15,18 ¤ ανά τετράμηνο
Τριφασικών παροχών 38,32 ¤ ανά τετράμηνο
.....

http://www.dei.com.gr/Documents/timologia.oikiakis.pdf
το οποίο έρχεται σε αντιπαράθεση με το:
6.4 Γιατί πληρώνω ξεχωριστά για το πάγιο και για την αξία του ρεύματος.

Η χρέωση χωρίζεται σε πάγιο και σε αξία ρεύματος, διότι το Πάγιο είναι το ποσό το οποίο χρεώνεστε για να καλυφθεί μέρος των δαπανών συντήρησης των εγκαταστάσεων ΔΕΗ (δίκτυο, μετρητής) καθώς και άλλων δαπανών (καταμέτρηση, έκδοση λογαριασμών, κλπ) στις οποίες υποβάλλεται η ΔΕΗ ανεξαρτήτως του ύψους των καταναλώσεών σας, ενώ, η Αξία του ρεύματος σχετίζεται αποκλειστικά με το ύψος της καταναλισκομένης ενέργειας.

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=1710&nt=18&lang=1
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αν έχω μεγάλη κατανάλωση ο μετρητής χαλάει πιο γρήγορα γιατί γυρνάει περισσότερο, ο υπάλληλος που κάνει την καταμέτρηση χρειάζεται περισσότερη ώρα και κουράζεται περισσότερο ενώ για την έκδοση χρειάζεται περισσότερη ...μελάνη.

Γιώργος.

dr_sn1p3r

Re: "To νου σας με τον κοινόχρηστο λογαριασμό της ΔΕΗ"

Δημοσίευση από dr_sn1p3r »

Καλησπερα, μπορει να εχουν περασει μηνες απο το τελευταιο μηνυμα, αλλα τωρα το εντοπισα οποτε παραθετω την ερωτηση, α) πως μπορω να δω πως οριζονται τα κοινοχρηστα τετραγωνικα και β) πως μπορω να βελτιωσω τη χρεωση της πολυκατοικιας μιας και για μια 5οροφη πολυκατοικια μας ερχεται δεη γυρω στα 260ευρω ειτε εναντι ειτε εκκαθαριστικο. γ) πως μπορω να εντοπισω τυχον διαρροες ρευματος απο τις αποθηκες της πολυκατοικιας μιας και το ρευμα στις αποθηκες ειναι κοινοχρηστο (νομιζω), γιαυτο και απαγορευεται οποιαδηποτε χρηση καταψυκτη κλπ. Σαν διαχειριστης εχω το δικαιωμα να ανοιξω αποθηκη παρουσια του ιδιοκτητη; Το καταστατικο το γραφει νομιζω..

Σχετικα με το α ερωτημα εχω κοιταξει τα σχεδια και εχω προσθεσει ολους τους κοινοχρηστους χωρους, υπογειο μεχρι 5ο... Ξερει καποιος πως υπολογιζονται τα κοινοχρηστα τετραγωνικα;

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Αρχικά έλεγξε το λογαριασμό αν είναι το σωστό τιμολόγιο (Γ21).

Όσο αφορά τα τετρ. μέτρα αυτά βγαίνουν από την άδεια της οικοδομής
http://www.dei.gr/Default.aspx?id=1705&nt=18&lang=1
1. Πως θα πάρω ρεύμα για πρώτη φορά

1.1 Τι χρειάζεται για να ηλεκτροδοτηθεί μια πολυκατοικία.

