Πάγιο θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
Ελένη Σ

Re: Πάγιο θέρμανσης

Δημοσίευση από Ελένη Σ »

Γεια σας παιδια,

αν γίνετε να κανω μια ερωτηση για το θέμα της θέρμανσης της πολυκατοικιας μας...

αγοράσαμε ένα διαμερισμα σε καινουρια πολυκατοικια πριν απο δυο χρονια περιπου και όταν ήρθαμε στο διαμερισμα δεν υπηρχε στα κοινοχρηστα παγιο θερμανσης... ξαφνικά φετος ο διαχειρηστης αποφάσησε στα κοινοχρηστα της πολυκατοικιας να βάλει παγιο θερμανσης. το καταστασικο της πολυκατοικιας γραφει: η εγκατασταση της κεντρικης θερμανσεως θα κατασκευαστει κατα το μονοσωληνιον συστημα και οι δαπάνες αυτης θα κατανέμωνται βάσει μετρητων τοποθετημενων εις το λεβητοστασιο, δαπανες των ιδιοκτητων των οριζόντιων ιδιοκτησιων. η κατανομη των δαπανων θερμανσεως θα γίνει βάσει του σχετικου πίνακα του αρμοδιου μηχανολόγου... κτλ.

τωρα θέλω να ρωτησω :
1) μπορεί ο διαχειρηστης μόνος του να αποφασίζει χωρίς συνέλευση άν θα χρεωσει στην πολυκατοικία παγια θέρμανσης?
2) υπάρχουν διαμερίσματα που τους καλοκαιρινούς μήνες ανοιγαν την θερμανση για να ζεσταθει το νερο. αυτο γιατι πρεπει να το πληρωνουμε εμεις στα πάγια?
3) το καταστατικο βαση αυτου που σας εγραψα λεει κατι για πάγια? και αν ναι ισχυει για ολους τους μηνες του χρόνου ή μονο για τους χειμερινους?

ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Ελένη καλωσήρθες.

Διάβασε το Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση και θα καταλάβεις τι πληρώνεις και γιατί.

Γιώργος.

Ελένη Σ

Δημοσίευση από Ελένη Σ »

gtsoukn έγραψε:Ελένη καλωσήρθες.

Διάβασε το Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση και θα καταλάβεις τι πληρώνεις και γιατί.

Γιώργος.

ναι αλλα ο διαχειρηστης που το εβαλε ΤΩΡΑ χωρις συννενοηση στα κοινοχρηστα το έχει αυτο το δικαιωμα και απο τη στιγμη που δεν το γραφει το καταστατικό???

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Ελένη συγνώμη.

Τώρα είδα ότι στην πολυκατοικία υπάρχει και boiler, οπότε θεώρησε το παραπάνω link άκυρο.
Δες εδώ: Κατανομή Δαπανών σε χρήση Boiler.
Προτείνω να μιλήσεις με το μηχανικό που έφτιαξε τη μελέτη.
Και, αν θέλεις, μας το μεταφέρεις και σε μας.

Αλλά, αν γινόταν με λάθος τρόπο η κατανομή στο παρελθόν, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί ο σωστός τρόπος.

PANAHS11

ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από PANAHS11 »

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα εάν μπορείτε να με βοηθήσετε με το πρόβλημά μου.Είμαστε πολυκατοικία 7 οροφοδιαμερισμάτων με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου με ωρομετρητές.Λόγω της οικονομικής κρίσης και της αύξησης της τιμής του πετρελαίου τα 6 απο τα 7 οροφοδιαμερίσματα δεν έχουμε καθόλου κατανάλωση και δεν θέλουμε ναπληρωνουμε καθόλου πάγιο σε αντίθεση με έναν ιδιοκτήτη που κανει μόνος του κατανάλωση και θέλει όλοι οι υπόλοιποι να πληρώνουμε πάγιο με 0 ώρες κατανάλωση.Το καταστάτικο λέει οτι το πάγιο ορίζεται στο 20% αλλά οτι η γενική συνέλευση μπορεί με απόφαση της να αυξομοιώσει το ως άνω ποσοστό.Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης που κάνει την κατανάλωση ισχυρίζεται οτι χρειάζεται παμψηφία για να αλλάξει το ποσοστό ενω όλοι οι υπόλοιποι λέμε οτι χρειάζεται απλή πλειοψηφία οι οποίοι είμαστε οι 6 απο τους 7.Το καταστάτικο λέει απλά οτι η γενική συνέλευση μπορεί να αυξομοιώσει το ποσοστό μετά απο συνέλευσή της χωρίς να διευκρινίζει εάν χρειάζεται απλή πλειοψηφία ή παμψηφία.Αλλά άμα ηταν και ήθελε παμψηφία δεν θα έλεγε ομόφωνα λέω εγώ?Εάν έχετε και κάτι που να το αποδεικνύει νόμιμα θα σας παρακαλούσα να μου το επισυνάψετε καθώς δεν έχουμε την δυνατότητα να πληρώνουμε πλέον αυτο το ποσοστό.Να σημειώσω ότι η πολυκατοικία είναι κατασκευής 2001 και ουδέποτε πληρώσαμε το παραμικρό πάγιο.Αυτόν τον μήνα ξεκίνησε η συγκεκριμένη ιστορία απο τον συγκεκριμένο μοναδικό που κάνει κατανάλωση και τυνγχάνει να είναι και διαχειρηστής για κανα δίμηνο ακόμα.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Αγαπητέ Παναή,

