Πάγιο θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
taz

Re: Πάγιο θέρμανσης

Δημοσίευση από taz »

panvol έγραψε:Καλησπέρα σας.
Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.
Αποκόπηκα απο την θέρμανση της πολυκατοικίας μου.
Ένα διαμέρισμα που θερμαίνεται αυτόνομα και παράγει θέρμανση υπάρχει νόμος που να απαλλάσσεται
από τα κοινοχρήστα της θέρμανσης.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Δεν μας λέτε με ποιόν τρόπο θερμαίνεται το διαμέρισμα. Αν υπάρχει μόνιμη εγκατάσταση τότε δεν πληρώνεται πάγιο. Αν θερμαίνεται πχ με κλιματιστικά τότε σαφώς και πληρώνετε πάγιο.

mimis50

Re: Γενική Συνέλευση και παρουσίες

Δημοσίευση από mimis50 »

Ο taz. έγραψε:
Ότι συνδέεται με τα καλοριφέρ θεωρείται μόνιμη εγκατάσταση. Ως εκ τούτου και βάσει του νόμου, αυτός που βάζει τον ηλεκτρολέβητα δεν θα πληρώνει πάγιο, ενώ ο άλλος θα πληρώνει.
................
Επίσης σκέφτομαι το εξής: ναι μεν όπως είπαμε, ο νόμος δίνει την δυνατότητα να αποκοπεί κάποιος από την κεντρική θέρμανση με την εγκατάσταση μόνιμης αυτόνομης, ωστόσο αν απλά βάλει ένα τζάκι, τότε το να αποκοπεί εξαρτάται από το το επιτρέπει το καταστατικό σας.
............................
Και μια απορία: την καμινάδα και το καπέλο του τζακιού, που θα τα βγάλει;

Δυστυχώς όπως προανέφερα, η πολυκατοικία αν και κτίστηκε το 2008, δεν διαθέτει καταστατικό (λόγω ασυνέπειας του εργολάβου και αδιαφορίας των ιδιοκτητών ). Επομένως βαδίζουμε σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο.
Παράκληση, ποιος είναι ο Νόμος που αναφέρει ότι μπορεί κάποιος να αποκοπεί από την κεντρική θέρμανση, να κατασκευάσει μόνιμη αυτόνομη ατομική εγκατάσταση θέρμανσης χωρίς την έγκριση της Γενικής Συνέλευσης και δεν πληρώνει και πάγιο; Όπως καταλαβαίνετε χωρίς στοιχεία δεν μπορώ να καλέσω έκτακτη γενική συνέλευση και δεν θα αποδεχθούν την αποκοπή από την κεντρική θέρμανση των δύο αυτοί που δεν τη θέλουν. Ούτως ή άλλως όλοι και όλοι ήμαστε πέντε συνιδιοκτήτες, έξι διαμερίσματα και οι δύο υποψήφιοι για ανεξαρτητοποίηση έχουν τρία διαμερίσματα. Έτσι αυτοί οι τρεις που μένουν θα είναι πολύ δύσκολο να λειτουργήσουν την κεντρική θέρμανση στης ακρίβειας τον καιρό.
Όσο για την καμινάδα στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει ένα απλό τζάκι που λειτουργεί με καυσόξυλα από την κατασκευή της πολυκατοικίας, το οποίο ο ενδιαφερόμενος θέλει να μετατρέψει σε τζάκι pellet.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

taz

Δημοσίευση από taz »

GoldenFS έγραψε: Ο νόμος αναφέρει πως εφόσον εγκριθεί η αποδέσμευση διαμερίσματος από την θέρμανση, αποδεσμεύετε ο ένοικος από δαπάνες λειτουργικότητας. Δηλαδή συντηρήσεις και βλάβες όχι όμως το πάγιο.
Ο νόμος λέει "που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης", δηλαδή με οιεσδήποτε δαπάνες σχετικές με την θέρμανση. Δαπάνες λειτουργίας δεν είναι μόνο οι συντηρήσεις (οι βλάβες είναι έκτακτες δαπάνες), είναι το κόστος πετρελαίου/Φ.Α., οπότε φυσικά το πάγιο. Το πάγιο είναι αλληλένδετο με την λειτουργία της θέρμανσης. Ο νόμος είναι σαφέστατος και δεν αναφέρει οτι δεν εξαιρούνται από το πάγιο.

