Πάγιο θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
gboun

Πάγιο θέρμανσης

Δημοσίευση από gboun »

Συγνωμη που επανερχωμαι στο παγιο θερμανσης αλλα χρειαζωμαι μια βοηθεια.

Το παγιο θερμανσης σε κτηριο με κεντρικη θερμανση χωρις ορομετρηση (παλιο συστημα), χωρις καταστατικο και χωρις μελετη θερμανσης με απωλειες, ποιο θα ειναι;

Χρησιμοποιουμε υπολογισμο με ποσοστα, ενα διαμερισμα ειναι ξενοικιαστο, τι χρεωνω σαν παγιο θερμανσης ;
Τα ei & fi δεν τα εχω, πιθανον δεν εχουν υπολογισθει ποτε λογω παλαιας αδειας.
Το Π.Δ. του 1985 (ΦΕΚ Δ' 631) το υπολογιζει μονο με την χρηση των ei & fi .

Οποτε χρεωνω αυθαιρετα το 30% π.χ. του αναλογουντος κοστους θερμανσης στο κλειστο ;
Και αν ναι, βασει ποιου νομου/κανονισμου ;
Ο ιδιοκτητης δεν διαφωνει (αρχικα) αλλα ζηταει το νομικο υποβαθρο για να αποφασισει

Φιλικα Γιωργος

Πανάρετος

Re: Πάγιο θέρμανσης

Δημοσίευση από Πανάρετος »

αγαπητοί φίλοι,

εχω την εξης αποροια και θελω μια άποψη επι του θεματος.....

Στον κανονισμό της οικοδομής (έτος κατασκευης 2004) που κατοικώ και έχει υπογραφτεί απ' ολους τους ενοίκους - εφαρμόζεται το σύστημα της ωρομέτρησης αναφέρεται ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ
....." για τη θέρμανση όλης της οικοδομής, δεδομένης της εγκατάστασης συστήματος κεντρικής θέρμανσης και παροχής αυτονομίας ......ορίζεται ότι ποσοστό 90% της όλης δαπάνης θα βαρύνει καθένα απο τους χώρους αυτούς ανάλογα με τις ενδείξεις των μετρητών του, το υπόλοιπο δε 10% αυτής, όπως και κάθε δαπάνη συντήρησης και επισκευης (λέβητες, καυστήρες, σψληνώσεις σε κοινόχρηστους χώρους, όπως και καθε δαπάνη θέρμανσης αυτών) θα βαρύνει κάθε διαιρετό χώρο ανάλογα με το ποσοστό τους στις δαπάνες που αναγράφονται στον πίνακα αναλογιών ή όπως ορίζει ο Νόμος ή η πάγια νομολογία και ανεξάρτητα ή όχι απο τη χρήση ή όχι του διαιρετού χώρου."

εμεις εκδίδουμε κοινοχρηστα βασει του ΠΙΝΑΚΑ ΔΑΠΑΝΩΝ ΘΕΡΜΑΣΝΗΣ που φυσικα βγάζει τα γνωστα δεδομενα και τιμες....(το γνωστό προγραμμα)
εγώ αυτή τη στιγμή με τις λιγοτερες ώρες και απο αυριο με μηδενικες (κλεινω το διακοπτη) ζητώ να εφαρμοστεί ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ οχι στο συνολο της δαπανης ΑΛΛΑ ζητώ την εφαρμογή του στο 10% ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ.....

ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ(χρησιμοποιω αλλες πηγες ) ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΥΣΤΗΡΑ.....ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΩ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.

εχει κανενας άλλος το ιδιο όρο στο κανονισμο της οικοδομής του;; Πως το βλέπετε μπορω να ζητησω την εφαρμογή του προγράμματος σε ποσο π.χ. 1000 ευρώ στα 100 και να επιβαρυνθώ περιπου με το 1/8 των 100 ευρω αν και εφόσον υπάρχει 0δενικη καταναλωση

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ!!!

scorpion

Δημοσίευση από scorpion »

Γαιά χαρά σε όλους

Έγινα διαχειριστής στο παλιό πατρικό μου και θέλω να βάλω σόμπα ξύλου για να αποκόπω από τα κοινόχρηστα θέρμανσης γιατί πληρώνω 300 Ευρό τον μήνα και παρόλα αυτά δεν ζεστένομαι.

ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΑΣ

:-D :-(

Έχουμε κεντρική θέρμανση με το αρχαίο σύστημα (δλδ καίει τις ίδιες ώρες για όλους). Η πολυκατοικία νομίζω συστάθηκε το '84 και λίγους μήνες αργότερα βάλανε όλοι επιπλέον καλοριφέρ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο καυστήρας να μην μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του λέβητα πάνω από τους 60 βαθμούς κελσίου και έτσι να δουλέυει ασταμάτητα (τις ώρες που τον έχουμε ανοιχτό), καταναλώνοντας περρισότερο πετρέλαιο, και αυτό συνεχήζεται επί 28 χρόνια!
Πριν μερικά χρόνια κάποιος στο ρετιρε αυτονομήθηκε, και πρόπερσι και ο άλλος που είναι από κάτω του χωρίς να πληρώνουνε κανένα πάγιο.
Φυσικά κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικιας. Η μελέτη που είχε γίνει στην αρχή δεν τους άρεσε και τώρα μου είπανε ότι τα βγάζουνε με τα τετραγωνικά (ουτε αυτό ισχύει γιατί ο κάθε όροφος δεν πληρώνει τα ίδια με τους άλλους ορόφους). Μου δώσανε έναν δικό τους πίνακα με συντελεστές.
Εγώ μένω στον δεύτερο (τριόροφη πολυκατοικία) και νομίζω ότι θα μου ζητήσουνε πάγιο για τον λόγο του ότι παιρνάνε σωλήνες από το διαμέρισμά μου.

ΜΗΝ ΜΕ ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ; :wall:

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Ξέρω ότι λόγο της πολυπλοκότητας της κατάστασης ίσως να μην πάρω απάντηση :oops:

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

06/09/12 16:58 Διόρθωση του ακόλουθου κειμένου από Admin κατόπιν αιτήσεως του χρήστη "ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ"
Σε παλιά συστήματα με κατακόρυφες στήλες που διατρέχουν όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας πρέπει να πληρώνεις πάγια ΠΑΝΤΑ. Είτε βάλεις φυσικό άεριο με ατομικό λέβητα, είτε βάλεις ηλεκτρικό λέβητα, είτε βάλεις αντλία αέρα-νερού, είτε βάλεις οτιδήποτε υπάρχει. Νομίζω ότι είναι απλό και κατανοητό. Δεν υπάρχει επιλογή μη πληρωμής παγίων. Τέλος. Οι σωλήνες που περνούν μέσα από το σπίτι σου είναι η αιτία για την οποία πρέπει να καταβάλλεις πάγια.

Σε νεότερα συστήματα με αυτονομία θέρμανσης στα οποία οι κατακόρυφες στήλες που διατρέχουν τους ορόφους περνούν μέσα από τα κλιμακοστάσια και στα οποία υπάρχουν ξεχωριστές σωληνώσεις για κάθε διαμέρισμα, εφόσον βάλεις κάτι από τα παράπανω ΠΡΕΠΕΙ να αποκοπείς και από τα πάγια. Εάν δεν βάλεις τίποτα από τα παράπανω, ή αν βάλεις κλιματιστικά ή αν βάλεις ηλεκτρικά καλοριφέρ τότε δεν ΠΡΕΠΕΙ να αποκοπείς από τα πάγια.
Σε παλιά συστήματα με κατακόρυφες στήλες που διατρέχουν όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας εάν βάλεις είτε φυσικό άεριο με ατομικό λέβητα, είτε ηλεκτρικό λέβητα, είτε αντλία αέρα-νερού και μονώσεις και τις κατακόρυφες στήλες που περνούν από το διαμέρισμά σου, τότε αποκόβεσαι ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ.

Σε νεότερα συστήματα με αυτονομία θέρμανσης στα οποία οι κατακόρυφες στήλες που διατρέχουν τους ορόφους περνούν μέσα από τα κλιμακοστάσια και στα οποία υπάρχουν ξεχωριστές σωληνώσεις για κάθε διαμέρισμα, εφόσον βάλεις κάτι από τα παράπανω αποκόβεσαι ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΝΩΣΕΙΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ.