Δεν έχω ξαναδεί σε καταστατικό να ορίζεται ότι οι συνιδιοκτήτες μπορούν να αυξομειώνουν το πάγιο κατά το δοκούν. Είσαι απόλυτα βέβαιος για αυτό; Το πάγιο σε αυτόνομη θέρμανση είναι νόμος του κράτους και κανένα καταστατικό γενικής συνέλευσης δεν μπορεί να τον υπερβεί. Ακόμα και εάν έχετε παμψηφία, χρειάζεται νέα συμβολαιογραφική πράξη, αλλά δεν υπάρχει συμβολαιογράφος-δικηγόρος που να μπορεί να υπογράψει συμβόλαιο που να αντιβαίνει το νόμο.
Βεβαιώσου ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα γραμμένο στο καταστατικό και εάν σου είναι εύκολο μετέφερέ στο φόρουμ για να έχουμε πληρέστερη εικόνα.
Κατά τη γνώμη μου ο ιδιοκτήτης που καταναλώνει ώρες έχει απόλυτο δίκιο.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

taz

Δημοσίευση από taz »

Ακριβώς όπως τα είπε ο ο Χάρης είναι, το πάγιο είναι νόμος του κράτους, και εξυπηρετεί κάποιο συγκεκριμένο σκοπό/έχει λόγο ύπαρξης, νομίζω οτι είναι αυτονόητο το γιατί υπάρχει.

Καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολοι οι καιροί και η πλειοψηφία των Ελλήνων ζοριζόμαστε πάρα πολύ χοντρά, αλλά κάτι τέτοιες ερωτήσεις μου δίνουν την αίσθηση οτι μπροστά στο προσωπικό όφελος θα χάσουμε και την ανθρωπιά μας και την λογική μας, το τι είναι δίκαιο και τι άδικο. Ο συνένοικος σας έχει κάθε δικαίωμα στο να έχει θέρμανση, ακόμα και αν οι υπόλοιποι δεν θέλετε να έχετε. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να του εναντιώνεστε και ούτε ελπίζω να τον θεωρείτε τον κακό της πολυκατοικίας. Θα μπορούσε ο καθένας σας να είναι στην θέση του.

Να σας ρωτήσω με την ίδια λογική του παραλόγου που ακούω και εγώ στην πολυκατοικία μου (γιατί όπως είπα κοιτάζουμε πλέον μόνο το οτι μας συμφέρει προσωπικά), γιατί δεν κλείνετε το ανσασέρ να μην πληρώνετε ρεύμα, μηνιαία συντήρηση, και οτι επισκευές προκύπτουν;

PANAHS11

Δημοσίευση από PANAHS11 »

