Πάγιο θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας

Δημοσίευσηαπό GEOKAR » Σάβ Μάιος 19, 2007 1:24 pm

Lusifer έγραψε:Δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι δυνατόν μια εγκατάσταση αυτόνομης θέρμανσης να λέγεται έτσι από την στιγμή που πληρώνεις όταν δεν την χρησιμοποιείς.
Υπάρχει κάποιος νόμος που το επιβάλει αυτό¨, διότι ας πούμε στην δική μου πολύκατοικία δεν υπάρχει πάγιο, απλά αν κάψεις λίγες ώρες η αναλογία ¤/ώρα είναι αρκετά μεγαλύτερη από την αναλογία που θα σου αντιστοιχεί αν κάψεις πολλές ώρες.
Παρακαλώ πείτε μου εαν υπάρχει νόμος για το πάγιο και ποιός είναι.
Ευχαριστώ!!

Ξεχνάς φίλε μου ότι από τη στιγμή που θα "ανάψεις" τη θέρμανση ο λέβητας πρέπει να δουλέψει μερικά λεπτά ώστε να ζεσταθεί το νερό στις σωληνώσεις.
Ας υποθέσουμε ότι εσύ επιστρέφεις στις 5μμ στο διαμέρισμά σου και ανάβεις καλοριφέρ αμέσως. Το διαμέρισμά σου θα ζεσταθεί π.χ. σε 15 λεπτά. Εγώ όμως, υποθέτουμε ότι επιστρέφω 5:15 μμ και ανάβω επίσης καλοριφέρ. Όμως, θα έχω άμεση θέρμανση διότι εσύ μου το ζέστανες για 15 λεπτά. Ο μετρητής σου θα αρχίσει να χρεώνει μαζί με το δικό μου. Επομένως το ερώτημα είναι: ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΚΑΥΣΗΣ;
και η απάντηση..... ΟΛΟΙ γι' αυτό και η ύπαρξη ΠΑΓΙΟΥ.
GEOKAR

Δημοσίευσηαπό Βασίλης Κ. » Τετ Νοέμ 26, 2008 10:24 pm

Καλησπέρα.

Αν έχω καταλάβει σωστά, από όσα εδιάβασα τις τελευταίες 5 ημέρες
και εδώ αλλά και σε άλλα σάϊτς σχετικά με το πάγιο θέρμανσης,
ισχύουν τα εξής (αναφέρομαι σε νέα πολυκατοικία, το 2001,
με αυτόνομη θέρμανση με ωρομετρητές):

1. Δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει υποχρεωτικό το πάγιο πετρελαίου.
2. Τα καταστατικά και οι κανονισμοί μιας πολυκατοικίας, μπορεί να
κάνουν μνεία για το πάγιο αυτό, αλλά μπορεί και όχι.
3. Αν δεν κάνουν μνεία, πρέπει να ανατρέξουμε στην μελέτη κατανομής
της κεντρικής θέρμανσης που έχει συνταχθεί από τον μηχανικό,
και η οποία ισχύει δίκην νόμου.

Αν έτσι έχουν τα πράγματα, τότε σε περίπτωση που ούτε το καταστατικό
κάνει μνεία για πάγιο, ούτε υπάρχει μελέτη από τον μηχανικό (ο φάκελος
της οικοδομής στην πολεοδομία ΔΕΝ περιέχει τέτοια μελέτη),

τότε τί κάνουμε με το πάγιο, όταν κάποιος δεν αποδέχεται την εφαρμογή του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βασίλης Κ.

Δημοσίευσηαπό HaVai » Πέμ Νοέμ 27, 2008 1:06 am

Βασίλης Κ. έγραψε:Καλησπέρα.

Αν έχω καταλάβει σωστά, από όσα εδιάβασα τις τελευταίες 5 ημέρες
και εδώ αλλά και σε άλλα σάϊτς σχετικά με το πάγιο θέρμανσης,
ισχύουν τα εξής (αναφέρομαι σε νέα πολυκατοικία, το 2001,
με αυτόνομη θέρμανση με ωρομετρητές):

1. Δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει υποχρεωτικό το πάγιο πετρελαίου.
2. Τα καταστατικά και οι κανονισμοί μιας πολυκατοικίας, μπορεί να
κάνουν μνεία για το πάγιο αυτό, αλλά μπορεί και όχι.
3. Αν δεν κάνουν μνεία, πρέπει να ανατρέξουμε στην μελέτη κατανομής
της κεντρικής θέρμανσης που έχει συνταχθεί από τον μηχανικό,
και η οποία ισχύει δίκην νόμου.