Για την ηλεκτροδότηση πολυκατοικίας, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι:

1. Αίτηση ηλεκτροδότησης (έντυπο ΔΕΗ).
2. Επικυρωμένο αντίγραφο της Οικοδομικής Αδείας, με τη σφραγίδα της Πολεοδομικής Υπηρεσίας για την οριστική ηλεκτροδότηση του ακινήτου. Για την έναρξη της διαδικασίας ηλεκτροδότησης αρκεί η προσκόμιση φωτοαντίγραφου Πολεοδομικού Εγγράφου με απλή επικύρωση ως προς το γνήσιο από Δημόσια ή Αστυνομική Αρχή ή ΚΕΠ ή από την Υπηρεσία μας εφόσον προσκομισθεί το πρωτότυπο.
3. Απαλλακτικό ή δεσμευτικό χώρου για Υποσταθμό από την αρμόδια Υπηρεσία της ΔΕΗ όταν η οικοδομή ξεπερνά τα 2.500m3 ή Υπεύθυνη Δήλωση μηχανικού για οικοδομές μικρότερες των 2.500m3 με εξάντληση του συντελεστή δόμησης, όπου απαιτείται. Στις περιπτώσεις που υπάρχει δέσμευση χώρου Υ/Σ, θα πρέπει να υπογραφεί το συμβόλαιο παραχώρησης (αγοράς ή μίσθωσης) του χώρου Υποσταθμού πριν την ηλεκτροδότηση.
4. Τοπογραφικό οικοπέδου, κάτοψη διάταξης μετρητών (υπογείου και ισογείου) για πάνω από 3 μετρητές, με σφραγίδα και υπογραφή του μηχανικού, όπου απαιτείται.
5. Άδεια λειτουργίας ανελκυστήρα, όπου απαιτείται.
Όσο για τις αποθήκες ή καταργείτε τις πρίζες, πράγμα δύσκολο ή επιβάλλετε να τοποθετηθούν ενδιάμεσοι μετρητές.

Γιώργος

dr_sn1p3r

Θα περιμενω να εκδοθει ο εκκαθαριστικος λογιαριασμος για να επανελθω με νεες πληροφοριες καθως και με τις ενεργειες που εχω κανει για το θεμα αυτο... Για να δουμε...

dr_sn1p3r

Καλημερα, πανε μηνες απο την τελευταια απαντηση αλλα τωρα που τα διαβασα καλυτερα, μου γεννηθηκε το ερωτημα...
Σαν κοινοχρηστο ρευμα περιειχε και χρεωσεις υπερ ΕΡΤ.... Συμφωνα με τους νεους νομους αυτο καταργηθηκε και μετα απο ενα σημειο δε χρεωνε η ΔΕΗ υπερ ΕΡΤ. Το ερωτημα ειναι πως μπορω να παρω πισω οσα χρηματα ειχαν χρεωθει για ΕΡΤ;

Φιλικα Αλεξανδρος

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

dr_sn1p3r έγραψε:Καλημερα, πανε μηνες απο την τελευταια απαντηση αλλα τωρα που τα διαβασα καλυτερα, μου γεννηθηκε το ερωτημα...
Σαν κοινοχρηστο ρευμα περιειχε και χρεωσεις υπερ ΕΡΤ.... Συμφωνα με τους νεους νομους αυτο καταργηθηκε και μετα απο ενα σημειο δε χρεωνε η ΔΕΗ υπερ ΕΡΤ. Το ερωτημα ειναι πως μπορω να παρω πισω οσα χρηματα ειχαν χρεωθει για ΕΡΤ;

Φιλικα Αλεξανδρος
Η απάντηση βρίσκεται σε μία από τις προηγούμενες συζητήσεις (6 απαντήσεις πιο πάνω).
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

tegeatis

Δημοσίευση από tegeatis »

Στην πολυκατοικία έχουμε 2 κοινόχρηστους λογαριασμούς της ΔΕΗ, έναν που αφορά την πολυκατοικία και έναν δεύτερο που αφορά αποκλειστικά τα 2 υπόγεια γκαράζ (με ανσασέρ αυτοκινήτων), επειδή υπάρχουν κάτοχοι θέσεων στάθμευσης που δεν μένουν στην πολυκατοικία. Ο δεύτερος λογαριασμός εκδίδεται στο όνομα ενός πρώην διαχειριστή επειδή η ΔΕΗ δεν αναγνωρίζει λέει πάνω από έναν κοινόχρηστο λογαριασμό. Αυτός ο λογαριασμός όμως δικαιούται την απαλλαγή από ΕΡΤ?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