Η λύση στη δική σου περίπτωση είναι μια και μοναδική. Πρώτον, σύνταξη πίνακα κατανομής δαπανών σύμφωνα με την πραγματικότητα. Δεύτερον, όλοι συμμετέχουν με πάγια 30% στην θέρμανση. Τρίτον, αλλαγή λέβητα και καυστήρα. Ο καυστήρας θα είναι διβάθμιος για να μπορεί να καταναλώνει πολύ λιγότερο πετρέλαιο. Τέταρτον, αλλαγή του κυκλοφορητή σε ινβέρτερ (αυτό μπορεί να γίνει αργότερα).

Το κατά πόσο θα χρησιμοποιήσετε πετρέλαιο, φυσικό αέριο, πέλλετς ή οτιδήποτε άλλο είναι καθαρά δικό σας θέμα.

Φιλικά
Χάρης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ την Σάβ Ιαν 21, 2012 5:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ(χρησιμοποιω αλλες πηγες )
Αγαπητέ φίλε,

Πες μας τι πηγές χρησιμοποιείς και θα σου απαντήσουμε.
ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΥΣΤΗΡΑ.....ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΩ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.
Ο διακόπτης παροχής από τον καυστήρα τι είναι; Η αποκοπή από κεντρική θέρμανση με αυτονομία γίνεται με κλείσιμο της ηλεκτροβάννας και αφαίρεσή της. Εάν αργότερα αλλάξεις γνώμη τότε μπορείς να ξανατοποθετήσεις την ηλεκτροβάννα (φυσικά την ηλεκτροβάννα δεν την κρατάς εσύ, αλλά ο διαχειριστής της πολυκατοικίας).

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GoldenFS »

scorpion έγραψε:Γαιά χαρά σε όλους

Έγινα διαχειριστής στο παλιό πατρικό μου και θέλω να βάλω σόμπα ξύλου για να αποκόπω από τα κοινόχρηστα θέρμανσης γιατί πληρώνω 300 Ευρό τον μήνα και παρόλα αυτά δεν ζεστένομαι.

ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΑΣ

Έχουμε κεντρική θέρμανση με το αρχαίο σύστημα (δλδ καίει τις ίδιες ώρες για όλους). Η πολυκατοικία νομίζω συστάθηκε το '84 και λίγους μήνες αργότερα βάλανε όλοι επιπλέον καλοριφέρ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο καυστήρας να μην μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του λέβητα πάνω από τους 60 βαθμούς κελσίου και έτσι να δουλέυει ασταμάτητα (τις ώρες που τον έχουμε ανοιχτό), καταναλώνοντας περρισότερο πετρέλαιο, και αυτό συνεχήζεται επί 28 χρόνια!
Πριν μερικά χρόνια κάποιος στο ρετιρε αυτονομήθηκε, και πρόπερσι και ο άλλος που είναι από κάτω του χωρίς να πληρώνουνε κανένα πάγιο.
Φυσικά κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικιας. Η μελέτη που είχε γίνει στην αρχή δεν τους άρεσε και τώρα μου είπανε ότι τα βγάζουνε με τα τετραγωνικά (ουτε αυτό ισχύει γιατί ο κάθε όροφος δεν πληρώνει τα ίδια με τους άλλους ορόφους). Μου δώσανε έναν δικό τους πίνακα με συντελεστές.
Εγώ μένω στον δεύτερο (τριόροφη πολυκατοικία) και νομίζω ότι θα μου ζητήσουνε πάγιο για τον λόγο του ότι παιρνάνε σωλήνες από το διαμέρισμά μου.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Ξέρω ότι λόγο της πολυπλοκότητας της κατάστασης ίσως να μην πάρω απάντηση :oops:

Από ότι καταλαβαίνω πολύ στην πολυκατοικία και βρει άλλες πηγές θέρμανση όπως θέλεις και εσύ. Προτείνω να κάνετε μια συνέλευση με σκοπό να την απενεργοποίηση της κεντρικής θέρμανσης. Εάν το ψηφιστεί ομόφωνα τότε δεν πληρώ κανείς πάγιο αλλιώς παραμένει το πάγιο εφόσον καταγράφεται στο κανονισμό ή έχει ψηφιστεί στα πρακτικά σας. Εάν δεν υπάρχει πουθενά καταγραμμένο τότε δεν υπάρχει και πάγιο.

