Πάγιο θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
mimis50

Re: Πάγιο θέρμανσης

Δημοσίευση από mimis50 »

288009junior έγραψε:Καλησπερα και απο μενα,
με την σειρα μου εχω και εγω ερωτηση να απευθυνω στους φιλους.
Εχουμε μια πολυκατοικια αποτελουμενη απο πεντε διαμερισματα,με αυτονομια στην θερμανση, φετος ενας εκ των ιδιοκτητων αποφασισε την αυτονομιση του απο την κεντρικη θερμανση πετρελαιου επαναλαμβανω με αυτονομια για καθε διαμερισμα και ετοποθετησε αντλια θερμοτητος.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης
Το διαμερισμα αυτο θα συνεχιση να πληρωνη το παγιο θερμανσης;ενοειτε οτι εχει διακοψη καθε συνδεση με τις καθετες στυλες.Λογικα πιστευω οτι θα πρεπει να συνεχιση να πληρωνη.Απο οτι εχω διαβαση αυτο τις περισσοτερες φορες αναφερεραι στο καταστατικο εαν οχι πως μπορει να διασφαλιστη η συμμετοχη του διαμερισματος στο παγιο θερμανσης;
Ευχαριστω.

Διαβάζοντας τις απόψεις των μελών σε όλη την ενότητα και ειδικά από δω και κάτω viewtopic.php?f=10&t=41&start=165#p9790 τις ανταλλαγές απόψεών μου με τον avlahop, πιστεύω ότι θα διαμορφώσεις τη δική σου άποψη.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

BillX

Πάγιο ή όχι;

Δημοσίευση από BillX »

Στην πολυκατοικία μου υπάρχουν θερμιδομετρητές σε ξεχωριστό κουτί στο διάδρομο και οι σωληνώσεις διακλαδίζονται από εκεί στο κάθε διαμέρισμα. Κάποιος ένοικος μου είπε ότι αυτοί που δεν θα χρησιμοποιήσουν καθόλου την κεντρική θέρμανση και κατά συνέπεια δεν θα καταμετρηθούν καθόλου θερμίδες δεν θα πρέπει να πληρώσουν πάγιο.
Ισχύει κάτι τάτοιο;

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Όχι εν ισχύει. Το πρόγραμμα κατανομής δαπανών υπολογίζει την αναλογούσα δαπάνη, είτε λειτουργήσεις είτε όχι τα καλοριφέρ σου.

kanteo28

Δημοσίευση από kanteo28 »

Γεια σας θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είμαι νέος ενοικιαστής σε πολυκατοικία και το μόνο μέσο θέρμανσης είναι η αυτόνομη θέρμανση της πολυκατοικίας. Παρόλα αυτά ο διαχειριστής κρατά τον κεντρικό διακόπτη της θέρμανσης κλειστό επικαλούμενος πως πολλοί από τους ενοικιαστές δεν επιθυμούν να πληρώνουν τα πάγια. Εγώ δεν έχω δικαίωμα να χρησιμοποιώ την αυτόνομη θέρμανση του διαμερίσματος ? Τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις ? Σε περίπτωση που λυθεί το ανωτέρω ζήτημα ποιες είναι οι προυποθέσεις για να βάλουμε πετρέλαιο ? Πρέπει ν συμφωνει όλη η πολυκατοικία για να βάλουμε πετρέλαιο ? Επαναλαμβάνω το σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας είναι αυτόνομο με ωρομετρητή..

george 150

Δημοσίευση από george 150 »

Γεια χαρά και καλό μήνα!
Πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση, στον κανονισμό δεν αναγράφονται ποσοστά παγίου, παρά μόνο ότι οι διάφορες χρεώσεις θα γίνονται βάση της μελέτης. Η μελέτη όμως, είναι ανυπόγραφη και δεν έχει κατατεθεί πουθενά ( συμβολαιογράφο ή πολεοδομία). Την μελέτη αυτή,την έδινε ο κατασκευαστής χέρι με χέρι, μαζί με κάθε συμβόλαιο σε κάθε ιδιοκτήτη και μέχρι σήμερα βάση αυτής γίνεται ο υπολογισμός των κοινοχρήστων. Βάση της μελέτης αυτής το πάγιο έχει υπολογιστεί σε σχετικά υψηλό νούμερο ( πάνω από 40%) και επειδή πλέον υπάρχουν διαμαρτυρίες από πολλούς ιδιοκτήτες/ενοίκους που χρησιμοποιούν άλλα μέσα θέρμανσης, πάρθηκε απόφαση σε γενική συνέλευση κατά πλειοψηφία για μείωση του παγίου σε χαμηλότερο ποσοστό.
Το ερώτημα είναι ότι εφόσον στο τυπικό του θέματος μελέτη επίσημη υπογεγραμμένη και κατατεθειμένη δεν υφίσταται ( ο καθένας μπορεί ανά πάσα ώρα να εμφανιστεί κρατώντας και από μια διαφορετική μελέτη... :roll: ), μπορεί κάποιος να απαιτήσει πλήρη εξαίρεση από το πάγιο?

