ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥ ΧΩΡΟΥ

O μόνιμος εφιάλτης των κατοίκων στα αστικά κέντρα
Απάντηση
pulscan

ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥ ΧΩΡΟΥ

Δημοσίευση από pulscan »

Αγόρασα ένα κλειστό πάρκινγκ στην πολυκατοικία που διαμένω η οποία χτίστηκε περίπου το 1990. Το πρόσωπο το οποίο μου πούλησε το πάρκινγκ αυτό, δεν κατοικούσε στην πολυκατοικία και το χρησιμοποιούσε αραιά και που. Το λάθος μου ήταν ότι δεν υπήρχε συμβόλαιο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν φαντάστηκα ότι αυτός ο χώρος ήταν κοινόχρηστος, όπως αποδείχτηκε 2 εβδομάδες αργότερα από δικηγόρο που είχε βάλει η πολυκατοικία. Από τότε δεν κάνω χρήση του "πάρκινγκ".
Υπάρχει τρόπος να αποκτήσω νόμιμα αυτόν τον χώρο και αν ναι πληρώνω κάτι έξτρα?
Σας ευχαριστώ πολύ..

xsterg

Re: ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥ ΧΩΡΟΥ

Δημοσίευση από xsterg »

μα καλα φιλε μου. πως αγορασες κατι χωρις συμβολαια? ακομη και ενας ασχετος το γνωριζει αυτο. του εδωσες τα χρηματα δηλαδη και αυτος σου εδωσε τα κλειδια? αυτο δεν λεγεται αγορα. συγνωμη αλλα εμενα μου "βρωμαει" το πραγμα απο μακρυα. ακομη μεγαλυτερο ευθυνης εχεις και εσυ αφου λες οτι διαθετεις ηδη ακινητο στην πολυκατοικια. δεν ηξερες, δεν ρωταγες? το διαμερισμα το εχεις με συμβολαιο η εδωσες τα χρηματα και καποιος σου εδωσε τα κλειδια?
σε καθε περιπτωση οι αλλοι ενοικοι μπορουν να σου κανουν και μηνυση. εσυ με την σειρα σου αν εχεις επαρκη αποδεικτικα στοιχεια στρεφεσαι δικαστικα εναντιον αυτου που σου το πουλησε οπως λες. εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι πηγες να οικοιοποιηθεις κοινοχρηστο χωρο σε συνεργασια με τον προηγουμενο φερομενο ως ιδιοκτητη?

pulscan

Δημοσίευση από pulscan »

Το βρήκες ρε γάτε...
Ναι, θα αγόραζα το πάρκινγκ 2 εβδομάδες πριν μας ανακοινώσει ο δικηγόρος τι παίζει με τα πάρκινγκ...
Το λαμόγιο της υπόθεσης είναι αυτός που μου το πούλησε. Απλά νόμιζα ότι αυτός ο χώρος δεν υπάρχει και δεν φαίνεται πουθενά. Και λάθος μου, το είπα. Στους ενοίκους της πολυκατοικίας δεν θα έκανα ποτέ τέτοια μπινιά. Εκτός απ'ότι μένω χρόνια είναι και ότι δεν είν' του γούστου μου αυτά, θέλω να'μαι καθαρός απέναντι σε όλους. Και δεν μπορώ να το κυνηγήσω δικαστικώς γιατί το μόνο χαρτί που μου έδωσε είναι ένα απλό χαρτί που έλεγε ότι μας το κάνει δωρεά τον καιρό που αγοράσαμε το διαμέρισμα. Μπακαλόχαρτο χωρίς καμιά ισχύ δηλαδή. Ούτε καν μια υπεύθυνη δήλωση ότι του έδωσα τόσα χρήματα. Άλλο λάθος μου. Και να'σαι σίγουρος ότι πήρα το μάθημα μου. Δε πειράζει όσο μεγαλώνουμε μαθαίνουμε.
Anyway.. άλλο ρώτησα, άλλο απάντησες με συνέπεια να μη βοήθησες καθόλου.
Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει επί του θέματος.
Ευχαριστώ πολύ.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

οταν σου το εδωσε, πουλησε, παραχωρησε, πες το οπως θες, συμβολαια δεν ζητησες? σε καθε τι ακριβο ζηταμε συμβολαιο. επίσης συμβολαιο ζηταμε και σε περιπτωση κινητων αντικειμενων μεγαλης αξιας. μα καλα αυτο δεν το ηξερες? το διαμερισμα που εχεις πως το αγορασες?
τοσα χρονια το ειχε ο αλλος και δεν εξεγαν τιποτα οι ενοικοι. μολις το αγορασες εσυ τοτε κινητοποιηθηκαν? δεν ειναι λιγο περιεργο?
και αν θες πες μας. σε τι τιμη το αγορασες? γιατι αν εχασες 500€ εχει καλα. αν το αγορασες 8000€ τοτε τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα. εδω μηχανακι μπορει να αγοραζεις και η διαδικασια και η χαρτουρα ειναι πολλες φορες πανω απο την αξια του αντικειμενου. αδυνατω να πιστεψω τελικα οτι καποιος ειναι τοσο αφελης που δινει χρηματα με ανταλλαγμα ενα χαρτι δωρεας. αυτο απο μονο του ειναι υποπτο. δεν πηγατε σε συμβολαιογραφο?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Αρχικά, καλησπέρα και καλωσήρθες.
pulscan έγραψε:Υπάρχει τρόπος να αποκτήσω νόμιμα αυτόν τον χώρο και αν ναι πληρώνω κάτι έξτρα?
Για να αποκτήσεις κάτι πρέπει να σου το πουλήσει αυτός που το κατέχει νόμιμα. Στην περίπτωσή σου, ιδιοκτήτης είναι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας.
Θεωρώ ότι η μεταβίβαση μπορεί να γίνει εφόσον συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες.

Αυτό λέει η απλή λογική.
Ασφαλή απάντηση θα πάρεις από δικηγόρο γιατί ενδεχομένως κάποιος νόμος να απαγορεύει μεταβίβαση κοινόχρηστου χώρου.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Απαγορεύεται η "ιδιοτικοποίηση" κοινόχρηστου χώρου. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι η παραχώρηση αποκλειστικής χρήσης από την επιτροπή της πολυκατοικίας και αναγράφεται στο καταστατικό και φυσικά γίνεται μόνο σε συμβολαιογράφο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέση Στάθμευσης”