Αν έτσι έχουν τα πράγματα, τότε σε περίπτωση που ούτε το καταστατικό
κάνει μνεία για πάγιο, ούτε υπάρχει μελέτη από τον μηχανικό (ο φάκελος
της οικοδομής στην πολεοδομία ΔΕΝ περιέχει τέτοια μελέτη),

τότε τί κάνουμε με το πάγιο, όταν κάποιος δεν αποδέχεται την εφαρμογή του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φροντίζεις να συνταχθεί μελέτη κατανομής της κεντρικής θέρμανσης από μηχανικό και ανανεώνεις το καταστατικό.
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό Βασίλης Κ. » Πέμ Νοέμ 27, 2008 7:24 pm

Συμφωνώ, αλλά αφού η αλλαγή του καταστατικού απαιτεί παμψηφία,
δεν είναι εφικτή αυτή η λύση, την στιγμή που 2-3 αντιδρούν και αρνούνται
την καταβολή παγίου.

Τζίφος δηλαδή... :-(
Βασίλης Κ.

Δημοσίευσηαπό Βασίλης Κ. » Πέμ Νοέμ 27, 2008 9:07 pm

Λοιπόν επειδή τα πήρα... :evil:

Στο καταστατικό δεν αναφέρεται τίποτα. Ούτε καν μνεία για την θέρμανση.
Μελέτη μηχανικού για την κατανομή δαπανών δεν υπάρχει.
3 ιδιοκτήτες αντιδρούν στην δημιουργία νέου καταστατικού που να τακτοποιεί όλες τις εκκρεμότητες.

Με ποιόν νόμιμο τρόπο μπορώ να τους αναγκάσω σε υποχρεωτική ανάθεση
μελέτης σε έναν μηχανικό και στην κατάθεσή της στην πολεοδομία,
ή και σε ενσωμάτωσή της στο καταστατικό με συμβολαιογραφική πράξη;

Με εξώδικα; Με μηνύσεις;

Θα απευθυνθώ σε δικηγόρο βέβαια, αλλά ήθελα μια γνώμη.

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από Βασίλης Κ. και Δευτ Δεκ 01, 2008 10:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Βασίλης Κ.

Δημοσίευσηαπό Βασίλης Κ. » Δευτ Δεκ 01, 2008 10:09 am

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα :-D

Στην πιο πάνω ερώτηση ξέρει κανείς αν μέσω δικηγόρου
θα καταφέρω κάτι, ή θα χάσω άδικα χρόνο και χρήμα;
Βασίλης Κ.

Δημοσίευσηαπό orck » Κυρ Δεκ 20, 2009 12:18 am

Υπαρχει δυνατοτητα να σταματησουμε να πληρωνουμε παγιο; Τι διαδικασια χρειαζεται; Στην πολυκατοικια δεν υπαρχει καταστατικο οποτε δεν εχουμε απολυτος τιποτα στα χερια μας. Καινουργια πολυκατοικια αλλα ο κατασκευαστης ειχε πολλα προβληματα επαγγελματισμου.
Κανω την ερωτηση γιατι υπαρχουν διαμερισματα που το εχουν αναμενο ολη ημερα και το παγιο το δικο μας ειναι πιο πολυ απο την χρηση που κανουμε.
orck

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Κυρ Δεκ 20, 2009 1:15 am

Φίλε orck,
Καινούρια πολυκατοικία, άρα μιλάμε για θέρμανση με αυτονομία.
Συμβάλλεις στα έξοδα θέρμανσης (πάγιο) ακόμα κι αν δεν ανάψεις καθόλου το καλοριφέρ.
Και ποιό είναι το νόημα της καταβολής του παγίου; Όταν τεθεί σε λειτουργία τον καυστήρα και μέχρι να ζεσταθεί το νερό και να δουλέψει ο κυκλοφορητής δεν γράφονται ώρες. Ποιός θα πληρώσει το πετρέλαιο αυτό; Αυτό το καύσιμο πληρώνεται ως πάγιο από όλους τους ενοίκους ανάλογα με τα χιλιοστά του διαμερίσματος.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό Βασίλης Κ. » Τετ Δεκ 23, 2009 12:30 pm

