Πάγιο θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
roberic

Re: Πάγιο θέρμανσης

Δημοσίευση από roberic »

Γεια χαρα!
Σε πολυκατοικια ενοικιαστης εβγαλε τα σωματα(εν γνωση του ιδιοκτητη της πολυκατοικιας) και δεν εχει γινει συσταση εσωτερικου κανονισμου.Θα γινει προσεχως.Ειναι ο πρωτος και μοναδικος ενοικιαστης.Στην αρχικη κατανομη δαπανων θερμανσης φυσικα στα ποσοστα επιβαρυνσης ειναι μεσα κ αυτος ο ενοικιαστης.Το σωστο τωρα ειναι στον κανονισμο που θα συσταθει να προβλεπεται οτι μπορει καποιος να βγαλει τα σωματα?Το θεμα ομως ειναι οτι αν ο κανονισμος βασιστει στην αρχικη κατανομη δαπανων θερμανσης αυτος θα πρεπει να πληρωνει ενα παγιο.Ελα ομως που στην περιπτωση αποσυνδεσης το παγιο ειναι μηδεν γιατι το ei γινεται ei'=0.Μπορει καποιος εμπειρος να μας πει τη σωστη αλληλουχια ενεργειων?δηλαδη συσταση κανονισμου με παλια κατανομη θερμανσης και τροποποιηση κατανομης και νεα συσταση κανονισμου ή τροποποιηση κατανομης θερμανσης και συσταση κανονισμου?Ελπιζω να μην σας μπερδεψα...πολυ! :)

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

srfval

Παγιο ποσο χωρις ωρες;

Δημοσίευση από srfval »

Καλησπέρα σε όλους.
Μια ερωτηση εχω και εγω...
Μενω σε μια πολυκατοικια με 5 δ/ματα και εχουμε αυτονομη
θερμανση με ωρομετρητη.
Επειδη εγω στο διαμερισμα μου εχω air condition και τζακι
δεν εχω αναψει το καλοριφερ ΚΑΘΟΛΟΥ. Ουτε ενα λεπτο
δεν εχω καψει, παρ όλα αυτα καθε μηνα μου ερχεται ενα ποσο
Που διαφοροποιειται. Τον Ιανουαριο ηταν 23€, τωρα ειναι 17€ κ.ο.κ.
Καταλαβαινω οτι πρεπει να πληρωνω καποιο παγιο, αλλα ειναι φυσιολογικο
να υπαρχουν διαφοροποιησεις; Και παλι ομως 23€ δεν ειναι πολλα
για καποιον που δεν χαλαει ουτε σταγονα πετρελαιου;
Αν βοηθαει καθολου τα χιλιοστα μου ειναι 234.

Ευχαριαστω.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Παγιο ποσο χωρις ωρες;

Δημοσίευση από gtsoukn »

Το πάγιο προκείπτει από τον τύπο: εi x fi x αξία πετρελαίου
Άρα δεν είναι σταθερό.

dr_sn1p3r

Re: Παγιο ποσο χωρις ωρες;

Δημοσίευση από dr_sn1p3r »

καλησπερα, μπορει να βγαινει και απο τον τυπο 30% επι της συνολικης αξιας του πετρελαιου. Ισως γιαυτο να ειναι διαφορετικο καθε μηνα.. Αναλογα με τις καταναλωσεις παει..Στη πολυκατοικια μου εχω 10 κλειστα διαμερισματα, το 30% παγιο που τους αναλογει δε ειναι σταθερο αλλα μεταβαλλεται με την αξια που "καιγεται" του πετρελαιου..

Φιλικα Αλέξανδρος

Leogr

Δημοσίευση από Leogr »

Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπετε.
Ζω σε μια πολυκατοικία καινούρια που αγόρασα διαμέρισμα. Εγώ στο διαμέρισμα επειδή μένω μόνος έχω βάλει θερμάστρες και δεν χρησιμοποιώ καθόλου πετρέλαιο (έχουμε αυτόνομη θέρμανση). Εδώ και 2 χρόνια που δεν έχω καταναλώσει ποτέ τίποτα δεν πλήρωνα και τίποτα για το πετρέλαιο. Τώρα ξαφνικά αναφέρθηκε κάποιος ότι όλοι πρέπει να πληρώνουμε πάγιο ασχέτος αν ανάβουμε ή όχι. Μίλησα λοιπόν με δικηγόρο και μου είπε το εξής, ότι αν δεν αναφέρετε στο καταστατικό της πολυκατοικίας γραπτώς ότι όλοι πρέπει να πληρώνουμε ΠΑΓΙΟ δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε. Επίσης ο μηχανικός της θέρμανσης επίσης μου ανέφετε ότι όντος εφόσων τόσο καιρό δεν πληρώναμε δεν μπωρεί κανένας στα καλά του καθουμένου να αλλάξει τα δεδομένα εφόσων δεν υπάρχει κιόλας γραπτό κάτι στο καταστατικό της πολυκατοικίας. Ο δικηγόρος μου είπε να μην ανυσηχώ και ότι αν χωρίς να με ρωτήσουν με χρεώσουν πάγιο μπωρό να πάω δικαστικός και ότι έχω την νίκη στο τσεπάκι μου. Απο την άλλη μου είπε βέβαια ότι ΜΟΝΟ αν αλλάξουμε το καταστατικό της πολυκατοικίας μπορεί να γίνει η ΠΑΓΙΑ χρεώση, αλλά για να αλλάξει το καταστατικό δεν γίνετε με ψήφο αλλά με συναίνεση όλων των ιδιοκτητών, άρα όσο εγώ (και μια άλλη κοπέλα που επίσης δεν χαλάει πετρέλαιο όπως εγώ) δεν συμφωνούμαι δεν μπωρεί να γίνει κατι.