Συγνώμη δηλαδή ειναι λογικό να έχω στην πολυκατοικία 60 ευρώ τον περασμένο μήνα κοινόχρηστα εκ των οποίων τα 33,4 να είναι το πάγιο για 0 ώρες?Επειδή ο 1 στους 7 καίει 200 ώρες το μήνα ενώ όλοι οι άλλοι 0?Δηλαδή εαν τις κάνει 400?Εγώ θα πρέπει να πληρώνω 67 ευρω πάλι για 0 ώρες?Το καταστατικό λέει καθαρά οτι το ποσοστό του παγίου ορίζεται σε 20% αλλά η γενική συνέλευση μπορεί με απόφαση της να αυξομειώσει το ποσοστό.Χαρακτηριστικά λέει:Η γενική συνέλευση με απόφαση της μπορεί να αυξομοιώσει το ως άνω ορισμένο ποσοστό.Εγώ μετά απο ερώτηση σε δικηγόρο μου είπε οτι εφόσον το λέει, αλλάζει με απλή πλειοψηφία.Δεν λέμε να μην έχει θέρμανση ο άνθρωπος αλλά όχι και να πληρώνουμε τόσα χρήματα για να καίει ο ένας.Δεν τα έχουμε, εκεί είναι το θέμα αλλίως εννοείται ότι θα καίγαμε και εμείς εστω λίγο!Λέμε να παει το πάγιο μεχρι 7-8 ευρώ το μήνα.Άμα ειναι να δίνω τόσο λεφτα για πάγιο βαζω αυτόνομο λέβητα φυσικού αερίου γιατι εχω το 51% και βγαίνω απ'όλα τα έξοδα μεχρι και της συντήρησης του καυστήρα.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Χωρίς να θέλω να αντιδικήσω μαζί σου, ο συνιδιοκτήτης έχει δίκιο και εσείς άδικο. Ωστόσο, εάν λέει τέτοιο πράγμα το καταστατικό σας τότε καλό κουράγιο σε περίπτωση που δεν κάνει πίσω ο ιδιοκτήτης που ανάβει το καλοριφέρ. Καλό κουράγιο γιατί η διαμάχη θα κρατήσει χρόνια.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

ppk

Δημοσίευση από ppk »

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ και τις απάντησεις που δίνεται.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής το ποσοστό του παγίου στην θέρμανση καθορίζεται βάση νόμου ή βάση του καταστατικού γιατί έχω ακούσει αρκετά διαφορετικά ποσοτά 10%,20%,30% πάντως στην δικιά μας περίπτωση είναι 32%. Αυτό μπορεί να αλλάξει με συμβολαιογραφική πράξη μόνο ή θα χρειαστεί και καινούργια μελέτη;

Πανάρετος

Δημοσίευση από Πανάρετος »

ppk έγραψε:Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ και τις απάντησεις που δίνεται.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής το ποσοστό του παγίου στην θέρμανση καθορίζεται βάση νόμου ή βάση του καταστατικού γιατί έχω ακούσει αρκετά διαφορετικά ποσοτά 10%,20%,30% πάντως στην δικιά μας περίπτωση είναι 32%. Αυτό μπορεί να αλλάξει με συμβολαιογραφική πράξη μόνο ή θα χρειαστεί και καινούργια μελέτη;
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
Ο κανονισμος της οικοδομής σε κάθε περιπτωση ειναι η κατεξοχίν συμβαση κατά την οποία οι συνιδιοκτήτες ρυθμίζουν ελεύθερα τους όρους διαχειρισης των κοινοχρήστων Δαπανών (απο το πρώτο έξοδο ως το τελευταίο). Αυτοί οι συμφωνημένοι όροι υπερισχύουν των νόμων, εκτος κι αν καποιος όρος αποτελεί καταχρηστική ασκηση δικαιώματος.

Την κριση περί της καταχρηστικότητας κανει μονο η Δικαστική Αρχή.

Οσον αφορά την αλλαγή των όρων στο καταμερισμό των δαπανων μιας οικοδομής αλλά και τους όρους για την ομαλή λειτουργία της την κρίνει η συμβολαιογραφική πράξη.
Για να επέλθει νεα συμβολαιογραφική πράξη απαιτείται σε καθε περίπτωση ΠΑΜΨΗΦΙΑ των ιδιοκτητών-ενοίκων! ΟΧΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ.

taz

Δημοσίευση από taz »