Eδώ να θυμίσουμε οτι μόνο περιοδική συντήρηση/καύσιμο/πάγιο πάνε με τα χιλιοστά θέρμανσης, όποια άλλη δαπάνη/βλάβη κλπ πάει με χιλιοστά ιδιοκτησίας, κατί που βλέπω οτι πολλοί δεν γνωρίζουν.

Επίσης το οτι θα αυτονομηθούν κάποιοι δεν συνεπάγεται αυτόματα οτι οι υπόλοιποι θα πληρώνουν περισσότερα, μην το βλέπουμε αμέσως έτσι, γιατί δεν είναι έτσι.

GoldenFS έγραψε: Τα αναφέρω αυτά διότι το έχω ψάξει το θέμα όχι μόνο με μηχανολόγους αλλά και με δικηγόρους.
Φίλτατε, εδώ ακούγεται σαν κίνηση εντυπωσιασμού. Και εγώ τα αναφέρω ακριβώς για τον ίδιο λόγο. ;-)

Θα σας πω το εξής: ως διαχειριστής ξεκίνησα έχοντας μαύρα μεσάνυχτα. Ανέλαβα βασικά επειδή ο προηγούμενος διαχειριστής ούτε σωστά χρέωνε τις δαπάνες, ούτε αποδείξεις είχε, κοκ. Στην πορεία βρήκα, κατέβασα και ξεψάχνισα όλους τους νόμους. Ξέρετε τι έχω διαπιστώσει; Οτι οι περισσότεροι διαχειριστές απλά δεν είναι ενήμεροι για τους νόμους, και επίσης οι περισσότερες εταιρίες διαχείρισης/έκδοσης κοινοχρήστων ΔΥΣΤΥΧΩΣ αντί να βοηθούν, ούτε και αυτές γνωρίζουν τους νόμους, και έτσι να γίνονται λανθασμένες χρεώσεις στα κοινόχρηστα, αλλά επίσης να ενημερώνεται λάθος ο εκάστοτε διαχειριστής.

Ανακάλυψα επίσης οτι οι περισσότεροι δικηγόροι δεν έχουν εμπειρία από τέτοια θέματα και ψάχνονται μεταξύ τους όταν τους προκύπτει κάποια δίκη σχετικά με τέτοια θέματα, αλλά ας αφήσουμε αυτή την κουβέντα για άλλη ώρα... για ρωτείστε για παράδειγμα τους δικηγόρους, οι ποινικές ρήτρες στα καταστατικά, στέκουν νομικά ή όχι; Οι πιο πολλοί θα σας που ναι... και κάνουν λάθος. Το ίδιο λένε και στους διαχειριστές οι περισσότερες εταιρίες διαχείρισης. Και όχι μόνο... Να σας δώσω και άλλα παραδείγματα; Το οτι το επάγγελμα σας σχετίζεται με τα των πολυκατοικίων δεν συνεπάγεται οτι δεν μπορείτε να σφάλετε, έτσι δεν είναι;

Φιλικά,
Τάσος.

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GoldenFS »

taz έγραψε:
GoldenFS έγραψε: Ο νόμος αναφέρει πως εφόσον εγκριθεί η αποδέσμευση διαμερίσματος από την θέρμανση, αποδεσμεύετε ο ένοικος από δαπάνες λειτουργικότητας. Δηλαδή συντηρήσεις και βλάβες όχι όμως το πάγιο.
Ο νόμος λέει "που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης", δηλαδή με οιεσδήποτε δαπάνες σχετικές με την θέρμανση. Δαπάνες λειτουργίας δεν είναι μόνο οι συντηρήσεις (οι βλάβες είναι έκτακτες δαπάνες), είναι το κόστος πετρελαίου/Φ.Α., οπότε φυσικά το πάγιο. Το πάγιο είναι αλληλένδετο με την λειτουργία της θέρμανσης. Ο νόμος είναι σαφέστατος και δεν αναφέρει οτι δεν εξαιρούνται από το πάγιο.