Όσο αφορά τον κανονισμό της πολυκατοικία μπορείς κατά μεγάλη πιθανότητα να το βρεις από τον συμβολαιογράφο εάν υπάρχει ακόμα. Εάν δεν υπάρχει τότε μπορείτε να θέσετε κάποια θέματα σε συνέλευση ώστε να ψηφιστούν και να εφαρμοστούν ως κανονισμοί της πολυκατοικίας. Συμβουλευτείτε όμως κάποια εταιρία διαχείρισης για να γνωρίζετε πια θέματα θέλουν ομοφωνία και πια πλειοψηφία αλλά και συμβουλές για σημαντικούς κανονισμούς που πρέπει να υπάρχουν σε μια πολυκατοικία ώστε να λειτουργεί ομαλά.
Για τους νέους συντελεστές και τα κοινόχρηστα να βγαίνουν βάση τμ. αντί χιλιοστά όπως καταλαβαίνεις είναι λάθος. Εάν βρεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας και τα χιλιοστά από τον μηχανικό μπορείς να απορρίψεις τους συντελεστές που σου δώσανε αλλά ‘μάλλον’ θα δημιουργήσεις εχθρούς…

Κλείνοντας, να ξέρεις πως όταν υπάρχει πάγιο ΟΛΟΙ πληρώνουν ανεξαρτήτως εάν περνάνε σωλήνες από το διαμέρισμα ή όχι. ΤΟ πάγιο υπάρχει για άλλους λόγους και όχι εάν υπάρχουν σωλήνες ή όχι.

Εάν χρειαστείς κάποια επιπλέον βοήθεια επικοινώνησε μαζί μου.
Golden Facility Solutions
Έκδοση Κοινοχρήστων & Διαχείριση Κτιρίων
Καθαρισμοί - Απολυμάνσεις - Συντηρήσεις Κήπων
Web:http://www.golden-fs.com

marios19781

αυτόνομη θέρμανση

Δημοσίευση από marios19781 »

Καλησπέρα σας,
Έχω ένα διαμέρισμα σε μια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση και ωρομέτρηση με 7 διαμερίσματα σύνολο. Θέλω να ρωτήσω το εξής:
1. εφόσον δεν ανάβουμε καθόλου το καλοριφέρ, όταν η πολυκατοικία βάζει πετρέλαιο είμαστε υποχρεωμένοι από κάποιο νόμο να συμμετέχουμε σε αυτό το κόστος? εαν ναι με βάση ποιο τύπο βγαίνει το κόστος αυτό?

Πανάρετος

Πες μας τι πηγές χρησιμοποιείς και θα σου απαντήσουμε.
ηλεκτρικό και ίσως βαλώ και ξύλο. εχω ενα 30 αρι ινβερτερ που καίει πολύ οικονομικά και ζεσταίνει τα 60 απο τα 90 τ.μ. Για τα υπόλοιπα 30 τ.μ. ίσως βάλω και ξύλο του χρόνου!

Ο διακόπτης παροχής από τον καυστήρα τι είναι; Η αποκοπή από κεντρική θέρμανση με αυτονομία γίνεται με κλείσιμο της ηλεκτροβάννας και αφαίρεσή της. Εάν αργότερα αλλάξεις γνώμη τότε μπορείς να ξανατοποθετήσεις την ηλεκτροβάννα (φυσικά την ηλεκτροβάννα δεν την κρατάς εσύ, αλλά ο διαχειριστής της πολυκατοικίας).