Μπωρείτε να μου δώσετε τα φώτα σας στα παραπάνω λεγόμενα.

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα.

Ο Κανονισμός τι γράφει για την κατανομή των εξόδων θέρμανσης;
Αν μπορείς μετέφερε εδώ το σχετικό απόσπασμα.

YANNIS

ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΦΩΝΙΤΙΚΟ.....

Δημοσίευση από YANNIS »

Καλησπέρα σας...
Είμαι διαχειριστής σε πολυκατοικία και θέλω την γνώμη σας σχετικά με:

Στην πολυκατοικία έχουμε έναν ενοικιαστή ο οποίος εδώ και ένα χρόνο δεν έχει υπογράψει συμφωνητικό και ούτε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος ενδιαφέρθηκε να το ανανεώσει!!!
Ο ενοικιαστής έχει δώσει ένα μέρος των κοινοχρήστων και σε μία εβδομάδα πρόκειται να φύγει από την πολυκατοικία.
Σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να γίνει??
Αρνείται να πληρώσει το παγιο θέρμανσης.

Ευχαριστώ πολύ..

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Έχουμε πει ότι οποιοδήποτε χρέος κοινοχρήστων από ενοικιαστή εισπράτεται από τον ιδιοκτήτη.
Φροντίστε να ενημερώσετε τον ιδιοκτήτη για το χρέος πριν φύγει ο ενοικαστής.

Το ότι δεν υπάρχει συμφωνητικό δεν αφορά την πολυκατοικία.

KATERINA11

Δημοσίευση από KATERINA11 »

Καλησπέρα
Στην πολυκατοικία έχουμε ένα άτομο το οποίο χρωστάει πάρα πολλά κοινόχρηστα και στη γενική συνέλευση που έγινε πρότεινε να απαλαχτεί από το πάγιο θέρμανσης μιας και έχει σταματήσει να καίει τα καλοριφερ. Δυστυχώς κάποιοι δε μίλησαν και κανα δυο συμφώνησαν αλλά η τελική απόφαση θα παρθεί στην επόμενη συνέλευση. Ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος ως προς το θέμα του παγίου. Αν τελικά οι περισσότεροι δεχτουν να τον απαλλάξουν-ενάντια σε ότι λέει ο κανονισμός-εγώ μπορώ να μη το δεχτώ και να μην πληρώνω το ποσό που θα μου αναλογεί εξ'αιτίας του? Σε τελική ανάλυση αν κάποιοι είναι τόσο φιλέσπλαχνοι και θέλουν να βοηθήσουν το γείτονα (3 άτομα) ας το κάνουν αυτοί και όχι να το επιβάλλουν και στους άλλους.

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

το καταστατικο υπερισχυει της γενικης συνελευσης.

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

KATERINA11

Δημοσίευση από KATERINA11 »

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
Για να αλλαξει το καταστατικό (επειδή ειπώθηκε κι αυτό) απαιτείται η σύμφωνη γνώμη όλων ή της πλειοψηφίας ? και τι κόστος έχει μια τέτοια διαδικασία?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

nikosbari

Δημοσίευση από nikosbari »

Καλησπέρα σε όλους,
Στην οικοδομή κάποιος ιδιοκτήτης έκτισε μέρος της πυλωτής - αποθήκης και τη διαμόρφωσε σε γκαρσονιέρα. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι επειδή δεν είναι συνδεδεμένος με τον καυστήρα δεν δικαιούται να πληρώνει κοινόχρηστα για το πετρέλαιο, τουλάχιστον το ποσοστό που του αναλογεί. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο ? Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Συγνώμη φίλε μου και χωρίς παρεξήγηση.
Λες ότι κλείστηκε μέρος της πυλωτής (οικιοποίηση κοινόχρηστου χώρου) και ρωτάς αν θα πληρώσει συμμετοχή στο πετρέλαιο;

Τελοσπάντων, αν η αποθήκη δεν έχει χιλιοστά στη θέρμανση, δεν πληρώνει πετρέλαιο.

Γιώργος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”