Eδώ να θυμίσουμε οτι μόνο περιοδική συντήρηση/καύσιμο/πάγιο πάνε με τα χιλιοστά θέρμανσης, όποια άλλη δαπάνη/βλάβη κλπ πάει με χιλιοστά ιδιοκτησίας, κατί που βλέπω οτι πολλοί δεν γνωρίζουν.

Επίσης το οτι θα αυτονομηθούν κάποιοι δεν συνεπάγεται αυτόματα οτι οι υπόλοιποι θα πληρώνουν περισσότερα, μην το βλέπουμε αμέσως έτσι, γιατί δεν είναι έτσι.

GoldenFS έγραψε: Τα αναφέρω αυτά διότι το έχω ψάξει το θέμα όχι μόνο με μηχανολόγους αλλά και με δικηγόρους.
Φίλτατε, εδώ ακούγεται σαν κίνηση εντυπωσιασμού. Και εγώ τα αναφέρω ακριβώς για τον ίδιο λόγο. ;-)

Θα σας πω το εξής: ως διαχειριστής ξεκίνησα έχοντας μαύρα μεσάνυχτα. Ανέλαβα βασικά επειδή ο προηγούμενος διαχειριστής ούτε σωστά χρέωνε τις δαπάνες, ούτε αποδείξεις είχε, κοκ. Στην πορεία βρήκα, κατέβασα και ξεψάχνισα όλους τους νόμους. Ξέρετε τι έχω διαπιστώσει; Οτι οι περισσότεροι διαχειριστές απλά δεν είναι ενήμεροι για τους νόμους, και επίσης οι περισσότερες εταιρίες διαχείρισης/έκδοσης κοινοχρήστων ΔΥΣΤΥΧΩΣ αντί να βοηθούν, ούτε και αυτές γνωρίζουν τους νόμους, και έτσι να γίνονται λανθασμένες χρεώσεις στα κοινόχρηστα, αλλά επίσης να ενημερώνεται λάθος ο εκάστοτε διαχειριστής.

Ανακάλυψα επίσης οτι οι περισσότεροι δικηγόροι δεν έχουν εμπειρία από τέτοια θέματα και ψάχνονται μεταξύ τους όταν τους προκύπτει κάποια δίκη σχετικά με τέτοια θέματα, αλλά ας αφήσουμε αυτή την κουβέντα για άλλη ώρα... για ρωτείστε για παράδειγμα τους δικηγόρους, οι ποινικές ρήτρες στα καταστατικά, στέκουν νομικά ή όχι; Οι πιο πολλοί θα σας που ναι... και κάνουν λάθος. Το ίδιο λένε και στους διαχειριστές οι περισσότερες εταιρίες διαχείρισης. Και όχι μόνο... Να σας δώσω και άλλα παραδείγματα; Το οτι το επάγγελμα σας σχετίζεται με τα των πολυκατοικίων δεν συνεπάγεται οτι δεν μπορείτε να σφάλετε, έτσι δεν είναι;

Φιλικά,
Τάσος.
Αυτή είναι η προσωπική σου γνώμη ως διαχειριστής μίας πολυκατοικίας χωρίς έμπειρους νομικούς συμβούλους και μηχανολόγους και είναι κρίμα να ξεφεύγουμε από το θέμα στηριζόμενοι σε προσωπικές ατάκες. Θα προτιμούσα λοιπόν να παραμείνουμε στο θέμα ώστε να βοηθήσουμε τον φίλο μας τον mimis50. Ευχαριστώ πολύ!

Επίσης, δεν μας απάντησες περί χιλιοστών.
Golden Facility Solutions
Έκδοση Κοινοχρήστων & Διαχείριση Κτιρίων
Καθαρισμοί - Απολυμάνσεις - Συντηρήσεις Κήπων
Web:http://www.golden-fs.com

taz

Δημοσίευση από taz »

GoldenFS έγραψε: Αυτή είναι η προσωπική σου γνώμη ως διαχειριστής μίας πολυκατοικίας χωρίς έμπειρους νομικούς συμβούλους και μηχανολόγους και είναι κρίμα να ξεφεύγουμε από το θέμα στηριζόμενοι σε προσωπικές ατάκες. Θα προτιμούσα λοιπόν να παραμείνουμε στο θέμα ώστε να βοηθήσουμε τον φίλο μας τον mimis50. Ευχαριστώ πολύ!

Αν εσείς οι εταιρίες είχατε έμπειρους νομικούς συμβούλους και μηχανολόγους, ειδικά νομικούς συμβούλους, τότε δεν θα υπήρχε αυτό το μπάχαλο στις λάθος χρεώσεις και στην παραπληροφόρηση που δίνετε στους διαχειριστές, έχω προσωπική εμπειρία με ουκ ολίγες εταιρίες του χώρου. Ελάχιστοι ξέρουν και εφαρμόζουν σωστά το γράμμα του νόμου. Ας το αφήσουμε για άλλη στιγμή αυτό, με παραδείγματα.

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος, δείξτε μου εσείς από που βγάζετε το συμπέρασμα οτι αυτόνομες εγκαταστάσεις πληρώνουν πάγιο. Οπως είπα εγώ δεν είδα να γράφει ο νόμος να κάνει διαχωρισμό οτι δεν εξαιρούνται από το πάγιο, το γράφει κάπου;

Το link επίσης που έδωσα στον φίλο mimis50, είναι από τον "romvos τεχνική", τον Χάρη τον θεωρώ από τους καλούς και έμπειρους μηχανολόγους που έχω γνωρίσει, μπορώ να το πω και ως διαχειριστής και ως μηχανολόγος που είμαι και εγώ, και μπορώ να καταλάβω όταν αρχίζει και μου μιλάει με τύπους και μαθηματικά. Αρα ο νόμος τα γράφει λάθος, και ο Χάρης ως έμπειρος μηχανολόγος γράφει άλλα αντ'άλλων, έτσι όπως το θέτετε.

Προσέχω πολύ καλά όταν στηρίζω τα λόγια μου στον νόμο, και όταν δίνω προσωπική άποψη σε κάτι που δεν καλύπτει ο νόμος. Και αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι μας, έτσι δεν είναι; Αναφέραμε τον νόμο, αυτά που λέει ένας έμπειρος μηχανολόγος, είπαμε πώς τα ερμηνεύει ο καθένας μας, ας βγάλει ο mimis50 τα συμπεράσματά του...

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

taz έγραψε:
GoldenFS έγραψε: Αυτή είναι η προσωπική σου γνώμη ως διαχειριστής μίας πολυκατοικίας χωρίς έμπειρους νομικούς συμβούλους και μηχανολόγους και είναι κρίμα να ξεφεύγουμε από το θέμα στηριζόμενοι σε προσωπικές ατάκες. Θα προτιμούσα λοιπόν να παραμείνουμε στο θέμα ώστε να βοηθήσουμε τον φίλο μας τον mimis50. Ευχαριστώ πολύ!

Αν εσείς οι εταιρίες είχατε έμπειρους νομικούς συμβούλους και μηχανολόγους, ειδικά νομικούς συμβούλους, τότε δεν θα υπήρχε αυτό το μπάχαλο στις λάθος χρεώσεις και στην παραπληροφόρηση που δίνετε στους διαχειριστές, έχω προσωπική εμπειρία με ουκ ολίγες εταιρίες του χώρου. Ελάχιστοι ξέρουν και εφαρμόζουν σωστά το γράμμα του νόμου. Ας το αφήσουμε για άλλη στιγμή αυτό, με παραδείγματα.

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος, δείξτε μου εσείς από που βγάζετε το συμπέρασμα οτι αυτόνομες εγκαταστάσεις πληρώνουν πάγιο. Οπως είπα εγώ δεν είδα να γράφει ο νόμος να κάνει διαχωρισμό οτι δεν εξαιρούνται από το πάγιο, το γράφει κάπου;

Το link επίσης που έδωσα στον φίλο mimis50, είναι από τον "romvos τεχνική", τον Χάρη τον θεωρώ από τους καλούς και μηχανολόγους που έχω γνωρίσει, μπορώ να το πω και ως διαχειριστής και ως μηχανολόγος που είμαι και εγώ, και μπορώ να καταλάβω όταν αρχίζει και μου μιλάει με τύπους και μαθηματικά. Αρα ο νόμος τα γράφει λάθος, και ο Χάρης ως έμπειρος μηχανολόγος γράφει άλλα αντ'άλλων, έτσι όπως το θέτετε.