Πανάρετος έγραψε: Ο κανονισμος της οικοδομής σε κάθε περιπτωση ειναι η κατεξοχίν συμβαση κατά την οποία οι συνιδιοκτήτες ρυθμίζουν ελεύθερα τους όρους διαχειρισης των κοινοχρήστων Δαπανών (απο το πρώτο έξοδο ως το τελευταίο). Αυτοί οι συμφωνημένοι όροι υπερισχύουν των νόμων, εκτος κι αν καποιος όρος αποτελεί καταχρηστική ασκηση δικαιώματος.
Oι νόμοι του Κράτους υπερισχύουν του κανονισμού της πολυκατοικίας, αλοίμονο αν ίσχυε το αντίθετο! Ελπίζω να μην εννοούσες αυτό...
Πανάρετος έγραψε: Οσον αφορά την αλλαγή των όρων στο καταμερισμό των δαπανων μιας οικοδομής αλλά και τους όρους για την ομαλή λειτουργία της την κρίνει η συμβολαιογραφική πράξη.
Για να επέλθει νεα συμβολαιογραφική πράξη απαιτείται σε καθε περίπτωση ΠΑΜΨΗΦΙΑ των ιδιοκτητών-ενοίκων! ΟΧΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ.
Τα έχουμε ξαναπεί, ναι μεν απαιτείται παμψηφία, ωστόσο το 65% μπορεί να προσφύγει δικαστικά και να αλλάξει τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Πολυκατοικίες με αυτονομία
Ότι ορίζει ο πίνακας κατανομής δαπανών του ηλεκτρολόγου-μηχανολόγου. Αυτό μπορεί να είναι οτιδήποτε. Προσωπικά δεν έχω δει πάνω από 37% πάγιο και κάτω από 22%. Αυτό για να αλλάξει πρέπει να γίνει καινούρια μελέτη κατανομής δαπανών και εκ νέου συμβολαιογραφική πράξη. ΑΛΛΑ Η ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Πολυκατοικίες χωρία αυτονομία
Συνήθως είναι 30%. Συνήθως το καταστατικό δεν αναφέρει τίποτα και ως εκ τούτου έχουμε ως αποτέλεσμα το γνωστό μπάχαλο. 30% και είναι όλοι καλυμένοι.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Πανάρετος

Δημοσίευση από Πανάρετος »

Oι νόμοι του Κράτους υπερισχύουν του κανονισμού της πολυκατοικίας, αλοίμονο αν ίσχυε το αντίθετο! Ελπίζω να μην εννοούσες αυτό...
Aν ενας Νόμος αναφέρει άλλα, και ενας κανονισμός συνιδιοκτησίας άλλα, ποιος αποφασίζει ποιό ειναι αυτο που ισχύει;

το 65 % να προσφύγει δικαστικά και να αλλάξει τον κανονισμό της πολυκατοικίας

ειναι 1000% σιγουρο οτι ακομη και αν προσφύγει οτι θα τον αλλάξει;;;

Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται από την πείρα σου, για να ξεκαθαρίσει αν μπει καποιος σε αυτή τη διαδικασία;; - μιλάω για ολα τα στάδια

taz

Δημοσίευση από taz »

Πανάρετος έγραψε: Aν ενας Νόμος αναφέρει άλλα, και ενας κανονισμός συνιδιοκτησίας άλλα, ποιος αποφασίζει ποιό ειναι αυτο που ισχύει;
Δεν υπάρχει το "ποιός αποφασίζει", ο νόμος του Κράτους είναι υπεράνω, οτι και να γράφει ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Ο διαχειριστής πρέπει να φροντίζει πρώτα να εφαρμόζονται οι νόμοι του κράτους, και εν συνεχεία λοιποί κανόνες της πολυκατοικίας.
Πανάρετος έγραψε:ειναι 1000% σιγουρο οτι ακομη και αν προσφύγει οτι θα τον αλλάξει;;;

Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται από την πείρα σου, για να ξεκαθαρίσει αν μπει καποιος σε αυτή τη διαδικασία;; - μιλάω για ολα τα στάδια
Αναφέρω και πάλι τι προβλέπει ο νόμος (περί 65%), υπάρχουν και δεδικασμένα. Τώρα για το πόσο καιρό θα πάρει, δεν ξέρω τι να σου πω... υποθέτω κάποιους μήνες... Τώρα στην Ελλάδα που οι δικηγόροι είναι συνέχεια σε απεργία, που στον 21 αιώνα ακόμα να μηχανογραφηθούν τα δικόγραφα κλπ ενώ σε άλλες χώρες των Βαλκανίων έχουν ήδη, και που τίποτα πια δεν φαίνεται να λειτουργεί σωστά... σηκώνω ψηλά τα χέρια για το πόσο θα πάρει στην πραγματικότητα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”