ζήτησα απο το διαχ/στη να κλείσει απο το καυστήρα οποια παροχή προς το διαμέρισμα μου. εχουμε Αυτονομη θερμανση με ωρομέτρηση. Το ζήτημα είναι ότι εγώ δεν καιω δεν εχω καταναλωση (0 ώρες), αλλά και δεν επιβαρύνω τους γύρω μου έχω αλλές μονάδες θερμανσης μέσα . Επιπλέον αδυνατώ να καταβάλω πάγια της τάξεως 30 % ή 40 % που ισχυαν σε νόμους του 1985 όταν το πετρελαιο θέρμανσης είχει 50 δρχ το λίτρο και όχι 1.5Ευρω ή 500 δρχ που έχει τώρα.

Η Γενική Συνελευση της οικοδομής αρνηθηκε το αίτημα μου για καθολική εξαίρεση (100%) απο τις δαπάνες θερμανσης μου ζήτησαν να συνεχίσω να πληρώνω όπως τώρα περίπου το 30% και δεν ξέρω αν μπορω βρω το δίκιο μου ζητώντας να εφαρμοστεί ο, τι αναφερει ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ της οικοδομής δηλαδή το μέρος που μου αναλογεί στο υπόλοιπο 10% ......" για τη θέρμανση όλης της οικοδομής, δεδομένης της εγκατάστασης συστήματος κεντρικής θέρμανσης και παροχής αυτονομίας ......ορίζεται ότι ποσοστό 90% της όλης δαπάνης θα βαρύνει καθένα απο τους χώρους αυτούς ανάλογα με τις ενδείξεις των μετρητών του, το υπόλοιπο δε 10% αυτής, όπως και κάθε δαπάνη συντήρησης και επισκευης (λέβητες, καυστήρες, σψληνώσεις σε κοινόχρηστους χώρους, όπως και καθε δαπάνη θέρμανσης αυτών) θα βαρύνει κάθε διαιρετό χώρο ανάλογα με το ποσοστό τους στις δαπάνες που αναγράφονται στον πίνακα αναλογιών ή όπως ορίζει ο Νόμος ή η πάγια νομολογία και ανεξάρτητα ή όχι απο τη χρήση ή όχι του διαιρετού χώρου."

το θέμα είναι απλό φίλε Χάρη και ξεκάθαρο καιώ 0 ώρες σε σύστημα αυτονομης ωρομέτρησης. πόσο είναι το ποσοστό επιβαρυνσης κάθε φορά δεδομένου ότι ο κανονισμός της οικοδομής αναφέρει το παραπάνω;;;

scorpion

GoldenFS έγραψε:
scorpion έγραψε:Γαιά χαρά σε όλους

Ευχαριστώ.

Από ότι καταλαβαίνω πολύ στην πολυκατοικία και βρει άλλες πηγές θέρμανση όπως θέλεις και εσύ. Προτείνω να κάνετε μια συνέλευση με σκοπό να την απενεργοποίηση της κεντρικής θέρμανσης. Εάν το ψηφιστεί ομόφωνα τότε δεν πληρώ κανείς πάγιο αλλιώς παραμένει το πάγιο εφόσον καταγράφεται στο κανονισμό ή έχει ψηφιστεί στα πρακτικά σας. Εάν δεν υπάρχει πουθενά καταγραμμένο τότε δεν υπάρχει και πάγιο.

Όσο αφορά τον κανονισμό της πολυκατοικία μπορείς κατά μεγάλη πιθανότητα να το βρεις από τον συμβολαιογράφο εάν υπάρχει ακόμα. Εάν δεν υπάρχει τότε μπορείτε να θέσετε κάποια θέματα σε συνέλευση ώστε να ψηφιστούν και να εφαρμοστούν ως κανονισμοί της πολυκατοικίας. Συμβουλευτείτε όμως κάποια εταιρία διαχείρισης για να γνωρίζετε πια θέματα θέλουν ομοφωνία και πια πλειοψηφία αλλά και συμβουλές για σημαντικούς κανονισμούς που πρέπει να υπάρχουν σε μια πολυκατοικία ώστε να λειτουργεί ομαλά.
Για τους νέους συντελεστές και τα κοινόχρηστα να βγαίνουν βάση τμ. αντί χιλιοστά όπως καταλαβαίνεις είναι λάθος. Εάν βρεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας και τα χιλιοστά από τον μηχανικό μπορείς να απορρίψεις τους συντελεστές που σου δώσανε αλλά ‘μάλλον’ θα δημιουργήσεις εχθρούς…

Κλείνοντας, να ξέρεις πως όταν υπάρχει πάγιο ΟΛΟΙ πληρώνουν ανεξαρτήτως εάν περνάνε σωλήνες από το διαμέρισμα ή όχι. ΤΟ πάγιο υπάρχει για άλλους λόγους και όχι εάν υπάρχουν σωλήνες ή όχι.