Προσέχω πολύ καλά όταν στηρίζω τα λόγια μου στον νόμο, και όταν δίνω προσωπική άποψη σε κάτι που δεν καλύπτει ο νόμος. Και αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι μας, έτσι δεν είναι;

Θα παραμείνω στο θέμα και δεν θα σχολιάσω επιθετικά διότι δεν είναι του χαρακτήρα μου. Εξάλλου, το forum έχει άλλους σκοπούς.

Το πάγιο λοιπόν καλύπτει κάποιες απώλειες που δεν θα αναλύσω τώρα.

Κλείνοντας, όπως ανέφερα περί χιλιοστών με αποδέσμευση όλων των δαπανών και του παγίου απαιτεί αλλαγή χιλιοστών και μελέτης το οποίο απαιτεί νέο πίνακα χιλιοστών με ομόφωνη απόφαση. Εάν αυτό αποδεχτεί ομόφωνα και βεβαίως μπορεί να γίνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoldenFS την Παρ Οκτ 12, 2012 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

taz

Δημοσίευση από taz »

GoldenFS έγραψε: Το πάγιο λοιπόν καλύπτει κάποιες απώλειες που δεν θα αναλύσω τώρα.

Κλείνοντας, όπως ανέφερα περί χιλιοστών με αποδέσμευση όλων των δαπανών και του παγίου απαιτεί αλλαγή χιλιοστών και μελέτης το οποίο απαιτεί νέο πίνακα χιλιοστών με ομόφωνη απόφαση. Εάν αυτό αποδεχτεί ομόφωνα και βεβαίως μπορεί να γίνει.
Δεν μου δείχνετε όμως που γράφει ο νόμος οτι δεν εξαιρούνται από το πάγιο...

Επειδή ξέρετε λοιπόν οτι το πάγιο καλύπτει κάποιες απώλειες, σκεφτείτε υπό ποιές προϋποθέσεις υπάρχουν απώλειες... δεν είναι όλα όπως αρχικά φαίνονται, δηλαδή βάζει κάποιος αυτόνομη θέρμανση και εξ'αιτίας του έρχεται η συντέλεια του κόσμου για τους υπόλοιπους...

Οσον αφορά τον νέο πίνακα χιλιοστών, νομίζω οτι ήδη απάντησα σε προηγούμενο μήνυμα, από οτι γνωρίζω δεν καλύπτει ο νόμος αυτή την περίπτωση, οπότε και η κατανομή της δαπάνης είναι θέμα της Γ.Σ. Για μένα λογικό θα το έβρισκα αν η Γ.Σ. αποφάσιζε οτι την δαπάνη να την επωμισθούν τα διαμερίσματα που την προκαλούν, κοινώς αυτοί που αποκόπτονται από την κεντρική θέρμανση.

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

taz έγραψε:
GoldenFS έγραψε: Το πάγιο λοιπόν καλύπτει κάποιες απώλειες που δεν θα αναλύσω τώρα.

Δεν μου δείχνετε όμως που γράφει ο νόμος οτι δεν εξαιρούνται από το πάγιο...

Επειδή ξέρετε λοιπόν οτι το πάγιο καλύπτει κάποιες απώλειες, σκεφτείτε υπό ποιές προϋποθέσεις υπάρχουν απώλειες... δεν είναι όλα όπως αρχικά φαίνονται, δηλαδή βάζει κάποιος αυτόνομη θέρμανση και εξ'αιτίας του έρχεται η συντέλεια του κόσμου για τους υπόλοιπους...