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Φίλε gtsoukn, υπάρχει νομική ασάφεια όσον αφορά το πάγιο της αυτόνομης θέρμανσης. Από την μια αναφέρεται πως πρέπει να πληρώνουν όλοι πάγιο για τους λόγους που ανέφερες (και είναι σωστοί), από την άλλη σε παραπέμπουν στο καταστατικό, το οποίο αν δεν αναφέρει ρητά την καταβολή παγίου από όλους (ακόμα και αν δεν κάνουν χρήση της θέρμανσης), τότε είναι σχεδόν απίθανο να τους υποχρεώσεις να δεχθούν την καταβολή παγίου.
Δεν υπάρχει διάταγμα που να σε υποχρεώνει σε καταβολή παγίου, αν δεν αναφέρεται στο καταστατικό.
Βασίλης Κ.

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τετ Δεκ 23, 2009 1:09 pm

Βασίλη καλημέρα,
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Το ότι κάτι δεν αναφέρεται στον κανονισμό δεν σημαίνει ότι αυτός είναι πάνω από το νόμο, και ο νόμος (Π.Δ. της 27 Σεπτ. /7 Νοεμ. 1985 (ΦΕΚ Δ'631)) περιγράφει τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης. Ο τύπος δε που αναφέρεται περιλαμβάνει και την κατανομή του παγίου.
3.1.2. ...Η παραπάνω σχέση καλύπτει και την περίπτωση που θα συμβεί προσωρινή διακοπή στη θέρμανση μιας ή περισσοτέρων ιδιοκτησιών λ από το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης...
Προσωρινή διακοπή θα μπορούσε να θεωρηθεί και η μη χρήση θέρμανσης από κάποιο διαμέρισμα για ένα μήνα.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό Βασίλης Κ. » Τετ Δεκ 23, 2009 2:13 pm

Φίλε Γιώργο, σε δικηγόρο που απευθύνθηκα για το θέμα που έχω ανοίξει, με απέτρεψε από το να κινηθώ νομικά. Τό ότι θα τους υποχρέωνα να αποδεχθούν την καταβολή παγίου, ήταν σίγουρο. Αλλά οι νομικές διαδικασίες είναι αποτρεπτικές. Δεν έχω πρόχειρα τώρα τα νομοθετικά διατάγματα που μου ανέφερε και μου ανέλυσε (το ένα πάντως ήταν πολύ παλιάς χρονολογίας!), αλλά όπως μου είπε υπάρχει μια ασάφεια όσον αφορά το πάγιο. Και αυτό διότι κάποιο διάταγμα αναφέρει ότι πρέπει να υπάρχει στο καταστατικό της πολυκατοικίας η σχετική μνεία περί παγίου. Και σε αυτή την αναφορά μπορούν να στηριχθούν και να αρνηθούν την καταβολή. Οπότε πρέπει να αρχίσεις τα εξώδικα. Και όοοοοταν φτάσει η υπόθεση στο πρωτοδικείο, θα δικαιωθείς μεν, αλλά πότε; μάλλον μετά από 3 χρόνια!!!

Η μειοψηφία (τρεις ιδιοκτήτες έναντι τεσσάρων), δεν θέλησε να κινηθούμε νομικά, οπότε το αφήσαμε έτσι. Δυστυχώς...
Βασίλης Κ.