Εάν χρειαστείς κάποια επιπλέον βοήθεια επικοινώνησε μαζί μου.
Σε ευχαριστώ GoldenFS.
Μόλις τελειώσαμε την συνέλευση και βριστήκαμε και λίγο στο τέλος :-(

Κανείς δεν θέλει να βάλουμε καινούργιο καυστήρα.

Αν θέλεις και γνωρίζεις (ή κάποιος άλλος) θα ήθελα να μου απαντήσεις τα εξής:

1)Τα χιλιοστά τι είναι;

Εμείς δεν έχουμε θερμιδομετρητη ή κάτι άλλο. Όλα τα καλοριφερ μας ανάβουν τις ίδιες ώρες κάθε μέρα - τις ώρες που θέλει ο διαχειριστής (που τώρα είμαι εγώ). Στην αρχή η πρώτη μελέτη νομίζω είχε βγει με βάση τα σώματα που είχε ο καθένας (και όχι με τα τετραγωνικά). Μετά ούτε που ξέρω πως βγάλανε τους καινούργιους συντελεστές. Πάντως ο πατέρας μου (που σημετείχε τότε στις άτυπες συνελεύσεις που γίνανε) δεν υπέγραψε καμμία καινούργια μελέτη ή οτιδήποτε άλλο.
Επίσης ο καυστήρας πρέπει να ήτανε από την αρχή μικρός (αυτό το κάνουνε πολύ εργολάβοι - δλδ βάζουνε πιο μικρό καυστήρα για να γλιτώσουνε λεφτά) και όταν μπήκανε και τα επιπλέον καλοριφέρ γονάτισε πιο πολύ.

2)Επίσης αν υπάρχουν πρακτικά που μπορώ να τα βρώ;
3)Ποιοί είναι αυτοί οι άλλοι λόγοι;

Εγώ τους είπα πως όπως τους έκανε την χάρη ο πατέρας μου και επέτρεψε στους 8 από τους 12 να βάλουνε επιπλέον σώματα έτσι και εγώ ζητάω την επίσης άτυπη χάρη να με αφήσουνε να αυτονομηθώ (όπως κάνανε και οι άλλοι δύο). Επιπλέον τους είπα ότι θα βάλω μόνωση στους σωλήνες που παιρνάνε μέσα από το διαμέρισμά μου και ότι και από τους τοίχους δεν προκειται να χάσουν ενέργεια γιατί δεν μπορείς να ζεστάνεις ένα διαμέρισμα το οποίο είναι ήδη ζεστό. Δεν σημφώνησε κανένας και ούτε και εγώ έκανα πίσω και όταν βριστήκαμε με έναν το διαλύσαμε. :-(

Ευχαριστώ και συγνώμη :-(

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

το θέμα είναι απλό φίλε Χάρη και ξεκάθαρο καιώ 0 ώρες σε σύστημα αυτονομης ωρομέτρησης. πόσο είναι το ποσοστό επιβαρυνσης κάθε φορά δεδομένου ότι ο κανονισμός της οικοδομής αναφέρει το παραπάνω;;;
Με βάση τα όσα αναφέρεις, θα πρέπει να πληρώνεις το 10% των παγίων και τίποτα άλλο. Έχοντας τέτοιον κανονισμό, μπορείς να το υποστηρίξεις και να βρεις και το δίκιο σου. Μην ανησυχείς. Απλά πρέπει να το παλέψεις και να έρθεις σε ρήξη με μερικούς.

