Γενική συνέλευση για θερμανση

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
Brutus_

Γενική συνέλευση για θερμανση

Δημοσίευση από Brutus_ »

Στην πολυκατοικία που διαμένω ως ενοικιαστής μπήκε πετρέλαιο θέρμανσης χωρίς να προηγηθεί γενική συνέλευση.Ειναι σωστό αυτό;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Γενική συνέλευση για θερμανση

Δημοσίευση από gtsoukn »

Φυσικά και είναι σωστό.
Αλίμονό μας αν γινόταν συνέλευση για κάθε φορά που έπρεπε να μπει πετρέλαιο.

Εσύ όμως, γιατί θεωρείς ότι πρέπει να γίνεται συνέλευση για το λόγο αυτό;

Υ.Γ. Καλωσήρθες στην παρέα.

Brutus_

Δημοσίευση από Brutus_ »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.Ξερω πως στις περισσότερες πολυκατοικίες οι κάτοικοι κάνουν γενική συνέλευση για να δουν πόσοι θέλουν και πόσοι όχι να μπει πετρέλαιο.Δεν είμαστε όλοι στην ίδια οικονομική κατάσταση.Επισης σε ερώτηση μου στον διαχειριστή για το γιατί δεν έγινε συνέλευση ,η απάντηση ήταν ότι συζητήθηκε πριν 3 χρόνια και αποφασίστηκε ότι όταν υπάρχει ανάγκη θα βάζουν.Η απόφαση που πάρθηκε πριν 3 χρόνια ισχύει ακόμη;;Δεν θα έπρεπε να υπάρξει και περυσι (2019) κάποια συνελευση-συζητηση;;

Brutus_

Δημοσίευση από Brutus_ »

Επίσης η απάντηση περιείχε και την δικαιολογία ότι ρωτήθηκαν προφορικά οι περισσότεροι από τους ενοίκους /ιδιοκτήτες και είπαν ότι θέλουν πετρέλαιο.Αυτο το "προφορικά" πως αποδεικνύεται;Έχει βάση; Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Αγαπητέ φίλε,

Σέβομαι την οικονομική κατάσταση οποιουδήποτε.
Καλώς ή κακώς όμως το διαμέρισμα αγοράστηκε ή ενοικιάστηκε με κεντρική θέρμανση.
Συνελεύσεις για τη λειτουργία ή όχι του καυστήρα έχουν ισχύ μόνο σε περίπτωση ομοφωνίας και όχι απλά πλειοψηφίας.
Δηλαδή, δεν μπορεί να αποφασίσει άλλος και να μου καταργήσει την κεντρική θέρμανση και ως αποτέλεσμα να με βάλει σε επιπλέον έξοδα για εναλλακτική θέρμανση.
Όποιος δεν θέλει την κεντρική θέρμανση συμμετέχει σ' αυτή με το πάγιο (εφόσον και όπως προβλέπεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας).

Brutus_

Δημοσίευση από Brutus_ »

Είναι πολλά που ισχύουν ξεχωριστά σε κάθε πολυκατοικία ..Αυτό που γνωρίζω είναι πως πρέπει κάθε χρόνο να γίνεται γενική συνέλευση για διάφορα θέματα ένα από αυτά είναι και η εκλογή νέου διαχειριστή..Εδώ δεν γίνεται ούτε αυτό..όποτε δεν υπάρχει κανονικό και σωστό έτσι κι αλλιώς ..Και το αν θα μπει πετρέλαιο ή όχι είναι πολύ διαφορετικό από το αν θα λειτουργεί η κεντρική θέρμανση ή το αν θέλω εναλλακτική θέρμανση.Με τον καινούργιο νόμο μπορεί ο ιδιοκτήτης να ζητήσει να κάνει στο διαμέρισμα του αυτόνομη θέρμανση πάντως.Αλλα αυτό είναι άλλο θέμα.Ας το αφήσουμε το όλο θέμα γιατί δεν βγαίνει άκρη.Σας ευχαριστώ όπως και να έχει.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

τα πραγματα ειναι οπως τα λεει ο φιλος gtsoukn. τα διαμερισματα αγοραστηκαν με θερμανση και με αυτην θα λειτουργησουν μεχρι τελους της οικοδομης. αν δεν εχεις μπορεις καλλιστα να πουλησεις η να χαρισεις το διαμερισμα σου ετσι ωστε να απαλλαγεις και απο την θερμανση και να ζησεις επι τελους ελευθερος σε σπηλια!

Brutus_

Δημοσίευση από Brutus_ »

Επαναλαμβάνω πως σε κάθε πολυκατοικία υπάρχει ένας κανονισμός.Στην δική μου περίπτωση λέει ,και ζήτησα να το έχω και εγώ το αντίγραφο του καταστατικου ότι δεν χρειάζεται γενική συνέλευση για να μπει πετρέλαιο .Δεν το γνώριζα ,το έμαθα και είναι σεβαστό.Το που θα μείνω θα το κρίνω εγώ και μόνο και κανεις δεν μπορεί να μου το επιβάλει.Υπαρχουν ηλικιωμενοι και μωρά στην πολυκατοικία μου και τα σέβομαι απόλυτα.Δεν είπα να μην υπάρχει θέρμανση.Αλλα το να γίνεται συνέλευση μια φορά το χρόνο για όλα τα ζητήματα (όπως η εκλογή νέου διαχειριστή ) ή το να υπάρχουν τοιχοκολλημενες οι αποδείξεις για όλα τα έξοδα ,είναι κάτι που θα έπρεπε να γίνεται και δεν γίνεται εδώ που βρίσκομαι.Οποτε ας μην το συνεχίσουμε άλλο ,δεν υπάρχει νόημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”