Δημοσίευσηαπό doragli » Τετ Μαρ 31, 2010 12:34 am

Καλησπερα. Ειμαι κ εγω καινουργια στη "διαχειριση" κ εχω προβλημα με μια εκ των ιδιοκτητων η οποια εχει ενα καταστημα στο ισογειο κ μια θεση παρκινγκ στο υπογειο γκαραζ.
Η συγκεκριμενη κυρια αρνηται να πληρωσει τα κοινοχρηστα κ για να τα παρουμε (ολοι οι κατα σειρα διαχειριστες) μας βγαζει το λαδι κ τα δινει μετα απο μηνες δημιουργοντας ετσι προβλημα..
Ο λογος που αρνειτε κυριως να πληρωσει τα κοινοχρηστα ειναι οτι θεωρει οτι κακως πληρωνει το παγιο θερμανσης (αυτονομια) εφοσον δεν το χρησιμοποιει (στο μαγαζι ομως εχει κανονικα πραγματα, κ θεωρητικα ειναι ανοιχτο, απλα αυτη δεν ερχεται να το ανοιξει, καθως εχει τσακωθει με ολη τη γειτονια κ δεν παταει κανεις ).
Ο κανονισμος της πολυκατοικιας γραφει "κανενας ιδιοκτητης δεν δυναται ν αρνηθει την πληρωμη της αναλογουσας σε αυτον συμμετοχης στα εξοδα συντηρησης , επισκευης κ λειτουργιας της Κεντρικης Θερμανσης, εστω κ αν απουσιαζει απο την ιδιοκτησια του κ παραμενει κλειστη."
Η λεξη "παγιο" δεν αναγραφεται καπου. Περιλαμβανετε στο παραπανω αποσπασμα που σας εγραψα?? Ως παγιο θεωρειτε η "λειτουργια"??
doragli

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τετ Μαρ 31, 2010 10:54 am

Συνήθως τα καταστήματα δεν συμμετέχουν στα κοινόχρηστα γιατί -απ' όσο γνωρίζω- τα καταστήματα δεν έχουν χιλιοστά πλην των χιλιοστών ιδιοκτητών. Στην περίπτωσή σου, αν στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας το κατάστημα έχει χιλιοστά θέρμανσης ή και κοινοχρήστων πρέπει να συμμετέχει στα έξοδα όπως προβλέπεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό charoush » Τρί Απρ 13, 2010 6:11 pm

Δες τον κατάλογο με τα χιλιοστά του μηχανικού που υπάρχει στο καταστατικό σας.
Αν το μαγαζί ,έχει ποσοστό και το γράφει και στην περιγραφή του καταστήματος στο καταστατικό, τότε να πληρώσει κανονικά.
Αν το μαγαζί όμως δεν έχει σώματα ,(όπως στη δικιά μου πολυκατοικία), δε πληρώνει ούτε εκατοστό του € για θέρμανση.
;-)
Άβαταρ μέλους
charoush

Πάγιο στην θέρμανση...

Δημοσίευσηαπό BiggBilly » Παρ Δεκ 17, 2010 8:26 pm

Πρώτη δημοσίευση και αρκετά χαρούμενος που βρήκα αυτό το forum, το οποίο βρήκα τυχαία :mrgreen:

Πριν κανα μήνα φέρανε πετρέλαιο στην κατοικία της γιαγιάς μου. Μετά απο συννενόηση με τον διαχειριστή αποφάσησαν να κλείσουν την παροχή πετρελαίου στο διαμέρισμα της για να μη πληρώσει για πετρέλαιο και να τα βγαλει πέρα με τα ξύλα και το τζάκι. Σήμερα λοιπόν με πήρε τηλέφωνο και πέρασα απο εκει να μου δείξει τον λογαριασμό κοινοχρήστων της πολυκατοικίας. Ο μετριτής της όπως περιμένανε έμεινε στάσιμος αλλα αναγραφόταν ένα ποσό των 64Ε. Πήγα στον διαχειριστή και μου εξήγησε πως ήταν το 25% πάγιο. Πρώτη φορά το άκουγα και ήμουν λίγο καχύποπτος. Μου εξήγησε ότι πάντα δίνεται ένα πάγιο για το πετρέλαιο που χάνεται απο σωληνώσεις, υπερβολική χρήση και το ρεύμα του καυστήρα. Μου φάνηκαν αυτά λίγο παράλογα, ειδικά για το ρεύμα (το οποίο δεν συμπεριλαμβάνεται στην θέρμανση αλλα στο ρεύμα της πολυκατοικίας).
Αύριο καλού κακού θα πάω σε δικηγόρο αλλα ήθελα να ρωτήσω αν έστω και λίγο ισχύουν αυτά που μου είπε περι πάγιου κτλ

Thanks προκαταβολικά, Βασίλης
BiggBilly

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέρμανση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες