Κλιματισμός & η εξωτερική μονάδα στον κοινόχρηστο χώρο

"Μέσα άνεση, έξω εξάτμιση", είναι το σλόγκαν του ευτυχισμένου κλιματιζόμενου
srfval

Κλιματισμός & η εξωτερική μονάδα στον κοινόχρηστο χώρο

Δημοσίευση από srfval »

Το έβαλα και στον "ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ". δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω και εδώ.

Θέλω να μου λύσετε μια απορία.
Ένα διαμέρισμα στην πολυκατοικία έβαλε air condition αλλά η κεντρική μονάδα του, βγαίνει στον κοινόχρηστο χώρο (και η υπερχύληση βέβαια) και όχι στα όρια του μπαλκονιού του.
Θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει αν αυτό είναι νόμιμο. Μην του κάνω παρατήρηση αδίκως.
Ευχαριστώ.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ
Ν. 1577/1985 όπως ισχύει από 13/6/2000

Αρθρο 11
Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

12. Κλιματιστικά στοιχεία επιτρέπονται στις όψεις των κτιρίων σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26. Τα κλιματιστικά στοιχεία που τοποθετούνται σε υφιστάμενα κτίρια επιτρέπεται να εξέχουν μέχρι 0,40 μ. από τις όψεις του κτιρίου ύστερα από σύμφωνη γνώμη της Ε.Π.Α.Ε.

Δεν ξερω αν αυτο βοηθαει...

srfval

Δημοσίευση από srfval »

ναι, βοηθάει, αλλά αυτο δεν ισχυει μόνο στα όρια του ιδιόκτητου εξωτερικού χώρου και όχι για τον κοινόχρηστο;
ευχαριστώ.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Το προβλημα ειναι η υπερχειλιση στο που εχει εξοδο ή οτι χαλαει την οψη του κτιριου;

srfval

Δημοσίευση από srfval »

Δυστηχώς και τα 2.
Την υπερχειλιση μπορεί να την βάλει μέσα στο μπαλκόνι του, την εξ. μονάδα όμως? Κανονικά δεν πρέπει να είναι και αυτή στα όρια του μπαλκονιού του? Αν είναι να βάζει ο καθένας ότι θέλει όπου θέλει θα χάσουμε την μπάλα.
Καλά δεν λέω;

kiki

Δημοσίευση από kiki »

καλησπέρα,το πρόβλημα μου είναι η κεντρική μονάδα του κλιματιστικού του διπλανού διαμερίσματος της θείας μου.Είναι 70 χρονών,νεφροπαθής,ζει μόνη της κ ο διπλανός "κύριος" θεώρησε σωστό να βάλει τη μονάδα έξω από το υπνοδωμάτιο της!!!!! αφού ο ίδιος έχει φροντίσει να κλέισει το μπαλκόνι του με τζάμια.(τα διαμερίσματα είναι στην πρόσοψη της πολυκατοικίας 2ος όροφος).επιμένει δε ότι έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει γιατί λέει είναι κοινόχρηστος χώρος αφού τα μπαλκόνια δεν ενώνοντια παρόλο που αυτός είναι ο τοίχος του σπιτιού της.τι μπορώ να κάνω?σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

stavi

Δημοσίευση από stavi »

kiki έγραψε:ο διπλανός "κύριος" θεώρησε σωστό να βάλει τη μονάδα έξω από το υπνοδωμάτιο της!!!!! αφού ο ίδιος έχει φροντίσει να κλέισει το μπαλκόνι του με τζάμια.(τα διαμερίσματα είναι στην πρόσοψη της πολυκατοικίας 2ος όροφος).
Η παρανομία αρχίζει από εδώ.Αφού επιτρέψατε να γίνει δωμάτιο το μπαλκόνι,η εξωτερική μονάδα που θα πάει;
Εκτός δωματίου φυσικά.

kiki

Δημοσίευση από kiki »

όλα αυτά έγιναν όταν εκείνη ήταν στο νοσοκομείο για αιμοκάθαρση,τις ημέρες αυτές λείπει 4 ώρες,έτσι μπήκαν στο μπαλκόνι της.δεν το επέτρεψε λοιπόν,οι υπόλοιποι ιδοκτήτες δεν αντιδρούν και εκείνος λέει οτι δεν το βγάζει.έγω τι μπορώ να κάνω τώρα,που να απευθυνθώ?μπορεί να το αφήσει εκεί?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Δεν του λες ότι θα φέρεις την πολεοδομία για το κλειστό μπαλκόνι να δούμε πώς θα αντιδράσει;
Δες τα pm σου.

Γιώργος.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Μόνο στην Πολεοδομία θα βρείτε το δίκιο σας.
Συμφωνώ με τον gtsoukn.

stavi

Δημοσίευση από stavi »

nomos έγραψε:Μόνο στην Πολεοδομία θα βρείτε το δίκιο σας.
Συμφωνώ με τον gtsoukn.
Την ίδια άποψη έχω και 'γω, αλλά θα πρέπει για να κάνει καταγελία να μην είναι ούτε η ίδια παράνομη, που στις πολυκατοικίες είναι λίγο δύσκολο. Επισημένο το εξής αντιδρά για την εξωτερική μονάδα και όχι για την ολοφάνερη παρανομία του κλειστού ημιυπαίθριου χώρου. Αν είχε αντιδράση εκεί (στο μπαλκόνι με τα τζάμια) η εξωτερική μονάδα θα ήταν στη θέση της και δεν θα ενοχλούσε κανέναν.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

nomos και stavi καλησπέρα.
Προσωπικά για ένα κλειστό μπαλκόνι που δεν με ενοχλεί, ίσως να μην αντιδράσω συν του ότι πιθανόν να έχω κι εγώ κάποια πολεοδομική παρανομία. Όταν όμως μια εξωτερική μονάδα, όπως στην περίπτωσή μας, που είναι πιθανόν να μεταφέρει το θόρυβο από τη λειτουργία του στο δωμάτιό μου είναι άλλο πράγμα.

Γιώργος.

Υ.Γ. Στη συζήτηση μεσολάβησε ένα pm με "οδηγίες" ( :evil: ) προς τη φίλη μας που δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφέρω εδώ.

kiki

Δημοσίευση από kiki »

stavi έγραψε:
nomos έγραψε:Μόνο στην Πολεοδομία θα βρείτε το δίκιο σας.
Συμφωνώ με τον gtsoukn.
Την ίδια άποψη έχω και 'γω, αλλά θα πρέπει για να κάνει καταγελία να μην είναι ούτε η ίδια παράνομη, που στις πολυκατοικίες είναι λίγο δύσκολο. Επισημένο το εξής αντιδρά για την εξωτερική μονάδα και όχι για την ολοφάνερη παρανομία του κλειστού ημιυπαίθριου χώρου. Αν είχε αντιδράση εκεί (στο μπαλκόνι με τα τζάμια) η εξωτερική μονάδα θα ήταν στη θέση της και δεν θα ενοχλούσε κανέναν.
1)δεν έχει καμία παρανομία στο διαμέρισμα της και 2)είναι άρρωστη γυναίκα 70 ετών που το μόνο που θέλει είναι ηρεμία και όχι να κάνει φασαρίες επειδή κάποιος έκλεισε το μπαλκόνι του....το θέμα είναι ότι διπλανός της έβαλε τη μονάδα έξω από το δικό της δωμάτιο και όχι στο δικό του όπου είχε χώρο από την άλλη πλευρά.

Άβαταρ μέλους
charoush

Δημοσίευση από charoush »

Στο δικό μας καταστατικό λέει: "Απαγορεύεται η δημιουργία οπών (τρυπών) στους κοινόχρηστους τοίχους ..."

Και επειδή πίσω από τη μονάδα του κλιματιστικού έχει τρυπούλα ...
κάνε αυτό που πρέπει .
:shock:

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Φίλε charoush καλησπέρα,
Είπαμε να κοιτάμε τη νομιμότητα, αλλά να είμαστε και λίγο ρεαλιστκοί. Δεν ξέρω αν έχεις κλιματιστικό, αλλά αν έχεις πώς το τοποθέτησες; Δεν άνοιξες τρύπα στον τοίχο;

Φιλικά,
Γιώργος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κλιματισμός”