Ας επεξηγήσω όμως κάποια πράγματα. Στην μέθοδο κατανομής δαπανών τα πάγια ορίζονται από δύο σταθερές, τον ei και τον fi. Ο ei είναι το πάγιο θέρμανσης και ορίζεται ως ei= Qi/Qoλ όπου Qi είναι οι θερμικές απώλειες του εν λόγω διαμερίσματος και Qολ οι θερμικές απώλειες της πολυκατοικίας. Τα Q ορίζονται κατόπιν μελέτης θερμικών απωλειών. Το fi εξαρτάται από τις εξής παραμέτρους:
α) ύπαρξη ή μη θερμομόνωσης
β) όροφος στον οποίον βρίσκεται το διαμέρισμα
γ) διερχόμενες κάθετες σωληνώσεις
δ) εμβαδό διαμερίσματος
ε) γειτονικοί στους τοίχους χώρους

Στο 99% των περιπτώσεων που κάποιος απομονώνεται από την κεντρική θέρμανση, το μόνο πράγμα που κάνει είναι να αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο θερμαίνεται (πχ από πετρέλαιο σε ηλεκτρισμό, ή από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο). Αυτή η αλλαγή δεν επηρεάζει καθόλου τους συντελεστές ei και fi. Μόνο εάν κάποιος αλλάξει πηγή θέρμανσης και ταυτόχρονα προχωρήσει σε εργασίες θερμομόνωσης, βελτίωσης των ανοιγμάτων κτλ μπορεί να υποστηρίξει ότι χρήζουν αλλαγής οι συντελεστές που καθορίζουν τα πάγια.
Το πάγιο θέρμανσης χρησιμοποιείται για έναν και μόνο λόγο. Όταν κάποιος απομονώνεται από τη θέρμανση τότε το σπίτι του είναι ψυχρό και επιβαρύνει τα γειτονικά σπίτια, με αποτέλεσμα τα τελευταία να πληρώνουν περισσότερο για θέρμανση. Και εδώ είναι το κλειδί της απάντησης σχετικά με τα πάγια.

Όταν σε μια πολυκατοικία με δισωλήνιο σύστημα χωρίς αυτονομία, κάποιος ανεξαρτητοποιηθεί με εναλλακτικές πηγές θέρμανσης. Τότε αυτός ο κάποιος αυτονομείται και μπορεί να χρησιμοποιήσει οποτεδήποτε θελήσει τις πηγές του. Σκεφτείτε όμως την κάτωθι περίπτωση. Ο εν λόγω διαμένοντας, μεταξύ 7 και 10 το βράδυ που ανοίγει το καλοριφέρ στην πολυκατοικία, πιθανότατα να έχει ένα ζεστό σπίτι χωρίς να χρησιμοποιήσει τις πηγές του, διότι θα έχει τα γειτονικά διαμερίσματα ζεστά και τις σωληνώσεις που διέρχονται από το σπίτι του ζεστές ομοίως. Επομένως, χωρίς να πληρώνει για πετρέλαιο, θα έχει ένα σπίτι κάπως ζεστό λόγω των υπολοίπων. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΜΠΑΖΕΙ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΔΙΚΗ.

Σαν γραφείο, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ αυτό που προτίνουμε όταν κάποιος αυτονομείται αλλά χρησιμοποιεί ανώτερες του πετρελαίου πηγές θέρμανσης (πχ αυτόνομες μονάδες φ.α. ή αντλίες αέρα-νερού) τότε αυτό για το οποίο προσπαθούμε να πείσουμε τους γείτονες είναι ότι ο εν λόγω διαμένοντας πρέπει ΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΓΙΑ, διότι ο άνθρωπος προχώρησε σε ενεργειακή αναβάθμιση του διαμερίσματός του και ως εκ τούτου δεν δυσχεραίνει κανέναν θερμικά. Εάν όμως προχωρήσει σε λιγότερο ποιοτικές του πετρελαίου λύσεις (πχ κλιματιστικά, ηλεκτρικά καλοριφέρ και σόμπες) τότε δεν προτίνουμε τίποτα.

Αν κάποιος με ρωτήσει "Γιατί δεν υποστηρίζετε το ίδιο και σε πολυκατοικίες δίχως αυτονομία;", αυτό που θα απαντούσα είναι ότι στην περίπτωση αυτή υπάρχουν οι σωληνώσεις που διέρχονται εντός του διαμερίσματός του και δυστυχώς αυτές τον θερμαίνουν. Παρόλ' αυτά δεν θεωρώ παράλογο να παρθεί απόφαση μη καταβολής παγίων και σε δισωλήνια συστήματα.

Αλλά παιδιά, τουλάχιστον να μην πληρώνει ο διαμένοντας πάγια μόνο όταν προχωρήσει σε ποιοτικότερες του πετρελαίου λύσεις και όχι πχ σε ηλεκτρικά καλοριφέρ που μάλλον δεν θα τα χρησιμοποιεί ποτέ γιατί η ΔΕΗ θα του πιεί το αίμα. Οι ποιοτικότερες του πετρελαίου λύσεις είναι:
α) φ.α.
β) αντλίες αέρα-νερού
γ) ηλιοθερμία
δ) γεωθερμία

ΌΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ (κλιματιστικά, ηλεκτρικά καλοριφέρ, σόμπες, υπέρυθρα σώματα κτλ) είναι υποδεέστερες. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

Ξέρω ότι υπάρχει αδικία σε όλες αυτές τις παραδοχές. Αλλά θα πρέπει να κινηθούμε σε ένα περιβάλλον όπου οι νόμοι δεν μας καλύπτουν απόλυτα και ταυτόχρονα να μην υπάρχουν τσακωμοί μεταξύ των διαμενόντων.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Σκορπιέ,

Αυτά που συμβαίνουν στην πολυκατοικία σου είναι παράλογα. Πρώτον, έχουν αυτονομηθεί μερικοί χωρίς να πληρώνουν πάγια και σε σένα ζητάνε να πληρώνεις; Δεύτερον, προστέθηκαν καλοριφέρ χωρίς να υπάρχει υπογεγραμμένη νέα μελέτη κατανομής δαπανών; Τρίτον, ο καυστήρας έχει γονατίσει και δεν τον αλλάζετε; Τέταρτον, δεν ορίζεται πουθενά γραπτώς κάποιο πάγιο;

Δυστυχώς, αλλά με τέτοια προβλήματα το μόνο που μπορώ να πω είναι "Καλό κουράγιο".

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

scorpion

Ευχαριστώ για την ευχή σου

Εκτός από αυτά που ρωτάω παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω και το εξής:

Εγώ τώρα μπορώ να κάνω καταγγελία σε κάποια υπηρεσία για να έρθουνε να κάνουνε έλεγχο στα διαμερίσματα ώστε να εξακριβώσουνε τα επιπλέον καλοριφέρ, και μετά να απαιτήσω από τους αυτούς που έχουνε τα επιπλέον να τα βγάλουνε;
Και αν δεν τα βγάζουνε έχω δικαίωμα βάση νόμου να αυτονομηθώ χωρίς πάγια;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Πάρε τηλέφωνο στην οικία πολεδομία σου. Το σίγουρο είναι ότι δεν επιτρέπεται να μπούνε στα διαμερίσματα για αυτοψία. Ωστόσο, κάποια άκρη θα βρεις. Πάρε την συμβουλή και κάποιου δικηγόρου.
Δεν έχεις δικαίωμα βάση κάποιου νόμου να αυτονομηθείς από τα πάγια.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Πανάρετος

Με βάση τα όσα αναφέρεις, θα πρέπει να πληρώνεις το 10% των παγίων και τίποτα άλλο. .......

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ για την ανάλυση και χρόνο σου Χάρη!

jacob76

Δημοσίευση από jacob76 »

Καλησπερα σας
Σε περίπτωση που έχει αγοραστεί διαμέρισμα πριν ολοκληρωθεί, και λόγω οικονομικών δυσχερειών του ιδιοκτήτη δεν έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση υδραυλικών κλπ. μαζί και σωμάτων θέρμανσης, οπότε έχει παραμείνει το διαμέρισμα στην ουσία μόνο με τους τοίχους και δεν κατοικήθηκε ποτέ, υποχρεούται σε αυτή την περίπτωση ο ιδιοκτήτης να πληρώνει το 30% (ή ότι άλλο) για θέρμανση? και αν ναι, με ποιο σκεπτικό?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”