tegeatis έγραψε:και έναν δεύτερο που αφορά αποκλειστικά τα 2 υπόγεια γκαράζ (με ανσασέρ αυτοκινήτων)
Η σύνδεση αυτή, σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστη με την έννοια του κοινόχρηστου χώρου της πολυκατοικίας. Υποθέτω ότι το λογαριασμό τον μοιράζονται μόνο οι ιδιοκτήτες-χρήστες των γκαράζ.
Το αν μπορείτε να απαλλαγείτε από την ΕΡΤ δεν το ξέρω.

Στη σύσταση της πολυκατοικίας πώς αναφέρεται ο χώρος των γκαράζ; Κοινόχρηστος, ξεχωριστές ιδιοκτησίες ή κάτι άλλο;
Τί τιμολόγιο χρέωσης έχετε;
Εξετάστε τα διαθέσιμα τιμολόγια από τη ΔΕΗ μήπως κάποιο άλλο δεν έχει χρέωση ΕΡΤ και αν φυσικά σας συμφέρει.

tegeatis

Δημοσίευση από tegeatis »

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά, είναι 2 υπόγεια πάρκινγκ με γύρω στις 40 θέσεις στάθμευσης, από τις οποίες οι μισές περίπου ανήκουν σε άτομα που δεν είναι και ιδιοκτήτες διαμερίσματος, γι αυτό και έχει ανεξαρτητοποιηθεί η ΔΕΗ, ώστε να είναι πιο δίκαια η χρέωση των κοινοχρήστων.
Ο χώρος είναι ξεκάθαρα κοινόχρηστος, δεν χωράει αμφιβολία, αλλά όπως είχε πει ο πρώτος διαχειριστής που είχε αναλάβει και τα τακτοποίησε αυτά τα διαδικαστικά, η ΔΕΗ δεν αναγνωρίζει 2ο κοινόχρηστο ρολόι :( Βέβαια, ο λογαριασμός αυτός έρχεται κανονικότατα κάθε μήνα εκκαθαριστικός μαζί με τον άλλο τον κοινόχρηστο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα περάσω και εγώ κάποια στιγμή από τη ΔΕΗ να το ανασκαλίσω το θέμα γιατί το ποσό δεν είναι αμελητέο.

EMMANOUELA P

Δημοσίευση από EMMANOUELA P »

Καλή σας ημέρα.
Μένω σε μια πολυκατοικία όπου εδώ και κάμποσο καιρό έχει γίνει διακοπή του κοινόχρηστου ρεύματος, λόγω οφειλών.
Εγώ ήμουν πάντα συνεπής στη πληρωμή των κοινοχρήστων και δεν είχα καμία οφειλή. Το θέμα είναι οτι τώρα έρχονται λογαριασμοι απο τη ΔΕΗ, οι οποίοι περιλαμβάνουν και το οφειλόμενο ποσό που χρωστά η πολυκατοικία,το οποιο καθε φορα αυξάνεται και ο διαχειριστής το χρεώνει στα κοινόχρηστα όλων των διαμερισμάτων. Εγώ εξήγησα οτι εγώ τα έχω ουσιαστικά πληρώσει αυτά και εκείνος μου λεει οτι το ποσό που χρεώνει αυτή τη φορά, αφορά σε νεο λογαριασμό και είναι ο έναντι..
μα και πάλι αφου ο έναντι θα συμψηφιστεί με τον εκκαθαριστικό οπου μέσα θα υπάρχει και το χρέος που οφείλεται, πάλι δε θα καλούμε να πληρώσω για έξοδα τα οποία έχω καλύψει?
Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πως πρέπει να γίνεται η χρέωση?
Τι γίνεται με αυτούς που ήδη εχουν πληρώσει?
Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμμανουέλα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά & Τηλεπικοινωνίες”