Επειδή υπήρξαν φυσικά αντιπαραθέσεις και διαφωνίες στη συνέλευση, πάρθηκε η συμβιβαστική απόφαση αντί του μηδενισμού του παγίου που πρότειναν ορισμένοι, να μειωθεί απλά, ώστε να υπάρξει μια λύση κοινά αποδεκτή. Ωστόσο υπάρχει μια μειοψηφία που επιμένει στην διατήρηση του παγίου πάνω από 40%, όπως εφαρμόζεται εδώ και 10 χρόνια περίπου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τη διάθεση για βοήθεια :-D

nikolakas83

Δημοσίευση από nikolakas83 »

Πολύ καλημέρα σας.

Η δικιά μου περίπτωση πιστεπύω ότι είναι αρκετά ιδιόμορφη και δεν ξέρω αν την έχει αντιμετωπίσει κανείς και αν γνωρίζετε ποιο είναι το δέον να γίνει. Η πολυκατοικία στην οποία διαμένω (παραδόθηκε το 2012) έχει 15 διαμερίσματα εκ των οποίων έχουν πουληθεί μόνο τα 3. Τα υπόλοιπα παραμένουν στα χέρια των κατασκευαστών του κτιρίου.

Όπως γνωρίζουμε σε κάθε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση όλα τα διαμερίσματα πρέπει να συμμετέχουν σε ένα ποσοστιαίο πάγιο επί του συνολικού ποσού που δαπανήθηκε για την αγορά πετρελαίου άσχετά με το αν χρησιμοποιούν τη θέρμανση. Εγώ παρότι βολεύομαι με κλιματισμό και δεν έχω κάψει ούτε μια ώρα εδώ και τρία χρόνια έχω δηλώσει πρόθυμος να πάμε βάσει κανονισμού και να πληρώσω το ποσοστό που μου αναλογεί αν και τα 15 διαμερίσματα του κτιρίου πληρώνουν την αναλογία τους. Ο κατασκευαστής-ιδιοκτήτης των 12 απούλητων διαμερισμάτων όμως θεωρεί ότι δεν έχει υποχρέωση να πληρώνει έξοδα θέρμανσης αφού είναι κλειστά τα διαμερίσματα του.

Έχει κάποιο πάτημα να το κάνει; Π.Χ. ότι θεωρούνται κλειστά, ή "μη ενεργοποιημένα" (το άκουσα κι αυτό από κάποιον γείτονα μου).

Να σημειωθεί εδώ πως μένω στον τελευταίο όροφο και δεν γειτνιάζω με κάποιο από τα υπόλοιπα διαμερίσματα που έχουν πωληθεί και κατοικούνται (και με τα δύο έχουμε απόσταση από δύο ορόφους και άνω). Το τονίζω αυτό για να μη θεωρηθεί ότι πάω να αποσπάσω κάποιο όφελος.

Θα ήθελα λοιπόν κάποιος να μου πει αν το γνωρίζει τι ισχύει σε μια τέτοια περίπτωση μια και δεν έχω δει κάποια σαφή αναφορά στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα.

Η περίπτωσή σου μάλλον δεν είναι ιδιόμορφη καθώς όπως ακούγεται με την κρίση πολλά διαμερίσματα παραμένουν στα χέρια των κατασκευαστών, εκτός αν οι πλειονότητα αυτών συμμετέχει στις κοινόχρηστες δαπάνες.

Συνηθίζεται/συνηθιζόταν να υπάρχει όρος στον κανονισμό για απαλλαγή του κατασκευαστή-ιδιοκτήτη για τα απούλητα διαμερίσματα από τις κοινόχρηστες δαπάνες αυτών των διαμερισμάτων, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, συνήθως ενός έτους.
Οπότε, δες τον κανονισμό σου αν αναφέρεται κάτι σχετικό.
Αν δεν αναφέρεται τίποτα ή η περίοδος απαλλαγής έχει λήξει, ο κατασκευαστής-ιδιοκτήτης υποχρεούται στη συμμετοχή σε όλες τις κοινόχρηστες δαπάνες, όχι μόνο στη θέρμανση.

nikolakas83

Καλημέρα!

Αγαπητέ gtsoukn ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Πράγματι ο κανονισμός αναφέρεται σε μια περίοδο "χάριτος" του κατασκευαστή (στη δική μας περίπτωση είναι τρία χρόνια και έχουν περάσει ήδη) μετά την οποία και ο ίδιος συμμετέχει στα έξοδα.

Το κακό σε εμάς είναι ότι καλή τη πίστη έχουμε κάνει διάφορες εκπτώσεις σε σχέση με τα του κανονισμού.

Ερχόμενοι κάποια στιγμή στα θέματα της θέρμανσης προέκυψε ότι οι δύο μου γείτονες ήθελαν πετρέλαιο αλλά εγώ το θεωρώ ασύμφορο και είπα ότι αν ήταν εφικτό θα ήθελα να μη συμμετέχω. Πλην όμως αν πάμε by the book και πληρώνουν τα διαμερίσματα στο σύνολο τους το πάγιο θα πλήρωνα κι εγώ το μερίδιο μου ακόμα και αν δεν το άναβα ποτέ (δεν ήθελα να ρίξω κανέναν και πάω πάντα με το νόμιμο εφόσον εφαρμόζεται κανονικά).

Πάνω σε αυτό λοιπόν μου είπαν ότι τα 12 κλειστά διαμερίσματα του κατασκευαστή δεν υποχρεούνται να πληρώσουν γιατί δεν είναι λέει "συνδεδεμένα" (σωληνώσεις και τα πάντα υπάρχουν ωστόσο). Ανατρέχοντας στον κανονισμό δεν γίνεται καμία τέτοια αναφορά και για αυτό ήθελα να δω αν υπάρχει η γνώση από κάποιον "συνάδελφο" εδώ πάνω σε ανάλογο "δεδικασμένο" για να κάνω χρήση και της νομικής ορολογίας. :-Ρ

Όπως καταλάβατε έχουμε μπλέξει λίγο και ως διαχειριστής πλέον φοβάμαι ότι αν κατοικηθούν σύντομα και άλλα διαμερίσματα θα έχουμε αλαλούμ. Για αυτό κοιτάω να δω τι μπορώ να "μαζέψω" από πριν.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα.

Σχετικό "δεδικασμένο" δεν γνωρίζω αν υπάρχει, αλλά κανένας δεν θα σε κατηγορήσει αν εφαρμόσεις τον κανονισμό. Το αντίθετο μάλιστα, είσαι υποχρεωμένος να τον εφαρμόσεις και κάποιος μπορεί να σε κατηγορήσει αν δεν το κάνεις.

Και, επειδή δεν μου έχει τύχει, πώς βγάζεται τα κοινόχρηστα;
Τα ποσά που αναλογούν στα απούλητα διαμερίσματα πού τα χρεώνετε; Τα "ξαναμοιράζετε";
Ειδικά για τη θέρμανση, ο τρόπος υπολογισμού είναι συγκεκριμένος και χρεώνει και τα "κλειστά" (μηδέν ώρες) διαμερίσματα. Εδώ τι κάνετε μέχρι τώρα;

Γιώργος.

nikolakas83

Καλησπέρα,

Έξοδα όπως η καθαριότητα, η αξία του ρεύματος και η αξία του νερού (όχι τα πάγια), το ασανσέρ κλπ τα μοιραζόμαστε τα τρία διαμερίσματα μεταξύ μας αναλογικά βάσει των χιλιοστών μας.

Τα πάγια νερού και ρεύματος καθώς και την περιποίηση του κήπου τα μοιραζόμαστε με τα χιλιοστά μας αλλά εκεί συμμετέχει και ο καταστκευαστής με τα 12 ακατοίκητα διαμερίσματα του.

Τα της θέρμανσης τα μοιράζονται οι δύο συγκάτοικοι μου που θέλουν να αξιοποιούν το καλοριφέρ κι εκεί υπάρχει μια "υποδιαχείριση" μεταξύ τους.

Το έχουμε στραβώσει πολύ μάλλον ε; Σε κάθε περίπτωση τα "κλειστά"/απούλητα/ακατοίκητα θα έπρεπε να συμμετέχουν κανονικά σε όλα όπως προβλέπεται, σωστά;

Είχα και ένα άλλο θέμα παράβασης κανονισμού που αφορά κατανάλωση κοινόχρηστου ρεύματος αλλά αυτό θα το αναπτύξω σε άλλο thread.

Όπως καταλαβαίνεις μου έχουν πέσει πολλά και περίπλοκα και θα χρειαστώ όλη τη βοήθεια που μπορώ να πάρω. Ευχαριστώ για την υποστήριξη!

MIXAS

Δημοσίευση από MIXAS »

ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΦΙΛΟΥΣ
Την προηγούμενη χρονιά σε πολυκατοικια κατα την αγορά πετρελαίου με ευθυνη του διαχειριστη στο τιμολόγιο αγορας πετρελαίου ανεγραφη ο αριθμός παροχής ΔΕΗ του διαμερισματος του διαχειριστή και όχι ο αριθμός του κοινοχρηστου ρευματος της πολυκατοικίας.Αποτέλεσμα αυτου να φαίνεται ο διαχειριστής ως μοναδικός αγοραστης του πετρελαιου -το οποίο πλήρωσαν απο κοινού όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας- και κατα συνέπεια ως μοναδικός δικαιούχος του επιδόματος θερμανσης.Ο διαχειριστής ισχυρίζεται ότι δεν εχει πάρει το επιδομα θέρμανσης της περσινής περιοδου και δεν αποδίδει στους υπόλοιπους ενοικους το ποσο που τους αναλογεί.Σε ποιές ενεργειες πρεπει να προβούν οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας για να τους αποδοθεί το επίδομα θερμανσης που δικαιούνται το οποίο πιθανον εχει εισπράξει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας?Σε ποια Υπηρεσία πρέπει να απευθυνθούν?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”