Οσον αφορά τον νέο πίνακα χιλιοστών, νομίζω οτι απάντησα, από οτι γνωρίζω δεν καλύπτει ο νόμος αυτή την περίπτωση, οπότε και η κατανομή της δαπάνης είναι θέμα της Γ.Σ. Για μένα λογικό θα το έβρισκα αν η Γ.Σ. αποφάσιζε οτι την δαπάνη να την επωμισθούν τα διαμερίσματα που την προκαλούν, κοινώς αυτοί που αποκόπτονται από την κεντρική θέρμανση.
Ότι αλλάζει το καταστατικό και συμβόλαια ακινήτων απαιτεί ομόφωνη απόφαση. Την αποδέσμευση του παγίου απαιτεί νέα χιλιοστά. Νέα χιλιοστά απαιτούν ομόφωνη απόφαση. Χωρίς νέα χιλιοστά το σύνολο των χιλιοστών δεν θα είναι 1000 οπότε θα βγάνουν λάθος τα κοινόχρηστα.

Εάν ομόφωνα αποφασιστεί να διακοπή η αυτόνομη ή κεντρική θέρμανση όλοι κάνουν ότι θέλουν χωρίς πλέον να πληρώνουν τίποτα περί θέρμανσης.

Εφόσον εγκριθεί να αποδεσμευτεί κάποιος από όλες τις δαπάνες θέρμανσης και του παγίου και όχι οι υπόλοιποι,απαιτεί απόφαση νέων χιλιοστών.

Εγώ δεν λέω πως δεν μπορεί κάποιος να αποδεσμευτεί αλλά απαιτεί κάποιες διαδικασίες και αποφάσεις.

taz

Δημοσίευση από taz »

GoldenFS έγραψε: Ότι αλλάζει το καταστατικό και συμβόλαια ακινήτων απαιτεί ομόφωνη απόφαση. Την αποδέσμευση του παγίου απαιτεί νέα χιλιοστά. Νέα χιλιοστά απαιτούν ομόφωνη απόφαση.

Εάν ομόφωνα αποφασιστεί να διακοπή η αυτόνομη ή κεντρική θέρμανση όλοι κάνουν ότι θέλουν χωρίς πλέον να πληρώνουν τίποτα περί θέρμανσης.

Εφόσον εγκριθεί να αποδεσμευτεί κάποιος όχι όλοι από όλες τις δαπάνες θέρμανσης και του παγίου απαιτεί απόφαση νέων χιλιοστών.

Εγώ δεν λέω πως δεν μπορεί κάποιος να αποδεσμευτεί αλλά απαιτεί κάποιες διαδικασίες και αποφάσεις.

Οτι απαιτεί διαδικασίες, λογική και ψυχραιμία πάνω απ'ολα συμφωνούμε, διαφωνούμε στο οτι πρέπει να πληρώνουν πάγιο. Βάση του νόμου δεν πληρώνουν.

Να σας πω επίσης την λογική εξήγηση του νόμου που δεν χρειάζεται να την αναλύσει και μηχανολόγος... το διαμερίσμα σε περίπτωση αποκοπής και εγκατάστασης αυτόνομης μόνιμης θέρμανσης (οχι στην περίπτωση του τζακιού όπως λέω) δεν εκλαβάνεται ως μη θερμαινόμενος χώρος και άρα ως μια απώλεια των γειτόνων...αλλά ως μια θερμαινόμενη διπλανή ιδιοκτησία που τυγχάνει ανεξάρτητου συστήματος θέρμανσης...

Αν όσον αφορά το πάγιο λοιπόν υπάρχει κάτι που αγνοώ, ή κάποιος νόμος που δεν γνωρίζω, ευχαρίστως να παραδεχτώ οτι δεν είμαι ενήμερος και οτι κάνω λάθος. Αν δεν υπάρχει, τότε πρέπει να δεχτείτε τον νόμο και αυτά που λέει κατατοπιστικότατα ο Χάρης στο link που παρέθεσα (και τα έχει ζήσει καλύτερα σαφώς από εμένα) και να παραδεχτείτε ίως εσείς δεν είσαστε ενήμερος. Δεν μπορεί και οι δυό μας να έχουμε αντίθετη γνώμη και ταυτόχρονα να έχουμε δίκιο... είτε το πληρώνουν είτε όχι.

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

taz έγραψε:
GoldenFS έγραψε: Ότι αλλάζει το καταστατικό και συμβόλαια ακινήτων απαιτεί ομόφωνη απόφαση. Την αποδέσμευση του παγίου απαιτεί νέα χιλιοστά. Νέα χιλιοστά απαιτούν ομόφωνη απόφαση.

Εφόσον εγκριθεί να αποδεσμευτεί κάποιος όχι όλοι από όλες τις δαπάνες θέρμανσης και του παγίου απαιτεί απόφαση νέων χιλιοστών.

Οτι απαιτεί διαδικασίες, λογική και ψυχραιμία πάνω απ'ολα συμφωνούμε, διαφωνούμε στο οτι πρέπει να πληρώνουν πάγιο. Βάση του νόμου δεν πληρώνουν.

Να σας πω επίσης την λογική εξήγηση του νόμου που δεν χρειάζεται να την αναλύσει και μηχανολόγος... το διαμερίσμα σε περίπτωση αποκοπής και εγκατάστασης αυτόνομης μόνιμης θέρμανσης (οχι στην περίπτωση του τζακιού όπως λέω) δεν εκλαβάνεται ως μη θερμαινόμενος χώρος και άρα ως μια απώλεια των γειτόνων...αλλά ως μια θερμαινόμενη διπλανή ιδιοκτησία που τυγχάνει ανεξάρτητου συστήματος θέρμανσης...

------------------------------------------

Με την λογική αυτή όμως δεν γνωρίζουμε πότε και εάν καν ανάβει την νέα μορφή θέρμανσης. Φυσικά ούτε και ο διαχειριστής μπορεί να ελέγχει εάν το ανάβει ώστε να μην δημιουργούνται απώλειες. Ενώ με αυτόνομη θέρμανση αυτό ελέγχεται. Για αυτό δεν είναι εύκολη η αποδέσμευση και από το πάγιο. Επίσης, το κυριότερο από όλα είναι πως θέλει απόφαση γενικής συνέλευσης για την αλλαγή/ανανέωση χιλιοστών. Με την συνέλευση και βάση καταστατικού λύνονται όλα.

Τέλος πάντων, εύχομαι οι κουβέντες και αντιπαραθέσεις να έχουν βοηθήσει και taz χωρίς καμία παρεξήγηση διότι ο μόνος σκοπός μου είναι να βοηθήσω συνάδελφους και του επισκέπτες του forum. Αυτά που λέω δεν είναι από προσωπική γνώμη αλλά βάση καταστατικών, ΦΕΚ αλλά κυρίως από έμπειρους μηχανολόγους και νομικούς με ειδικότητα στην περίπτωση.

taz

Δημοσίευση από taz »

GoldenFS έγραψε: Με την λογική αυτή όμως δεν γνωρίζουμε πότε και εάν καν ανάβει την νέα μορφή θέρμανσης. Φυσικά ούτε και ο διαχειριστής μπορεί να ελέγχει εάν το ανάβει ώστε να μην δημιουργούνται απώλειες. Ενώ με αυτόνομη θέρμανση αυτό ελέγχεται. Για αυτό δεν είναι εύκολη η αποδέσμευση και από το πάγιο. Επίσης, το κυριότερο από όλα είναι πως θέλει απόφαση γενικής συνέλευσης για την αλλαγή/ανανέωση χιλιοστών. Με την συνέλευση και βάση καταστατικού λύνονται όλα.

Τέλος πάντων, εύχομαι οι κουβέντες και αντιπαραθέσεις να έχουν βοηθήσει και taz χωρίς καμία παρεξήγηση διότι ο μόνος σκοπός μου είναι να βοηθήσω συνάδελφους και του επισκέπτες του forum. Αυτά που λέω δεν είναι από προσωπική γνώμη αλλά βάση καταστατικών, ΦΕΚ αλλά κυρίως από έμπειρους μηχανολόγους και νομικούς με ειδικότητα στην περίπτωση.
Με την ίδια λογική, ο ιδιοκτήτης επενδύει ένα σεβαστό χρηματικό ποσόν και βάζει αυτόνομη θέρμανση για να την ανάβει αρκετά, όχι για να μην την ανάβει. Επίσης ο διαχειριστής πρέπει να τσεκάρει οτι ο ιδιοκτήτης έχει μονώσει τους παλιούς σωλήνες. Οπως και να έχει δεν προβλέπεται από τον νόμο να πληρώνει πάγιο αυτός που αποσυνδέεται, ο νόμος είναι σαφής.

Οσον αφορά την δαπάνη, με λογική και συναίνεση πρέπει να τα βρουν οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους. Και εγώ μιλάω βάση καταστατικών, νόμων και ειδικών, παραθέτοντας πάντα τι αναφέρει και ποιός νόμος το αναφέρει. Ομως στην τελική κάποιος από εμάς πρέπει να έχει άδικο... ας μας κρίνουν αυτοί που προσπαθούμε να βοηθήσουμε

Σαφώς και δεν υπάρχει παρεξήγηση, κοινό έδαφος και αντιμετώπιση προσπαθούμε να βρούμε.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

taz έγραψε:Σαφώς και δεν υπάρχει παρεξήγηση, κοινό έδαφος και αντιμετώπιση προσπαθούμε να βρούμε.
ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM.

Το forum ΔΕΝ θα φιλοξενήσει περαιτέρω χαρακτηρισμούς και αντιπαραθέσεις μεταξύ των διαχειριστών πολυκατοικίας και εταιρειών που έχουν ή δεν έχουν έμπειρους νομικούς συμβούλους και μηχανολόγους.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

babisn

Μετατροπή λέβητα πετρελαίου σε αέριο

Δημοσίευση από babisn »

Είχαμε λέβητα πετρελαίου στην πολυκατοικία με ωρομέτρηση(ατομικά) και τον κάναμε μετατροπή σε φυσικό αέριο.
Παλιά και να μην το άναβα καθόλου πλήρωνα ένα 30% περίπου.
Τώρα με το φυσικό αέριο θα πληρώνω πάλι κάψω δεν κάψω?
Πρέπει να λέει κάτι το καταστατικό της πολυκατοικίας?
Αν είναι πάλι το ίδιο, επειδή λείπω για μεγάλες περιόδους και επειδή είμαι ενοικιαστής, δεν με συμφέρει να παραμείνω σε αυτό το σπίτι.

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή λέβητα πετρελαίου σε αέριο

babisn έγραψε:Είχαμε λέβητα πετρελαίου στην πολυκατοικία με ωρομέτρηση(ατομικά) και τον κάναμε μετατροπή σε φυσικό αέριο.
Αν είναι πάλι το ίδιο, επειδή λείπω για μεγάλες περιόδους και επειδή είμαι ενοικιαστής, δεν με συμφέρει να παραμείνω σε αυτό το σπίτι.
Δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι με την αλλαγή του φυσικού αερίου εκτός ότι θα είναι μειωμένο το πάγιο που θα πληρώνεις διότι η αξία της συνολικής κατανάλωσης του φυσικού αερίου της πολυκατοικίας θα είναι σε μειωμένη τιμή συγκριτικά με το πετρέλαιο.

babisn

Re: Μετατροπή λέβητα πετρελαίου σε αέριο

Δημοσίευση από babisn »

GoldenFS έγραψε:
babisn έγραψε:Είχαμε λέβητα πετρελαίου στην πολυκατοικία με ωρομέτρηση(ατομικά) και τον κάναμε μετατροπή σε φυσικό αέριο.
Δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι με την αλλαγή του φυσικού αερίου εκτός ότι θα είναι μειωμένο το πάγιο που θα πληρώνεις διότι η αξία της συνολικής κατανάλωσης του φυσικού αερίου της πολυκατοικίας θα είναι σε μειωμένη τιμή συγκριτικά με το πετρέλαιο.
Eυχαριστώ για την απάντηση.
Το ρωτάω αυτό γιατί στην αρχή ο ιδιοκτήτης μου είχε πει οτι αν δεν κάψεις καθόλου δεν πληρώνεις τίποτα εκτός από το πάγιο που μοιράζεται σε 11-12 διαμερίσματα.
Επίσης μου είχε πει οτι θα έχει ζεστό νερό τους μήνες που θα λειτουργεί ο λέβητας, τον χειμώνα δηλαδή.
Αυτό πάλι που ρώτησα δεν ισχυεί.
Ζεστό νερό μόνο αν έχεις boiler(δεν έχω) όπως όταν είχα πετρέλαιο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”