Εστία Διαρροής, απλώς "φάντασμα"...!

Θέματα πρώτης προτεραιότητας είνα η μόνιμη παροχή νερού και η μεταφορά λυμάτων και ομβρίων
Απάντηση
Tassos Walker

Εστία Διαρροής, απλώς "φάντασμα"...!

Δημοσίευση από Tassos Walker »

Γεια χαρά σε όλους!

Καταρχάς, πραγματικά, πολλά πολλά συγχαρητήρια για το φοβερό αυτό site...!! :!: :!:

Πριν από μερικούς μήνες, προέκυψαν προβλήματα και φωνές (...),
γιατί η εντοιχισμένη ντουλάπα του αποκάτω διαμερίσματος, που βρίσκεται αντίστοιχα, στο μέσο του μπαλκονιού μου,
είχε μαζέψει μούχλα από τη υγρασία...

Ο καημένος ο Σπιτονοικοκύρης μου,
πραγματικά καλόκαρδος ανθρωπάκος,
έδωσε ένα σωρό χρήματα, και άλλαξε το (παλιό) μωσαϊκό του μπαλκονιού,
βάζοντας πλακάκι και σιλικόνη για μόνωση.

Το τελευταίο 2μηνο, με τις βροχές που έκανε, μάζεψε πάλι μούχλα η ντουλάπα του αποκάτω...!! :?: :shock: :?:

Σίγουρα, θα έχουν τύχει παρόμοια ευτράπελα σε πολλά μέλη της κουβέντας μας...

Κάθε σκέψη και εμπειρία σας, κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη...!!

Για παράδειγμα, σκεφτόμουνα :

1) Υπάρχουν Ειδικά Συνεργεία, που έχουν τη γνώση και τον Εξοπλισμό, να εντοπίσουν μια η περισσότερες εστίες διαρροής??
2) Τι κόστος να έχει η Πραγματογνωμοσύνη αυτή??
Θα μπορούσε, κατά ένα μέρος της, να συμπεριληφθεί στα Κοινόχρηστα της Πολυκατοικίας??

Συγχωρήστε με για το "μακροσκελές"... :oops:
Σας ευχαριστώ θερμά, για το χρόνο σας και την προσοχή σας...! :cry:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Εστία Διαρροής, απλώς "φάντασμα"...!

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Μήπως πρόσφατα αλλάξανε κουφώματα στο σπίτι τους?
Μήπως ο τοίχος που εμφανίζει μούχλα είναι βορεινός?
Αν ναι, τότε είναι θέμα υγρασίας του χώρου που υγροποιείται στους κρύους τοίχους.
Θέλει καλή μόνωση εξωτερικά του τοίχου.

Tassos Walker

ΠΕΤΡΟΣ Κ. έγραψε:Μήπως πρόσφατα αλλάξανε κουφώματα στο σπίτι τους?
Μήπως ο τοίχος που εμφανίζει μούχλα είναι βορεινός?
Αν ναι, τότε είναι θέμα υγρασίας του χώρου που υγροποιείται στους κρύους τοίχους.
Θέλει καλή μόνωση εξωτερικά του τοίχου.
Να 'στε καλά!
Μόνο που, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη με τον (από κάτω) Ιδιοκτήτη,
αν δεν έχω αδιάσειστα στοιχεία, οτι η στεγανότητα -μόνωση της ταράτσας μου, είναι άριστη... :wall:

Προσανατολίζομαι, αναγκαστικά, στο να ψάξω για Συνεργείο που χρησιμοποιεί τις θερμοκάμερες, για τον εντοπισμό της όποιας διαρροής...
Πώς το βλέπεται αυτό...??
Υπάρχει κάποια άλλη Μέθοδος, εξίσου ακριβής, και οικονομική...?? :-? :-?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια μέθοδος για εντοπισμό της διαρροής.
Να ρωτήσω κάτι: Το μπαλκόνι το δικό σου είναι εκτεθιμένο στην βροχή? Δηλαδή όταν βρέχει έχεις νερά στο μπαλκόνι σου?
Αν όχι, και επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται στις βροχερές μέρες, τότε είναι θέμα υγρασίας της ατμόσφαιρας, οπως είπα και στο προηγούμενο μύνημα. Αλλιώς το πρόβλημα θα εμφανίζεται και όταν ρίχνεις νερό με το λάστιχο στο μπαλκόνι σου. Συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Να σου πω παράδειγμα:
Στο πατρικό μου, μετά από αλλαγή κουφωμάτων, παρουσιάστηκε πολύ υγρασία κάτω από από τα κουφώματα της κουζίνας. Μιλάμε για σκέτο νερό, σε σημείο που λες οτι υπάρχει διαρροή από σωλήνα. Κι όμως ήταν από την υγροποίηση των υδρατμών στον κρύο τοίχο της κουζίνας. Με μια μόνωση το θέμα λύθηκε.

Tassos Walker

ΠΕΤΡΟΣ Κ. έγραψε:Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια μέθοδος για εντοπισμό της διαρροής.
Να ρωτήσω κάτι: Το μπαλκόνι το δικό σου είναι εκτεθιμένο στην βροχή? Δηλαδή όταν βρέχει έχεις νερά στο μπαλκόνι σου?
Αν όχι, και επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται στις βροχερές μέρες, τότε είναι θέμα υγρασίας της ατμόσφαιρας, οπως είπα και στο προηγούμενο μύνημα.
Αλλιώς το πρόβλημα θα εμφανίζεται και όταν ρίχνεις νερό με το λάστιχο στο μπαλκόνι σου. Συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Να σου πω παράδειγμα:
Στο πατρικό μου, μετά από αλλαγή κουφωμάτων, παρουσιάστηκε πολύ υγρασία κάτω από από τα κουφώματα της κουζίνας. Μιλάμε για σκέτο νερό, σε σημείο που λες οτι υπάρχει διαρροή από σωλήνα. Κι όμως ήταν από την υγροποίηση των υδρατμών στον κρύο τοίχο της κουζίνας. Με μια μόνωση το θέμα λύθηκε.
κύριε Πέτρο, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!
Πραγματικά, μου δίνεις μια άλλη προοπτική -σκοπιά αντιμετώπισης του προβλήματος, πολύ λογική, και απίστευτα απλή και σοφή μαζί...! :!: :!:

Ως προς τις νέες Τεχνικές εντοπισμού διαρροών,
υπάρχει πολύ μεγάλη εξέλιξη, σε βαθμό, που με πιάνει ίλιγγος,
ως προς το ποιά θα ήταν η πιο αξιόπιστη -ακριβής στην εντόπιση της βλάβης, και όχι απαγορευτικά "ακριβή" για την τσέπη μας...... :oops:

Αυτό το απλούστατο,
του να γεμίσω την ταράτσα μου με νερό, για μία μέρα συνεχόμενη (να την κάνω πισίνα!!),
και, να μου πεί ο αποκάτω, αν φουντώνει η υγρασία του,
μήπως, τελικά, θα έπρεπε να είναι το πρώτο και βασικό στάδιο Ελέγχου...?!! :shock: :-?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Tassos Walker έγραψε: Αυτό το απλούστατο,
του να γεμίσω την ταράτσα μου με νερό, για μία μέρα συνεχόμενη (να την κάνω πισίνα!!),
και, να μου πεί ο αποκάτω, αν φουντώνει η υγρασία του,
μήπως, τελικά, θα έπρεπε να είναι το πρώτο και βασικό στάδιο Ελέγχου...?!! :shock: :-?
Μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις έτσι!

Manolis Buzi

Δημοσίευση από Manolis Buzi »

Η μούχλα οφείλεται στην θερμογέφυρα η οποία δημιουργείται από τους αμόνωτους εξωτερικούς τοίχους. Η μόνη οριστική λύση είναι η εξωτερική θερμομόνωση.

BASILHS BASILHS

Δημοσίευση από BASILHS BASILHS »

Tassos Walker έγραψε:Γεια χαρά σε όλους!

Καταρχάς, πραγματικά, πολλά πολλά συγχαρητήρια για το φοβερό αυτό site...!! :!: :!:

Πριν από μερικούς μήνες, προέκυψαν προβλήματα και φωνές (...),
γιατί η εντοιχισμένη ντουλάπα του αποκάτω διαμερίσματος, που βρίσκεται αντίστοιχα, στο μέσο του μπαλκονιού μου,
είχε μαζέψει μούχλα από τη υγρασία...

Ο καημένος ο Σπιτονοικοκύρης μου,
πραγματικά καλόκαρδος ανθρωπάκος,
έδωσε ένα σωρό χρήματα, και άλλαξε το (παλιό) μωσαϊκό του μπαλκονιού,
βάζοντας πλακάκι και σιλικόνη για μόνωση.

Το τελευταίο 2μηνο, με τις βροχές που έκανε, μάζεψε πάλι μούχλα η ντουλάπα του αποκάτω...!! :?: :shock: :?:

Σίγουρα, θα έχουν τύχει παρόμοια ευτράπελα σε πολλά μέλη της κουβέντας μας...

Κάθε σκέψη και εμπειρία σας, κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη...!!

Για παράδειγμα, σκεφτόμουνα :

1) Υπάρχουν Ειδικά Συνεργεία, που έχουν τη γνώση και τον Εξοπλισμό, να εντοπίσουν μια η περισσότερες εστίες διαρροής??
2) Τι κόστος να έχει η Πραγματογνωμοσύνη αυτή??
Θα μπορούσε, κατά ένα μέρος της, να συμπεριληφθεί στα Κοινόχρηστα της Πολυκατοικίας??

Συγχωρήστε με για το "μακροσκελές"... :oops:
Σας ευχαριστώ θερμά, για το χρόνο σας και την προσοχή σας...! :cry:
ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ,ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΕΝΑΝ ΚΥΡΙΟ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΑΜΕΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΒΡΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΧΩΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΓΕΤΕ ΤΟ ΤΗ 6932633317

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ύδρευση & Αποχέτευση”